Recepty

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 9937
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Recepty

Příspěvek od homer » 21 dub 2022, 14:11

Sem patria len recepty a technologické postupy prípravy krmení.

tradicni recept na kimchi

caver
Redaktor
Příspěvky: 116
Registrován: 20 úno 2017, 08:09

Re: Recepty

Příspěvek od caver » 21 dub 2022, 14:47

S dovolením přidám do debaty můj recept na kimči. Místo čínského zelí lze použít i pekingské, různé asijské brukvovité zeleniny (Mizuna, misome, komatsuna, atd.

1 kg cinske zeli
4 ks jarni cibulka (neni nutna)
5 stroucku cesneku
20 g zazvor
3-5 lzic chilli vlocky, dle chuti a ostrosti chilli
sul
2 lzice cukru (napr trtinovy)
2-3 lzice rybi omacka
2 lzice octa


Zeli nakrajet a zalit solnym roztokem (25-35 g soli na 1 L vody, bude potreba asi 2 L). Pak nechat stat cca 3 dny. Zeli by melo byt ponoreno. Zacne kvasit a tvorit vyraznou vuni.

Zeli slit a pak proplachnout vodou - nalit dalsi vodu a nechat chvili stat, aby se sul vylouhovala. Proplachovani opakovat, dokud neni zeli jen mirne slane (dle chuti). Pokud je zeli prilis slane, priste snizit davku soli.

Pridat jarni cibulku nakrajenou na kolecka, chilli (je treba davkovat podle ostrosti chilli ) a pak dle predpisu nebo dle chuti: nastrouhany zazvor, trtinovy cukr, rybi omacka, prolisovany cesnek a ocet. Vse dukladne promichat.

Kimchi prenest do uzaviratelnych (napr zavarovacich) sklenic, dukladne udusat (nutno zbavit vzduchu) a uskladnit v lednici, kde vydrzi nekolik mesicu. Pred prvni konzumaci je lepsi nechat nekolik dni ulezet.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4112
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Recepty

Příspěvek od Grif » 21 dub 2022, 16:10

Sýrovo žampiónová omáčka
2 kostky taveného sýra cca. 100g
Sýr Niva cca. 50g
Žampióny krájené konzerva cca. 180g
Máslo lžíci
Mléko cca. 1/2 šálku ne hrnku
V kastrůlku rozpustit máslo,Přilít mléko,přidat tavený sýr i předem rozdrobenou Nivu.Mícháme dokud se vše nerozpustí na mírném „ohni popřípadě plotýnce“.Vznikne kaše,pokud tam jsou hrudky,ještě mícháme.Slejeme nálev ze žampionů a žampiony nasypeme na sýrovou kaši a řádně promícháme.
Omáčka je hotová.Co s ní? Nejlépe přidat na uvařené špagety. Určitě se dá máznout i na topinku či toust.
Pokud chcete něco slavnostnějšího.
Kuřecí prsa(libové vepřové) nakrájená na kostičky,lžíci oleje,lžíci Solamylu,lžíci sójovky.Zamíchat nechat odstát v lednici hodinu.Pokud se s tím někdo nechce patlat,stačí jen to maso nakrájet.Nebude to ono,ale dá se.
Na pánvičce prohřejeme trochu oleje,dáme kostičky masa a zprudka osmahneme.Na kostičkách nesmí být vidět syrové kousky.Odstavíme,trochu osolíme.Přidáme sýrovou omáčku a promícháme.
Zatím si v troubě můžeme udělat předsmažené hranolky,jako přílohu,ale dají se i uvařené těstoviny.
U nás velmi oblíbené na špagety.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Uživatelský avatar
palo satko
Sponzor fóra
Příspěvky: 7640
Registrován: 16 úno 2017, 07:51

Re: Recepty

Příspěvek od palo satko » 21 dub 2022, 17:13

Pečena štiplava paprika.
1. Dojdete na trh a pohladate si staršiu už trochu zvednutu vypredajovu červenu štiplavu papriku a po jednani s Madarom ju kupite za polovicu toho čo tam ma napisane.
2. Kupite si najhrubšie gumene rukavice.
3. papriku prepolite vyhodite ten stred so semiačkami.
4. rozpalite gril a každu papriku pred tym než ju položite na rošt namočite v tom lacnom olivovom oleji.
5. Uvarite si sladkokysly nalev ktory nevžaduje sterilizaciu.
6. Ogrilovanu papriku, čierne opalky nie su zavadu, ktora krasne zmekla narvete do poharov ako sa len da.
7. Zalejete horucim nalevom a otočite pohar hore dnom.
8. Počkate až do vychladne skontrolujete viečka a mate cely rok radostne vypalenu hubu. Vhodna ako priloha k čomukolvek
9. Idealna praca na začiatok septembra. aj paprika je lacnejšia, aj vonku sa da byt, aj nejaku flakotu si pri tom ugrilujete a popijanie je akosi samosebou.
"Ego sum rex Romanus et super grammaticam" Žigmund - liška ryšava v Kostnici. Nie som cisar, ale gramatiku tiež nezvladam. :)

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3381
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Recepty

Příspěvek od gandalf » 21 dub 2022, 19:23

:sipka: :sipka: já dávám na litr vody 3 lžíce soli - nemusí se vážit /doporučují mořskou, tak jsem dal mořskou, vyzkoušel i himalájskou, ale je to stejný/. To zelí nakrájené nahrubo /nejprve na 1/4/ dám do lavoru a přeliju tou solankou /litr stačí/ a občas promíchám, promačkám, až "zhadrovatí" - tak hodina +-. Zvlášť si pokrájím další zeleninu /ředkev, mrkev, papriku, cibuli i s natí, pór/ co tam chci vrazit, část mohu i hrubě nastouhat, nadrobno nasekám ve strojku zázvor a česnek /od oka/. Svařím si v plecháčku rýžovou mouku /tak lžíci/, drcené chilli podle chuti /já dávám 2 malé suché Sibiře, alespoň jsem pro ně našel využití/ a lžíci cukru /dávám třtinový/, nechám vychladnout. Do toho lžíci rybí omáčky a sojovky. Když je to zelí prosolené, zcedím a trochu té slané vody si ponechám. Neproplachuju. Všechno promíchám a napěchuju do té nádoby. Pokud je potřeba přidám tu solanku, aby byla hladina nad tou zeleninou - ono to ještě šťávu pustí, zelenina se slehne.
A nechám kvasit v pokojové teplotě /někomu to nevoní/. Kvasí to po pár hodinách. V téhle poslední várce mám i kusy jablek - docela chutnají /jako když se přidaly do sudu kde kvasilo zelí/. V létě chci vyzkoušet takhle zkvasit čtvrtky letního zelí + co bude na poli. Pořád si vzpomínám, že kdysi jsem v Rusku ochutnal zelí kysané v kusech a bylo to dobrý. Možná by tam byla dobrá i mořská řasa /tu jsem taky ochutnal kyselou/. Na ty ryby si netroufám, i když dříve se ryba normálně kvasila ve slaném nálevu. Ono by se s ní nic stát nemělo, slané prostředí, kvas, bez vzduchu, dávaj to doprostřed.
Ty kvasný nádoby prodávají obchody Orion - jsou snad v každém marketu /kupoval jsem to v G v Budějcích/, cena kolem 350 kaček za ten větší. Dobrý, je že to má přítlačný dekl s pružinou, takže to pěkně drží umačkané a víko se zaklapne patkama. Tak jednou denně promíchám a upustím kvanta plynu, ale asi to není nutné. Já jsem si nejprve koupil 1.7 litrový, teď jsem to napravil 4 litrovým. Konzumovat se dá průběžně, já ho tak po 4-5 dnech rozdělím do sklenic a uložím v chladničce a postupně ujídám, rozdávám ..... Tou fermentací tam vzniká spousta užitečných látek. Při poslední flašce nakládám nový :-)
Na netu je spousta receptů, ale nedělejte z toho vědu. Co tam dáte, to tam bude kvasit, okurky, květák, brokolice, ředkvičky, kedluben...
Tak mně napadá - kdysi jsem dostal z Číny semínka obří kapusty /snad metr vysoká, tak 1/2 metru v průměru, ne hlávka, ale jako otevřený čínský zelí/ ale byla tak pekelně ostrá, že jsem pro to neměl uplatnění - kam se hrabe wasabi. Pro ně je všechno "zelí", tak mi poslal semínka "zelí" i když jsem chtěl/myslel něco jiného. Fakt to byla obluda - semínka snad ještě mám, tak zkusím.
Tož tak.

Uživatelský avatar
jura-p
Sponzor fóra
Příspěvky: 3253
Registrován: 07 úno 2017, 19:46

Re: Recepty

Příspěvek od jura-p » 21 dub 2022, 20:57

Grife, já do těch sýrových omáček z modrých sýrů dávám místo taveňáků smetanový sýr tupu Lučina.
Dají se také ty sýry rozpouštět na najemno nakrájené lehce osmažené cibulce. A ani utřený česnek do toho není špatný. Dobré je to také naředit smetanou nebo mlékem. Na špagety trochu víc, ke hranolkům spíše méně.
Sýry jsou vůbec vděčné na rozličné omáčky.
Zítra budou brynzové halušky. Klasika, vlastně jen brynza a vypuštěný uzený špek.

poutnik28
Redaktor
Příspěvky: 152
Registrován: 28 úno 2022, 07:44

Re: Recepty

Příspěvek od poutnik28 » 21 dub 2022, 20:59

caver píše:
21 dub 2022, 14:47
...
Kimči: náš recept je velmi podobný tomu 3x :sipka: od caver-a, liší se ale tím, že nedáváme rybí omáčku ale místo toho ve stejném množství omáčku tamari. Také nedáváme ocet.

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3381
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Recepty

Příspěvek od gandalf » 21 dub 2022, 21:14

Ocet je, řekl bych zbytečný, až nadbytečný. To tam už mohou rovnou dát Deko :-( Kyselost si snadno zreguluješ kvasem.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4112
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Recepty

Příspěvek od Grif » 15 kvě 2022, 18:57

Nepečený dezert.Zřejmě původně anglánské,odkoukáno před lety na Kypru a přizpůsobeno pro nás.Zvládne kdokoliv,kdo je schopen uvařit puding.
Balíček či 2 sušenek Be-be + puding.
Malý plech,pekáček,nebo zapékací miska.Na dno poklademe sušenky,nalijeme na ně uvařený puding.A na puding další vrstvu sušenek.Přikryjeme poklopem,nebo strečovou fólií a necháme puding vychladnout.Sušenky pěkně navlhnou a jsou měkké.
Moc dobré.
DSC01029.JPG
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

shmel VR
Sponzor fóra
Příspěvky: 683
Registrován: 16 úno 2017, 10:58

Re: Recepty

Příspěvek od shmel VR » 15 kvě 2022, 20:01

Odkoukaný a vyzkoušený boršč z Pítěru

červená řepa - 2díly
zelí - 4díly
mrkev - 1,5 dílu
cibule - 1 díl
červená paprika - 1 díl
hovězí žebra - podle množství vývaru
slanina - přiměřeně
snítky zelené petrželky
čerstvý kopr
česnek
polévkové koření - pepř celý, bobkový list, nové koření, cibule, mrkev, petržel
rajčatový protlak (na 4 porce tak dvě polévkové lžíce)
sůl
cukr
citron
olej
máslo
zakysaná smetana

Z hovězích žeber uvaříme bujón. Po sebrání šumu zlehka osolíme, přidáme celý pepř, nové koření, cibuli, mrkev, petrčel. Pomalu vaříme. Po uvaření vyjmeme koření, maso a zeleninu.
Nakrájíme červenou řepu na hranolky 3x3 mm délky okolo 6 cm , stejně tak mrkev. Cibuli a červenou papriku na proužky. Zelí nakrájíme na drobno.
Červenou řepu vaříme samostatně , osolíme a osladíme, zalejeme částí uvařeného vývaru (jen tolik aby byla řepa ponořená) a přidáme rajčatový protlak.
Ve zbylém bujonu uvaříme zelí.
Na pánvičce rozehřejeme olej s máslem a na něm zesklovatíme mrkev, cibuli a červenou papriku.
Očistíme česnek, slaninu nakrájíme na kostičky, opereme petrželku a kopr.
Česnek s nakrájenou slaninou a trochou vody rozmixujeme na pastu, pak přidáme zelenou petržel a kopr a ještě velmi krátce pomixujem.
Jakmile je zelí uvařené (pozor ne rozvařené) přidáme obsah pánvičky tj. mrkev, cibulka a paprika i máslo na kterém jsme je zesklovatěli. Krátce povaříme, dochutíme solí, cukrem a citronovou šťávou.
Pozor až po ochucení přimícháme uvařenou červenou řepu!!! Získáme tím nádhernou barvu.
Po vypnutí plotny přimícháme pastu z česneku, slaniny a bylinek, promícháme a necháme 10 minut odpočívat. Podáváme horkou polévku s nakrájeným masem a ozdobit můžeme zakysanou smetanou.
Polévka má být dost hustá, Rusové říkají tak aby v ní stála lžíce. Barva a chuť naprosto fascinující.

Uživatelský avatar
bacil
Redakční rada
Příspěvky: 2835
Registrován: 08 úno 2017, 04:04

Re: Recepty

Příspěvek od bacil » 15 kvě 2022, 20:56

Grife, takový podobný dort dělávala moje babička, jen se jmenoval Malakov.
https://www.recepty.cz/recept/malakoff-17099
Obrázek

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3488
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Recepty

Příspěvek od Dragon » 15 kvě 2022, 21:14

Místo BB sušenek bych klidně dala vrstvu piškotů.
Jo, s piškotkama jsem dělávala i podobnou ňamku, ale to se ten puding nedělal z mléka, ale s jablečným kompotem (takový ten z padančat, rozvařených s cukrem a skořicí). Do dortové formy, klidně i více vrstev (piškoty, puding, piškoty, puding...). Nechat vychladit do druhého dně, piškoty se nacucnou šťávy, a je to taky dobrota.

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6479
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Recepty

Příspěvek od Polite » 15 kvě 2022, 21:27

Tak ja synovcovi robim uplne jednoduchu ovocnu tortu.
Vrstva piskot, plnkou natenko zatrete piskoty, vrstva ovocia(banany na tenke koliecka, al. konz.mandarinky), plnka, piskoty, plnka,ovocie...kolko vrstiev vyjde je jedno...len aby na vrchu zostala plnka..
(Plnka...vyslahana slahackova smotana, dva sacky vanilkoveho cukru a dve kysle smotany).
Do rana v chladnicke a som najlepsi stryco...
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16387
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Recepty

Příspěvek od petrp » 15 kvě 2022, 21:34

:sipka:
V řezu to vypadá jako pásy na Jupiteru. Už asi víme z čeho jsou... :lol:
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42904
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Recepty

Příspěvek od Alchymista » 15 kvě 2022, 23:02

"Piškotovo-pudingový" (či BB) koláč/torta sa dá spáchať aj z keksov Marina alebo Indian.
Ako stabilizačný základ pre tortu sa dobre uplatnia tortové oblatky, alebo aj vianočné či kúpelné. Chuť nejak zvlášť nevylepšia, ale "munipulačné vlastnosti" rezov ano
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
riho
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2719
Registrován: 08 úno 2017, 09:58

Re: Recepty

Příspěvek od riho » 17 kvě 2022, 13:29

Podobný robila moja teta. Volal sa Marína rez. Marína keksy sa vyskladali na dno vysokého plechu a potreli slabou kávou s rumom, na to vrstva čokoládového krému, vrstva marína keksom, vrstva krému,... Nakoniec do chladničky vychladnúť.

false_flag
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9205
Registrován: 27 čer 2017, 23:20

Re: Recepty

Příspěvek od false_flag » 17 kvě 2022, 14:06

Všechny ty dorty s vrstvení piskoty jsou super. Jenže na Sibiři není tradice piškotů. A ty ala Itálie piskotove tyčky jsou tak drahé že jsem už navrh doma péct piskotove pláty a deckam tu chlazenou dobrotu udělat z toho.
Pokud mým příspěvkům nerozumíte, jsou pro Vás urážlivé, či kolidují s Vaším viděním světa. Nerozčilujte se.
Není třeba reagovat. Klid. Vše je v pořádku. Ignorujte je. Nejsou určeny Vám.

Dragon
Senior redaktor
Příspěvky: 3488
Registrován: 10 úno 2017, 09:05

Re: Recepty

Příspěvek od Dragon » 17 kvě 2022, 16:41

Domácí piškot se taky dá, jen je trochu pracnější :D
V podstatě jde o šlehaná vajíčka s cukrem a moukou, Tescoma dokonce prodává silikonovou formu přímo na "lady fingers" (cukrářské piškoty) nebo podložku na klasické "dětské" piškotky. Ale mělo by to jít i "stříkat" zdobícím nářadím přímo na plech s vyznačenými tvary... nebo opravdu udělat jednolitý plát - ten jde nakrájet, pro hračičky vykrájet požadované tvary (na minidortíky), a ze zbytků udělat "drť" a třeba jen do skleniček zalít pudingem nebo tvarohovým krémem... když je čas a suroviny, vymejšlet se dá do alelujá.

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Recepty

Příspěvek od k42 » 17 kvě 2022, 17:46

"Boršč je zdravej základ každý chlapský snídaně" - jak parafrázuje hlášku z Pulp Fiction jeden známej s ruskou manželkou, ale "pořádný chlapský jídlo" by mělo obsahovat fazole a slaninu nebo dokonce uzenej bůček. Takže: namočíme na 12h 500g sušených fazolí do studené vody. Zpěníme na oleji/sádle dvě nadrobno nakrájené cibule, přidáme tak 2 lžíce mouky a chvíli smažíme, aby se cibule nepřipálila - prostě uděláme "cibulovou jíšku". Na další pánvi trochu osmažíme nakrájenou slaninu, klobásu, maso, ... prostě cokoliv dům dal, opepříme atd. To vše vyklopíme do hrnce s fazolemi, přidáme dvě kostky Masoxu, pepř a sladkou papriku - tak půl 7g pytlíku. Vaříme, dokud se cibule nerozpustí a fazole nejsou úplně měkké. Občas to chce zamíchat a dolít vodu. Ve finále do toho vyklopíme smetanu nebo šlehačku. Solíme až na konec. Hotovo! Je to jedlé i bez toho masa, klobásy, slaniny atd. Ale "s" je to samozřejmě o něco lepší. Ultraborci mohou přidat chilli.

Tímhle žrádlem jsem za dva měsíce na "výjezdním zasedání" vykrmil své podvyživené programátory z 60+ kg na 90 kg. 6x denně 3 polévkové misky na chlapa. Dobře se to žere u kompu lžící. Jde to samo...

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6479
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Recepty

Příspěvek od Polite » 18 kvě 2022, 09:25

A nejde to urobit bez namacania fazule, teda...fazula z konzervy, ci mrazena?
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Odpovědět