Ekonomika

Odpovědět
Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5550
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Ekonomika

Příspěvek od Kalinac » 10 lis 2022, 22:45

Vlna propouštění: USA i Evropě zvoní zvony

Zatímco energetická krize, která eskalovala s vysokou inflací, rostoucími úrokovými sazbami a rusko-ukrajinskou válkou s rychlým hospodářským oživením po vypuknutí Covid-19, zpomalila globální ekonomiku, mnoho společností v USA a Evropě oznamuje, že snižují počet zaměstnanců nebo zastavují nové nákupy. Tváří v tvář globální ekonomické nejistotě jsou společnosti nuceny podnikat kroky ke snížení svých nákladů a brzdit získávání pracovních míst.
0euro.jpg
Zatímco energetická krize, která eskalovala s vysokou inflací, rostoucími úrokovými sazbami a rusko-ukrajinskou válkou s rychlým hospodářským oživením po vypuknutí Covid-19, zpomalila globální ekonomiku, mnoho společností v USA a Evropě oznamuje, že snižují počet zaměstnanců nebo zastavují nové nákupy.
Tváří v tvář globální ekonomické nejistotě jsou společnosti nuceny podnikat kroky ke snížení svých nákladů a brzdit získávání pracovních míst.
Rostoucí inflace a zhoršující se makroekonomické vyhlídky po celém světě nutí všechny společnosti v technologickém průmyslu přizpůsobit se novému klimatu.
V době, kdy úrokové sazby po letech velkých investic do technologických firem rostou, klesá ochota velkých fondů riskovat s negativním ekonomickým výhledem. Přidejte k tomu dopady rusko-ukrajinské války, narušení dodavatelských řetězců a vysokou inflaci a společnosti dělají těžká rozhodnutí.
Společnosti, které přistoupily k úsporným opatřením kvůli obavám z recese, se snaží stabilizovat své zisky, které byly sníženy propouštěním.
Opakované zprávy o "propouštění a pozastavení nových nákupů" od mezinárodních společností, zejména velkých technologických firem, vyvolávají v globální ekonomice obavy.
POČET PROPOUŠTĚNÍ V TECHNOLOGIÍCH V USA PŘESÁHL 52 000
Mnoho společností působících v USA, zejména v oblasti technologií, se rozhodlo snížit počet zaměstnanců nebo zastavit nábor.
Podle společnosti Crunchbase ke konci října letošního roku přišlo o práci více než 52 000 zaměstnanců v americkém technologickém sektoru.
Odborníci tvrdí, že mnoho technologických společností během pandemie přerostlo a nyní zažívají těžké časy.
A KONEČNĚ, TWITTER, LYFT A META PLÁNY PROPOUŠTĚNÍ JSOU NA POŘADU DNE
Zatímco seznam společností, které šly propouštět v zemi, se každým dnem zvyšoval, bylo zjištěno, že společnosti jako Twitter, Lyft a Meta mají plány na snížení počtu zaměstnanců.
Po nákupu Elona Muska za 44 miliard dolarů začalo propouštění v sociální síti Twitter. Bylo oznámeno, že 50 procent zaměstnanců Twitteru bylo propuštěno.
Mobilní aplikace Lyft také oznámila, že propustí 13 procent svých zaměstnanců. V dopise zaslaném zaměstnancům na toto téma spoluzakladateli společnosti Lyft Loganem Greenem a Johnem Zimmerem uvedl: "V ekonomice se objevuje několik výzev. V příštím roce čelíme možné recesi a náklady na pojištění sdílení vozidel rostou."
Meta, vlastník Facebooku, Instagramu a WhatsAppu, údajně plánuje rozsáhlé propouštění. Americká média uvedla, že propouštění společnosti Meta bude prvním rozsáhlým propouštěním v 18leté historii společnosti a ovlivní tisíce zaměstnanců.
Intel, jeden z největších světových výrobců mikročipů, také údajně plánuje snížit počet zaměstnanců o 20 procent, zatímco Microsoft propustil téměř 1000 zaměstnanců.
nline platební platforma Stripe se rozhodla propustit asi 14 procent svých zaměstnanců. Generální ředitel společnosti Stripe Patrick Collison v dopise zaměstnancům společnosti uvedl, že propouštění bylo nezbytné kvůli rostoucí inflaci, obavám z recese, vysokým úrokovým sazbám, energetickým šokům a napjatějším investičním rozpočtům.
Online realitní společnost Opendoor oznámila, že propustí 18 procent svých zaměstnanců v době, kdy rostoucí úrokové sazby negativně ovlivňují americký trh s bydlením.
V USA společnosti jako Netflix, Robinhood, Snap, Coinbase, Shopify, Peloton a Calm již dříve oznámily, že sníží počet zaměstnanců. Netflix propustil 450 zaměstnanců, zatímco Peloton oznámil více než 800 propuštění. Kromě toho Robinhood uvedl, že sníží počet zaměstnanců o 23 procent, Snapchat o 20 procent, Coinbase o 18 procent, Shopify o 10 procent, Cameo o 25 procent a Calm o 20 procent.
Elon Musk, generální ředitel amerického výrobce elektrických vozidel Tesla, poslal v červnu vrcholovým manažerům společnosti e-mail s názvem "Zastavte všechny nábory po celém světě". Musk v e-mailu uvedl, že má "super špatný pocit" o ekonomice a že počet zaměstnanců musí být snížen o 10 procent.
AMAZON A APPLE SE ROZHODNOU ZASTAVIT NÁBOR
Americký e-commerce gigant Amazon oznámil, že pozastavil nábor na pozice v podnikové pracovní síle kvůli ekonomickému výhledu. Společnost uvedla nejistotu v ekonomice a počet lidí zaměstnaných v posledních několika letech.
Beth Galetti, senior viceprezidentka pro lidské zkušenosti a technologie ve společnosti Amazon, uvedla v dopise zaměstnancům společnosti, že se očekává, že tato praxe bude pokračovat v příštích několika měsících a že budou i nadále sledovat vývoj v ekonomice a obchodním světě.
Apple se také údajně rozhodl zastavit nábor ve všech oblastech kromě výzkumu a vývoje.

PROPOUŠTĚNÍ JE NA VZESTUPU I V EVROPĚ
Propouštění se v Evropě zvýšilo také kvůli nejvyšší míře inflace za posledních 30 let a dopadu rusko-ukrajinské války.
Francouzský vlajkový dopravce Air France, který v posledních 2 letech ztratil tisíce pracovních míst kvůli dobrovolnému propouštění, vyjednává s odbory o propuštění téměř 300 pozemního personálu.
Švédská strojírenská skupina Alfa Laval oznámila restrukturalizační program, který propustí přibližně 500 zaměstnanců poté, co rostoucí náklady měly negativní dopad na její námořní podnikání.
Švédský výrobce zahradního vybavení a nářadí Husqvarna také oznámil restrukturalizaci a propuštění 1 000 lidí.
Švédská platební společnost Klarna oznámila, že propustí asi 10 procent ze svých 7 000 zaměstnanců kvůli vysoké inflaci a negativním dopadům války na Ukrajině na obchod.

https://www.yenisafak.com/ekonomi/isten ... or-3869154
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 17 lis 2022, 20:59

https://svobodny-svet.cz/hromadne-vyhaz ... on-valley/
Hromadné vyhazovy pro digitální pracovníky: Končí zlatá éra Silicon Valley?
Když miliardář a majitel Twitteru Elon Musk ze své společnosti vyhodil 3 700 nadbytečných mileniálů, internet začal šílet.

„Jak se opovažuješ!“ ječely celebrity (které se považují za právníky v oblasti lidských práv).

Morální rozhořčení bylo k popukání, kdy osobnosti jako Alexandria Ocasio-Cortezová (D-N.Y.) horečně zveřejňovaly informace pro pracovníky, aby se Muskovi postavili.

„Pokud jste na Twitteru (nebo jakýkoli) zaměstnanec, který je předmětem hromadného propouštění, New York má také zákon WARNS. NY WARNS vyžaduje 90 dní při hromadném propouštění ze strany velkých zaměstnavatelů. Po zaměstnavatelích, kteří toto ustanovení poruší, může být požadováno, aby vám zpětně vyplatili mzdu a dávky.“

Možná to zveřejnila, aniž by si uvědomila, že Musk – nejbohatší a nejúspěšnější podnikatel současnosti – se nepochybně poradil se svými právníky, než řekl polovině zaměstnanců, ať si dají pohov. Spousta uživatelů ji také opravila.

Navzdory velkorysým odstupným balíčkům pro zaměstnance, které Musk nabídl, se objevila spousta demokratů, kteří naříkali, že podniky „nemohou lidi jen tak vyhodit!“, jako by zaměstnání bylo právem, nikoli výsadou (tedy pokud nejste neočkovaní).

Unikla jim jedna podstatná věc. Twitter byl monstrózní společností, která krvácela miliony, když Musk společnost získal. Byla prošpikovaná přebytečnými odděleními, neefektivními technickými týmy a „bezpečnými prostory“, kde se zaměstnanci spíše zdržovali podřimováním než psaním.

Žádná společnost nemůže přežít s takovým přístupem „pracuji, jen když jsem v dobrém duševním rozpoložení“, který převládá mezi mladými technologickými zaměstnanci.

Budeme laskaví a nazveme to „uvolněným“ pracovním prostředím, které na věčné časy nastavil bývalý generální ředitel Jack Dorsey a při životě udržoval nedávno propuštěný generální ředitel Parag Agrawal. Twitter se mohl během covidu přetrhnout, aby ukojil pocity „vystrašených“ zaměstnanců, aniž by se jich zeptal, proč jim nevadí popíjet v barech, ale v kanceláři se sedět bojí.

„Rozhodnutí o tom, kde pracujete, zda se cítíte bezpečně jezdit na cestovky a jakých akcí se účastníte, by mělo být na vás,“ prohlásili.
Dlouho odkládaný úklid

Hybridní modely zaměstnávání zkoušejí i další digitální giganti ze Silicon Valley. Mají dost peněz na to, aby si pohrávaly s neefektivitou, což je pravděpodobně důvod, proč se tyto struktury vyskytují pouze ve společnostech, které mají ten luxus vydržovat si neslanou nemastnou pracovní sílu.

Elon Musk se nestal nejbohatším mužem světa díky tomu, že by si pěstoval neefektivní pracovní sílu. Kromě toho, že se zbavil „plev“, vznesl na zbývající zaměstnance zcela rozumné požadavky. Budou pracovat v kanceláři (ne doma) a odpracují si plný pracovní týden.

„V podstatě otroctví!“ křičeli někteří, zjevně slepí k faktu, že všichni ostatní v zemi pracují mnohem víc než oni.

„Slabé, ubohé a kruté: HR manažeři komentují hromadné propouštění Elona Muska z Twitteru,“ napsal časopis Fortune. Doufejme, že Musk nejprve vyhodil personální oddělení.

Ovšem Muskův ohýnek snů zahrnující 3 700 zaměstnanců je ve srovnání s běsnícím požárem ve Facebooku nepatrný.

Generální ředitel společnosti, Mark Zuckerberg, snížil svůj tým o 13 procent, přičemž propuštěno bylo již 11 tisíc zaměstnanců. Jediný rozdíl je v tom, že Zuckerberg se snažil znít kajícně a nazval je „talentovanými zaměstnanci“, zatímco Musk se za zalepení trhlin Twitteru lepicí páskou neomluvil.

Kde jsou všichni bojovníci za sociální spravedlnost, kteří by Zuckerberga seřvali jako fašistu, tyrana a „doslova Hitlera“? Kde jsou uslintaní demokraté, kteří sdílejí tipy, jak potopit Facebook v soudních sporech?

Pokud je Musk špatný, není Zuckerberg ještě horší? Obě společnosti propouštějí zaměstnance ze stejného důvodu, slovy Zuckerberga: „Abychom se stali štíhlejší a efektivnější společností tím, že snížíme diskreční výdaje a prodloužíme zmrazení náboru zaměstnanců do prvního čtvrtletí.“

Zuckerbergova společnost čelí konkurenci ze strany rostoucích platforem sociálních médií. Facebook se jako starší subjekt s největší zákaznickou základnou potýká s vývojem své těžkopádné struktury a zároveň se zvýšenou mírou cenzury. Má sice hodně uživatelů, ale rostoucí neaktivitu, která poškozuje zpeněžení.

Facebook (který se nyní rád označuje jako „Meta“) si udržuje 87 tisíc zaměstnanců po celém světě. Každý den přibývají zprávy o zahraničních týmech, které jsou postiženy hromadným propouštěním.

„Jak jsme se sem dostali?“ Zuckerbergův dopis se ptá řečnicky. Obviňuje covid, prudký nárůst elektronického obchodu, který „předčil růst příjmů“, neschopnost předvídat chování uživatelů a neuspokojivé příjmy z reklamy. Aby přežil, musí Zuckerberg, stejně jako Musk, protřídit stádo a rozumně investovat.

„Snížili jsme náklady napříč celou naší společností, včetně snížení rozpočtů, omezení benefitů a zmenšení naší nemovitostní stopy. Restrukturalizujeme týmy, abychom zvýšili naši efektivitu.“

Facebook dokonce reviduje svou politiku „sdílení pracovních stolů“. Musí to být těžké.
Silicon Valley tváří v tvář konkurenci

Pro ty, kteří dávají pozor, se zlatý věk digitálních technologií už nějakou dobu hroutí. Pryč jsou obědy zdarma, samolibé platy a selfíčka z „práce z bazénu“. Monopol Silicon Valley se hroutí a s ním i jeho výsadní postavení štědrého zaměstnavatele.

Austrálie to již zažila, místní technologické společnosti, které před 20 lety byly špičkou v oboru, postupně nahradila levná pracovní síla v Indii a Číně.

Proč platit australským programátorům 200 australských dolarů na hodinu, když to udělá nějaký chudák v jiném časovém pásmu za 2 dolary? Nezáleží na tom, že levná práce je nekvalitní – prostě to musí stačit.

Bylo jen nevyhnutelné, že vyhození talentovaní vývojáři začnou vytvářet nové produkty, čímž vznikne prosperující a konkurenční technologický trh, který postupně oslabuje nadvládu Silicon Valley.

Nevíme, co se stane se světem sociálních médií. To, co začalo jako zábavný nápad spojit lidi po celém světě a umožnit jim pomlouvat v nekontrolované křeči hluku, se stalo mocným politickým nástrojem a korporátním zlatým dolem.

Sociální média jsou hračkou politiků a generálních ředitelů. Zaplavují tyto platformy reklamami, tlačí na vývojáře, aby cenzurovali vše, co poškozuje jejich zájmy, a těží soukromá data uživatelů pro další prodej na komerčním trhu.

Je to poprvé v historii, co takové sociální subjekty existují. Jejich budoucnost bude záviset na tom, zda je budou vlastnit generální ředitelé, kteří se podvolí ambicím predátorů, zda je ovládne vládní kontrola, nebo zda je koupí podnikatelé, kteří ocení vášnivou debatu, která jim dala vzniknout.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 24 lis 2022, 20:58

https://casopisargument.cz/?p=46964
USA a Německo nemají daleko k obchodní roztržce
EU je v nouzovém režimu a připravuje velké dotace, aby zabránila likvidaci evropského průmyslu americkými konkurenty, uvedli pro Politico dva vysoce postavení úředníci EU.

Jakoby by nestačilo, že ceny energií zřejmě zůstanou díky ruské válce na Ukrajině trvale mnohem vyšší než v USA, americký prezident Joe Biden v současné době také zavádí program průmyslových dotací ve výši 369 miliard dolarů na podporu zelených odvětví v rámci Zákona o snížení inflace (Inflation Reduction Act – IRA, celý zde v angličtině), napsal web Politico.

Představitelé EU se obávají, že podniky budou nyní čelit tlaku, aby přesunuly nové investice spíše do USA než do Evropy. Na pondělním setkání s vedoucími představiteli průmyslu EU eurokomisař Thierry Breton podle přítomných varoval před „existenční výzvou“, kterou pro Evropu představuje americký Zákon o snižování inflace. Breton prohlásil, že je nyní nanejvýš naléhavé „zvrátit probíhající proces deindustrializace“.

Evropská komise a země včetně Francie a Německa si uvědomily, že pokud chtějí zabránit proměně kontinentu v průmyslovou pustinu, musí jednat rychle. Podle dvou vysokých úředníků nyní EU pracuje na nouzovém programu, který má přivést peníze do klíčových odvětví špičkových technologií.

Posílení evropské průmyslové politiky
Vicekancléř a spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck a francouzský ministr hospodářství a financí Bruno Le Maire se 22. listopadu sešli v Paříži k bilaterálnímu jednání, jak informoval portál německého ministerstva. Vyzvali k „důrazné reakci průmyslové politiky“ na dotační program USA. Habeck zdůraznil, že americký Zákon o snížení inflace porušuje pravidla hospodářské soutěže.

Načasování amerického protekcionistického opatření může být jen stěží horší, protože Německo je v panice, že několik jeho předních společností – částečně podníceno nárůstem nákladů na energie po ruské invazi na Ukrajinu – zavírá domácí provozy, aby investovaly jinde. To poslední, co Berlín potřebuje, je ještě větší pobídka pro podniky, aby opustily Evropu.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 26 lis 2022, 11:36

https://www.trend.sk/spravy/vysoke-ceny ... e-ukrajine
Economist: Vysoké ceny energií môžu zabiť viac Európanov ako boje v ruskej vojne na Ukrajine
Ak chce ruský prezident Vladimir Putin dotiahnuť svoje ťaženie na Ukrajine do víťazného konca, potrebuje, aby Západ prestal podporovať jeho protivníka. Dobrá príležitosť vraziť klin medzi spojencov sa mu naskytne túto zimu. Pred vojnou pokrýval dovoz plynu z Ruska 40 až 50 percent spotreby Európskej únie. V auguste však Putin zavrel kohútiky na veľkom plynovode, ktorým táto komodita prúdila do Európy. Ceny paliva prudko stúpli, čo otriaslo ekonomikami spojencov Ukrajiny, píše The Economist.

Európa zatiaľ tento šok úspešne prežila a jej zásobníky zemného plynu sú takmer plné. Nárast veľkoobchodných cien energie sa však už stačil dotknúť mnohých spotrebiteľov. Aj keď ceny energií oproti svojim maximám medzičasom klesli, oproti rokom 2000 až 2019 zaplatia európske domácnosti v súčasnosti za plyn o 144 percent a za elektrinu o 78 percent viac.
Na cenách záleží

Vysoké ceny energií sú, samozrejme, nič oproti hrôzam, ktoré zažívajú Ukrajinci. Aj tak sú však dôležité, pretože s klesajúcou teplotou prostredia sa zvyšuje pravdepodobnosť, že ľudia budú zomierať. A ak budú aj naďalej platiť historické vzťahy úmrtnosťou, počasím a cenami energií, použitie „energetickej zbrane“ V. Putina bude mať za následok viac obetí na životoch, ako si doteraz vyžiadali boje na ukrajinskom fronte.

Napriek tomu, že vlnám horúčav sa dostáva viac pozornosti médií, medzi decembrom a februárom zomrie za týždeň o 21 percent Európanov viac ako za to isté obdobie medzi mesiacmi jún a august. V minulosti mali výkyvy v cenách energií na počet úmrtí len zanedbateľný vplyv, tento rok je však ich nárast obrovský, preto sa vzťah medzi cenami energií a počtom úmrtí počas zimných mesiacov môže zmeniť a súčasné ceny energií vyženú počet úmrtí nad historický priemer aj v prípade, že zima bude úplne mierna.
Európa tuhú zimu nechce

Ak bude túto zimu (2022-23) aj naďalej platiť vzorec platný pre roky 2000 až 2019, ruská energetická zbraň bude nesmierne účinná. V prípade že ceny energií zostanú na približne súčasnej zomrie v Európe počas typickej zimy o 147-tisíc ľudí viac (o 4,8 percenta viac) ako by tomu bolo v prípade, že sa ceny vrátia na úroveň z rokov 2015 až 2019. Pri použití modelu najteplejšej zimy za posledných 20 rokov by toto číslo kleslo na 79-tisíc, čo je aj tak o 2,7 percenta viac. Pri použití modelu najchladnejšej zimy v každej krajine za posledných 20 rokov by sa počet obetí použitia Putinovej energetickej zbrane zvýšil o 185-tisíc.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16231
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Ekonomika

Příspěvek od petrp » 01 pro 2022, 21:48

Pro ty kteří nerozumí tomu, co a proč se děje s penězi...


Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 03 pro 2022, 10:36

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... ps-evropy/
Kolaps Německa bude také znamenat kolaps Evropy
Všechny tři skupiny pachatelů – USA, EU a německá vláda s ministrem hospodářství Habeckem – se postaraly o to, že kolaps Německa a tím i EU není jen krátkodobý a dočasný, ale trvalý, píše Eberhard Hamer, německý ekonom, na webu PiNews.

Předchozí německé exportní přebytky byly vždy evropským přerozdělovacím potenciálem. Více než 20 let neustálých exportních přebytků bylo „vyrovnáno“ deficitů ve většině ostatních evropských členských států, jako je Řecko, Itálie, Francie a Španělsko.

Ne všechny mimoevropské země však německé exportní přebytky tolerovaly, od doby prezidenta Donalda Trumpa především USA.

Již od svého hesla „Amerika na prvním místě“ chtěl zastavit zvyšující se zadlužování USA kvůli stále se zvyšujícím exportním deficitům, zejména do Číny a Německa. Za tímto účelem pro něj byly všechny nespravedlivé prostředky hospodářské války správné: sankce, zákazy, diskriminace, trestní řízení, drancování, kontroly. Těžištěm jeho boje byl úspěšný, kvalitativně přední německý automobilový průmysl. To bylo obviněno z údajného podvodu s výfukovými plyny, odsouzeno ke stále vyšším milionovým pokutám, stíháno a dokonce muselo nechat (VW) americké kontrolní komisaře nastěhovat do svých zasedacích místností.

Sankce proti Rusku mířily i na německou ekonomiku
Sankce proti Rusku mířily i na německou ekonomiku. S pomocí EU a samotné německé vlády byly přerušeny levné ruské dodávky energie do německé ekonomiky, dokonce i potrubí byla vyhozena do vzduchu, aby bylo Německo nuceno nakupovat americký špinavý frakovací plyn za trojnásobek ceny. Od té doby byly náklady německého průmyslu na energii v mezinárodní konkurenci osmkrát vyšší než v USA a právě kvůli nákladům na energii je naprogramován mezinárodní kolaps německého průmyslu.

Evropská unie nemá podle svých stanov právo na zdanění, ale je závislá na členských příspěvcích suverénních členských států. Může tedy provádět pouze výdaje, které schválí členské státy.

EU by se podle stanov neměla zadlužovat ani se zapojovat do státního financování, tedy podporovat zkrachovalé státy prostředky EU. Oba zákazy byly s pomocí Merkelové překročeny. Státní financování bylo ve fondu ESM nazýváno „stabilizační pomocí“, především proto, aby se zachovala italská korupce a luxus utrácení, aby se zabránilo státnímu bankrotu, který by zároveň vedl k bankrotu eurozóny.

EU je zajímavá jen tím, že umožňuje přístup k německým fondům
A zákaz zadlužení byl porušen schválením nepředstavitelně vysokých dluhů (750 miliard eur) za blíže nespecifikovaný „New Green Deal“ a poté znovu za koronové platby, za které by EU vůbec nenesla odpovědnost, ale které si pochybně uzurpovala. nakupovat vakcíny a roušky za luxusní ceny a zavést krátkodobé pracovní výhody pro všechny země EU. Merkelová toto vše schválila a nejen že nepřípustně rozšířila pravomoci EU, ale také nenávratně poškodila vlastní zemi, protože: Německo musí ručit a zaplatit více než 26 procent za platby zkrachovalým zemím a dluhy, které na sebe vzaly . Všechny tyto výhody eura lze ospravedlnit a realizovat pouze s ekonomickou silou Německa. EU dosud neustále financovala redistribuční služby na úkor Německa a opakovaně tak pomáhala zkrachovalým státům.

Berlusconi řekl: EU je zajímavá jen proto, že vám umožňuje přístup k německým penězům!

Politbyro EU mělo ve skutečnosti chránit Německo před americkými sankcemi z vlastního zájmu, aby si Německo udrželo jako silného plátce. To, že si von der Leyenová více než loajalitu vůči Evropanům, jejichž jménem údajně vystupuje, cenila poslušnosti vůči Spojeným státům, je zřejmě dáno tím, že nebyla vůbec zvolena, ale byla jmenována vyšší mocí.

Německo navždy ztratilo svou levnou energetickou základnu
Nicméně je nepochopitelné, že EU údajně chtěla přijetím amerických sankcí Rusko ekonomicky poškodit, ale ve skutečnosti poškodila více Německo než Rusko. Rusko dokázalo energetický bojkot kompenzovat zvýšením cen a nyní má více energetických příjmů než dříve. Německo na druhou stranu navždy ztratilo svou levnou energetickou základnu. Dodatečné náklady na energii způsobují kolaps nebo emigraci jeho ekonomiky a v žádném případě již nejsou udržitelné v mezinárodní konkurenci. EU pomohla zničit ekonomickou základnu Německa a tím nejen ztratila hlavního plátce všech služeb EU, ale kvůli kolapsu Německa také svou mezinárodní bonitu.

Financování zkrachovalých zemí a souhlas Merkelové s převzetím velkých dluhů EU šokovaly všechny ekonomy v Německu a stanou se nyní potápějící se vahou nejen pro Německo, ale i pro Evropu, pokud německá ekonomika poleví a krize nevznikne jen v Německu, ale i v Evropě.

Trvalý pád Německa
  • Vyhození plynovodu North Stream, provedené z vůle Bidena, znemožnilo dodávky levného ruského plynu nejen dočasně, ale trvale.
  • Sankce proti Rusku nařízené USA a vynucené EU odřízly Německo nejen od dodávek ruského plynu, ale i od čtvrtiny veškerého dovozu surovin a způsobily tak nejen dočasnou, ale trvalou inflaci.
  • EU nejenže provedla trvalé platby zkrachovalé Ukrajině bez jakéhokoli právního základu, ale také přislíbila rekonstrukci, která bude pro členské země stát více než 700 miliard eur, aniž by tyto závazky a dluhy jakkoli podporovala.
  • Na rozdíl od německých sousedních evropských zemí německá vláda v zeleném vedení nejen odmítá stávající fosilní alternativní energii, ale i rekonstrukci nejlevnější energie (jaderná energie – i její další existence) a nejenže akceptuje neustále vysoké ceny energií, ale také kolaps energetického systému .
  • Až dosud každá země dokázala zabránit šíleným rozhodnutím EU (jednomyslnost). Scholz ze všech lidí bojuje za většinová rozhodnutí, aby 23 přijímajících zemí mohlo volně využívat jediné čtyři čisté dárcovské země prostřednictvím EU.
  • Pokud se Německo - a s ním i EU - ekonomicky zhroutí, jihoevropské zkrachovalé země se již nemohou financovat na trhu, takže jsou nejen předlužené, ale i insolventní. Bankrot prvních členských zemí nejen roztrhá EU, ale také způsobí kolaps – pravděpodobně i zničení eura. Kolaps evropského měnového systému si vynutí nejen měnovou reformu, ale také reformu přebujelé EU.
Rok 2023 bude rokem osudovým
Současná destrukce německé prosperity způsobí nejen krátkodobý kolaps Německa, ale také zpochybní základy EU, která se mezitím zvrhla v přerozdělovací hrnec na německé náklady. „Pokud už nemůžete získat německé peníze přes EU, EU vás nezajímá“, způsobí ve většině členských zemí zklamání, hněv a boje o přerozdělování, které také donutí zeštíhlit přebujelou byrokracii EU. .

Komunita šťastných příjemců nikdy neměla prospěch z drancování hlavního dárce. Zbídačené Německo již nepodporuje EU, nepomáhá již zkrachovalým státům získávat nové úvěry, a proto se jim stalo k ničemu.

„Velká změna“, kterou záměrně přinesla semaforská koalice, nezmění jen Německo, ale i Evropu. Rok 2023 bude proto osudový.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 07 pro 2022, 17:59

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... ekavanimi/
Říjnová průmyslová produkce výrazně pod očekáváními
Průmyslová produkce v ČR v říjnu meziměsíčně klesla o výrazných 3,7 procenta po zářijové stagnaci. Meziročně byla díky nízké srovnávací základně vyšší o 2,9 procenta, čekal se však růst o 7,2 procenta. Říjnový výsledek tak značně zklamal, když zaostal za veškerými očekáváními.

Ve zpracovatelském průmyslu byla produkce meziměsíčně nižší o 2,2 procenta po předchozím růstu o 0,2 procenta. Důvodem byl zejména nečekaný silný pokles výroby automobilů, která meziměsíčně propadla o 10 procent. Podle komentáře ČSÚ za tím stály obnovené problémy s dodávkami výrobních vstupů, nikoliv nedostatek poptávky. Ve zbytku zpracovatelského průmyslu výroba také převážně klesala, avšak pozvolnějším tempem, komentuje Martin Gürtler, analytik Komerční banky.

Vezmeme-li v potaz nízká čísla maloobchodních prodejů, tak říjen podle tento týden zveřejněných měsíčních indikátorů představoval až neobvykle ostrý předěl ve vývoji ekonomiky pesimistickým směrem. Je však těžké určit důvod, který by za takto razantním zlomem ve vývoji ekonomiky z měsíce na měsíc stál. Data z předchozích měsíců vypadala totiž poměrně optimisticky.

To, že tuzemské HDP v posledním letošním čtvrtletí opět klesne a ekonomika tedy vstoupí do recese je teď již téměř jasné. Jak hluboká tato recese bude, ukáže však až vývoj v dalších měsících, který poodhalí, zda říjnová data jsou jen dočasným výkyvem či zda předznamenávají silný negativní trend. V přímém kontrastu s vývojem tuzemské průmyslové produkce jsou data z Německa, rovněž dnes zveřejněná. Zde průmyslová produkce naopak pozitivně překvapila, když meziměsíčně klesla pouze o 0,1 procenta.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 07 pro 2022, 18:40

https://pravyprostor.net/?p=153168 +odkazy v texte
Přehmaty Evropské unie a obchodní válka s Amerikou
JANE KAUFMAN

Zástupci Evropské unie si stěžují, že Spojené státy z války na Ukrajině bohatnou na úkor Evropy. To proto, že prodávají Evropě plyn za přehnané ceny a tím ji ochuzují. To je ovšem záměr, US chtějí udržovat partnerství s EU, ale ne na rovnocenné úrovni. Chtějí, aby Evropa byla ten chudší společník, podřízený všemocným Spojeným státům.

Americký zbrojní průmysl ještě dál vydělává na prodávání zbraní NATO, jejichž ceny byly v současné době mohutně zvýšeny. Nový americký zákon o dotování výrobních závodů ve své vlastní zemi dále láká evropské podnikatele přesídlit se do Států, kde je energie mnohem levnější a podmínky pro podnikání mnohem přátelštější. Co přijde potom, až se evropské firmy chytí do pasti, to samozřejmě nevíme, ale je možno očekávat cokoliv.

Stovky evropských firem, malých i velkých, od železáren, chemických gigantů až po výrobce aut a farmaceutické firmy již výrobu do Spojených států přesunují. Tím samozřejmě ochuzují Evropu a mocně přispívají ke zničení jejího průmyslového základu. Spolu s nimi odchází za moře obrovské množství pracovních příležitostí pro Evropany.

Udělali by samozřejmě lépe, kdyby zůstali kde jsou a aktivně se zúčastnili snahy o změnu situace v jejich vlastní zemi. Nikdo z nich neví, co je v Americe čeká!

Obchodní válka mezi Evropou a Amerikou
Je to další válka, tentokrát obchodní. Nově vydaný americký zákon, nazvaný „Inflaci snižující akt“ (IRA, Inflation Reduction Act) hodlá dotovat domácí záležitosti v oblasti daní, zdravotní péče a klima. Evropané tento zákon považují za protekcionistický, který diskriminuje americké spojence, čímž myslí sebe. Mají pravdu, protože to je zjevná snaha přilákat evropské firmy, omámené příslibem nižších cen za energii, do Spojených států.

Evropská unie se právem obává, že tento stav povede k tomu, že lidé zaujmou vůči válce na Ukrajině záporný postoj a nebudou ji ochotni dále podporovat. To je v současné době to poslední, o co by se měli starat, ale tito byrokrati se vždycky věnují něčemu jinému, než co je potřebné. Takticky zamlčují, že lidé mohou zaujmout záporný postoj i k samotné Evropské unii a přestat ji podporovat, o nelásce ke Spojeným státům nemluvě.

Hlavní diplomat EU Josep Borrell vyzval Washington, aby více hleděl na požadavky svých „přátel“ a nezkoušel je ekonomicky ničit. Mimochodem, co má co dělat „diplomat“ v Evropské unii, když tato má být pouze obchodní sdružení? Tady není něco v pořádku!

Francouzský President Macron se vyjádřil, že vysoké ceny plynu z US jsou „nepřátelské“ a německý Ministr hospodářství vyzval Washington, aby projevil více solidarity se svými přáteli. Nikdo z nich jaksi nechápe, že US je ve své nadutosti za přátele nepovažuje!

Američané se k vysokým cenám plynu vyjádřili, že tyto jsou odrazem soukromého trhu a nepodléhají žádné politice, nebo opatření vlády. Podle nich jsou americké společnosti transparentní a spolehliví dodavatelé zemního plynu. Rozdíly v nákupní a prodejní ceně prý nedostávají američtí vývozci, ale evropské firmy, které plyn rozprodávají v EU.

Že by to byla pravda? V tom případě by o tom EU měla vědět a zabránit něčemu takovému. Jenže z nedávné historie víme, že Unie spíš ponechá přeprodejcům zisky a vybere od nich přídavné daně, které si ponechá. Takže lidé budou stále dál platit vysokou cenu a EU z toho bude těžit. Možná pak lidem odsypou pár stovek, aby nereptali, což je jako kapka do moře v porovnání s tím, co shrábnou oni.

Evropská komise toto schéma popírá a říkají, že opravdu, Američané ten plyn prodávají za několikrát vyšší cenu a rozdíl si ponechávají. Ti, kteří této problematice rozumí, by měli zapátrat, kdo z těchto dvou chronických lhářů lže víc.

Zkouší chránit vlastní kůži

Právě vyšla ven zpráva, že někteří evropští politikové zkoušejí uplatňovat svůj vliv na Ameriku, aby změnila znění již zmíněného proti-inflačního zákona, protože ohrožuje evropský průmysl.

Bernd Lange, vedoucí Obchodní komise Evropského parlamentu se vyjádřil, že bránit Americe, aby nepodporovala své vlastní podnikatele, korporace, obchody a spotřebitele, je ztráta času. Podle něho, Amerika od svého rozhodnutí neustoupí. Zákon vyhrazuje na tuto pomoc částku 738 miliard dolarů, z čehož 391 miliard půjde proti „zelenému“ průmyslu a neexistující změně klima.

Namísto toho navrhuje Lange soudit Ameriku, podat na ně stížnost u Světové obchodní organizace (WTO, World Trade Organization), že se proviňují proti jejich nařízením. To samozřejmě taky není žádné řešení. Tyto nadnárodní organizace nejsou vesměs pomocné.

Evropané se bojí, že americký protekcionismus naláká ještě víc evropských podnikatelů a tito se přesídlí za moře, do Ameriky. Nikdo z nich nechápe podstatu toho gesta. Všecky peníze přijdou rozdělit určitým, předem vybraným firmám a korporacím, o kterých členové americké vlády dávno ví a mají v nich investovány peníze. Takže když tyto firmy dostanou zmíněnou finanční injekci, jejich investoři z ní strčí většinu do svých vlastních kapes.

Pravda, něco zbyde pro plebs a pro drobné podnikatele, aby neztratili motivaci, ale to, co dostanou bude pouhý pakatel. Vždycky to tak bylo. Ti největší dostanou nejvíc.

Presidentka Evropské komise Von Der Leyenová se vyjádřila, že Unie si nemůže dovolit zůstat pozadu a musí začít okamžitě podporovat svůj vlastní „zelený“ průmysl. Americký nový zákon by jinak vytvořil nespravedlivou konkurenci, mohl by zničit evropské trhy a ohrozit dodávky kritického zboží.

Obviňovala válku na Ukrajině, že způsobila v Evropě energetickou krizi a přitom si vůbec nevšimla, že válka na Ukrajině nemá a neměla nikdy nic s evropskou energií společného. Za současnou krizi mohou všecka ta nesmyslná a zbytečná opatření proti COVIDu, následovaná sebevražednými sankcemi proti Rusku, které celou zničení evropského obchodu a průmyslu způsobily. EU sama sabotovala spuštění plynovodu Nord Stream 2 již v září 2021, kdy byl dokončen, což bylo půl roku předtím, než ruské tanky vjely na Ukrajinu.

Paní Leyenová může za tu krizi poděkovat jen sama sobě a pak těm, kteří ji jako loutku vodí po evropském politickém jevišti.

Zde je ovšem vážný problém. Jestliže bude EU dotovat „zelený průmysl a změnu klima,“ tak tím se otevře celé peklo problémů. Zelený průmysl jednak není absolutně produktivní a nikdy nebude. To všecko jsou nesmyslné fantazie tlustých miliardářů s hroší kůží. Jako další, změna klima je zastírací název pro velko-hubení dobytka a genocidu lidstva, protože jako živí tvorové vydechujeme kysličník uhličitý, čímž podle těchto analfabetů ohrožujeme klima. Dobytek tomu podle nich ještě dodává tím, že vypouští plyny.

Když bude EU podporovat hlavně všecko zelené, pak nebudou podporovat výrobu potravin, protože ta je v dnešní době zatracována a démonizována skoro stejně, jako ruský President Putin. Vlády si tajně přejí, abychom hladověli. Určitě také nedají peníze do výroby naprosto nutného spotřebního zboží, do nákupu nafty pro nákladní auta, aby toto zboží mohla rozvážet. Nedají peníze do naprosto nutných služeb a jiných nezbytností.

Takže veškerá finanční pomoc bude naprosto k ničemu, protože půjde na špatná místa.

S největší pravděpodobností se zachovají obdobně, jako jejich americké vzory, které teď (stejně jako předtím) kopírují a dají tyto peníze do předem vybraných podniků, kde už mají evropští byrokrati investovány své penízky … a tak dále.

Evropská unie se tímto způsobem ještě víc (nesplatitelně) zadluží a hádejte kdo bude ty dluhy a následky jejich nerozumného hospodaření platit?

Amerika vždycky bohatla na válkách

Války Americe vždycky pomohly. Nejen že si vyzkoušeli nejnovější zbraně, nakradli si suroviny, které doma neměli a zajistili si k nim přístup i nadále, po skončení bojů. První světová válka udělala ze Spojených států světovou velmoc a největšího evropského věřitele.

Druhá světová válka byla hotový zlatý důl. Vlaky a vlaky dokumentů z patentových úřadů putovaly do Ameriky, spolu s obsahem laboratoří a výzkumných center, nemluvě o kulturních památkách. A k tomu si ještě odvezli skoro 2 000 předních německých vědců a vůbec jim nevadilo, že byli fašisté. Wernher von Braun pracoval na vývoji zbraní pořád dál, tak jako kdysi v Německu a s ním mnoho jiných.

Spojené státy vždycky zkoušely zničit německou ekonomii, ale žádná z těchto válek to nebyla schopna docílit. Podaří se jim to tentokrát? Amerika doufá, že ano, obzvláště s podporou strany „zelených,“ které k tomu účelu potřebují, i když jimi tak trochu opovrhují.

Takže to vypadá, že US vyprovokovaly konflikt na Ukrajině záměrně, protože očekávají, že se jim opět bohatě vyplatí a že jim pomůže upevnit jejich pozici světové velmoci. To se právě děje, na úkor jejich evropských spojenců, kteří tímto svazkem a dodržováním jeho podmínek budou uvrženi do ještě horší situace a ještě větší bídy, než kdy předtím.

To, že si takové zacházení nechají evropské státy líbit ukazuje, že jaksi souhlasí se svojí pozicí vazalů a netroufají si vystoupit proti mocnějšímu spojenci, nebo spíš soupeři. To znamená, že se necítí rovnocenní.

Evropská unie je ke všemu ochotná

Ve své podlézavosti šla Evropská unie tak daleko, že zařadili nedodržování sankcí proti Rusku mezi zločiny a dali je na stejnou úroveň jako terorismus, obchodování s lidmi, anebo organizovaný zločin. Na stejné úrovni je rovněž obchod s nezákonnými drogami, obchod se zbraněmi, padělání peněz, praní špinavých peněz, pohlavní zneužívání žen a dětí, počítačové zločiny a korupce. Už neví co by udělali, aby udrželi jednotlivé členské státy na uzdě a donutily je dát přednost smrti hladem, nebo zmrznutí, než koupit z Ruska nějaký ten plyn, ropu, nebo cokoliv jiného.

Český Ministr spravedlnosti, Pavel Blažek toto rozhodnutí chválil a vyjádřil se, že „je to základní nástroj k zajištění, že sankce nebudou obcházeny.“ Snad by měl jít za tak nerozumnou řeč příkladem a jako první zmrznout. Zelenský by ho pak určitě pochválil.

Prý teroristický stát

Evropská unie právě odsouhlasila Prohlášení, kdy označili Rusko jako teroristický stát, což se stalo dva dny poté, co obdobné Prohlášení vydalo OSN. I když je to doopravdy pouze symbolické gesto, které z právního hlediska nemá žádnou hodnotu, tak proč něco takového OSN a EU dělají? Co tím chtějí docílit? Co je jejich záměr kromě propagandy, za účelem spojení slova „terorismus“ s názvem státu „Rusko?“

Patolízalské baltické státy, Estonsko, Litva a Lotyšsko byly první, které uznaly Ruskou federaci za teroristický stát. Chovají se jako malé děti ze 3. třídy, když se dokážou otevřeně znepřátelit se svými přímými sousedy, od kterých přitom kupují energii.

Celých 8 let, od r. 2014 se evropský parlament zmiňuje o Rusku ve spojení s jinými teroristickými skupinami, jako je např. ISIS, jakoby byli jedni z nich. V jednom prohlášení se Výbor pro cizinecké vztahy vyjádřil, že „Nátlak propagandy na EU z Ruska a z islámských teroristických organizací stále vzrůstá …“ Neustále zkoušeli dávat Rusko do souvislosti s teroristickými skupinami jen proto, že v té době byla Moskva v popředí bojů proti semeništi islámských džihádistů v Syrii, na požádání Presidenta Bashara Assada.

Washington tam zatím ty stejné džihádisty cvičil a vyzbrojoval, což je takticky zamlčováno. Ovšem prohlášení Ruska za teroristický stát obrací celou situaci úplně naruby a teroristy se stává lidem zvolená syrská vláda. Tím, že Rusko pomáhalo Syřanům odvrátit útoky na civilní obyvatelstvo, které prováděli ti skuteční teroristé, vycvičeni Amerikou, tak jsou dnes Rusové vydáváni za teroristy!

Stejně tak na Ukrajině, EU měla 8 let na to, aby zastavila výcvik ukrajinské armády a jejich vyzbrojování Západem. Vyzbrojovali a cvičili hlavně Azovovce, kteří jsou opravdoví teroristé a americký zákon výslovně zakazuje jejich podporu. Celou tu dobu mohla EU válce zabránit, ale nic neudělali. A pak byli Azovovci včleněni do ukrajinské armády a z teroristů se rázem stali „bojovníci za svobodu.“

I když rozhodnutí Evropské unie, včetně sankcí, ve skutečnosti nemají právní hodnotu, ani pravomoc, z toho důvody by neměla být ani respektována. To, že se podle jejich příkazů státy řídí, je ve skutečnosti velice podivné a snad i protizákonné.

Drahá, velice drahá EU

Pro Rusko je obvinění z terorismu řádná rána pěstí do obličeje. Jak moc budou všichni tuto zemi ponižovat a pohoršovat jen kvůli tomu, že vtáhli na Ukrajinu, když kyjevské vedení odmítlo vyjednávat? Jak moc zloby a nenávisti ještě na Rusko EU vychrlí, než ten starý, otravný drak konečně vydechne naposledy a zhyne?

Nic jiného EU nečeká, však se o to sama snaží ze všech sil. Napřed zkouší zničit ekonomii svých členských států a zároveň připravuje všecky občany o peníze, pokud ještě nějaké mají. Pak bude postupně zkoušet všecky okrást o ten zbytek co ještě vlastní, udělí každému pakatel státní podpory, akorát tak na přežití a máte tady Great Reset se vším všudy. Great Reset – sen nedospělých a idiotických mozků pedofilních psychopatů.

Sledujte budovu evropského Parlamentu, záměrně postavenou jako imitaci Babylonské věže, protože Evropská unie se považuje za novodobý Babylon a stejně jako ten starý, stejně tak zajde a pak ani pes po ní neštěkne. Ta budova má stovky oken. A za každým z nich sedí aspoň jeden byrokrat, který nedělá nic jiného, než posunuje papíry po stole a chodí dlouhými chodbami, lejstra pod paždí, aby se neřeklo, že se jen fláká.

To všecko stojí peníze, obrovské peníze. Když k tomu připočteme, že to není jediná budova, patřící vedení EU, tak bychom se správně měli zhrozit nad tím příšerným utrácením za tak málo produktivní a tak málo prospěšný spolek. Původně byli vytvořeni kvůli usnadnění obchodu mezi státy, ale ve skutečnosti dělají pravý opak; dělají mezistátní obchod obtížnější, komplikovanější, podléhající daleko většímu množství zákazů a příkazů, než kdy předtím.

Když přijedete na hranice, pořád dál tam stojí celé parky nákladních trajlerů, které čekají, až na ně dojde řada a celní správa jim odsouhlasí zboží, které vezou, k převozu dále. Takže – co se tady změnilo? Vůbec nic!

Odpověď z Ruska

Jako odpověď na nařčení Ruska z terorismu poslala ruská vojenská jednotka, zvaná Wagnerova skupina* Evropskému parlamentu kladivo, zamazané od krve, viz obrázek.

Něco takového je vážné, symbolické gesto, které by nemělo být bráno na lehkou váhu. Jevgenij Prigožin, vedoucí Wagnerovy skupiny se vyjádřil, že je to zpráva pro ty, kteří souhlasili se současným rozhodnutím EU, prohlásit Rusko za teroristický stát. Dále řekl, že na základě diskuze s vedoucími důstojníky Wagnerovy skupiny prohlašuje Evropský parlament za rozpuštěný. EU se jim pomstila a přidala Wagnerovu skupinu na seznam teroristů.

*Wagnerova skupina je soukromá organizace, která zaměstnává ruské žoldnéře a bojuje po boku ruského vojska na Ukrajině.

Zlé časy před námi

Dokonce i Presidentka Evropské centrální banky, Christine Lagarde varuje, že Evropu čekají zlé časy. Podle ní je těžké určit, jak se zachová inflace. Není to možno odhadnout kvůli vysokým cenám energie a potravin. Tím pádem si nemůžeme myslet, že inflace už dosáhla svého vrcholu, což by ji – řekla – překvapilo.

Závisí to prý všecko také na tom, jak se budou pohybovat platy. Z toho důvodu bude nutno ještě dál zvedat úrokové sazby, abychom vrátili inflaci na 2%. Zvyšování úroků zastaví ekonomický růst, protože ceny půjček budou příliš vysoké. Zde je nutno st ptát: má zvyšování úrokových sazeb vliv na snížení inflace?

Zdá se, že paní Lagarde neví, o čem mluví. Při její pozici, presidentky centrální evropské banky jsou očekávány lepší znalosti.

Při jiném rozhovoru se zmínila, že „inflace přišla odnikud.“ Inflace nechodí odnikud, ale je něčím zaviněna. Dnešní ekonomové a odborníci ještě dodnes neví co to je, co způsobuje inflaci a tak tápou kolem a zkoušejí to, či ono a vůbec nic z toho nefunguje. Mnozí si myslí, že inflace je způsobena tištěním příliš velkého množství peněz, což nemusí být pravda.

Z mého hlediska ekonomického laika (neodborníka) je inflace způsobována nedostatkem a následným šetřením. Když je nedostatek, pak ti, kteří mají žádané zboží, je prodávají dráž než kdy předtím, protože dobře ví, že své peníze dostanou. Tito lidé jsou většinou překupníci, kteří nic neprodukují, pouze předělávají zboží z jedné hromady na druhou. Jakmile státní finanční úřady vidí, že někde narůstají peníze, zkoušejí se na ně dostat a zvýší daně, nebo zavedou přídavné poplatky. Evropská unie nedávno udělala to stejné, přidali další daně těm, kteří měli vyšší výdělky na energiích.

S vyššími daněmi musí být cena zboží ještě vyšší, aby se vyplatilo je prodávat. Výrobci těžko nesou zvyšování cen za materiál, který potřebují pro výrobu. Dostávají se do finančních potíží a kvůli vysokým úrokům si nemohou půjčit peníze. Podniky začnou zavírat, což vyžene ceny zboží (a na to vázané daně) ještě výš. Lidé začnou šetřit a kupují co nejmíň, protože všecko je drahé. Peníze neobíhají, zůstávají zašity doma v matraci, protože doba je nejistá a pak dochází ke stagnaci. Stagnace v čemkoliv není dobrá. A tak dále.

Na příklad, za Nixona došlo v Americe ke zmražení nájmů. Žádný domácí nesměl určitou dobu zvyšovat nájmy. Byl to nesmysl, samozřejmě a nebyl k tomu nejmenší důvod. Když toto období skončilo, ceny nájmů vystřelily neuvěřitelnou rychlostí nahoru a najednou byly 5x tak vysoké, protože domácí se báli, že Nixon, nebo někdo jiný udělá něco takového znova. Městům neušlo víc peněz v kapsách domácích a chtěli z nich část. Proto zvýšili daně z nemovitostí, které jsou už tak vysoké. Lidé museli víc platit za nájmy, potřebovali víc peněz, vynutili si zvýšeni platů. Obchody viděly, že lidé mají víc peněz, tak zdražily zboží. Nic z toho už pak nikdy nešlo dolů, na původní úroveň.

Jenže zpátky k paní Lagarde. Podle ní, evropskou inflaci způsobil President Putin, který se neobhajitelným způsobem rozhodl k invazi jiné země. Putin zkouší způsobit chaos a zničit co největší část Evropy, co může. Prý také způsobil nedostatek energie.

Aha, takže to nebyla Evropská unie, která Rusku zakázala dodávat plyn a ropu jejich nesmyslnými sankcemi, čemuž Amerika pomohla zničením plynovodu. To byl Putin sám, který je vinen! To nebyli ukrajinští banderovci, vrahové a zločinci, kteří ničili v Donbasu co mohli, to byl opět Putin! Nefunguje vám kuchyňský odpad, nebo splachování? Za to může jedině Putin!

A pak tomu dala Lagarde korunu, když řekla, že „Každý, kdo se takto chová, musí být řízen zlými silami.“ A dodala, že „Ruský president je nemocný a je to strašidelná osoba. Je příliš informovaný, s blýskavýma, mrazícíma očima.“ Nakonec se asi zastyděla za svoji otevřenost a řekla, že by něco takového neměla vykládat, že je „pouze centrální bankéřka.“

To je úroveň lidí, kteří vedou Evropskou unii. Pánbůh s námi a zlý pryč.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 10 pro 2022, 22:33

https://svobodny-svet.cz/ekonomicka-kri ... vy-ekonom/
Ekonomická krize je na obzoru, varuje přední světový ekonom
Proslulý ekonom Nouriel Roubini varuje před blížící se krizí světové ekonomiky, kterou politici pravděpodobně nebudou schopni zvládnout.

Po explozi zadlužování, půjček a deficitů v posledních desetiletích nyní světová ekonomika směřuje k „bezprecedentnímu souběhu“ finanční, dluhové a hospodářské krize, varoval Roubini v článku pro Project Syndicate z 2. prosince. Domácnosti, podniky, finanční instituce, vlády, penzijní plány a další subjekty jsou nyní zatíženy obrovským množstvím dluhů, které budou „se stárnutím společnosti dále narůstat“.

Celkový dluh soukromého a veřejného sektoru v poměru k HDP vzrostl z 200 % v roce 1999 na 350 % v roce 2021. Ve Spojených státech je to 420 procent, zatímco v Číně 330 procent.

Neudržitelný poměr dluhu proměnil mnoho dlužníků – bank, podniků, domácností, států, stínových bank a vlád – v „nesolventní zombie“. Nízké úrokové sazby v posledních letech pomohly tento trend udržet při životě.

Se zvýšenou inflací však skončil „finanční úsvit mrtvých“, poznamenává Roubini. Vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém v rámci boje proti inflaci zvyšuje úrokové sazby, čelí „zombie“ prudkému nárůstu nákladů na splácení dluhu. Roubini byl v Obamově éře hlavním poradcem ministra financí Timothyho Geithnera.

Od ledna Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu z rozpětí 0 – až 0,25 % na 3,75–4 %.

„Pro mnohé to představuje trojnásobnou pohromu, protože inflace také snižuje reálné příjmy domácností a snižuje hodnotu jejich majetku, jako jsou domy a akcie,“ napsal ekonom.

„Totéž platí pro křehké a předlužené podniky, finanční instituce a vlády: čelí současně prudce rostoucím nákladům na půjčky, klesajícím příjmům a výnosům a snižující se hodnotě aktiv.“
Hospodářská krize

K tomuto vývoji dochází uprostřed návratu stagflace, tedy situace slabého hospodářského růstu a vysoké inflace. Na rozdíl od finanční krize z roku 2008 a covidové krize bude záchrana soukromých a veřejných subjektů ve výsledku jen přiléváním „dalšího benzínu do inflačního ohně“.

To znamená, že k intenzivní finanční krizi přibude „hluboká, vleklá recese“. „Hrozí matka všech hospodářských krizí a politici s tím budou moci udělat jen málo,“ varuje Roubini.

Podobnou negativní předpověď pro americkou ekonomiku vyslovil v nedávném rozhovoru pro agenturu Bloomberg také harvardský profesor Larry Summers.

Summers, který za Obamy působil také jako ministr financí, upozornil, že bude mnohem těžší snížit inflaci bez recese, protože v určitém okamžiku spotřebitelům dojdou úspory, což sníží spotřebu. To znamená, že hospodářský pokles bude „poměrně silný“.

„Když se míra nezaměstnanosti ve Spojených státech zvýší o půl procentního bodu, v konečném důsledku vzroste o více než 2 body, a to proto, že jakmile se dostanete do negativní situace, nastane lavinový aspekt. A myslím, že existuje reálné riziko, že k tomu v určitém okamžiku dojde,“ uvedl profesor Summers.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 11 pro 2022, 23:20

O INFLACI
Lžou vám o inflaci (zde je její skutečná příčina)
https://nastub.cz/w/daSd6gcM4W2CnvJiRNRAPE

s titulkami:
https://nastub.cz/w/u1CPg6vJ5ugZJA84N2RkEe
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5550
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Ekonomika

Příspěvek od Kalinac » 12 pro 2022, 08:49

Zde trochu Americké Ekonomiky na pobavení ....

Biden porovnal tempo růstu americké a čínské ekonomiky v roce 2022.... :blbec:
0biden2022.jpg
0biden2022.jpg (32.19 KiB) Zobrazeno 3525 x
Holt má své "nezávislé experty" , akorát už zapoměl které ... :smich:
https://twitter.com/POTUS/status/160201 ... 6ewLssAAAA

MMF Očekává, růst HDP Číny v roce 2022 3,2%.Zároveň do konce letošního roku předpokládá růst americké ekonomiky v MMF na úrovni 1,6 % :pise
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 12 pro 2022, 20:52

https://roklen24.cz/?quick_news=ekonomi ... usteni-dph
Ekonomický komentář ČBA: Listopadová inflace zrychlila nad očekávání na 16,2 % z titulu cen energií, kde meziroční růst podpořila i nízká srovnávací základna z loňska po odpuštění DPH
Meziroční inflace v listopadu vzrostla z 15,1 % na 16,2 %, meziměsíční růst činil 1,2 %. Tržní konsensus dle agentury Reuters očekával meziroční růst o 15,6 % a meziměsíční o 0,7 %. Inflace je od října stále do velké míry ovlivněna vládním opatřením, zejména úsporným energetickým tarifem a odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje. Bez tohoto vlivu by se v listopadu pohybovala nepatrně pod 20 %.

Hlavní příčina růstu inflace v listopadu, a to jak z pohledu meziměsíční, tak meziroční dynamiky, byly opět ceny energií. Meziměsíčně rostly ceny elektřiny o 3,9 %, plynu o 14 %, tuhých paliv o 4,4 %, ceny tepla a teplé vody o 5 %. Meziroční dynamiku u cen elektřiny a plynu však ovlivnila i nižší srovnávací základna z loňského listopadu, kdy bylo u elektřiny a plynu odpuštěno DPH. Tento statistický efekt tak posunul meziroční dynamiku i ceny a plynu v listopadu nad rámec toho, čemu odpovídal meziměsíční růst cen. Samotné ceny energií tak zvýšily meziroční inflaci oproti říjnu o 1,8 procentního bodu, 1,4 p.b. z toho však děla vliv nízké srovnávací základny z titulu odpuštění DPH.

Obhlídneme-li energie, dalším proinflačním faktorem byly v listopadu opět potraviny. Ty zrychlily meziměsíčně o 1,9 % a jejich meziroční dynamika přidala z 26 % na 27 %.

Naopak ve směru nižší inflace působila nejcitelněji položka imputovaného nájemného, kde meziroční dynamika zpomalila z 14 na 11 %, což meziroční inflaci snížilo o 0,3 p.b. Položka imputovaného nájemného již meziměsíčně nerostla, poprvé od srpna 2020. Podobně silně pak působil pokles cen pohonných hmot.

Inflační čísla jsou tak koncem letošního roku rozkolísaná z titulu metodických a administrativních změn. V listopadu jej na jednu stranu stejně jako v říjnu snížil úsporný tarif, na druhou stranu přes 1 procentní bod jej navýšila nízká srovnávací základna z minulého roku. Letošní čísla o inflaci už jsou však do velké míry nepodstatná, hlavní pozornost se nyní přesouvá na lednovou inflaci, která do velké míry ovlivní celoroční trajektorii inflace a zároveň ukáže, jak citelně firmy začátkem roku dále promítly zvýšené náklady do svých cen. Za celý příští rok se inflace v současnosti odhaduje kolem 10 % s tím, že v první polovině roku se bude pohybovat nad touto hranicí, druhou polovinu pod ní. Proinflační rizika souvisí zejména s citelnějším propisem vysokých cen energií do finálních cen, naopak protiinflačním rizikem může být výrazně silnější recese. V obou případech to je však pro tuzemskou ekonomiku nepříznivý vývoj.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 12 pro 2022, 21:03

https://casopisargument.cz/?p=47277
Proč inflace zasahuje Itálii více než Německo?
Inflace v Itálii dosahuje 11,8 %, ale na rozdíl od Německa se mzdy za posledních 30 let nezvýšily. Hrozí nová vlna chudoby.

Nová studie o Itálii ukazuje neradostný obrázek: podle odpovídajícího výhledu institutu Nomisma žije 62 % rodin s méně než 2 000 eury měsíčně. Třetina rodin musela letos omezit spotřebu. A 46 % si nemohlo dovolit nepředvídaný výdaj ve výši 5000 eur, informoval Handelsblatt.

Od války na Ukrajině se v Itálii dramaticky zvýšily nejen ceny energií, ale i potravin. Máslo: plus 38 procent. Těstoviny: plus 21. Mléko: plus 19. V říjnu inflace celkově vzrostla o 11,8 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1984.

S podobně vysokým nárůstem cen se potýkají i další evropské země. V Itálii však existuje další skutečnost, která by mohla zemi uvrhnout do další vlny chudoby: Mzdy se za posledních 30 let nezvýšily, dokonce mírně klesly.
Výrazné regionální rozdíly v úrovni mezd

Mezi lety 1991 a 2020 vzrostly reálné mzdy v Německu v průměru o 33,4 %. Naopak v Itálii došlo mezi lety 1990 a 2020 k poklesu o 2,7 %.

V zemi existují také výrazné regionální rozdíly. Zatímco průměrný příjem domácností na hospodářsky silném severu činí více než 36 000 eur ročně, domácnosti na jihu a na ostrovech Sardinie a Sicílie mají k dispozici v průměru pouze 27 000 eur. Podle národního statistického úřadu Istat se riziko pádu do chudoby pohybuje v severních regionech mezi jedenácti a třinácti procenty, na jihu je to každý třetí Ital.

Analytická skupina „Welfare, Italia“ nedávno vypočítala, že počet rodin v absolutní chudobě by se mohl v důsledku vysoké inflace zvýšit o 300 000 až na 2,3 milionu. To by se týkalo celkem 6,4 milionu lidí v zemi.

Rozdíly v platech ještě více rozdělují již tak sociálně rozdělenou zemi na bohaté a chudé, na jih a sever.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 14 pro 2022, 20:25

http://www.regionalninovinky.cz/zpravy/ ... mu-je-g20/
K čemu je G20?
Skupina G20 představuje 75 % světového obchodu a více než 80 % hrubého světového produktu. Tvoří ji devatenáct zemí s nejrozvinutější ekonomikou a Evropská unie.

To znamená, že Německo, Francie a Itálie jsou zastoupeny dvakrát a mohou vyjadřovat protichůdné postoje, což není ta nejmenší nedůslednost této instituce.

Zjevná neefektivita tohoto mezivládního fóra jej však de facto diskredituje, neboť se ukazuje, že každoroční jednání šéfů dotčených vlád, jejich ministrů financí a šéfů centrálních bank již nedokážou vyprodukovat nic jiného než tradiční třídní fotografie, které později účastníkům umožní najít své „přátele z dřívějška“.

„Globalizovaná“ ekonomika je na podporu života, dusí ji stoupající inflace a rostoucí dluh všech států zapojených do této „neoliberální“ sítě. OSN, která není ani nevládní organizací, ani „konspirační“ skupinou, dokonce identifikovala 54 zemí představujících 1/5 světové populace, pro které by oddlužení bylo jediným způsobem, jak se dostat z víru, který je táhne směrem k nevyhnutelnému potopení. Není divu, že polovina z nich jsou nejchudší země na světě a nejvíce náchylné k chronickým hladomorům.

Centrální banky dominantních měnových a finančních zón však spíše než přispívat na financování výrobních zařízení, které by těmto zemím umožnily rozvíjet zdravou ekonomickou dynamiku, raději zvýšily úrokové sazby svých půjček. Navíc, i kdybychom jednoho dne měli iluzi, že projekt členů G20 je založen na „solidaritě“ mezi národy, geopolitických neshodách, dokonce antagonismech, pokračující konflikty paralyzují „klub 20“ a znemožňují společné jednání.

Na programu setkání G20 na Bali byl projekt, který se těm „nejoptimističtějším“ (těm, kteří stále věří svým elitám) mohl zdát pozitivní: oficiální spuštění „globálního fondu připravenosti na pandemii“ pořádaného Světovou bankou. Tato iniciativa, která by měla být financována členy G20, by měla za cíl pomoci vládám a mezinárodním organizacím lépe se připravit na „budoucí pandemie“ a zavést koordinační mechanismy.

Bez ohledu na to, zda jsme nebo nejsme přesvědčeni o samotné relevanci a aktuálnosti tohoto projektu, pozorovatelé ze všech společenských vrstev byli negativně ohromeni jeho omezeným prostorem pro konkrétní akce, ale především výše zmíněnými mizernými částkami finančních prostředků. (1,4 miliardy dolarů). Další globální výzvy (potravinové a hospodářské „krize“) nebyly předmětem žádného závazku skupiny G20 na Bali.

Je stále obtížnější ospravedlňovat přetrvávání mezinárodního systému, pokud nemůže zasáhnout v nejnebezpečnějších situacích týkajících se osudu obyvatel nejchudších zemí, kromě zhoršení jejich situace finančním tlakem. Proč jsou tato rozhodnutí o životě a smrti svěřena G20, když se na jejích summitech rodí tak málo nebo se ruší? Finanční mocnosti se většinou neobtěžují s takovými rituály, aby své záležitosti spravovaly v nejlepším vlastním zájmu.

Aby toto fórum ospravedlnilo svou vlastní existenci, mělo by být alespoň v souladu s plánem obnovy navrženým OSN, aby se vypořádal se zhoršováním situace rozvojových zemí. Tento plán zahrnuje posílení oddlužení a restrukturalizaci, zvýšení půjček od multilaterálních rozvojových bank (MDB), posílení podpory likvidity, aby se zabránilo úniku kapitálu a znehodnocení měny, a sladění finančních toků s cíli „udržitelného rozvoje“ (SDG) a Pařížskou dohodou o klimatická změna. Všechna tato opatření mohou být diskutabilní, ale v praxi mají přednost.

Skupina G20 by také mohla podpořit Bridgetownskou agendu navrženou barbadoskou premiérkou Miou Mottleyovou, která vyzývá země s vysokými příjmy, aby urychleně uvolnily 100 miliard dolarů nevyužitých zvláštních práv čerpání, která jsou vyhrazena pro období globálních ekonomických potíží, aby se zvýšila likvidita v nízkopříjmových zemích. zemí. Bridgetown Agenda také navrhuje rozšíření multilaterálních půjček vládám na 1 bilion dolarů a pozastavení dluhů a plateb úroků pro země, které jsou již zadlužené.

Pokud jde o „daňovou spravedlnost“, skupina G20 by také mohla obnovit svůj závazek do roku 2021 podporovat plán „Inkluzivního rámce“ Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) pro minimální globální korporátní daň ve výši 15 % . Ve skutečnosti však G20 nedokázala omezit přesouvání zisků a vytvořit značné příjmy pro země s nízkými příjmy, které jsou nejvíce postiženy zneužíváním korporátních daní. Nejsou to výjimky udělené nadnárodním společnostem a daňovým rájům a tím méně vyloučení rozvojových zemí z rozhodovacího procesu, co rozptýlí myšlenku, že tato multilaterální hra je zmanipulovaná a týká se pouze těch nejchudších.

Dokáže G20 ještě obnovit svůj image? Nebylo to poslední shromáždění? Ale neslouží přece třídní fotografie především k pěstování nostalgie po minulé době?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
Kalinac
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5550
Registrován: 24 úno 2017, 20:23

Re: Ekonomika

Příspěvek od Kalinac » 16 pro 2022, 19:13

Čína a Japonsko opět prodávají americký dluhopisy ; Čínské držby dosáhly 12letého minima
:bliju :dollar:
0dluh.jpg
0dluh.jpg (63.56 KiB) Zobrazeno 3010 x
Čínské státní dluhopisy USA klesly v říjnu na 12leté minimum, což znamená druhý měsíc škrtů v řadě a ponechává své držby pod 1 bilionem dolarů šestý měsíc v řadě, ukázaly nejnovější údaje.
Japonsko, největší věřitel USA, Čína, druhá největší a Velká Británie, třetí největší, v říjnu snížily držbu amerického dluhu. Analytici uvedli, že prodej tolika ekonomik je známkou jejich slábnoucí důvěry v americký dluh.
Čínská držba amerických státních dluhopisů se v říjnu snížila o 24 miliard dolarů na 909,6 miliardy dolarů, což je nejnižší úroveň od června 2010, podle údajů amerického zpravodajského systému Treasury International Capital (TIC), zveřejněných v pátek.
Japonská držba amerických státních dluhopisů klesla v říjnu o 42 miliard dolarů na 1,078 bilionu dolarů, což znamená čtvrtý po sobě jdoucí měsíc prodeje a nejnižší za více než tři roky.
V říjnu pouze Belgie a Francie mezi 10 největšími držiteli amerického dluhu zvýšily své podíly, zatímco všech osm ostatních ekonomik je snížilo.
V poslední době se likvidita na americkém trhu státních dluhopisů výrazně zhoršila. Index likvidity trhu klesl na úroveň března 2020, kdy byly americké státní dluhopisy prudce prodány, a zhoršení tržních podmínek se blíží globální finanční krizi, podle zprávy China International Capital Corporation (CICC), kterou viděl Global Times.
Americké státní dluhopisy nejsou jen kotvou globálního oceňování aktiv, ale hrají také důležitou roli v globálním systému přenosu likvidity dolaru po finanční krizi. To znamená, že potenciální rizika na americkém trhu státních dluhopisů mohou mít systémový dopad, uvádí zpráva CICC.
Během posledního měsíce se americký Federální rezervní systém (Fed) začal kromě udržení inflace více zaměřovat na finanční stabilitu. Fed, americké ministerstvo financí a americké banky diskutují o možných řešeních, jak posílit odolnost amerického trhu státních dluhopisů.
Ve skutečnosti zhoršení likvidity na americkém trhu státních dluhopisů v letošním roce není způsobeno pouze cyklickým tlakem agresivního zpřísňování Fedu, ale také důsledkem postupného vzniku strukturálních zranitelností, které se dlouhodobě hromadí, uvedli analytici.
Americká ministryně financí Janet Yellenová v polovině října uvedla, že se "obává ztráty adekvátní likvidity na trhu".¨

https://www.globaltimes.cn/page/202212/1282025.shtml
Pravda může být různá. Absolutní, relativní, částečná, úplná, krutá, sprostá, naprostá, veliká… A každý má tu svou.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 18 pro 2022, 22:23

https://echo24.cz/a/HBXBN/zpravy-ekonom ... -povolenky
Zpřísnění emisních povolenek zvedne inflaci. Podle analytiků nepřichází ve správnou dobu
Nedělní dohoda států EU na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami nepřichází ve správnou dobu a způsobí postupně zvýšení inflace. Shodli se na to analytici. Výsledek dohody kritizují Hnutí Duha, Greenpeace a Centrum pro dopravu a energetiku. Podle nich jde spíš o podporu průmyslu místo lidí.

Aplikace nového systému emisních povolenek na výrobní podniky způsobí podle analytika XTB Tomáše Cverny propisování dodatečných nákladů na energie do cen, čímž se bude zvyšovat inflace. „Evropská energetika čelí mnoha výzvám, nicméně systém emisních povolenek v oblasti vytápění budov podpoří nové investiční projekty. V dnešní době bych od postojů EU k zelené transformaci čekal méně progresivní přístup,“ dodal.

„Rozšíření emisních povolenek také na dopravu a vytápěni budov je správný krok, ale v nesprávný okamžik,“ řekl analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. V neděli, kdy polovina Evropy má teploty pod bodem mrazu, to podle něj není psychologicky vhodné. V neděli měli ohlásit spíše jen emisní povolenky pro námořní dopravu a nějaká jednotnější nařízení o úsporách energií, podotkl.

Rozšíření systému emisních povolenek nepřichází ve vhodnou dobu, souhlasil analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Představuje totiž podle něj další inflační tlak. V řadě příštích let bude zásadní inflační tlak představovat nynější energetická krize EU a s ní související nutná energetická transformace. Příslušné náklady dopadají jak na domácnosti, tak zejména na podniky EU, jimž snižují konkurenceschopnost v globálním měřítku, poznamenal.

Jedním z dalších dopadů bude závažný dopad do ziskovosti energetiky, upozornil Dohnal. Nárůst ceny povolenky znamená podle něj úplné vymazání hrubé marže elektráren z uhlí. „Buď se tyto stropy budou muset zvednout nebo se z uhlí elektřina už vůbec nebude vyrábět a bude zde ještě větší nedostatek elektrické energie,“ poznamenal.

Unie se v neděli nad ránem předběžně dohodla na zpřísnění a rozšíření fungování trhu s emisními povolenkami. Přihlásila se tím k ústřednímu bodu své Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je učinit unijní ekonomiku do poloviny století uhlíkově neutrální. Systém obchodování s povolenkami se nyní bude vztahovat i na vytápění a na silniční dopravu, neunikne mu ani námořní doprava. Unie zároveň zrychlí tempo, jakým firmy z různých odvětví budou muset snižovat škodlivé emise. Ekonomické dopady přechodu na čistší energetiku má spotřebitelům pomoci mírnit nově zřízený klimatický fond.
Blbý a blbejší.
A tí najblbejší do čela Eurokomisie...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Ekolog
Redaktor
Příspěvky: 171
Registrován: 01 zář 2019, 08:30

Re: Ekonomika

Příspěvek od Ekolog » 19 pro 2022, 13:44

Při spotřebě ZP na úrovni 2 000 m3 za rok, což je spotřeba většího bytu, či nepříliš zatepleného RD, činí navýšení ceny ZP asi o 4 500,- Kč za rok. To je myslím pro řadu občanů docela dost. A to uvažuji stávající cenu povolenky. Ceny povolenek budou narůstat.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4089
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Ekonomika

Příspěvek od Grif » 19 pro 2022, 13:58

Není to bohužel o tom, že by byli blbí.Vědí moc dobře co se stane a mají rozevřenou náruč pro naše peníze.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Uživatelský avatar
Grif
Sponzor fóra
Příspěvky: 4089
Registrován: 07 úno 2017, 13:04

Re: Ekonomika

Příspěvek od Grif » 19 pro 2022, 15:22

O čem se mlčí - pořad tentokrát o "Neviditelné ruce trhu" z 90 let.
Všechno se dá vysvětlit.Bohužel ne všem.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Ekonomika

Příspěvek od Alchymista » 19 pro 2022, 22:59

https://roklen24.cz/?quick_news=78-cech ... va-luxusem
78 % Čechů za poslední rok platilo všechny své účty včas. Spoření se ale stává luxusem
Navzdory makroekonomickým a geopolitickým turbulencím se může zadluženost v ČR nadále pochlubit pozitivními čísly. Osm z deseti českých spotřebitelů za poslední rok nezaplatilo pozdě ani jeden svůj účet. U delikventních spotřebitelů jenom každý třetí (33 %) připustil, že se zpozdil s platbami několika svých účtů, což je výrazně méně oproti celoevropskému průměru (46 %). Čechům se sice daří dobře a včas splácet účty, spoření na budoucnost je pro ně ale stále obtížnější a většina z nich má obavy. Vyplývá to z evropského spotřebitelského průzkumu o platbách, který je souběžně prováděn ve 24 evropských zemích. Tohoto průzkumu se v roce 2022 zúčastnilo celkem 24 011 spotřebitelů.

Inflační krize v současné době dopadá téměř na všechny lidi v Evropě. V České republice 85 % respondentů uvedlo, že inflace má negativní dopad na finance jejich domácnosti, a dalších 12 % očekává, že na ně inflace brzy dolehne. Po mírném podzimu přidává na pochmurnosti vidina zimní energetické krize, která potíže pravděpodobně dále zhorší.

I když jsou čeští spotřebitelé ve většině případů nuceni omezovat náklady na živobytí, oproti Evropské unii není situace až tak černá, jak by se mohlo zdát. Ba právě naopak. Aktuálně má Česká republika nejnižší úroveň nezaměstnanosti a jednu z nejnižších úrovní veřejného zadlužení v EU. Z průzkumu vyplývajících
78 % českých domácností s naprosto bezproblémovým splácením svých účtů jasně předčilo evropský průměr, který činí 69 %.

Změnil se postoj spotřebitelů k udržitelnosti?

Dvě třetiny spotřebitelů (65 %) tvrdí, že by rádi nakupovali více udržitelné zboží a služby, ale brání jim v tom rostoucí životní náklady. Sociální média jsou v tom dvousečnou zbraní – některým připadá, že na ně tvoří tlak, aby spotřebovali víc, než by měli, jiným připadá, že zvyšují povědomí o nákupu etického (udržitelného) zboží.

Ačkoliv je pro spotřebitele těžké obhájit si větší utrácení kvůli udržitelnosti, 5 z 10 (50 %) českých respondentů by okamžitě přestalo utrácet peníze u společnosti, o které by věřili, že diskriminuje spotřebitele na základě sociálního nebo etnického původu. Více než polovina (51 %) nenakoupí u firmy, o které vědí, že škodí životnímu prostředí, toto číslo je jen trochu vyšší proti roku 2021 (47 %).

Zájem o udržitelnost u Čechů tedy sice roste, nicméně nyní se nachází v situaci, kdy se při nákupu zboží rozhodují primárně podle aktuální finanční situace a vývoje cen.

Disponibilní prostředky českých domácností

A kolik peněz zůstane Čechům poté, co zaplatí nezbytné měsíční účty? Je patrný pozoruhodný rozptyl mezi kategoriemi. Pětině domácností po tomto důležitém kroku zůstane 35-50 % jejich výplaty. 17 % lidí shodně zbude na účtu 10-20 %, 20-35 % a 50 % a více ze své výplaty a v průměru jedna pětina Čechů se musí obejít pouze s 10 % ze svých příjmů, 9 % domácností dokonce pouze s 5 %.

Obavy z ekonomické a geopolitické nestability rostou

Průzkum zcela jednoznačně ukázal rostoucí obavy českého obyvatelstva z důsledků geopolitické a makroekonomické situace. Až 64 % českých respondentů prohlásilo, že jejich optimismus v lepší budoucnost v postcovidovém období se zcela vytratil. Češi jsou zde ještě pesimističtější než průměrný Evropan (61 %). Obavy z rostoucích výdajů domácností se zvyšují, když 6 z 10 českých spotřebitelů uvedlo, že jejich účty běžných rodinných výdajů vzrostly nad úroveň jejich příjmů.

Spořit si chce každý. Dříve standard, dnes často luxus

To, co má lidem na stáří navozovat pocit klidu, tedy spoření na budoucnost, se rychle stává luxusem. Obrana pro spotřebitele před ekonomickými otřesy je sama v ohrožení. Mnohým Evropanům začíná připadat, že si spoření dokonce nemohou dovolit. V letošním průzkumu 6 z 10 respondentů (62 %) uvedlo, že mají obavy ze schopnosti si pohodlně dopřát důchod, a podobné množství má starosti, že si na budoucnost nešetří dost (61 %). V České republice činí tyto hodnoty 60 % a 58 % v tomto pořadí.

A kam se tedy obrátit? Nejběžnější volbou bude zaměstnavatel

Nejčastější variantou, kam Češi upřou svůj zrak, je zaměstnavatel. Toho plánuje o nadstandardní zvýšení platu požádat téměř třetina (29 %). Mladší respondenti (33 %), domácnosti s dětmi (35 %) a vysoce postavení pracovníci s vysokými platy (36 %) tak udělají nejpravděpodobněji. Evropský průměr co do žádosti o vyšší plat činí 30 %.

„Makroekonomické turbulence ruku v ruce s nestabilní geopolitickou situací zcela rozptýlily vysoký post- covidový optimismus evropského a zejména českého obyvatelstva. Obavy z neúměrného nárůstu výdajů domácností vedou k tomu, že čeští spotřebitelé nyní dávají přednost nejnutnějším výdajům před méně potřebnými a bohužel i před spořením.

Je nutno poznamenat, že český spotřebitel má stále dostatek prostředků na placení svých běžných účtů vzhledem k nízké nezaměstnanosti a zadluženosti České republiky, což prokazuje zcela excelentní ukazatel včasného hrazení účtů českými domácnostmi,“ zakončuje Karol Jurák, výkonný ředitel společnosti Intrum Czech, s.r.o.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět