Energetika

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 23 úno 2022, 19:02

https://cz.sputniknews.com/20220222/min ... 45865.html
Ministerstvo energetiky RF: Rusko zvýšilo dodávky uhlí do Evropy
Vývoz uhlí z Ruska do Evropy v roce 2021 činil 50,4 milionu tun, což tvoří navýšení exportu o 10,3 % oproti roku 2020, vyplývá to z prohlášení ministra energetiky Ruské federace Nikolaje Šulginova.
„Loni nárůst činil 4,7 milionu tun až na 50,4 milionu tun," sdělil ministr čísla v rozhovoru pro Energy Intelligence ve své odpovědi na dotaz ohledně výše nárůstu exportovaného uhlí z Ruska do Evropy.
Celkový vývoz uhlí z Ruské federace se podle předběžných údajů v roce 2021 zvýšil o 7 % a dosáhl 227 milionů tun, uvedl v lednu Sergej Mochalnikov, ředitel odboru zahraniční ekonomické spolupráce a rozvoje trhu s palivy ministerstva energetiky. Z tohoto objemu dodávky do asijsko-pacifického regionu v roce 2021 činily 129 milionů tun, z toho 52 milionů tun do Číny a 6,6 milionů tun do Indie. Dodávky uhlí do Evropy tvořily téměř 50 milionů tun.
Těžba uhlí v Rusku v roce 2021 podle ministerstva energetiky vzrostla o 9 % a tak dosáhla 439 milionů tun.

Doba nošení dříví do lesa
Již dříve Sputnik psal o tom, že kdysi svou těžbou známá Česká republika uhlí dováží i do proslulé svými uhelnými doly Ostravy.
Připomeňme, že v lednu kvůli přetíženosti železnic poprvé australské uhlí do Ostravy bylo transportováno prostřednictvím lodní dopravy.
Dříve lodě s uhlím pluly po Labi regulérně, dovážely uhlí třeba do elektrárny ve Chvaleticích, ale i vyvážely. Ovšem v současnosti je situace opačná. Uhelné doly jsou uzavřené, těžba je skoro zcela ukončena. Poslední ostravský hlubinný důl se nejspíš uzavře letos. Tak se Ostravsko, kde bylo všechno nastaveno na uhlí, stane z největšího producenta uhlí v ČR největším odběratelem importovaného uhlí.

Hnědé uhlí se zatím těží
Na rozdíl od hlubinných dolů na černé uhlí povrchové doly na uhlí hnědé zatím stále jedou naplno a zpracovávají enormně vysoké poptávky.
Nicméně až se vláda rozhodne, tak těžba skončí i tam. Každopádně i těmto dolům nezbývá dlouhý život, podle programového prohlášení přechod z uhlí by měl být dokončen už do roku 2033.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 26 úno 2022, 13:13

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/ita ... er-draghi/
Itálie se možná načas vrátí k uhelným elektrárnám, uvedl premiér Draghi
Italský premiér Mario Draghi v pátek prohlásil, že následné dopady ruské invaze na Ukrajinu budou mít velký dopad na italskou ekonomiku a že v souvislosti s energetickým sektorem bude možná nutné znovu otevřít plány na výrobu elektřiny z uhlí, aby se uspokojily energetické potřeby země. (Foto: Flickr / ilustrační)

Znovuotevření uhelných elektráren by znamenalo velkou překážku pro italské úsilí o snížení emisí skleníkových plynů a přispění k řešení klimatické krize.

„V posledních dnech Evropská unie ukázala své odhodlání a jednotu (ohledně sankcí vůči Rusku),“ řekl, když v Dolní sněmovně referoval o ukrajinské krizi.

„Jsme připraveni na ještě tvrdší opatření, pokud by se ukázalo, že nejsou dostatečná. Sankce, které jsme schválili, a ty, které můžeme schválit v budoucnu, nás zavazují k tomu, abychom s velkou pozorností zvažovali dopady na naši ekonomiku.“

„Největší obavy se týkají energetické sekce, která již byla v posledních měsících zasažena nárůstem cen. Přibližně 45 % plynu, který dovážíme, pochází z Ruska, přičemž před deseti lety to bylo 27 %.

„V nejbližší době by mohlo být nutné znovu otevřít plány na uhlí, aby se pokryly případné výpadky.“

Dodal, že jeho exekutiva je připravena přijmout další opatření ke zmírnění dopadů prudkého růstu cen energií na domácnosti a podniky, uvedla agentura ANSA.
Načas = kým bude uhlie
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Energetika

Příspěvek od kenavf » 10 bře 2022, 10:17

V EU se o frakování hodně mluvilo a málo konalo. Většina nadnárodních energetických společností upustila od snah začít s těžbou břidlicového plynu kvůli politickým a společenským faktorům. Rusko-ukrajinská válka bude téměř jistě motivovat unijní státy přehodnotit svou pozici k hydraulickému štěpení, které může snížit jejich závislost na ruském plynu.
https://www.armadninoviny.cz/bridlicovy ... itost.html

Že by nemci znova naštartovali aj tie tri JE ktoré odstavili v decembri 2021?
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 18 bře 2022, 19:12

https://ekonomickydenik.cz/jsme-z-nejho ... e-pockame/
*Jsme z nejhoršího venku? Vývoj ceny elektřiny na německé burze nabírá příznivější směr. Na nižší platby si ale ještě počkáme
Česká republika se už několik měsíců vzpamatovává z prudkého růstu cen energií. Luxusní komoditou energie bohužel zůstanou minimálně ještě na jaře. Na úroveň cen z let 2016 až 2020 se už letos podle všeho nedostanou. Vývoj ceny elektřiny na celoročním kontraktu baseload_2023 na německé burze European Energy Exchange AG vypadá přesto zlehka slibně.

„Vývoj ceny elektřiny na celoročním kontraktu baseload_2023 na německé burze @eexgroup. Vypadá to dobře, sestupný trend z toho nejhoršího by mohl ještě pokračovat. Jak jsem už napsal ale několikrát, střednědobě si na novou realitu mezi 90-120 EUR/MWh budeme muset zvyknout,“ okomentoval vývoj na burze analytik a akcionář ČEZu Michal Šnobr.

V loňském roce zažili odběratelé energií, kteří v tomto období neměli zafixované dodávky elektřiny a plynu za fixní částku, markantní skok v platbách. Ceny elektrické energie i plynu na burze prudce rostly, a to se tvrdě promítlo i do účtů mnoha domácností i firem.

Predikce vývoje cen elektřiny a plynu odběratele ale asi nepotěší ani tento rok.

Jakým směrem se budou ceny energií ubírat, je podle odborníků těžko předvídatelné. Už nyní ale lze říct, že do poloviny roku částky výrazně nespadnou.

„Čekáme pokles už několik měsíců, ale svět se mění v jiném gardu. Dnešní okolnosti jsou jiné než měsíc zpátky. Pořád předpokládáme, že by se ceny zemního plynu a elektřiny měly začít snižovat na jaře 2022, ale tento výhled je velmi nejistý,“ řekl serveru Seznam Zprávy odborník na energetiku Michal Macenauer z EGÚ Brno.

Nervozitu v první polovině roku predikuje i ředitel alternativního dodavatele energií Yello Michal Kulig.

„Cena elektřiny na denním trhu neustále osciluje, nicméně v celkovém trendu stále roste. To je nepříjemné. Druhou polovinu roku je těžké odhadovat, pevně ale věřím, že situace bude minimálně ustálenější a lépe předvídatelná a tím i lépe plánovatelná,“ řekl Kulig Seznam Zprávy.
Zásah i do řad klientů s fixací

Proč se ceny tak dramaticky pohnuly směrem vzhůru? Obchodníci a dodavatelé si mohou vybrat, jestli dají přednost dlouhodobým kontraktům nebo budou elektrickou energii nakupovat raději na krátkodobém trhu.

Velcí dodavatelé většinou volí jistější cestu a nakupují energii s velkým předstihem, což jim umožňuje se lépe vyrovnat s výkyvy trhu. Naopak menší dodavatelé často riskují cestu nákupu na krátkodobém trhu. Proč? Risk přináší zisk.

Loňský skokový růst cen na velkoobchodních burzách zapříčinil, že menší dodavatelé museli dramaticky navýšit ceny v cenících pro domácnosti, protože nakupovali energii hodně draho.

I když velcí dodavatelé zatím nemuseli zdražit elektřinu tak výrazně, postupně se zvýšení cen promítne i do jejich ceníků, a to zejména u produktů s fixací na několik let dopředu.

Zdražovat se tedy bude i letos. Pokud se dodavatelům nepodaří nakoupit v dohledné době levnější elektřinu, budou muset zvýšené náklady zohlednit v cenících naplno.

V klidu nemohou zůstat ani ti, kdo si ceny energií zafixovali na několik let. U produktů s fixací na jeden, dva nebo tři roky totiž došlo k nejvýraznějšímu nárůstu cen.
Vývoz – dobrý byznys

Růst cen v loňském roce udělal paradoxně z vývozu elektrické energie skvělý byznys. Kladné saldo mezi exportem z České republiky a importem se vyšplhalo na 36 miliard korun oproti 9 miliardám v roce 2020. Objem vyvezené elektřiny se přitom nezvýšil, růst táhla výhradně rostoucí cen elektřiny na burzách.

Podle aktuálních informací na webu Českého statistického úřadu vzrostla hodnota vývoz elektřiny v loňském roce trojnásobně na 60,4 miliardy korun (při poklesu fyzického objemu exportu o 8,3 procenta). Dovoz se zvýšil více než dvojnásobně na 24,4 miliardy korun (fyzický objem importu přitom klesl o 19,6 procenta). Obchod s okolními zeměmi je obousměrný, proto se vyplatí sledovat hlavně bilanci vzájemného obchodu.

Kladné vývozní saldo loni dosáhlo rekordních 36 miliard korun; dosud prvenství držel rok 2007 s kladným přebytkem 16,3 miliardy korun. Export elektřiny na Slovensko loni převýšil import o 23,8 miliardy korun, v případě Německa se jednalo o 13,4 miliardy korun. Naopak deficitní byla bilance obchodu s Polskem (-476 milionů korun) a Rakouskem (-3,7 miliardy korun).
Kladné vývozní saldo ČR z obchodu s elektřinou
Obrázek
Vývoj zahraničního obchodu ČR s elektrickou energií (kladná bilance). Zdroj: ČSÚ, systém STAZO

Když nepočítáme přebytkové Česko, většina zemí střední Evropy má v posledních měsících vyrovnanou bilanci – výroba přibližně odpovídá výši tamní spotřeby. Elektřinu z okolí doslova nasává několik silně deficitních zemí, hlavně Itálie, Maďarsko, Rumunsko a Chorvatsko. Například Maďarsko musí v zimním období dovážet až 40 procent elektřiny. Výrazně se změnila pozice Francie, která bývala před rokem 2020 největším exportérem elektrické energie v Evropě. V posledních měsících je vinou provozních potíží a odstávek na jaderných elektrárnách ve vyrovnané nebo mírně deficitní pozici.

Loňské obchodování s elektrickou energií v Evropě ovlivnil hlavně skokový růst cen, který měl celou řadu různých příčin – od rostoucí spotřeby v důsledku oživení ekonomiky přes pokles dodávek ruského plynu, slabý vítr až po odstavování jaderných bloků v Německu bez spolehlivé náhrady. Oproti roku 2020 tak došlo k opětovnému nárůstu výroby elektřiny z neekologického uhlí, které od návratu do hry nezastavila ani extrémně vysoká cena emisních povolenek.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 23 bře 2022, 12:15

https://ekonomickydenik.cz/vodni-elektr ... omacnosti/
Vodní elektrárny ČEZ zvedly výrobu o 17 procent. Pokryly spotřebu více než 350 tisíc domácností
Skupina ČEZ provozuje v jedenácti krajích České republiky sedm velkých a 24 malých vodních elektráren – na Vltavě, Berounce, Labi, Moravě, Svratce, Jihlavě, Ohři nebo Úhlavě. Loňská výroba ve vodních elektrárnách je druhá nejvyšší za posledních 10 let. Nejpříznivějšími měsíci pro výrobu bezemisní elektřiny z vody byly loni únor, červenec a květen.

Vodní elektrárny provozované Skupinou ČEZ v České republice překonaly v roce 2021 s více než 1,28 TWh vyrobené bezemisní elektřiny výrobu z roku 2020 o více než 17 procent.

V desetiletém srovnání zaostaly jen za absolutním rekordem dekády z roku 2013. Svou produkcí pokryly roční spotřebu více než 350 tisíc českých domácností.

Vedle srážkově a hydrologicky příznivého vývoje se na výsledku pozitivně podepsala také nejrozsáhlejší modernizační akce v dějinách české hydroenergetiky. Při ní bylo dosud za více než 3 miliardy korun zcela obnoveno 38 soustrojí na všech typech vodních elektráren Skupiny ČEZ po celé ČR.
„Přírodní podmínky v posledních dvou letech jsou pro výrobu ve velkých akumulačních i malých průtočných vodních elektrárnách skutečně velmi příznivé. Samo o sobě by to ale nestačilo, pokud bychom nepokračovali v modernizaci a zvyšování efektivity těchto užitečných ekologických zdrojů energie. Pozitivní efekt vidíme třeba po generálních opravách na vodních elektrárnách Vltavské kaskády na Lipně, Slapech nebo Kamýku, i na malých zdrojích v Brně, hradeckém Hučáku, na Hracholuskách nebo Práčově. Elektrárny nyní fungují efektivněji, stejné množství energie vyrobí z menšího objemu vody,“ říká člen představenstva a ředitel divize obnovitelná a klasická energetika ČEZ Jan Kalina.

Pořadí vodních elektráren vyrábějících bezemisní elektřinu vévodily v roce 2021 velké vltavské elektrárny Orlík (výroba 330 GWh, pokrytí spotřeby 94 tisíc domácností), Slapy (292 GWh, ekologická elektřina pro 83 tisíc domácností) a Lipno (122 GWh, 34 tisíc domácností), následované Střekovem na Labi (101 GWh, 29 tisíc domácností).

Mezi malými vodními elektrárnami dodala do sítě nejvíce bezemisní elektřiny šumavská Vydra – 28,4 GWh, a pokryla tak spotřebu 8,1 tisíce západočeských domácností. Následovaly ji elektrárna Spytihněv na řece Moravě (12,2 GWh; ekologický zdroj pro 3,4 tisíce jihomoravských domácností) a středočeské Obříství na Labi (11,5 GWh; čistá energie pro 3,2 tisíce domácností ve středních Čechách).

České řeky a vodní plochy už dnes nenabízejí příliš mnoho míst, kde by mohly vyrůst nové střední a větší vodní elektrárny. Skupina ČEZ se proto soustředí na modernizace zvyšující efektivitu provozu stávajících zdrojů. Za posledních 15 let investovala více než 3 miliardy korun, aby připravila 38 soustrojí 22 vodních elektráren ČEZ všech typů po celé České republice na přechod do éry moderní energetiky. Opravené vodní bloky mají celkový výkon 1425 MW, tj. zhruba tři čtvrtiny výkonu jaderné elektrárny Dukovany.

„Při modernizacích nebo velkých generálních opravách je většina prvků elektráren vyměněna nebo „repasována“. Vyzdvižena jsou například mnohatunová oběžná kola turbín, rotory a statory generátorů a často také instalovány nové řídicí systémy. Průměrná účinnost modernizovaných elektráren se díky těmto zásahům zvýší o cca 4 až 5 procent,“ vysvětluje ředitel provozu v ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 24 bře 2022, 15:27

https://ekonomickydenik.cz/pripad-vemex ... gazpromem/
Případ Vemex. Tisíce českých domácností platí za energie firmě ovládané ruským Gazpromem
Tisíce českých zákazníků platí za elektřinu a zemní plyn firmě, kterou ovládá ruský Gazprom, a zřejmě to ani netuší. Dodavatel Vemex Energie sice zákazníky spíše ztrácí, ale stále má v součtu přes 22 tisíc odběrných míst.

Podle aktuálních statistik správce energetického trhu OTE dodávala Vemex Energie na konci února elektrickou energii do 14 259 odběrných míst a zemní plyn do 8237 míst. V minulých letech to bývaly vyšší počty, například před pěti lety se jednalo o 20 tisíc odběrných míst v elektrické a 14 tisíc v plynovodní síti.

Jak firma přiznává ve výroční zprávě za rok 2020, zákazníky v minulém desetiletí získala hlavně díky e-aukcím. Tedy v jakýchsi soutěžích, kde organizátor posbírá na trhu stovky či tisíce zákazníků z řad domácností. Následně uspořádá aukci, v níž zvítězí nejlevnější nabídka. K vítěznému dodavateli jsou následně odběratelé převedeni.

Dva akcionáři, jeden bez vlivu
Vemex Energie má dva akcionáře. Tím prvním je Vemex, který prostřednictvím dvou firem registrovaných v Německu a Rakousku ovládá ruský plynárenský koncern Gazprom. Minoritní podíl ve výši 49 procent ve Vemex Energii má Geen Holding byznysmena Aleše Mokrého. Ten si již dříve v rozhovoru s autorem článku postěžoval, že na fungování Vemex Energie nemá prakticky žádný vliv.

Vemex Energie původně fungovala na českém trhu pod názvem RSP Energy a měla jiné vlastníky, do skupiny Gazpromu patří od roku 2011. Zatímco dceřiná Vemex je poměrně nenápadnou firmou, Vemex má za sebou bouřlivou minulost, která rozhodně stojí za připomenutí. Dokládá totiž, jak podniky s ruským vlastníkem v Česku fungují.

Vemex založili tři původem ruští byznysmeni v roce 2001. Nejznámějším z nich byl Vladimir Ermakov, který i po prodeji podílů Gazpromu zůstal ve funkci jednatele firmy. Vemex vlastněný Gazpromem jako první prolomil monopol bývalého Transgasu na dovoz ruského zemního plynu a díky příznivé cenové nabídce si našel široký okruh odběratelů z řad velkých dodavatelů plynu i velkoodběratelů.

Pád kvůli sporné DPH
Jenže příběh této firmy skončil dosti trapně. Vemex začal obchodovat s podvodníky, kteří se neobtěžovali odvést českému státu daň z přidané hodnoty. Dlužnou částku 430 milionů korun musel na konci roku 2015 uhradit Vemex. V uvedeném roce podnik vykázal zhruba půlmiliardovou ztrátu, následoval odliv zákazníků. Ředitel Ermakov byl na jaře 2016 odvolán z funkce, ale ani výměna vedení už podnik nezachránila.

V posledních pěti letech tak Vemex funguje už jen jako „zombie“ firma s omezenou působností. Ve výroční zprávě zmiňuje dva důvody existence: soudní spor s českým státem o (ne)odvedenou DPH a správu podílu v dceřiné firmě Vemex Energie.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 11 dub 2022, 15:02

https://ekonomickydenik.cz/nemecko-chce ... roku-2035/
Německo chce skoncovat s uhlím a plynem rychle, už do roku 2035
Evropský Green Deal je mrtev, prohlašovali po ruském útoku na Ukrajinu někteří pomýlení čeští komentátoři a „experti“. Jenže opak je pravdou. Putinův režim svým agresivním jednáním donutil mnohé evropské země přechod k obnovitelným zdrojům urychlit. Německo to chce stihnout už do roku 2035.

Německý vicekancléř a ministr hospodářství Robert Habeck v tomto týdnu představil ambiciózní plán o 600 stranách textu, který má zemi v rekordním čase posunout ke sto procentům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zatím je Německo na zhruba 40 procentech. Spolková vláda chystá rychlý přechod na zelenou, tedy postavit co nejvíc obnovitelných zdrojů na zemi, moři a střechách.

Habeckův plán počítá s výstavbou 115 gigawattů výkonu pozemních větrných elektráren a 215 gigawattů fotovoltaických panelů do roku 2030. Dalších nejméně 30 gigawattů výkonu má vzniknout do téhož data v Severním a Baltském moři – s perspektivou růstu na 70 gigawattů k roku 2045. V roce 2030 by tam mělo 80 procent elektřiny pocházet z obnovitelných zdrojů, v roce 2035 se podíl přiblíží sto procentům.

Rychlé budování větrníků a solárních panelů má pokrýt také očekávaný růst spotřeby elektrické energie. Ta by se měla zvýšit do roku 2030 o 50 procent na 750 miliard kilowatthodin v souvislosti s nástupem elektromobility a elektrifikace průmyslu a vytápění. Zjednodušit se mají povolovací procesy pro větrné elektrárny, a to včetně snížení minimální povolené vzdálenosti od nejbližšího civilního či vojenského radaru.

Co se týká fotovoltaiky, změny navržené v Habeckově „Velikonočním balíčku“ mají usnadnit jejich budování na vodních plochách nebo v symbióze se zemědělskou činností (agrivoltaika). Komunitní projekty o výkonu do 6 megawattů mají získat garantovanou cenu automaticky – bez účasti v aukci na nové energetické zdroje.

Jak na svém webu upozorňuje Deutsche Welle, akcelerovaná německá Energiewende ještě není definitivní. Habeck zastupuje stranu Zelených, která je v otázce přechodu na obnovitelné zdroje velmi optimistická. Skeptická je naopak pravicově liberální FDP, která považuje tak rychlou změnu za neproveditelnou. „I když je klimaticky neutrální systém do roku 2035 vytouženým cílem, prakticky je v Německu nemožný,“ reagoval místopředseda poslaneckého klubu FDP Lukas Köhler.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 25 kvě 2022, 14:55

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/r ... sku-703350
„Lidi netuší, jak jim lžou.“ Vyhozen Piráty, manažer Janeček o cenách energie, EU, Gretě, ČEZu a Rusku
Okamžité vypnutí ruského plynu v Česku? Hrozí totální katastrofa. Pro ParlamentníListy.cz takto na základě svých odborných zkušeností varuje jeden z nejpovolanějších českých expertů v oblasti energetiky a zvláště plynárenství, bývalý šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček. Náhradu za ruský plyn nemáme vůbec žádnou, zastavil by se průmysl a přišel by nejčernější scénář. Slibované alternativy v podobě zkapalněného plynu z USA podle něho je možné realizovat nejdříve do pěti let. Zásadní je podle Janečka fakt, že viníkem celé energetické krize není Rusko a válka na Ukrajině, vše začalo mnohem dřív. Vlády se prý pouze na Rusy vymlouvají. Janeček byl přes příkladné hospodaření odstraněn z čela Pražské plynárenské za současné „pirátské vlády” nad Prahou.

Přichází sezóna vyúčtování za elektřinu a plyn, lidé žijí ve strachu, kam až ceny porostou, bojí se, že je existenčně zlikvidují. Do toho problémy průmyslu a potravinářství, které jsou na plynu závislé. Může s tím běžný člověk něco dělat? Lze občanům v zoufalé situaci cokoli poradit?
Správě jste to rozdělil, jedná se o problémy v domácím segmentu a potom v průmyslu a zemědělství. Pro lidi žádnou okamžitou radu nemám, ale doporučil bych vládě, aby situaci okamžitě přestala podceňovat, jak to dlouhodobě činí doteď. Vláda si musí uvědomit, že lidé skutečně nebudou mít na zaplacení účtů za elektrickou energii či plyn.

Obrací se na mě celá řada mých známých a ptají se mě, co mají dělat, jestli si třeba nemají vzít půjčku, protože doufají, že se ceny energetických komodit sníží. Říkám jim, aby si hlavně nebrali půjčky a spíš apelovali na své politiky a kontaktovali lidi, kteří na politiky mohou tlačit a mají k nim přístup, protože politici to dlouhodobě podceňují a všem se nám to vymstí.

Vládní představitelé dost často vinu za aktuální problémy svalují na Rusko a říkají, že to způsobila válka na Ukrajině, jenže problémy s masivním růstem cen energií začaly minimálně loni na podzim.

Začalo to mnohem dříve při tupém akceptování politiky Green Dealu. Ti, kteří tuto politiku prosazovali, se dnes hájí tím, že Green Deal na tuto situaci nemá žádný vliv, což není pravda. Dlouhodobě říkám, že pokud budeme tvrdé stabilní zdroje energie nahrazovat měkkými nestabilními zdroji má to obrovský vliv na investorské prostředí. Firmy a lidé, kteří se tím zabývají, už nechtěli investovat do zdrojů energie, které tzv. směřují k odpojení, což vedlo k panice a vytváření cenové bubliny už během loňského léta a podzimu.

Takže pokud slyšíme od politiků, aby si lidé na vysoké ceny šli stěžovat k Putinovi, je to alibismus a výmluva, protože s tím neumí nebo nechtějí něco dělat?

Jde o narativ, který se všem politikům samozřejmě hodí, ale není to pouze otázka České republiky, vidíme to v řadě jiných zemí. Americký prezident Joe Biden také mluví o „Putinových cenách”. Realita je však někde úplně jinde. Válka pouze odhalila špatné nastavení cen energetické politiky. Celou energetiku jsme svěřili do rukou environmentální lobby, která neřešila energetiku jako takovou, ale dotace do ní, případně profit z obnovitelných zdrojů, řešili jsme zastropování výkupních cen energií z obnovitelných zdrojů nebo jejich dodatečné zdražení, ale vůbec tu nikdo neřešil to základní, co řeší energetiku republiky pohromadě.

Z druhé strany lze přece říct, že environmentální lobbisté dělají legitimně svou práci, stejně jako ostatní lobbují pro svůj prospěch, ale mnozí se podivují nad tím, že na to stát přistupuje a problém občanů neřeší. Podobně jako když ceny pohonných hmot vystřelily do výšin, vláda prakticky nereagovala a nakonec schválila snížení spotřební daně o 1,50 Kč s tím, že to bude pouze od června do srpna…

To je skoro jako vtip. Při cenách k 50 korunám za litr je to mizivé procento. Vrátím se ale spíš k environmentální lobby. Myslel jsem to tak, že tato lobby pronikla do státu a energetika se řeší na Ministerstvu životního prostředí, nikoli na Ministerstvu průmyslu a obchodu či Ministerstvu financí. Tato lobby prostoupila celou společností pod dojmem oteplení zeměkoule, změny klimatu a teď se tomu říká energetická katastrofa. Někteří adorovali tryskáčem létající Gretu Thunberg, která dokonce vystoupila v OSN a bylo to prezentováno jako něco, co je v pořádku. Došlo k vytvoření autentické poptávky po obnovitelných zdrojích poté, co je do lidí léta prána tato ideologie. Lidé se samozřejmě chtějí chovat ekologicky, ale vůbec netuší, že tímto způsobem rozhodně ke změně klimatu nepřispějí. Nevědí, že se lobbuje za zisky, pouze z jiných oborů, než je energetika.

Jinými slovy lze říci, že důvodem, proč stát na katastrofickou situaci nereaguje v zájmu většiny, je, že klimatická lobby do státní správy prorostla, a proto je vláda buď bezzubá, nebo nemá k výrazným krokům odvahu?

Určitě je to jeden z aspektů. Druhým důvodem je odbornost lidí, kteří mohou situaci řešit. Dlouhodobě se tady do vedoucích pozic dostávali lidé, kteří nebyli v energetice nijak vyhraněni a nikomu nevadili. To je problém. Nebyla poptávka po silných lídrech, což je obrovská chyba, protože energetika je jeden z nejkonkurenčnějších oborů, který determinuje bezpečnostní politiku státu. Proto to zde nyní takhle vypadá.

Žádné zlepšení situace nebo dokonce konec této energetické krize na obzoru není. Kam až to celé může nebo dokonce musí zajít, aby vlády začaly účinně reagovat a nehrozilo omezení fungování průmyslu a základních potřeb občanů?

Velmi správná otázka a nechci vůbec spekulovat, co by se mělo stát nebo kam až to může zajít. Tvrdým nárazem do zdi může být přerušení dodávek plynu do Evropy jako takové, což znamená totální kolaps českého průmyslu. Nechápu uklidňování společnosti ze strany politiků, když říkají, že všichni budou mít dost peněz na zaplacení topení. Kde ale ty peníze vezme? Že to za ně v rámci sociálního zabezpečení zaplatí stát, protože lidé nebudou mít práci poté, co firmy zkrachují. To je jeden z nejčernějších scénářů.

Vláda musí přestat situaci podceňovat a začít vyjednávat s kompetentními lidmi, kteří mohou situaci ještě zvrátit. Jde hlavně o zastropování cen. Jednoznačně říkám, že při takto extrémních cenách musíme zapomenout na tržní chování v energetice. Tohle už totiž není tržní chování, takže se k tomu ani nemusíme tak chovat a neváhat v zastropování cen energií na takovou úroveň, aby podniky mohly přežít a lidé byli schopni zaplatit účty. Sám jsem absolutním odpůrcem jakýchkoli regulatorních zásahů, ale znamenalo by to zcela přestavět energetickou politiku založenou na dotacích a regulatorních zásazích.

Jaká je situace v jiných evropských zemích? Je situace všude stejná nebo podobná jako u nás? Anebo jiné vlády zakročily a občanům a firmám ulevily?

Snad všechny státy okolo nás se o zájmy svých občanů starají lépe, než je tomu v České republice. Jsme vystaveni bezprecedentnímu tlaku nekontrolovatelného růstu cen energií a vlády v

okolních zemích si uvědomují, že to pro jejich ekonomiky může být smrtelné. Můžeme jmenovat Maďarsko, Rakousko, Polsko, Slovensko. Tyto státy se pustily minimálně do určité moderace cen elektřiny a plynu, aby došlo k jejich zafixování v akceptovatelné výši, protože ceny plynu a elektřiny jsou největším motorem pádící inflace, o tom není pochyb.

Co se týče elektřiny, už na podzim se hodně debatovalo o tom, proč za elektřinu vyrobenou v Česku za drobné, musíme platit násobně vyšší částky určené burzou v německém Lipsku…

Výrobní ceny elektřiny u nás z tepelných elektráren je cca 0,25 Kč a 0,35 Kč za kWh v jaderné elektrárně a přeprodejem přes lipskou burzu ji kupujeme několikasetnásobně dráž.

Většina občanů se diví tomu, jak je tohle možné, proč si nemohou čeští občané přímo kupovat za menší peníze elektřinu tady vyrobenou.

Tento systém rozhodně České republice nesvědčí a já mimořádně nesnáším tvrzení, že něco nejde. Říct nejde to, to v technice, energetice a ekonomice vůbec neexistuje. Kdyby se chtělo, dala by se elektřina prodávat přes unikátního obchodníka, ale slyšíme různé výmluvy na minoritní akcionáře ČEZ apod., což nedává smysl. Pocházím z investičního byznysu a jako minoritní vlastník bych v energetice rozhodně dohodu se státem udělal a sázel bych nejenom na okamžitý maximální zisk, ale dlouhodobou předvídatelnou marži. Na základě toho je možné přes finanční instituce získat mnohem více peněz než na skokové změny.

Po začátku ruské invaze na Ukrajinu se debatuje o nutnosti ukončit energetickou závislost na Rusku a ukončit odběr ruského plynu a ropy. Občas se zdá, že kdyby to rozhodoval čistě jen Brusel, škrtli by ruský plyn ze dne na den bez ohledu na následky. Lze pochopit, že závislost na zemi, která je v mnoha ohledech nepředvídatelná, není dobrá, ale pokud nemáme žádnou jinou okamžitou alternativu, jaký smysl dává o tom teď takto razantně mluvit?

Žádný smysl to nedává. Je na tom vidět, jak je Evropská unie sobecká a politické zájmy staví nad zájmy ekonomické, a to ještě velmi selektivně, protože ti, kteří by plyn vypnuli okamžitě, by s tím problém neměli. Stačí se podívat na bývalého belgického premiéra Guye Verhofstadta, který doslova pobíhal po Evropském parlamentu a sháněl podpisy na doporučující rezoluci k okamžitému odstoupení od ruského plynu. Je vidět, že Verhofstadtovi je úplně jedno, co se stane s obyvateli na území České republiky, Slovenska, Maďarska a dalších států. Jeho domovská Belgie je na ruském plynu závislá z celých pěti procent, zatímco my z 90 procent a ostatní země dokonce ze 100 procent. Tady vidíte, jakým způsobem EU přistupuje k řešení celoevropského problému. Je to neuvěřitelně hloupé, alibistické a sobecké.

Pokud jde o vztah k Rusku, měli bychom si uvědomit, jak je možné, že Česká republika nemá dlouhodobý kontrakt s Gazpromem, když všechny země okolo nás ho mají, a tím pádem nejsou vystaveny tak neskutečně vysokým cenám elektrické energie a plynu. Pro vaši informaci, na Slovensku je cena plynu na poloviční úrovni proti ČR, v Maďarsku je to násobně nižší než u nás a všechno je to dáno existujícími dlouhodobými kontrakty jednotlivých zemí přímo s Gazpromem.

Evropská komise a dokonce i lobbistická plynárenská asociace Eurogas dávala doporučení, aby se neuzavíraly dlouhodobé kontrakty s Gazpromem. To doporučení přicházelo ovšem až v době, kdy zásadní velké ekonomiky měly tyto kontrakty podepsány. Tolik pro vykreslení celé situace.

Chceme-li se zbavit závislosti na ruském plynu, jaké možnosti jsou na stole? Pokud jde o ČR, Německo, Slovensko a další země, jejichž závislost je tak výrazná. Dlouho se mluví o LNG či jiných alternativách...

V případě, že dojde k odstřižení České republiky od dodávek ruského plynu, nemáme okamžitou náhradu vůbec žádnou. Vůbec žádnou! V současné době téměř veškerou plynárenskou strukturu zásobujeme přes Německo, které má dlouhodobou smlouvu s Gazpromem a nakupuje od něj plyn pod osm korun za kubík a my to potom od německých společností nakupujeme za násobně vyšší ceny.

Pokud fyzicky dojde k odstavení dodávek plynu z Ruska, a myslím, že se na tom tvrdě pracuje, tak naší poslední záchranou může být norský plyn, který bychom v určitém minimálním množství byli schopni dopravit na území České republiky. Maximum toho, co bychom mohli z norského plynu dostat je 15–20 procent naší spotřeby, ale spíš soudím, že to bude násobně méně, protože ten plyn nebude pro vysokou poptávku k dispozici.

LNG je hudba budoucnosti a musíme doufat, že ta hudba bude hrát, protože v současné době k tomu neexistují odpařovací stanice na území Evropy v dostatečném množství, neexistují na to tankery a neexistuje ani navazující energetická potrubní struktura. Takže pokud se bavíme o náhradě ruského plynu norským plynem, tak to fyzicky jde, ale jestliže mluvíme o náhradě ve formě LNG, je to otázka minimálně pěti let. Dovedete si představit, do jaké katastrofy by se Česká republika dostala? A to vůbec nemluvím o ceně, protože LNG je z logiky věci vždycky dražší a díky dopravě i méně ekologické. Nejde pouze o dopravu, ale musí se vynaložit energie na zkapalnění, potom zplynování a udržení při minus 160 stupních při transportu. To je bohužel podstata celé věci. Podcenili jsme diverzifikaci zdrojů energie, o tom vůbec není sporu, ale pokud jsme ji podceňovali 10 let, tak to za dva měsíce nevylepšíme.

Přemýšlím, jak skončit méně katastroficky, ale ono asi není moc co…

Katastrofické to je. Situace je tak strašně špatná a vláda k tomu přistupuje tak šíleně nezodpovědně, že to může vést k fatálním změnám ve společnosti, což si nikdo z nás, pevně doufám, nepřeje.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5548
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Energetika

Příspěvek od Kalinac » 02 črc 2022, 20:37

V Číně byl uveden do provozu velký projekt přenosu elektřiny ze Západu na Východ
.
0ele.png
0ele.png (156.61 KiB) Zobrazeno 5536 x
.

PEKING 1. července (Xinhua) – Čína v pátek uvedla do provozu vedení Baihetan-Jiangsu ULTRA High Voltage DC Power Line, které je strategickou "tepnou" národního projektu přenosu elektřiny ze západních oblastí země na východ a je zaměřeno na stimulaci koordinovaného rozvoje mezi různými regiony země.
S napětím plus nebo mínus 800 kV a celkovou délkou 2 080 km zajišťuje toto elektrické vedení čistý přenos elektřiny z vodní elektrárny Baihetan (druhá největší vodní elektrárna na světě) v provincii S'-čchuan v jihozápadní Číně do provincie Ťiang-su ve východní Číně.
Jedná se o první projekt přenosu stejnosměrného proudu na světě s využitím nového přístupu, který kombinuje tradiční a flexibilní technologie stejnosměrného proudu, podle čínské státní gridové společnosti National Grid Corporation.
Projekt, který má kapacitu 8 milionů kW, může přenášet více než 30 miliard kWh čisté elektřiny ročně, což pomáhá snižovat emise oxidu uhličitého o více než 25 milionů tun ročně.

http://russian.people.com.cn/n3/2022/07 ... 17915.html
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11145
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Energetika

Příspěvek od kenavf » 02 črc 2022, 22:14

Energetický Lehman Brothers? Německý plynárenský gigant Uniper je před krachem
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... ntent=main
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 08 črc 2022, 12:01

https://rusvesna.su/news/1657272093
Darček EÚ Putinovi rozzúril Ukrajinu - Daily Express
Ukrajinskí politici sú rozzúrení po rozhodnutí Európskej únie o plyne, ktoré bolo skutočným darom pre ruského prezidenta Vladimira Putina, píše "Anthony Ashkenaz" pre denník Daily Express.

Predtým sa v Európskom parlamente uskutočnilo hlasovanie, ktorého výsledkom bolo rozhodnutie rozšíriť taxonómiu EÚ. Je to klasifikátor, ktorý určuje, ktoré energetické projekty sú oprávnené na ďalšie financovanie a podporu. Zahŕňa zemný plyn a jadrovú energiu.
"Keď EÚ dala Putinovi obrovský dar, Ukrajina sa rozzúrila," píše sa v publikácii.
Podľa autora sa Ukrajina obáva, že zámery Európy venovať väčšiu pozornosť rozvoju plynárenstva a jadrovej energetiky budú v prospech Ruska, pretože región sa stane ešte viac závislým od jeho energetických zdrojov, uvádza sa v dokumente.
Nemecko, ktoré odoberá tretinu plynu z Ruska, zároveň požadovalo, aby bol tento zdroj zahrnutý do taxonómie, čo by znamenalo, že Berlín by mohol naďalej posielať miliardy do Moskvy, napísal "Anthony Ashkenaz".
Rakúsko a Luxembursko, dvaja odporcovia jadrovej energie, medzitým prisľúbili, že hlasovanie Európskeho parlamentu napadnú na súde, uvádza sa v článku.

Po začatí ruskej vojenskej špeciálnej operácie na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny Západ zvýšil sankčný tlak na Moskvu. Mnohé krajiny oznámili zmrazenie ruských aktív a výzvy na prerušenie dodávok energie z Ruska boli čoraz hlasnejšie. Tieto opatrenia spôsobili problémy samotnému Západu, pretože viedli k vyššej inflácii a k vyšším cenám potravín a pohonných hmôt.

Ako zdôraznil prezident Vladimir Putin, sankcie zasadili vážnu ranu svetovému hospodárstvu. Podľa jeho slov súčasný vývoj robí hrubú čiaru za globálnou dominanciou Západu.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 08 črc 2022, 12:05

https://rusvesna.su/news/1657262041
Ukrajina tvrdí, že ju Kanada podviedla s turbínami pre Nord Stream 2

Nemecko požiadalo Kanadu, aby porušila sankcie a dodala turbínu pre Nord Stream - Ukrajina prisľúbila, že sa bude sťažovať, zatiaľ čo denník Ukrajinska Pravda tvrdí, že Kanada podviedla Kyjev tým, že uzavrela samostatnú dohodu s Nemeckom.

Už dva týždne je Nord Stream zastavený - turbína potrebná na opravu uviazla v Kanade kvôli sankciám. Nemecko sa pod hrozbou, že mu na zimu zostanú len malé zásoby plynu, najprv podieľalo na otvorení tranzitu do Kaliningradu a teraz sa dohodlo s Kanadou na porušení sankcií, aby sa potrebné súčiastky mohli dostať do Ruska.
"Sankcie by mali viac poškodiť Rusko a Putina ako naše hospodárstvo," povedal nemecký minister hospodárstva Habek.
Samozrejme, toto "hrubé" porušenie sankcií neobišlo ani Ukrajinu - vláda už požaduje zastavenie rokovaní, pretože dodávky tepla do Európy sú "nerozumnou a nebezpečnou vecou pre sankčný režim". Ministerstvo prisľúbilo, že sa bude sťažovať svojim európskym priateľom a kolegom na konanie týchto krajín.
Ukrajinské ministerstvo energetiky sa domnieva, že plné čerpanie plynu je možné zabezpečiť aj bez tejto turbíny. Podľa nich je v Nord Streame celkovo sedem turbín a plynovod sa úspešne zaobíde aj bez jednej a zastavenie opráv zo strany Ruska bolo len ďalšou provokáciou.
Náhle zastavenie dodávok, aj na pozadí napätej geopolitickej situácie, Európanom vážne narušilo nervy. Po prvé, počas dvoch týždňov sa ceny plynu zvýšili z 1 500 na 1 900 USD za 1 000 metrov kubických. Po druhé, ľudia už trpeli záchvatmi paniky a pripravovali sa na to, že v zime zamrznú. Po tretie, európska vláda už vyzýva ľudí, aby sa menej často umývali, vyhadzovali staré spotrebiče a modlili sa za veterné turbíny.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
So spojencom ako ukrajina už ani nepriateľa ako Rusko netreba
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 12 črc 2022, 14:38

https://www.ceska-justice.cz/2022/07/el ... hla-vlada/
Elektřina pro domácnosti v ČR je šestá nejdražší v Evropě. Jinde už zasáhla vláda
České domácnosti platí za elektřinu a zemní plyn víc, než je průměr zemí Evropy. Podle analýzy finské konzultační společnosti VaasaEET jsou ceny elektrické energie v Praze šesté nejvyšší z 32 posuzovaných hlavních měst evropských států. Co se týká zemního plynu, Praha je desátá nejdražší z 28 metropolí zařazených do srovnání.

Srovnání cen pro koncové zákazníky se objevilo ve Čtvrtletní zprávě o trhu s elektřinou a zemním plynem, které pravidelně zveřejňuje Evropská komise. Nově zveřejněné zprávy přinášejí hlavně údaje za první kvartál roku. Některé údaje však jsou aktuálnější, konkrétně analýza firmy VaasaEET o cenách v evropských metropolích obsahuje údaje platné v měsíci květnu.

Jak VaasaEET uvádí, nejvyšší cenu za jednotku elektrické energie platily domácnosti ve Vídni, Londýně, Římě a Kodani. V těchto městech se cena včetně distribuce a daní blíží 50 eurocentům za kilowatthodinu. V Praze se jedná o zhruba 40 centů/kWh (10 Kč/kWh). Naopak nejlevnější elektřinu odebíraly domácnosti v Bělehradu a v Kyjevě, v rámci EU je cena nejnižší v maltské Valettě.
cena-elektriny-mesta-eu[1].png
Výrazný meziroční skok v cenách elektřiny se odehrál v Amsterdamu (+167 %), Vídni (+122 %) a v Římě (o 118 %). Cenový skok v Praze byl zhruba 70procentní. Zhruba pětiprocentní meziroční pokles ceny elektřiny ve Varšavě a Budapešti souvisí se zásahy státu v podobě snížení DPH či redukce distribučních tarifů.

Ke snížení spotřební či ekologické daně na elektřinu přistoupili v Německu, Itálii, Španělsku i dalších zemích, což růst ceny o něco snížilo. Nizozemsko zavedlo daň v záporné výši a tím elektřinu dotuje. Naopak Češi na pomoc státu stále čekají. Vláda stále ještě připravuje slibovaný úsporný tarif a také placení všech vícenákladů spojených s obnovitelnými zdroji energie.

Prodraží se také plyn
Skokový růst ceny se v posledním roce odehrál také v případě zemního plynu. Platí to hlavně v případu Bruselu s růstem o 177 procent. Obyvatelé Atén, Amsterdamu, Tallinnu a Madridu zaznamenali zvýšení ceny plynu o 150 až 160 procent. Praha na tom není s růstem ceny o 130 procent o mnoho lépe. Loňské ceny zůstaly jen v Budapešti a Stockholmu – v prvním případě stejně nízké a ve druhém stejně vysoké.
cena-plynu-mesta-eu-1024x504[1].png
Rozdíl v cenách plynu napříč Evropou je extrémní. Analýza firmy VaasaEET uvádí, že v Budapešti platily domácnosti za jednotku spotřeby plynu 12krát méně než v nejdražším městě – v Amsterdamu. A dodává, že maďarské ceny jsou výsledkem státní regulace a neodrážejí cenu zemního plynu na velkoobchodním trhu. Cena v Praze (cca 3,65 Kč/kWh včetně DPH) překonává průměr Evropské unie o zhruba 15 procent.

Evropská komise dále ve Čtvrtletní zprávě o trhu s elektřinou a plynem přiznává, že ceny zemního plynu pro průmyslové podniky jsou v EU o desítky procent vyšší než v Číně, Jižní Koreji a Spojených státech. V případě elektrické energie je poměr cen až dvojnásobný. Netřeba dodávat, co to znamená pro konkurenceschopnost evropského průmyslu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 12 črc 2022, 14:39

https://www.infovojna.bz/article/schwab ... demokracie
Schwabovo Světové ekonomické fórum tvrdí, že ceny plynu musí jít ještě výš, aby se zachránila demokracie
Globalisté nyní tlačí na další, ještě mnohem větší zdražování zejména plynu a ropy tak, aby byli lidé ochotni – i za cenu nezaměstnanosti, hyperinflace a extrémně vysokých cen – přejít na zelenou politiku s vyřazením všech druhů fosilních paliv.

Všichni již dobře víme, že většina vlád je pouhými loutkami globalistů. Pro instrukce si zejména v posledních desetiletích jezdí zástupci vlád právě do Davosu na fórum WEF. Právě zde dbají na to, aby byly naplněny cíle Schwabova Velkého resetu (a Agendy 2030), kdy by nakonec neměl nikdo nic vlastnit a všichni globalisté budou šťastni.

Pohádka o neexistujícím globálním oteplování a údajné nutnosti bojovat proti pro naši planetu zcela přirozenému CO2, má přispět k tomu, aby lid všechna omezení, razantní zchudnutí a doslova „návrat do jeskyní“ akceptoval. V době, kdy se začaly po celém světě astronomicky zvedat ceny plynu, elektřiny i ropy – a návazně samozřejmě prakticky všeho – chce Schwabovo WEF ještě přitvrdit tak, aby se plně přešlo výhradně na „zelené“ zdroje energie.

Důkazy o tom, že údajně „zelená“ energie mnohdy životnímu prostředí víc škodí než pomáhá, jsou nezpochybnitelné. Před časem jsem se zde věnovala například tomu, jak životnímu prostředí doslova nenávratně škodí ve skutečnosti zcela neekologické větrné elektrárny. K tomuto tématu si můžete víc přečíst například zde, zde, zde nebo zde.

Globalisté nyní tlačí na další, ještě mnohem větší zdražování zejména plynu a ropy tak, aby byli lidé ochotni – i za cenu nezaměstnanosti, hyperinflace a extrémně vysokých cen – přejít na zelenou politiku s vyřazením všech druhů fosilních paliv. Jak jistě víte, tak politici doposud vždy poslušně konali přesně podle instrukcí Schwabova spolku. Půjdou i tentokrát do doslova sebevražedné mise?

Světové ekonomické fórum (WEF) vydalo v pondělí poziční dokument, který neúprosně spojuje dvě údajné globální krize jako jednu – „změnu klimatu“ a „úpadek demokracie“.

Říká, že boj proti prvnímu může zachránit to druhé, pokud spotřebitelé přestanou spalovat uhlí, ropu a plyn výměnou za zelené obnovitelné zdroje.

Dokument WEF tvrdí, že za posledních 15 let byla demokracie na celém světě na ústupu. K ochraně a podpoře svobody musí „vedoucí demokracie posilovat své ekonomiky a chránit svobodu“.

Dále uvádí, že ignorování pokroku směrem k „nízkouhlíkové ekonomice by mohlo vystavit demokracie většímu ekonomickému nebezpečí, nikoli menšímu“, zatímco opakuje širší požadavek ekologických aktivistů, aby společnosti přestaly investovat do fosilních paliv.

Ruská invaze na Ukrajinu přinesla obnovené zaměření na tuto ekonomickou slabinu, říká WEF.

Jaká je odpověď pro USA a Evropu? WEF říká:

"Za prvé, přední demokracie by se měly dohodnout na ukončení podceňování fosilních paliv, což je hlavní faktor bránící přechodu na čistou energii. Podcenění spojené s produkcí a spalováním uhlí, ropy a plynu dosáhlo v roce 2020 ekonomických nákladů 5,9 bilionu dolarů. Téměř čtvrtina těchto ztrát – 1,45 bilionu dolarů – se objevila ve 48 velkých a menších demokraciích.

Přední demokracie G20 by se měly společně zavázat k postupnému zrušení nákladových a daňových úlev na výrobu a spotřebu fosilních paliv. Měly by také postupně zavádět účinnější ceny fosilních paliv prostřednictvím daní nebo obchodovatelných povolenek, aby pokryly náklady na místní znečištění ovzduší, globální oteplování a další ekonomické škody."

Dokument dále tvrdí, že dodržování musí být vynucováno.

Daně mohou být uvaleny na uhlíkově náročné dovozy, aby se snížilo riziko nekalé konkurence pro jejich domácí průmysl „a odradily společnosti od přemisťování do zámoří, aby se vyhnuly dodržování předpisů doma“.

Podle WEF by se také mělo aktivně prosazovat donucení ostatních ekonomik k reformě jejich podcenění fosilních paliv, aby se vyhnuly sankcím uvaleným touto politikou, přičemž americký prezident Joe Biden se již zavázal potrestat průmysl fosilních paliv a bojuje za ukončení jejich existence. A to i za cenu, že miliony lidí, kteří v USA v tomto průmyslu pracují, přijdou o svůj zdroj obživy.

Dokument dochází k závěru, že oddálením přechodu na čistou energii „vedoucí demokracie činí své ekonomiky zranitelnějšími díky pokračující závislosti na fosilních palivech“.

„Kolektivní jednání na podporu zeleného přechodu je nejen dobré pro klima, ale také zásadní pro ochranu demokracie,“ uzavírá dokument WEF.

K uvedenému už jen na závěr podotýkám, že nedemokratické je zejména to, že vlády poslouchají instrukce nikým nevolených – a tedy zcela nedemokratických – organizací a tzv. „globálních elit“, k nimž patří i Schwab a jeho WEF….
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16228
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Energetika

Příspěvek od petrp » 11 srp 2022, 20:59

Vstoupilo v platnost embargo na ruské uhlí :zed:
Evropské embargo na ruské uhlí vstupuje v platnost ve středu o půlnoci, čtyři měsíce poté, co bylo přijato v rámci pátého kola sankcí proti Moskvě. Toto embargo vyhlášené v dubnu sedmadvacítkou vstoupí v platnost na konci přechodného období 120 dnů. Během tohoto období mohly být plněny pouze obchodní smlouvy uzavřené před 9. dubnem. Šlo o první sankci EU, která zasáhla ruský energetický sektor. Evropané pak koncem května rozhodli o postupném embargu do konce roku 2022 na převážnou část ruské ropy .

Evropská unie do loňska dovážela 45 % uhlí z Ruska v hodnotě 4 miliard eur ročně a byly na něm zvláště závislé některé země jako Německo nebo Polsko , které ho využívaly pro výrobu elektřiny. Zatímco roční spotřeba uhlí v Evropě, znečišťujícího fosilního paliva, klesla v letech 1990 až 2020 z 1200 na 427 milionů tun, uzavření mnoha dolů na kontinentu přispělo ke zvýšení závislosti Evropanů na dovozu.

U uhlí se tak nákupy EU z Ruska zvýšily z osmi milionů tun v roce 1990 (7 % dovozu) na 43 milionů v roce 2020 (54 %). Tváří v tvář poklesu dodávek ruského plynu a riziku jeho nedostatku oznámilo několik zemí (jako Německo, Rakousko, Nizozemsko a Itálie) v posledních měsících zvýšené využívání uhelných elektráren. Za prvních pět měsíců roku 2022 vzrostla elektřina vyrobená z uhlí v Německu podle společnosti Rystad o 20 %.
https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zprav ... uske-uhli/
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 12 srp 2022, 22:14

https://svobodny-svet.cz/cinsti-komunis ... ji-koupit/
Čínští komunisté: „Ameriku sice nemůžeme porazit, ale můžeme si jí koupit“
Dnešní vskutku americký příběh se týká nové technologie nazvané „vanadové redoxní průtokové baterie“. Jde o technologii, která má umožnit ukládání elektřiny do baterií bez toho, aniž by docházelo k jejich degradaci. Bude to příběh o tom, co Američané vymysleli, ale nakonec předali Číňanům.

Tento vědecký projekt financovala americká vláda. Výzkumem a vývoj probíhal ve vládních laboratořích Pacific Northwest National Laboratory nedaleko Seattlu ve státě Washington.

Proč, proč, proč…?
Vládní investice se však vyplatila. Vědci a technici vyvinuli po šestiletém bádání speciální směs kyseliny a elektrolytu, která dokázala pojmout nezvyklé množství energie, aniž by časem degradovala. Představili pak světu baterii velkou asi jako lednička, která měla dostatek energie pro napájení celého obytného domu a mohla být používána odhadem až 30 let, aniž by se její kapacita snižovala.
Podle článku zveřejněného 3. srpna na serveru NPR (americký veřejnoprávní rozhlas) se baterie však nestala dalším z amerických technologických hitů, a to z prostého důvodu.

V roce 2017 totiž americká vláda prodala nejdříve tzv. podlicenci čínské firmě Dalian Rongke Power Co. Ltd. a v roce 2021 prodala holandské firmě Vanadis Power celou licenci (exklusive licence). Výsledkem úsilí tedy bylo to, že se americké baterie začaly vyrábět v Číně pro nizozemskou firmu.

V tomto americkém případě to tedy znamenalo, že vlastníkem duševních práv k technologii zůstala stále americká vláda, která poskytla oprávnění vyrábět baterie holandské firmě a ta byla oprávněná tato „pronajatá“ výrobní práva „podnajmout“ další – čínské firmě.

Novináři ze serveru NPR naléhali na Ministerstvo energetiky USA (DOE) s dotazy, proč se vláda této špičkové technologie zbavila. Když to ministerstvo od novinářů zjistilo, ihned licenční smlouvu vypovědělo.

Novináři z NPR ministerstvu vyčetli, proč se špičkové baterie vyvinuté v USA za 15 milionů dolarů z veřejných zdrojů nevyrábějí doma a proč nebyla licence nebo sublicence prodána americké firmě.

Jak novináři dále zjistili, americká firma Forever Energy z washingtonského města Bellevue o licenci bezvýsledně usilovala a to, že americká vláda licenci prodala raději zahraniční korporaci, považovala za překvapivé a frustrující.

Smutný příběh, že? Všechno je však ještě mnohem smutnější, protože to podstatné, co mají o projektu špičkových vanadových bateriích Američané vědět, to článek nezmiňuje ani v náznacích

Čachry pana Yanga
Vedoucím vědcem projektu byl čínský emigrant s americkým pasem – muž jménem Gary Yang. Ten podle novinářů z NPR hledal dlouhých šest let investora, který by mu dopomohl projekt realizovat až do výrobní fáze. Pro tyto účely založil v Mukilteo ve státě Washington firmu UniEnergy Technologies.

Jenže žádného investora v Americe nenašel. Podle Yanga banky chtěly návratnost svých investic rychleji, než by baterie přinesly zisk a tak mu nezbylo nic jiného, než technologii odvést do Číny a tam sehnat někoho, kdo bude ochoten baterie vyrábět a prodávat. Sehnal čínskou firmu Dalian Rongke Power Co. Ltd. a ta se pak s původně americkými bateriemi stala pod značkou holandské firmy Vanadis Power světovým leaderem v oblasti vanadových baterií.

Jak je možné, aby byl vládní americký patent odvezen do Číny? A měl čínský vědec Gary Yang oprávnění takovouto licenci vůbec prodat ?

Jak vyplývá z článku severu NPR, Yang dobře věděl, že nemá oprávnění od americké vlády vyrábět baterie mimo území USA…

Jak šly roky…
První rozměr příběhu, který musí trknout každého, je politický.
Počátkem naší americké story totiž sviští pokrokový prezident Barack Obama, který měl ochranu klimatu hned na druhém místě (na prvním místě měl zastavení vraždění černých Američanů). K negativním zvratům ve vývoji příběhu došlo až za vlády prezidenta Donalda Trumpa, který se snahám o klimatizaci planety jen vysmíval a baterkám moc nepřál.

Abychom se v tomto zajímavém příběhu však úplně neztratili, proveďme se časem života projektu znovu:
  • Rok 2006, zahájení projektu za 15 milionů dolarů. Šest let vědcům trval vývoj vanadových baterií.
  • Rok 2012, ve kterém vedoucí vědec Gary Yang žádá ministerstvo energetiky o licenci. Vzniká také jeho firma UniEnergy.
  • V letech 2013 – 2014 Yang nenachází investora v USA a tak se obrací na čínské firmy.
  • V roce 2017 Yang prodává sublicenci čínské firmě.
  • Rok 2021 Yang prodává licenci holandské firmě. (Holandská firma vypadá lépe, než čínská, nemyslíte?)
Teď, když je nám úplně jasno, jak obchody probíhaly, podívejte se na obrázek v článku na webu NPR, na kterém je podle popisku nějaký Imre Gyuk s Garym Yangem v roce 2015.

Něco tady nehraje…
Imre Gyuk je ředitelem výzkumu skladování energie v Úřadu pro elektřinu na Ministerstvu energetiky USA. V jeho úřední dikci je též dohled nad financováním z fondů ARRA (American Recovery and Reinvestment Act), které mají na starost financování výroby a skladování zelené elektřiny. Fondy ARRA z Obamovy éry disponují bezmála 200 milióny dolary.

Vzpomínáte si, jak článek NPR vysvětluje, proč musel Yang hledat investory mimo USA? A přitom se fotí s tím nejpovolanějším, který mohl výrobu vanadových baterií zaplatit z federálních fondů, které jsou přímo pro tyto účely zřízeny?

Připomeňme, že v roce 2014 byly iont-lithiové baterie už vlastně zastaralé a zejména automobilky proto hledaly efektivní náhradu. Ale Gary Yang nemohl najít americké investory!?

Číňan s americkým pasem nemohl nalézt žádné americké investory, a to i přesto, že disponoval zcela průlomovou technologií.

Co na to Číňané?
Koncem ledna 2018 uspořádala Čínská akademie věd setkání odborníků o skladování elektřiny. Významnými hosty byli Imre Gyuk z Ministerstva energetiky Spojených států a Gary Yang, generální ředitel UniEnergy Technologies. Setkali se s předsedou trustu China Energy Storage Alliance a s ředitelem Institutu inženýrské termofyziky Čínské akademie věd panem Chen Haishengem (a dalšími důležitými čínskými komunisty).

Z tohoto setkání, které proběhlo přibližně rok po tom, co Yang poskytl licenci čínské firmě, je jasné, že o nezákonné pletiše s licencí americká vláda dobře věděla. Na setkání s čínskými komunisty přeci dorazil i Imre Gyuk z Ministerstva energetiky USA.

Jako hledači korupčních ekologistických pokladů jsme tímto okamžikem narazili na zlatou žílu. Můžeme tak popsat, jak celý podvod s vanadovými bateriemi vyvinutými za peníze amerických daňových poplatníků probíhal a jak je článek NPR vlastně sofistikovaně ulhaný. Neúspěšné hledání investora v USA je v podstatě velká lež. Gary Yang měl jednoduše v úmyslu si patent na vanadové baterie odvézt domů do Číny.

Nakonec, jak se Yangova firma v roce 2015 chlubí, získala 25 milionů dolarů od japonské investiční skupiny Orix a dalších investorů.
My si vás koupíme…
Jak říká čínský klasik: Ameriku sice nemůžete porazit, ale můžete si jí koupit. A tak pokračuje dál vykrádání amerického duševního vlastnictví čínskými komunisty pod dohledem Demokratické strany USA. Ta má totiž za nepřítele číslo jedna Rusko.

Čínské praktiky na poli průmyslové špionáže tedy nejsou bondovsky utajené a astronomicky nákladné – jsou triviální: Gary Yang se stal americkým občanem v rámci zrychleného řízení, které je umožněno každému, kdo se zaváže v USA investovat nejméně 500 tisíc dolarů.

Donald J. Trump a i odborníci tvrdí, že Číňané ukradnou ve Spojených státech nejméně 1 bilión dolarů ročně v podobě ztrát z průmyslových licencí. Číňané za licence v USA neutratí ani dolar, jen shromáždí výrobní a jiné podklady a začnou doma vyrábět, přičemž drahý vědecký výzkum zaplatí Američané.

Vedle ekonomických ztrát, tu je ještě jeden důležitý aspekt čínských zlodějin. Tím je vědecko-technický náskok naší civilizace, který jako jediný drží čínské komunisty v jejich současných hranicích. Až ten pomine, nebude síly, jak miliardu čínských kobylek zastavit.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 14 srp 2022, 20:36

https://ekonomickydenik.cz/vodik-misto- ... le-evrope/
Vodík místo plynu. Vídeň přestavuje elektrárnu. Když se přestavba povede, bude to šance pro dalších 115 turbín po celé Evropě
Do roku 2040 chce Vídeň ukončit spalování fosilních paliv a dosáhnout klimatické neutrality. Jednou z cest se nejen pro rakouskou metropoli může stát rozsáhlé využití vodíku. Městský energetický podnik proto s dalšími rakouskými a německými partnery přestavuje jednu z největších rakouských plynových turbín tak, aby ji mohl vedle plynu pohánět i vodík. Výsledky pokusu očekává Vídeň ke konci příštího roku, zajímavé ale budou pro celou Evropu – na starém kontinentu je v provozu přes 115 shodných turbín.

Pokus o přimíchání vodíku v běžném provozu proběhne ve vídeňské tepelné elektrárně Donaustadt. Městská společnost Wien Energie ji provozuje od roku 2001, zařízení vyrábí teplo o výkonu 350 megawattů a elektřinu s výkonem až 395 megawattů.

Na projektové spolupráci se bude vedle Wien Energie podílet i německá RheinEnergie, Siemens Energy a v Rakousku působící energetická firma VERBUND.

Jedná se o světově první experiment tohoto druhu na komerčně využívaném paroplynovém zařízení v dané výkonnostní třídě, zní z Vídně. Partneři si od experimentu slibují důležité poznatky pro přechod tepelných elektráren na zelené zdroje energie.

„I v budoucnu budeme potřebovat elektrárny k zajištění spolehlivého zásobování energií ve městě. Provozním pokusem pracujeme s našimi partnery na konkrétním řešení, jak bychom elektrárnu Donaustadt mohli do budoucna provozovat klimaneutrálně,“ vysvětlil výkonný ředitel Wien Energie Michael Strebl.
Vodíkové elektrárny budoucnosti?

Přestavba vedle přípravy na přidávání vodíku mimo jiné zvýší i účinnost elektrárny o zhruba 23 megawattů. Turbína získala nové vylepšené lopatky, spalovací systém, analyzátor plynů a kontrolní systém, optimalizací prošla i spalovací komora.

Přestavbu plynové turbíny zajišťoval Siemens. Pro technologickou firmu se jedná o významnou demonstraci schopnosti stávajících konvenčních elektráren využít po budoucích přestavbách vodík. Práce byly naplánovány od počátku května do poloviny července, od té doby může být turbína až do pokusu v normálním provozu.

Během experimentu bude vodík přidán k běžně používanému zemnímu plynu. V první testovací fázi by měl obsah vodíku dosáhnout 15 procent, ve druhém kroku dvojnásobku.

Bude-li pokus úspěšný, mělo by zařízení získat certifikaci pro dlouhodobý provoz a otevřít cestu k zeleným elektrárnám. Například už při domíchávání 15 procent zeleného vodíku by kogenerační jednotka Donaustadt dodávající elektřinu pro ekvivalent 850 000 vídeňských domácností a teplo pro více než 150 000 domácností uspořila ročně kolem 33 000 tun CO2.
Přes 115 stejných turbín v celé Evropě

Novinka by se následně mohla uplatnit v praxi nejen ve Vídni a v Kolíně nad Rýnem, kde na projektu spolupracující RheinEnergie provozuje stejnou turbínu Siemens typu 4000F, ale i napříč Rakouskem a celou Evropou.

Testovaný typ systému totiž hraje ve své třídě stěžejní roli v dodávkách elektřiny v Rakousku, zejména ve Vídni a okolí. A v celé Evropě je v provozu více než 115 plynových turbín této kategorie s instalovaným výkonem přes 31 gigawattů, uvedli zástupci Wien Energie.

Paroplynové elektrárny s kombinovanou výrobou tepla lze provozovat 24 hodin denně a díky své flexibilitě se mohou vhodně doplňovat s obnovitelnými zdroji, zejména vykrýváním denních a sezónních výkyvů v produkci zelené elektrické a tepelné energie.

Vodík se navíc může stát médiem pro ukládání přebytků z výroby obnovitelné energie, čímž dále přispěje ke stabilizaci energetického systému. Vzhledem k tomu, že velké množství obnovitelné energie se často vyrábí v dobách, kdy může být poptávka nízká, a naopak nebývá tato energie dostupná, když je poptávka vysoká (zima, tma, nízké teploty…), lze vodík získaný v období vyšší nabídky později použít k vyrovnání vyšší poptávky – například v podobných modernizovaných turbínách, pokud se experiment osvědčí.

Přestavba turbíny je prvním krokem projektu, experiment proběhne v létě 2023. Do té doby budou probíhat další přípravné práce jako je instalace potřebné vodíkové infrastruktury, například zásobovací systémy různé měřící a analytické stanice. Wien Energie, RheinEnergie, Siemens Energy a VERBUND do projektu investují kolem deseti milionů euro a zažádali také o externí financování, aby mohli akci realizovat v plném rozsahu.

Vídeňská vodíková strategie
Do vodíku Vídeň investuje i v dalších oblastech energie a mobility. Město založilo samostatnou organizaci Wiener Wasserstoff GmbH, která se plně věnuje možnostem využití vodíku v městském prostředí a ve spolupráci s dalšími městskými firmami bude zajišťovat celý řetězec od produkce, distribuce až po využití. Do roku 2030 se Vídeň chce stát centrem vodíkových technologií pro východ Rakouska. Jedním z prvních kroků je přechod autobusové linky 39A na plně vodíkový pohon do roku 2024 a výstavba související infrastruktury včetně tankovací stanice a elektrolytického zařízení na výrobu vodíku.
:smich: :nahlavu:
A vodík zoberú odkiaľ?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42267
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Energetika

Příspěvek od Alchymista » 18 srp 2022, 22:35

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... afy-711620
Tohle vám zdražuje elektřinu. A vyhání průmysl. Kovanda vydal dva grafy
Ekonomický expert a hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda upozorňuje na svém twitteru na neustálý růst cen emisních povolenek a na to, že zátěž plynoucí z jejich prodeje je v Evropské unii ve srovnání s ostatními světadíly neúměrná a ve svém důsledku prodražuje elektřinu a energie vůbec. Přírodě ale podle něj nijak nepomáhají, neboť ekologickou zátěž přesunou jen na jiný světadíl a Evropu činí nekonkurenceschopnou.

Pro začátek si ale pojďme říci, co to vůbec emisní povolenka je, na jakém principu vznikla a jak se s ní obchoduje.

„Emisní povolenka EU je nástroj Evropské unie ke snížení emisí skleníkových plynů. Povolenky jsou rozdělovány Evropskou komisí podle tzv. uhlíkové náročnosti jednotlivých národních ekonomik. Z Evropské komise putují povolenky do rukou státních zřízenců, kteří je rozdělí mezi producenty skleníkových plynů. Od vlastněného počtu povolenek se odvíjí, kolik emisí skleníkových plynů mohou subjekty vypustit do ovzduší za stanovené období,“ tolik k povolenkám říká Wikipedie.

Pro názornost jsme si vypůjčili graf ze serveru faktaoklimatu.cz, který celý proces názorně ilustruje.
Obrázek
Co se týká obchodování s povolenkami, to probíhá na tržním základu. Základní premisou je fakt, že znečišťovatelé by za poškozování životního prostředí měli platit. Tyto platby by měly motivovat ekologicky náročné provozy ke snižování emisí.

Získané prostředky by pak měly sloužit k napravování ekologických škod způsobených právě neekologickou výrobou.

Lukáš Kovanda ale upozorňuje i na druhou stranu problému a tou je dopad na ekonomiku celé Evropské unie. Aby se firmy vyhnuly placení drahých povolenek, přesouvají svoji výrobu jinam, což přírodě vůbec nepomáhá. Základní cíl je tedy obcházen.
Emisní povolenky EU zajišťují přesun výroby a pracovních míst do Číny či Ruska. Zdražují totiž již tak drahou elektřinu, takže výrobu zinku či hliníku v EU činí nekonkurenceschopnou. Přitom ale nezajišťují žádný pokles globálních emisí CO2, neb ty jen přemisťují na jiný světadíl.
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) August 17, 2022
„Emisní povolenky EU zajišťují přesun výroby a pracovních míst do Číny či Ruska. Zdražují totiž již tak drahou elektřinu, takže výrobu zinku či hliníku v EU činí nekonkurenceschopnou. Přitom ale nezajišťují žádný pokles globálních emisí CO2, neb ty jen přemisťují na jiný světadíl,“ píše Kovanda a naznačuje, že právě to je jedním z důvodů ztráty evropské konkurenceschopnosti vůči např. Číně a dalším rozvíjejícím se zemím, kde tak přísná opatření nemusí výrobci plnit a platit.

To potvrzuje i ve svém další tweetu, který doplnil ještě o graf vývoje cen emisních povolenek, ze kterého je jasně patrný vzrůst jejich ceny, která atakuje rekordní hranici.
Z velké části zdražují elektřinu a energie v EU emisní povolenky. Dnes jejich cena atakuje historický rekord, přesáhla 95 eur za kus. Žádná jiná ekonomika povolenkami nezatěžuje svůj průmysl tolik jako EU. I proto v EU končí hliníkárny či zinkovny a výroba mizí do Číny a Ruska. pic.twitter.com/MOjuNe7QUR
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) August 17, 2022
„Z velké části zdražují elektřinu a energie v EU emisní povolenky. Dnes jejich cena atakuje historický rekord, přesáhla 95 eur za kus. Žádná jiná ekonomika povolenkami nezatěžuje svůj průmysl tolik jako EU. I proto v EU končí hliníkárny či zinkovny a výroba mizí do Číny a Ruska.“

Dodejme, že spousta podniků raději zaplatí za emisní povolenky, než by přijala opatření omezující ekologickou zátěž plynoucí z jejich výroby. To se zákonitě projeví na cenách jejich produktů. O peníze zaplacené na povolenkách totiž zdraží svoje produkty.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4087
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Energetika

Příspěvek od Grif » 25 srp 2022, 13:17

Zastropování cen elektřiny a příkaz ČEZu, ať obchoduje s přiměřeným ziskem? „Málokdo si uvědomuje, že ČEZ produkci na rok 2022 prodal z 99 %. Je to už prodáno jednotlivým obchodníkům, kteří kupovali už od loňska a postupně i letos dokupovali. Má prodáno už i velkou většinu roku 2023. Když teď přikážeme ČEZu, aby prodával za výrobní náklady, znamená to prakticky krádež už prodané elektřiny,“ upozornil energetický expert Jiří Gavor. Ten také ParlamentnímListům.cz sdělil, že v případě úplného přerušení ruských dodávek plynu by byla přerušena tzv. lipská burza.
Ceny energií rekordně stoupají. V tomto týdnu je cena 700 eur za megawatthodinu, 10krát více než vloni a 20krát více než v letech předtím. Česká republika je čistým vývozcem elektřiny, tedy zemí, která by mohla aktivně ovlivnit její cenu. Přesto je možné, že český spotřebitel bude platit za elektřinu 20krát více než francouzský.
Komentátorka Lenka Zlámalová to vysvětlila v Událostech, komentářích v ČT tím, že liknavostí Fialovy vlády můžeme zůstat jako „poslední křeni“ zodpovědně dodržující pokroucená unijní energetická pravidla, zatímco všichni ostatní si najdou cestu, aby spotřebitelům ulevili. „Vláda vlastně vůbec neví, co chce. A vyhovuje jí nedělat nic. Ta vláda je tu od 16. prosince. Od té doby víme, že se řítíme do docela těžké energetické krize. A posloucháme, že až se vrátíme z prázdnin, tak možná budeme mít úsporný energetický tarif,“ vykládala ohromeně. Mezitím trh s elektřinou vystřelil k rekordním částkám.
Divákům pak vysvětlila, že systém funguje tak, že cenu elektřiny určuje aktuálně nejdražší zdroj, aby bylo možné jej prodat. V normálním tržním prostředí přitom cenu určuje zdroj nejlevnější – ale tady je kvůli podpoře Green Dealu třeba podporovat ty drahé. „Je to trh zprzněný velmi podivnou regulací. A my asi budeme ti křeni, kteří na to budou koukat do poslední chvíle,“ obává se. Těmi „křeny“ myslí Českou republiku, protože všichni kolem nás už přijímají nějaká opatření. Sousední Slovensko fixuje cenu elektřiny na 61 eur za megawatthodinu (od začátku příštího roku). Francie dokonce na 45,2 eura. „Takže české domácnosti budou mít taky třeba 20krát dražší elektřinu než ve Francii,“ uvedla vzhledem k současné ceně. A to v situaci, kdy jsme vývozci elektřiny a máme možnost cenu aktivně ovlivnit. „Je to úplně zvrácený systém,“ konstatovala ekonomická komentátorka.
Dokonce i Miroslav Kalousek – který je znám snahou o razantní šetření ve výdajích státu – mluví o regulaci cen energií. „U elektřiny jsem nenašel jediný důvod, proč tu cenu neregulovat. U nás je rozdíl mezi nákladovou a tržní cenou obrovský, takže to nemůže skončit jako v Austrálii, kde dali regulovanou cenu a měli blackout, protože za tu cenu ji nikdo nevyrobil. U nás je obrovský prostor, to znamená, mohla by být regulovaná cena,“ řekl Kalousek v jiném dílu Událostí, komentářů na ČT.
Pro podnikatele je katastrofální situace všude po celé Evropě
„Je dobré připomenout, že Francie, Slovensko, Maďarsko, všechny země, které přistoupily k zastropování cen energií, to udělaly z fiskálních důvodů pouze pro domácnosti. Jejich podnikatelský sektor paradoxně trpí ještě vyššími cenami než u nás. Takže to není řešení, které bychom jednoduše převzali. Oni navazují na své tradiční systémy regulace cen pro domácnosti, pouze tam nalili více peněz a přitvrdili. Jsou to dlouholeté systémy, které jsou legislativně podloženy, a to rychle přeskočit nemůžeme,“ upozorňuje Jiří Gavor, výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.
„Výše uvedené země mají obrovský problém, jak pomoci domácímu průmyslu. Francie, která měla tradičně nižší ceny elektřiny, kvůli propadu jaderek jsou na francouzském velkoobchodním trhu ceny ještě vyšší než na německém a českém. Pro podnikatele je katastrofální situace všude po celé Evropě,“ vypozoroval.
„Souhlasím s tím, že současné ceny elektřiny a plynu jsou na takové úrovni, že není možné je dlouhodobě udržet. Na to už reagují naši dodavatelé – obchodníci už výrazně omezili nákup kontraktů na příští rok a dále. Vystavovali by se riziku, že za tu cenu elektřinu a plyn neprodají. Vůbec nemluvím o obrovských nárocích na finanční jištění. Právě proto nabízejí takzvané spotové produkty, protože nic jiného jim nezbývá. Brzy dojde dech i německým obchodníkům, kteří zřejmě v panice táhli ještě ceny nahoru. Nemyslím si, že je možné takto pokračovat,“ podotkl.
V případě úplného zastavení dodávek ruského plynu by lipská burza přerušila obchodování
„Pokud dojde na nejhorší scénář, že tok ruského plynu by se zcela zastavil – a to myslím na delší dobu než na nyní ohlášené tři dny, které právě způsobily současnou paniku, kvůli níž vyletěly ceny energií – tak smluvní závazky by stejně nemohly být dodrženy. Bylo by nutné přejít do nouzového válečného obchodování s vyřazením burzy. I lipská burza už v březnu vydala metodické oznámení, že v případě zastavení dodávek ruského plynu by přerušila obchodování a ceny by byly stanovovány pouze indikativně. Z jednoduchého důvodu – smluvní strany by zřejmě nemohly garantovat dodržení kontraktu,“ objasnil
„V tomto případě je vhodné uvažovat o válečném hospodaření, nejlépe organizovaně v rámci celé EU. Ale v tomto směru víme, jak to v EU chodí. Strašná byrokracie, různé národní zájmy... V tom jsem pesimista. Kvituji aspoň oznámení ministra Síkely, že uvažuje o svolání energetického summitu. Je to plně namístě a už to mohlo být svoláno,“ domnívá se Jiří Gavor.
„Zastropování zní vyděšeným spotřebitelům hezky, ale má to negativní stránky. Příklad z českého trhu: ČEZ má nízké výrobní náklady, dáme mu přiměřený zisk a bude prodávat spotřebitelům v Česku pouze za rozumné ceny – a případně, když mu něco zbude, hodí to na lipskou burzu. Nicméně, málokdo si uvědomuje, že ČEZ produkci na rok 2022 prodal z 99 %. Je to už prodáno jednotlivým obchodníkům, kteří kupovali už od loňska a postupně i letos dokupovali. Má prodáno už i velkou většinu roku 2023. Když teď přikážeme ČEZu, aby prodával za výrobní náklady, znamená to prakticky krádež už prodané elektřiny,“ upozorňuje Gavor.
„Samozřejmě, všechno je možné udělat. Ale dovedete si představit právní aspekty? Nelze vzít nevinným dodavatelům, kteří nakupovali v dobré víře, aby zajistili energii pro svoje odběratele, a říci – ne, to, co jste nakupovali minulý měsíc za cenu,dejme tomu 400 eur, to vlastně neplatí. To vraťte, bude to mít cenu třeba 150 eur. Všechno by se muselo kompenzovat. Ano, je to možné udělat – ale když se půl roku pracovalo na víceméně jednoduchém úkolu, jako je úsporný tarif, kde přímá pomoc spotřebitelům jde jenom přes dodavatele jako přes pošťáka – jak by se asi realizovala tato zapeklitá legislativní a právní věc, která by naprosto převrátila stávající tržní systém...?“ okomentoval Jiří Gavor.
„Z tohoto důvodu si myslím, že případnou tržní reformu je třeba koncipovat dlouhodobě. Rozhodně ne, že teď to přikážeme. Nyní je namístě zvýšit přímou pomoc spotřebitelům. Jinou cestu nevidím,“ doplnil.
Není možné na těchto úrovních obchodovat dlouhodobě
Podle ekonomické redaktorky Zuzany Kubátové ze Seznam Zprávy ceny na energetických burzách vyletěly tak vysoko, že politici by měli zvážit, zda má obchodování na zdivočelém trhu vůbec pokračovat. Česká vláda tuto otázku neřeší. Situace je vážná.
„Evropské domácnosti ani průmysl nejsou schopny současné ceny ustát,“ varuje v Seznam Zprávy zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška. „Energie není komodita, ale veřejný statek,“ tvrdí dlouhodobě.
„K tomu se to schyluje. Dlouhodobá úroveň současných cen přesahuje koupěschopnost prakticky všech odběratelů. Pokud bude burza fungovat v tomto režimu měsíc, tak se nic nestane. Ale není možné na těchto úrovních obchodovat dlouhodobě. Vzhledem k tomu, že nás politici ubezpečují, že jsou připraveni na úplné odstřižení od ruského plynu – v tom případě musíme být připraveni na to, že burza nemůže fungovat. V tomto případě by ceny elektřiny vyletěly někam, kde je to mimo reálné možnosti jak obchodníků, tak hlavně jejich klientů,“ upozorňuje Jiří Gavor.
Dá se věřit tvrzení, že jsme připraveni na úplné odstřižení ruského plynu? „Bohužel jsem zděšen, když slýchám zprávy, že jsme v podstatě připraveni – a dokonce se hovoří o dostatku plynu pro české odběratele. Nemůžu to hodnotit jinak, než jako politickou proklamaci, která není podložena reálnou situací na trhu,“ konstatuje Gavor.
Co se týče plynu, je to samozřejmě složitější než u elektřiny, protože jsme jeho dovozcem. Pomohla by – čistě hypoteticky, protože se to asi vzhledem k mezinárodněpolitické situaci nestane – naše přímá dohoda s Ruskem? Vyplatilo by se to vůbec v současné době ekonomicky?
„To by samozřejmě záleželo na jednáních. Ten, kdo má už nyní podepsaný dlouhodobý kontrakt – a víme, že se z úrovně EU mlčky toleruje, že velké německé a italské firmy ten kontrakt mají a dohodly se na platbách, které jsou rubly nerubly, mechanismus, aby se vlk nažral a koza zůstala celá – to je určitě výhodou. Samozřejmě však nositelé dlouhodobých kontraktů čelí riziku, že dodávky nebudou dodržovány – od toho vás ani kontrakt nezachrání, když se oznámí z úrovně Gazpromu, že plyn nedoručí,“ vysvětlil.
„Další problematickou věcí je, že si těžko dovedu představit politické aspekty. Dovedete si představit naši současnou vládu, že by následovala příklad Bulharska? Podotýkám, že po změně prozápadně orientované vlády zoufalí Bulhaři nyní začínají jednat s Gazpromem,“ uvedl.
A co příklad Maďarska? „Maďarsko je díky těmto stykům černá ovce EU. Ti už tuto pozici mají, je to současný stav. V případě Česka by to byla radikální změna, a za současné vlády si to nedovedu představit. A ani si to netroufám doporučovat,“ řekl.
„Určitě by bylo spíše namístě jednání na úrovni EU, zdali je udržitelné takto pokračovat... A na úrovni EU diskutovat, jestli náhodou protiruské sankce v oblasti energií se neobrátily až neúměrně moc proti nám. To už by měla být věc na úrovni politické debaty na půdě EU. Nemůžeme na jedné straně čekat, když tvrdíme, že válka bude trvat dlouhé roky a skončí vyhnáním Rusů z Krymu – a na druhé straně čekat, že se dohodneme s Ruskem, že nám zvýší rázem dodávky plynu, které nyní zoufale potřebujeme. To nejde dohromady. Samozřejmě že nějaký pozitivní posun, že by třeba začala jednání Ukrajina a Rusko, to by srazilo cenu energií dolů. To už je však mimo kompetenci energetiků,“ sdělil Jiří Gavor.
Terminál máme zajištěný v Holandsku. Problémem je ale získat plyn
Jak je to s dodávkami plynu z Holandska? Vláda a ČEZ si zajistily část kapacity terminálu na zpracování zkapalněného plynu v Nizozemí. Výhledově by tamní dodávky měly pokrýt až třetinu naší spotřeby. Nebude však tento plyn neskutečně drahý?
„Za současných cen bude. Je zajištěná kapacita v terminálu, ale není nakoupen plyn. Aspoň žádná takováto zpráva nebyla vydána. Pouze, že plyn se nakoupí na spotovém trhu za aktuálně platné ceny. A ty jsou takové, jak jsme se o tom výše bavili,“ upozornil.
„Tedy, terminál v Holandsku máme, teď je problém nákup plynu od nějakého producenta. To může být USA, Katar, Austrálie a další producenti. Ti ale preferují většinou velké objemy prodejů, dlouhodobý kontrakt na 10, 20 let. Do toho se nikomu moc nechce. Žádné takové dohody nebyly oznámeny a např. jednání takové velmoci, jako je Německo, s Katarem skončilo neúspěchem,“ uzavřel nepříliš optimisticky Jiří Gavor.
https://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/ ... rty-712224
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2708
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Energetika

Příspěvek od riho » 25 srp 2022, 16:52

https://www.webnoviny.sk/venergetike/tr ... prevadzky/

Spusteniu tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce do prevádzky už nič nebráni. Úrad jadrového dozoru vydal druhostupňové rozhodnutie pre uvádzanie tretieho bloku v Mochovciach do prevádzky.

Tak sme sa bratia po 20 rokoch dočkali. Mám slzu v oku.

Odpovědět