Ekologia a životné prostredie

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39048
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 28 říj 2023, 07:05

Ale to zozelenaným mozgom vôbec nevadí. Ani jedno ani druhé.
BTW vodná para je plyn. :pise Ale to, čomu prostý pospolitý ľud hovorí "para" je zmes plynnej a kondenzovanej fázy vody.

A pri skúmaní vplyvu vodnej pary na energetickú bilanciu planety sa doporučuje oddelene skúmať vodnú paru ako plyn a oddelene vodnú paru ako zmes plynu a kondenzovanej vody nazývanej oblaky, hmla - a antropogenny a prírodný smog.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kolja
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2763
Registrován: 07 úno 2017, 17:43

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Kolja » 28 říj 2023, 12:14

Samozřejmě jsem myslel "páru" z chladících věží. Ze školení vím, že to není pára, ale jakýsi aerosol o teplotě cca 30-40 stupňů.

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6172
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Polite » 28 říj 2023, 12:19

A tzv vodikova ekonomika bude produkovat co? Vodnu paru, ze?
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Uživatelský avatar
mzprx
Výkonný redaktor
Příspěvky: 572
Registrován: 31 srp 2019, 15:02

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od mzprx » 28 říj 2023, 12:23

V prípade spaľovania bez katalyzátorov a močoviny aj veľké množstvá karcinogénnych NOx. Oveľa viac, než pri spaľovaní uhľovodíkov, lebo pri vyššej teplote sa toho tvorí podstatne viac.
Viac hláv - viac kapusty.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 10764
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od kenavf » 28 říj 2023, 18:16

Ja som hovoril o tomto efekte:
obrázok_2023-10-28_181247245.png
obrázok_2023-10-28_181247245.png (35.11 KiB) Zobrazeno 1769 x
https://sk.wikipedia.org/wiki/Albedo#/m ... o-e_hg.svg
Mrak má albedo cca 78% , povrch zeme 30% takže možno to tepelné žiarenie zo Zeme skončí v oblaku(i keď je to diskutabilné pretože je pôda zatienená tým oblakom) ale zároveň ten oblačnosť odrazí od Slnka podstatne viacej žiarenia.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39048
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 04 lis 2023, 10:15

https://www.infovojna.bz/article/vedci- ... u-clovekem
Vědci se bouří: studie opět vyvracejí změnu klimatu způsobenou člověkem
Hypotéza oteplování je opět pod palbou vědeckých prací. Namísto diskuse o zjištěních na odborné úrovni jsou autoři studií slovně napadáni zastánci teorie o změně klimatu, kteří tvrdí, že svými novými studiemi vedou agresivní dezinformační kampaň s cílem zničit předchozí zjištění a pověst mnoha klimatologů.

Vyvracejí „vědecky prázdný“ popis klimatických změn, říká astrofyzik William Happer o třech nových studiích, které zpochybňují klimatický narativ, IPCC (známý také jako Mezivládní panel pro změnu klimatu) a oprávněnost vynakládání miliard. Místo vědecké debaty čelí autoři pomluvám a odplatě.

Hypotéza oteplování je opět pod palbou vědeckých prací. Namísto diskuse o zjištěních na odborné úrovni jsou autoři studií slovně napadáni zastánci teorie o změně klimatu, kteří tvrdí, že svými novými studiemi vedou agresivní dezinformační kampaň s cílem zničit předchozí zjištění a pověst mnoha klimatologů.

Vědci, kteří zpochybňují změnu klimatu, jsou přitom opakovaně uráženi na sociálních sítích nebo jsou zveřejňovány rozzlobené blogové příspěvky. V jiném případě jsou podávány žádosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím (FOIA, srovnatelný se zákonem o svobodném přístupu k informacím) proti vydavateli časopisu s „obsahem proti změně klimatu“ a vědci. Tímto postupem žadatelé žádají o prozkoumání soukromých záznamů kritiků s cílem odhalit usvědčující důkazy.
Několik vědců, kteří hovořili s americkou edicí deníku Epoch Times, vyjádřilo nad touto taktikou šok. Williama Happera, leteckého inženýra, profesora fyziky a bývalého klimatického poradce Donalda Trumpa, však reakce na nové studie nepřekvapily.

„Klimatická sekta samozřejmě odmítá jakékoli informace, které jsou politicky nekorektní, bez ohledu na to, jak jsou vědecky správné,“ řekl Happer deníku Epoch Times. Zároveň upozornil, že nová zjištění obsahují důležité a platné body.
Michael Mann brojí proti kolegům

Důvodem rozruchu jsou výsledky tří nových studií, které nesmírně zpochybňují tvrzení o změně klimatu způsobené člověkem (Soon et al. (2023), Connolly et al. (2023) a Katata et al. Studie navíc podněcují skepsi vůči Radě IPCC, která podle autorů ignoruje fakta a klimatickou vědu obecně.

To, jak nakonec pro-klimatičtí vědci na nové studie reagovali, však bylo „hluboce nevědecké“, uvedlo pro Epoch Times několik vědců.

Například americký atmosférický vědec Michael Mann a otec diagramu „hokejky“ označil na platformě X (dříve Twitter) autory nových studií za „skupinu popíračů klimatu“. Mann své označení odborných kolegů malebně doprovodil sérií klaunských emotikonů.
Otec teorie o změně klimatu prohrál u soudu

Atmosférický vědec však jde ještě dál a označuje redaktora časopisu Climate za „popíracího klauna“, což je od Michaela Manna, který je proslulý zejména svými grafy, velmi emotivní reakce.

Přestože klimatického modeláře lze díky jeho diagramu považovat za otce teorie změny klimatu, u soudu se mu nepodařilo prokázat správnost křivky. Již dříve klimatolog zažaloval geografa Tima Balla za pomluvu, protože zpochybnil Mannovy datové podklady.

Nejvyšší soud v Britské Kolumbii (Kanada) nakonec tuto žalobu zamítl a nařídil Mannovi zaplatit soudní náklady. Soudce Christopher Giasch ke svému rozhodnutí z 22. srpna 2019 uvedl, že neposuzoval vědecké poznatky. Žalobce, v tomto případě Michael Mann, totiž navzdory opakovaným žádostem nepředložil surová data a metody výpočtu, čímž proces několikrát protáhl.
„Nesmysly komunity popíračů vědy“

Zpět k aktuálním událostem. Nové studie jsou trnem v oku také Garethu S. Jonesovi z britské vládní meteorologické služby Met Office. Ten nové studie označil za „nesmysl“ a vyčinil vydavateli časopisu za to, že je „populární u komunity popíračů vědy“.

Odsoudil také Neda Nikolova, hostujícího editora zvláštního čísla Climate, protože ostatní klimatologové se od něj kvůli jeho pověsti distancují. Nikolov tvrdí, že hlavní roli v teplotách na Zemi a jiných nebeských tělesech hraje atmosférický tlak, nikoli skleníkové plyny.

Gavin Schmidt, ředitel Goddardova institutu pro vesmírná studia NASA (USA), vidí v nových studiích také nebezpečí. Mimo jiné prostřednictvím žádosti FOIA požadoval zveřejnění všech e-mailů, které si Nikolov vyměnil se svými „relevantními“ vědeckými kolegy.
Škodlivé chování pro vědu

Schmidtovo hodnocení „je povýšené nepodstatným způsobem“, domnívá se klimatoložka Judith Curryová, která se na žádné z nových studií nepodílela.

„Reakce Schmidta, Manna a spol. zejména v souvislosti s žádostí o poskytnutí informací podle zákona o svobodném přístupu k informacím ,odráží jejich pokračující snahu kontrolovat vědecký a veřejný dialog o změně klimatu‘. Podle mého názoru jejich chování nejenže vrhá špatné světlo na ně samotné, ale také poškozuje klimatickou vědu,“ uvedla Curryová.

Pro Judith Curryovou, která založila blog „Climate Etc.“ jako otevřené diskusní fórum, se nové studie „zabývají důležitým problémem, který IPCC a mnozí klimatologové zametají pod koberec“. Podle ní to má obzvlášť velké důsledky pro interpretaci klimatických záznamů 20. století.

„Stále zůstává nevyřešena otázka vlivu městských tepelných ostrovů na globální teploty na zemi, na kterou se v článku Soona a kol. rovněž upozorňuje,“ řekla Curryová. To je podle ní užitečný příspěvek do „klimatologické literatury“.
Autor studie se vyjadřuje

Hlavní autor studie Soon a vedoucí Centra pro výzkum životního prostředí a věd o Zemi (zkráceně CERES) uvedl, že tři nové studie, které vypracoval on a jeho kolegové z CERES, představují velkou hrozbu pro mocenské zájmy.

„Po více než tři desetiletí byla tvrzení a závěry zpráv IPCC nezpochybnitelná a nesporná,“ řekl Soon pro Epoch Times. „Naše nedávná série tří publikovaných článků ukazuje, že tato tvrzení nejsou vědecky obhajitelná. Naopak se zdá, že naše zjištění otřásají slabými základy IPCC. To musí být důvod, proč aktivisté jako Schmidt a Mann tato zjištění okamžitě odmítají a stěžují si.“

Již v roce 2021 Soon a další vědci publikovali studii, podle níž by sluneční aktivita mohla vysvětlit veškeré pozorované oteplování. Od té doby byla studie stažena více než 55 000krát – což je u takto komplexních vědeckých studií velmi neobvyklé, uvedl.

„Vysoká míra pozornosti, které se této studii dostává od lidí toužících po pravdě, může být skutečnou hrozbou, které se Schmidt a Mann obávají,“ předpokládá Soon.

Pro Williama Happera mají nové studie Soona a spol. rovněž velký význam. Podle něj jsou například dva nejdůležitější a nejplatnější body, že existuje „velká nejistota“ ohledně toho, k jak velkému oteplení od roku 1850 došlo a jak velká část z něj je skutečně způsobena lidskou činností.

Happer je přesvědčen, že emise CO₂ způsobené člověkem přispívají k pozorovanému „mírnému oteplování“ jen „relativně málo“, a proto se závěry studie souhlasí. V závěru studie se uvádí, že dostupné údaje nejsou dostatečné k tomu, aby bylo možné určit, jak významný vliv na oteplování mají různé faktory, jako jsou sopky, sluneční záření a emise skleníkových plynů.
Taktika umlčování

Podle Marca Morana, redaktora populárních webových stránek Climate Depot, je agresivní reakce na nové studie pokusem umlčet nesouhlasné hlasy. „Klimatické hnutí používá stejnou nátlakovou taktiku, jakou jsme viděli u covidu,“ řekl Morano. „Každý, kdo vědecky zpochybňuje oficiální narativ, je očerňován, cenzurován a umlčován.“

Některé skupiny lidí a instituce v USA skutečně tvrdí, že potlačují alternativní názory. Jednou z nich je Melissa Flemingová, náměstkyně generálního tajemníka OSN pro globální komunikaci, která otevřeně vede kampaň proti tomu, co nazývá „klimatickými dezinformacemi“.

Flemingová během loňské akce na Světovém ekonomickém fóru prohlásila, že věda patří jim. USA navíc úzce spolupracovaly se společností Google na potlačování informací a názorů, které jsou v rozporu s narativem o změně klimatu.

Když se Marc Morano o tomto prohlášení dozvěděl, okamžitě bil na poplach. „Jsme svědky toho, že vědecký výzkum je překrucován tak, aby podporoval pouze ,vědu‘,“ varoval Morano.

Samotný IPCC odmítl nové studie posoudit. „IPCC se nevyjadřuje k jednotlivým studiím ani k otázkám, které nejsou zahrnuty v hodnotících zprávách IPCC,“ uvedli v e-mailu pro Epoch Times. „Na začátku procesu hodnocení každá pracovní skupina IPCC stanoví mezní termíny, do kdy musí být literatura přijata k publikaci ve vědeckých časopisech, pokud má být zahrnuta do aktuálního hodnocení.“
Oteplování způsobené člověkem: ve městě až o 7 °C více

Nové studie ukazují, že téměř polovina oteplování zaznamenaného v posledních desetiletích je ve skutečnosti způsobena tzv. efektem městského tepelného ostrova. Svaz německých inženýrů (VDI) v této souvislosti informoval o výsledcích měření občanské iniciativy v Bamberku.

Podle nich byly na různých místech města v průběhu dne zjištěny rozdíly až o sedm stupňů Celsia. Důvodem je skutečnost, že uzavřené povrchy, jako jsou ulice, parkoviště a budovy, akumulují teplo lépe než zelené plochy a parky. Ty proto uvolňují více tepla po delší dobu.

Sporným bodem je tedy současné rozmístění teplotních stanic po celém světě. Mnoho z nich se nyní nachází v urbanizovaných oblastech, a proto vykazují umělé, lokální oteplování. Několik málo stanic ve venkovských oblastech naopak zaznamenává mnohem menší oteplování nebo nezaznamenává vůbec žádné oteplování.
Důvod prudké reakce

Zbytek zaznamenaného oteplení lze vysvětlit změnami sluneční aktivity – jak dokládají záznamy NASA, uvádí studie. Někteří z 37 výzkumníků z 18 zemí, kteří se na studii podíleli, v sérii rozhovorů pro Epoch Times uvedli, že jejich zjištění vyvracejí strach šířený vládami a médii.

Stejně tak studie ohrožují masivní politické změny a biliony dolarů vládních výdajů po celém světě, které jsou ospravedlňovány „klimatickou pohádkou“, uvedli odborníci.

Není to však poprvé, co jsou ze změny zemského klimatu obviňovány „mimozemské faktory“. Tato zjištění vycházejí z již dříve publikované studie. Z ní vyplývá, že změny sluneční aktivity zaznamenané NASA mohou být zodpovědné až za sto procent pozorovaného oteplování v posledních desetiletích.

To vše je v rozporu s hypotézou, že za pozorované oteplování v posledních desetiletích jsou zodpovědné především lidské emise oxidu uhličitého, které tvoří zlomek jednoho procenta všech přirozeně se vyskytujících „skleníkových plynů“ v atmosféře. Jinými slovy, k vysvětlení oteplování není zapotřebí CO₂ způsobeného člověkem, ani biliony dolarů a eur na boj proti němu.
Změna klimatu jako psychologický nástroj

Hypotézu změny klimatu způsobené člověkem podporuje mnoho států a vlád po celém světě – včetně USA a Německa. Většinou se změna klimatu uvádí jako příčina, která má ospravedlnit dalekosáhlé změny ve veřejné politice a vydávání miliard peněz daňových poplatníků ročně.

Většina dospělých v USA odmítá hypotézu o změně klimatu způsobené člověkem. V Německu je podle průzkumu společností YouGov a Statista situace jiná: na změnu klimatu způsobenou člověkem věří 65 % dotázaných západních Němců. Ve východním Německu je to pouze 57 %.Tento graf ukazuje procento respondentů, kteří věří ve změnu klimatu způsobenou člověkem. (Statista, YouGov | CC BY-ND 4.0 Deed)Tolik lidí toleruje použití miliard z peněz daňových poplatníků a kompletní restrukturalizaci zásobování energií a ekonomiky za účelem záchrany světa. Průzkum však nerozlišoval mezi urbanizací a s ní spojeným oteplováním.

Řada klimatologů, které deník Epoch Times požádal o komentář, se k tomu oficiálně odmítla vyjádřit. Několik z nich varovalo, že to, co se vydává za klimatickou vědu, je hluboce zkorumpované. Navíc by se jim zastánci klimatu mstili, kdyby se veřejně ozvali.
Odveta místo diskuse

Ned Nikolov v současné době na vlastní kůži zažívá, co to znamená jít proti klimatickému narativu. Sám vyjádřil překvapení a zděšení nad reakcemi svých kolegů a nad žádostí FOIA.

„Obsah žádosti mě docela překvapil. Je docela neobvyklé zkoumat e-mailovou korespondenci mezi autory a hostujícím redaktorem vědeckého časopisu, když neexistuje žádný důkaz o pochybení nebo sporu mezi nimi,“ řekl Nikolov pro Epoch Times.

Nikolov si zpočátku myslel, že Schmidtovi prostě vadí téma zvláštního čísla, totiž „přírodní faktory“ klimatu. Nikolov uvedl, že sám Schmidt doufá, že žádost FOIA prošetří „aktivity“ Nikolova a najde důkazy o neetickém nebo zaujatém chování. Dále Nikolov pokračoval:

„Později jsem si však uvědomil, že tato žádost FOIA byla součástí mnohem větší pomlouvačné kampaně, kterou Schmidt vedl proti výzkumné skupině s názvem ,Centrum pro výzkum životního prostředí a vědy o Zemi‘.“

„Schmidtovi se výsledky studie očividně nelíbily. Ale místo toho, aby požádal autory studie o vědeckou debatu, rozhodl se Schmidt zahájit dezinformační a pomlouvačnou kampaň proti skupině CERES,“ uvedl Nikolov. Kromě toho Schmidt zkresluje výsledky studie CERES, aby odradil „zvědavé čtenáře“ od přečtení skutečných výsledků, dodal.

„Je zklamáním, že vládní výzkumník překrucuje a zkresluje vědecké informace publikované v recenzované literatuře,“ řekl Nikolov. Podle něj se jedná o porušení uznávaných akademických etických norem.

„Pokud má výzkumný pracovník výhrady k nějaké studii, normální by bylo napsat a publikovat vlastní článek, který by tyto výsledky vyvrátil pomocí nové a lepší analýzy dat. Snaha zdiskreditovat autory a hostujícího editora rozhodně nepatří do normálního vědeckého procesu,“ říká Nikolov.
Dobře sehraná role oběti

Profesor Demetris Koutsoyiannis z Aténské univerzity rovněž publikoval výsledky, které jsou v rozporu s hypotézou o změně klimatu způsobené člověkem. Pro Epoch Times uvedl, že by věřil nedávné kritice Manna a Schmidta, kdyby neznal souvislosti a historii, která za ní stojí.

Jedním z příběhů v pozadí je nechvalně známá „ClimateGate“. Zde byly odhaleny e-maily mezi předními klimatology, v nichž slibovali umlčení oponentů a zatajování dat i chyb ve vlastních modelech. V tomto světle se Koutsoyiannis domnívá, že zastánci klimatu jsou „pokrytečtí“.

„Ke kritice se uchylují pouze tehdy, když selžou pokusy umlčet a cenzurovat jiné názory,“ řekl Koutsoyiannis. A přesto klimatologové setrvávají na stejných taktikách, které odkrylo odhalení ClimateGate.

„Je ironické, že se tyto kliky prezentují jako zachránci světa před klimatickými hrozbami. To, co dělají, ať už úmyslně, nebo neúmyslně […], je prosazování politicko-ekonomické agendy, která je velmi temná,“ řekl Koutsoyiannis.

Schmidt ani Mann na žádost o komentář do tisku nereagovali.
Zvlášť nemecký vedci v tom majú prax...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 10764
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od kenavf » 07 lis 2023, 22:04

Prinesie nám globálne oteplenie problém, alebo by bolo horšie ak by sa globálne ochladilo?
Keď kolabovali civilizácie tak to bolo kvôli globálnemu ochladeniu.
Bol nedávno v TV dokument o zániku starých štátov Doby bronzovej a to následkom globálneho ochladenia. Nedávno sme tu preberali že aj Rímska ríša zanikla v období globálneho ochladenia. Pretože tie ochladenia priniesli neúrodu a nemoci. :!:
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Ekolog
Redaktor
Příspěvky: 124
Registrován: 01 zář 2019, 08:30

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Ekolog » 07 lis 2023, 23:09

Pokud je v atmosféře větší obsah CO2, rostliny lépe rostou.

Pokud je tepleji, většina zemědělských plodin dává větší výnosy. A je možné v určitých zeměpisných šířkách udělat i dvě sklizně za sebou. V teplém roce je to možné i u nás! Zažil jsem to.

Pokud je zima, chladno, rostliny rostou hůře. S chladnem přichází srážky a se srážkami i houbové choroby.

Oteplení by přineslo neúrodu pouze za předpokladu suchých roků. Evropa ovšem neleží v aridní oblasti.

Pokud necháme lesy sežrat kůrovcem, omezíme biotickou pumpu a bude méně vody na pevnině. Les = voda. Vykácením lesů ovlivníme klima několikanásobně více, než zvýšením obsahu CO2 v atmosféře.

A podle cyklů klimatu, prameny pošlu na vyzvání, to vypadá, že vrchol oteplování je za námi. Pokles teploty teplotní hystereze zdrží ochlazení asi o 300 let. Časově to ovšem vypadá, že doba ledová je za dveřmi. A pokud přijde, podle nejnovějších výzkumů, to vypadá, že to může vypuknou během velmi krátké doby. Snad i několik let.

Čili oteplení, pokud nebudou extra suché roky, přežijeme. Pokud přijdou studené, mokré roky, s pozdním nástupem jara a časným nástupem zimy, tak budeme mít velké problémy. Ale domnívám se, že máme v současnosti větší problémy než globální oteplování.

false_flag
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 8155
Registrován: 27 čer 2017, 23:20

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od false_flag » 08 lis 2023, 04:37

Nepřežijete. Zbrane na obranu té zeme oplyvaji mlekem a srdim jste odevzdali na UA..
Pokud mým příspěvkům nerozumíte, jsou pro Vás urážlivé, či kolidují s Vaším viděním světa. Nerozčilujte se.
Není třeba reagovat. Klid. Vše je v pořádku. Ignorujte je. Nejsou určeny Vám.

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 3052
Registrován: 07 úno 2017, 19:46

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od jura-p » 08 lis 2023, 06:03

Byli jsme tu před EU a NATO, budeme i po nich. Lži o volném pohybu zboží, lidí a myšlenek, a o obranném paktu odvane čas. Změny jsou čím dál rychlejší. Češi, ač vždy přihrbení, jsou vytrvalci. Řadu říší odvál čas a my tu jsme. Naše dějiny nejsou jen tak založené na slavných porážkách, z nichž většinu jsme si uštědřili my sami. Český trávník je daleko životaschopnější než třeba ten anglický, kteří se marně někteří zbohatlíci za velkých nákladů snaží u nás pěstovat. Měl jsem jednoho takového známého, který odjel v pátek na chalupu a tam spustil sekačku a sekal do nedělního odpoledne. A když nesekal, tak kropil, provzdušňoval a tak furt dokola. Po asi tak patnácti letech si řekl, kdo by se na nevysral a od té doby žije daleko spokojeněji. Trávu pokosí, akorát když ho lechtá pod kolenama, někdy dokonce i nad keckama a rohodl se, že pampelišky a sedmikrásky jsou vlastně docela v pohodě.
Ta fráze je základem našeho vztahu ke světu a funguje.
V hospodě na rohu jsme měli tvrdého diskutéra, o kterém jsem si myslel, že umí jen dvě věty, kterým vždy debatu správně rozhrábl. Ty věta střídal docela nepravidelně, ale vždy byly k věci a seděly.
Zněly: Dyť jsou to blbci a Kdo by se na to nevysral. Klasický bodrý Čech.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39048
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 13 lis 2023, 21:11

https://realisticka.cz/2023/06/28/reali ... teplovani/

Realistický pohled na klimatickou změnu a globální oteplování
Ing. Josef Morkus, CSc., člen spolku „Realistická energetika a ekologie“, se zamýšlí nad takzvanou klimatickou změnou. Na základě vlastní analýzy a diskuze s odborníky konstatuje, že v posledních desetiletích dochází k oteplování i k růstu koncentrace CO2 v atmosféře. Tyto změny mají některé negativní projevy, jako jsou nárůst dní s vysokými teplotami, ale i některé pozitivní důsledky, například menší problémy v dopravě v zimních měsících, nižší nároky na vytápění apod. Autor tvrdí, že omezování emisí všeho druhu je správné, mělo by se však řešit na základě vědeckotechnického pokroku a rozumného přístupu.

K tomu dodává: „Klima se měnilo vždy, mění se i v současnosti a bude se měnit i v budoucnu. Rozhodně se nejedná o katastrofický vývoj. Možnosti ovlivnění změn klimatu jsou velmi malé, rozumnější je změnám se přizpůsobit, než se je snažit za každou cenu zastavit.“

Ulíková neutralita
...

dlhý text + mnoho obrázkov a grafov :nahoru:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Ekolog
Redaktor
Příspěvky: 124
Registrován: 01 zář 2019, 08:30

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Ekolog » 14 lis 2023, 09:26

Skvělý článek. Více takových. Je nutné si uvědomit, že produkce CO2, která je způsobená člověkem a produkce CO2 přírodou jsou nepoměrné. Příroda produkuje 30 x více CO2 než lidská populace. Jen dýchání rostlin a živočichů, včetně mikroskopických organismů mnohonásobně (číslo neuvádím, jedná se jen o odhad), přesahuje produkci člověka.
A co bych doplnil. Ta čísla jsem již asi uváděl. Člověk za rok vyprodukuje cca 5 Gt CO2. V oceánech je rozpuštěno 38 000 Gt CO2. Při zvýšení teploty oceánů o 1 st. C se do atmosféry uvolní asi sedminásobek roční produkce člověka.
Vodní masy na planetě jsou regulátorem obsahu CO2 v atmosféře.
Vždy je primární změna teploty a v průběhu 5-7 let následuje změna obsahu CO2 v atmosféře. Nikdy to není opačně!
Pokud vypustím do atmosféry velké množství CO2 a nezměním teplotu, oceány uvedené množství hladce pojmou, aniž by došlo ke změně obsahu CO2 v atmosféře.

A proč humbuk s CO2? Na světě se přestává obchodovat za dolary. Tento ústup dolaru ze scény má nahradit obchodování s povolenkami. Je to forma daně. Ač jsem se pohyboval v dané problematice, dosut nevím, kam peníze za povolenky jdou. A když jsem se na uvedené ptal na MŽP, taky to nevědí. A bylo mi pak důrazně doporučeno, abych se o danou věc nezajímal, že se uvedený zájem nevyplácí. Výstraha mi stačila.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7040
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od IgorT » 16 lis 2023, 07:08

Medveď napadol aktivistu, ktorý ho prišiel chrániť. Zachránil ho kolega

V pohorí Bieszczady (Bukovské vrchy) na juhovýchode Poľska počas víkendu napadol medveď ekologického aktivistu. Život mužovi zachránil kolega, ktorý neskôr v rozhovore s novinármi pripustil, že obaja dobrovoľní ochrancovia prírody sami urobili chybu, ktorá viedla k útoku šelmy, informoval web Onet.pl. Podľa lesníkov medveď zaútočil, pretože ho aktivisti usilujúci sa o vytvorenie ochrannej zóny v blízkosti medvedieho brlohu vyrušili.

https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/68 ... ho-kolega/

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 10764
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od kenavf » 16 lis 2023, 23:17

kenavf píše:
30 zář 2023, 15:50
Alchymista píše:
30 zář 2023, 09:41
..
Najväčšia časť "mikroplastov" vzniká pri praní tkanín zo syntetických vlákien a potom z "vlhčených hygienických utierok" (tie nie sú z papieru ani náhodou).
Tak namontujeme na výpuste pračiek uhlíkové filtre ktoré po čase spálime alebo nejako inak spracujeme. :idea:
Niekto od nás opisuje. A už je to tady.
Znečištění vody mikrovlákny, které jdou z vaší pračky. Přesně tento problém chce pomoct řešit filtr PlanetCare.Jejich produkt je filtr navržený pro připojení k pračkám, zachytávající více než 90% mikrovláken, než vstoupí do odpadu a nakonec do oceánu. Tento filtr se vyznačuje jako první filtr pro pračky s prokázanou účinností v této míře
https://www.geeklife.cz/planet-care/
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3102
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Dragon » 17 lis 2023, 07:57

Tak buď to bude standardní vybavení praček, nebo by měli filtrovat vodu v čističkách.

Ekolog
Redaktor
Příspěvky: 124
Registrován: 01 zář 2019, 08:30

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Ekolog » 17 lis 2023, 09:46

Vzhledem ke skutečnosti, že čerpadlo pračky má malý tlak, (desetiny atm.), domnívám se, ačkoliv neznám technologii filtru, (podle mého se jedná o prostou filtraci přes přepážku), že se filtr zanese dříve než po 20 pracích cyklech, viz znečištění prací vody nerozpuštěnými látkami.
Odpadní voda z komunálu má NL okolo 300 mg/l. To prostě tento typ filtru zanáší téměř okamžitě.
Odstraňování v čistírně odpadních vod. 99,98 % veškerých ČOV má odstraňování NL pomocí sedimentačních nádrží, tj. gravitací. Zde je zásadní problém, že mikrovlákna mají měrnou hmotnost blízkou 1, a zůstávají ve vznosu. Jen malá čast se odstraní průchodem kalovým mrakem a je přichycena a zabudována ve vločkách aktivního kalu.
Setkal jsem se s ČOV, kde je separace čisté vody prováděna na membránových elementech. Domnívám se, ač nikdy jsem se tímto problémem nezabýval, že membrány jsou schopné odstranit i mikrovlákna. Takže odpadní voda bude čistá. Jenže náklady na tuto technologii jsou prostě astronomické. otázka je životnost membrán vs. mikrovlákna.
Další problém je co s kaly z ČOV. Přestávám sledovat současnou legislativu a tak nemám již nastudovaný současný zákon o odpadech. Už mne prostě tyto nic neřešící nesmysly nezajímají. Ale pokud se kal z ČOV dostane na zemědělskou půdu, mikrovlákna opět unikají do povrchových vod a jsou resuspendovány větrem. Spalovat kaly z ČOV, no to snad nikdo nemůže mínit vážně! Takže podle mého instalace membrán toho moc neřeší.
Myslím, že řešení tohoto problému je velice komplikované a nedomnívám se, že jej někdo v tomto století rozsekne. Hlavně zamezit, aby se snažil tento problém vyřešit nějaký aktivní blbec.
Filtr je nepochybně z plastových vláken, nějak slisovaných a domnívám se, že bude vypouštěn mikrovlákna též!

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 15273
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od petrp » 20 lis 2023, 12:51

„USA kážou z barové stoličky.“ Alarm: Klimatický summit se rozpadá už před začátkem
Blíží se další klimatická konference, tentokrát v Dubaji, která se opět tváří, jako že jde o poslední konferenci, která ještě může odvrátit strašlivou katastrofu. Ale jak je to doopravdy? V zákulisí se toho prý děje opravdu hodně. Spojené státy, které zvyšují těžbu fosilních paliv, dle kritiků „kážou z barové stoličky“. Agendu zastiňuje válka v Gaze. A Čína si též dělá, co chce.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... kem-746371
Chovej se k lidem vždy tak, jak bys chtěl, aby se ty kurvy chovaly k tobě. Laďa Větvička
MV Mi Amigo, the longest serving pirate radio ship in history SW 6085 kHz & OnLine
https://en.wikipedia.org/wiki/Offshore_radio

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39048
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 21 lis 2023, 03:13

https://www.ceska-justice.cz/blog/ekologicti-teroriste/
Ekologičtí teroristé
Václav Budinský
Bylo by zajímavé spočítat, jaké škody na našem hospodářství ekonomice a rozvoji napáchali ekologičtí aktivisté. V tomto případě je na místě hovořit spíš o ekologických teroristech. Jedná minimálně o stovky miliard korun, které nám v rozpočtu chybí. Oni ovšem způsobené škody neřeší, neboť je neplatí. Platíme je my všichni z našich daní.

Někteří z nich vyvíjejí své aktivity z fanatismu, jiní pro majetkový prospěch. Řada z nich se infiltrovala mezi zaměstnance Ministerstva životního prostředí. Překvapuje fakt, že se proti nim společnost neumí efektivně bránit. Položme si otázku, zda za možnost ohrožení několika chráněných živočichů a rostlin na velmi malém území stojí za ztráty desítek miliard korun, za které by bylo možné např. postavit stovky nových bytů. Lidé, kteří takové škody páchají, bohužel zneužívají náš právní systém či moc, kterou získali jako úřední osoby. Absurditu nedostatečné ochrany proti zbytečným a nesmyslným ekonomickým ztrátám můžeme uvést na příkladu Kamenolomu Tlustec. Odbor životního prostředí Libereckého kraje již mnohokrát naprosto odpovědně vyhodnotil, že může udělit výjimku z ohrožených živočichů a rostlin, protože jim nehrozí zahájením žádné nebezpečí. Ekologický aktivista v roli úředníka Ministerstva životního prostředí, ing. Jiří Holý toto rozhodnutí vždy zrušil. Dva nebo tři živočichové a dvě nebo tři rostliny, kterým vůbec těžba neuškodí, jsou mnoho let využívány jako záminka k zabránění těžby, čili ke zrušení této výjimky. Zneužití několika živočichů a rostlin, přestože jim nic nehrozí, stojí naši ekonomiku miliardy ušlého zisku ročně. V českých médiích opět proběhly zprávy o nedostatku kamene a písku. „V Česku hrozí, že nebude z čeho stavět dálnice“, zněl jeden z hlavních titulků, doplněných podtituly: „Přes tři desetiletí se v Česku neotevřel nový lom, zásoby se rychle tenčí, kvůli tomu roste cena materiálu potřebného pro dálnice i domy. Stát se proto chystá urychlit otevírání nových dolů.“ Stát se na jedné straně údajně chystá urychlit otevírání nových dolů, na druhé straně umožňuje, absurdní a zbytečné ekonomické ztráty a poškozování našeho hospodářství.

Co se týká kamenolomu Tlustec, EJA před více než dvanácti lety v souhlasném stanovisku stanovila 93 podmínek povolení těžby. Pro srovnání, Temelínská elektrárna jich měla pouze 76. Firma všechny splnila. Od roku 2011 do současnosti investovala do splnění všech požadavků prokazatelně více než 60 milionů korun.

Odbor životního prostředí Libereckého kraje poprvé udělil oprávněně výjimku ze zvlášť chráněných živočichů a rostlin v roce 2012. Odpůrci se odvolali k OVSS (odbor výkonu státní správy) MŽP v Liberci. Ten udělení výjimky zrušil a vrátil kraji k novému projednání.

Kraj vše znovu projednal, provedl znovu celé řízení, nařídil nová opatření a průzkumy. Po splnění všech požadavků, které nařídil odbor MŽP, v roce 2013 vydal výjimku č. 2.

Odpůrci těžby se znovu odvolali a nadřízený orgán (MŽP, pracoviště Liberec) jim ve stejném roce znovu vyhověl a rozhodnutí kraje zrušil.

Tato absurdní situace se opakuje již dvanáct let. Pod rozhodnutím pracoviště MŽP je vždy podepsaný ing. Jiří Holý.

Pokud by se dvanáct let těžilo, stát by získal mimo cenné suroviny do svého rozpočtu za tu dobu nejméně 12 až 15 miliard korun. Položme si otázku, zda má možnost ohrožení několika živočichů a rostlin na maličkém území takovou cenu.

Kámen na stavbu silnic a renovaci železnic nezbytně potřebujeme. S ohledem na českou surovinovou politiku a na potřeby našeho hospodářství je těžba na Tlustci ve veřejném zájmu. Pokud neotevřeme nové lomy, za krátký čas budeme kámen za drahé peníze dovážet. A jeho přeprava určitě ekologii neprospěje.

Je veřejným tajemstvím, že ekologičtí aktivisté často používají pro prosazení svých cílů ne zrovna čisté metody. Vysadí např. na místě, kde se má stavět či těžit, vzácnou rostlinu „vypůjčenou“ z Botanické zahrady, nebo dovezou chráněné zvíře odjinud. Obojí vyfotografují a majitel pozemku je proti těmto „nezvratným důkazům“ naprosto bezmocný.

Co se týká kopce Tlustec, je pro něj těžba a následná rekultivace (za peníze těžbou vygenerované) jediným smysluplným řešením. Jinak zůstane jako roztěžený lom v soukromém vlastnictví navždy nepřístupný pro nás i naše potomky.

Najde stát kontrolní mechanismy a nástroje ubránit se absurdnímu poškozování našeho ekonomického a hospodářskému systému, aby škody způsobené ekologickými aktivisty dále nenarůstaly? O tom se brzy přesvědčíme. Odbor MŽP v Liberci bude již brzy vydávat výjimku číslo sedm.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39048
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 21 lis 2023, 03:26

https://roklen24.cz/?quick_news=projekt ... buje-chmel
Projekt PRO CHMEL pomáhá českým chmelařům. Prazdroj zjistil, kolik vody potřebuje chmel
Český výzkumný projekt PRO CHMEL, který inicioval Plzeňský Prazdroj spolu s Microsoftem a Chmelařským institutem, přinesl po dvouletém měření vlivu počasí na růst chmele první výsledky. Vědci poprvé v historii zjistili, kolik vody během sezony potřebuje chmelová rostlina, aby prospívala. Chmelaři teď také vědí, jak dlouho vydrží voda v půdě a kdy chmel s ohledem na předpověď počasí začne usychat. To jim pomáhá rozhodnout, kdy a v jakém množství zavlažovat. Letošní zkušenosti ukazují, že změna taktiky zavlažování na základě získaných dat přinesla na zapojené chmelnici v Chrášťanech zvýšení úrody až o 40 procent.

...
+dlhý text
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 39048
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekologia a životné prostredie

Příspěvek od Alchymista » 25 lis 2023, 16:07

https://www.pokec24.cz/priroda/odbornik ... y-nesmysl/
Odborník na Saharu tvrdí, že se poušť zmenšuje, alarmistické body zvratu označuje za “naprostý nesmysl”
Klimatické body zvratu jsou mnohem více fantazií než vědou
Rakouská AUF1 zveřejnila videorozhovor s významným německým geologem a odborníkem na Saharu Dr. Stefanem Kröpelinem

Sahara se v posledních desetiletích zmenšuje. Obrázek: NASA

Dr. Kröpelin je oceňovaný geolog a klimatolog na univerzitě v Kolíně nad Rýnem a specializuje se na studium východní části Sahary a její klimatické historie. V terénu tam působí již více než 40 let.

„Body zvratu jsme nikde nenašli“
V rozhovoru pro Auf1 Dr. Kröpelin vyvrací alarmistická tvrzení o rostoucích pouštích a rychle se blížících klimatických zlomových bodech. Říká, že již koncem 80. let 20. století se do severního Súdánu začaly šířit deště a od té doby se ten trend podstatně vyvinul. Od té doby deště zesílily a vegetace se rozšířila na sever. “Poušť se zmenšuje, neroste.”

Kröpelin potvrzuje, že když zhruba před 12 000 lety skončila poslední doba ledová, východní Sahara se před 5 000 – 10 000 lety zazelenala vegetací, hemžila se divokou zvěří a měla četné vodní plochy (více zde).

V další části rozhovoru Kröpelin vysvětluje, jak bylo klima východní Sahary rekonstruováno pomocí velkého množství sedimentárních jader a zástupných poskytujících údajů. Podle německého odborníka na geologii: “Všechny nejdůležitější studie, které jsme provedli, ukazují, že po době ledové, kdy se globální teploty zvýšily, se Sahara zazelenala”… “monzunové deště se zvýšily, podzemní voda stoupla”. To vše vedlo k tomu, že se během tisíců let uchytila vegetace a divoká příroda.

V průběhu několika posledních tisíců let pak oblast vyschla. Nestalo se to náhle, jak naznačují klimatické modely.

Modeláři nechápou složitost klimatu

Na otázku o dramatických bodech zvratu (8:00), jako jsou ty, o nichž tvrdí Postupimský institut (PIK), že se blíží, Kröpelin říká, že je velmi skeptický a nevěří krizovým scénářům, jaké navrhuje bývalý šéf PIK Hans-Joachim Schellnhuber. Říká, že lidé, kteří taková tvrzení vyslovují, “nikdy sami neprováděli žádné studie v nějaké klimatické zóně na Zemi a oni nechápou, jak složité klimatické změny jsou”.

S výjimkou katastrofických geologických událostí “takhle ta příroda nefunguje”, říká Kröpelin. “Věci se mění postupně.”

Tvrzení, že “musíme dávat pozor, aby se neoteplilo o půl stupně, jinak se všechno zhroutí, je samozřejmě naprostý nesmysl”.

“Řekl bych, že tento koncept [bodů zvratu] je nepodložený. Mnohem více nasvědčuje tomu, že k nim nedojde, než že k nim dojde.”

Koncem loňského roku na shromáždění v Mnichově označil představu klimatických zlomových bodů vyvolaných účinky CO2 za vědecky obskurní. Za absurdní označil také vyhlídku na rozšíření Sahary do Evropy.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět