Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Odpovědět
Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 06 zář 2019, 20:57


QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od QVAK » 17 zář 2019, 19:43

Den, kdy USA ztratily zájem. Před deseti lety ztroskotala snaha o radar v Brdech

Před deseti lety vzdaly USA svou snahu o postavení vojenského radaru v Brdech, který by měl detekoval případný raketový útok vedený z východu či jihovýchodu. Proti umístění radaru amerického protiraketového deštníku, který měl být instalován v ČR podle představ administrativy amerického prezidenta George Bushe mladšího, protestovalo zejména Rusko a zapojila se i část české veřejnosti.

https://echo24.cz/a/SG2dr/den-kdy-usa-z ... r-v-brdech

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 19 zář 2019, 21:06

19.09.1969 - pred 50-timi rokmi prvý vzlet bojového transportného vrtuľníka V-24, prototypu Mila Mi-24A
24.jpg
Viac info https://sk.wikipedia.org/wiki/Mil_Mi-24 alebo dokument:
https://youtu.be/1KIxHpeUr9c zverejnené 22.10.2012, dĺžka videa 37:39 min.
Prvý vzlet od 17:30 min.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od petrp » 28 zář 2019, 15:51

28. září 1944 se v Kolíně narodil Miloš Zeman. :idea:
Gratulujeme k 75 narozeninám! :pivo

https://cs.wikipedia.org/wiki/Miloš_Zeman
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od petrp » 29 zář 2019, 08:49

Před 30 lety pootevřel německý ministr Genscher dveře na Západ
30. září 1989, promluvil tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher k východoněmeckým uprchlíkům shromážděným na Velvyslanectví SRN v Praze. „Přišel jsem, abych vám sdělil, že dnes bylo umožněno vaše vycestování do Spolkové republiky Německo,“ oznámil zhruba čtyřtisícovému davu uprchlíků z balkonu ambasády. Druhá část věty už ale zanikla v potlesku a jásotu Němců těšících se na svobodu.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... pad-597748
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od petrp » 30 zář 2019, 09:35

A protože naše média s tím samozřejmě nepřijdou tak připomínáme:

Mnichovská dohoda neboli Mnichovská zrada či Mnichovský diktát
byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově, ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci, tj. 30. září 1938.

Zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) – se dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. Zástupci československé strany (Hubert Masařík, Vojtěch Mastný) byli přítomni, ale k jednání samotnému nebyli přizváni.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mnichovská_dohoda
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od martanus » 30 zář 2019, 09:49

:sipka:

Chtěl bych připomenout. Signátaři Mnichovské dohody byli ti samí co v 1933 založili "Pakt Čtyř".

I když Pakt čtyř podepsala jen Francie a nikdy nevstoupil formálně v platnost. Neformálně byl dodržovám.
Neuzavření Paktu čtyř přispěly státy Malé dohody v čele s Československem.
Pakt 4.jpg
Pakt 4.jpg (91.55 KiB) Zobrazeno 8798 x

podrobnosti. Moc se o paktu čtyř nepíše. Nemá ani stránku na Wiky
Během konání konference v Ženevě na jaře 1933 navrhl italský diktátor Mussolini
britskému premiérovi MacDonaldovi uzavření tzv. Paktu čtyř, který měl čtyřem evropským
velmocím (vedle Británie a Itálie i Německu a Francii) přiznat právo rozhodovat o
nejdůležitějších otázkách evropské politiky mimo rámec Společnosti národů. Itálie vycházela
z kritiky organizace, jejíž jednání byla podle ní příliš zdlouhavá a neúčinná. S návrhem se
spojovaly plány zrovnoprávnění Německa, ale též Rakouska, Maďarska a Bulharska ve
zbrojení, i projekt revize mírových smluv a poválečných hranic diktátem mocností. (Klimek,
Kubů 1992: 65)
V této chvíli se proti návrhu zcela jednomyslně postavily státy Malé dohody a rovněž
Polsko, neboť jím byla ohrožena územní integrita celé střední Evropy. Jejich ostrý protest
vyjadřoval odpor celé demokratické evropské veřejnosti. Francii se podařilo přimět
Mussoliniho k souhlasu s řadou podmínek omezujících účinnost paktu a tím i k zmírnění
odmítavého postoje svých spojenců, takže byl pakt podepsán. Přestože poté nebyl uveden
v život, rovnováha evropské politiky jím byla psychologicky narušena.
Pakt čtyř mohl zabránit mezinárodní izolaci nacistického Německa v důsledku
opuštění Společnosti národů. Jeho nenaplnění však nutilo Hitlera zvýšit svou diplomatickou
aktivitu, aby přesvědčil všechny o svých mírových záměrech. Vůdce zároveň usiloval o
uzavírání dvoustranných smluv o neútočení. Chtěl tím potažmo vytrhnout jednotlivé státy
z versailleského systému a připoutat je k Německu. Na hozenou udici se chytlo Polsko.
V lednu 1934 byla uzavřena polsko-německá smlouva, která v podstatě vyvážila závazky
Polska plynoucí ze smluv uzavřených ve 20. letech s Francií.1
Vztahy Prahy a Varšavy se
octly na bodě mrazu. Němci sice na podzim roku 1933 sondovali možnost uzavření paktu o
neútočení rovněž s Československem, ale nakonec v Berlíně převládlo přesvědčení, že ČSR je
těžko kvůli jeho pevné profrancouzské orientaci převést do sféry německého vlivu, a proto se
prostředkem k paralyzování Československa měla stát německá menšina.

https://is.muni.cz/th/a805x/bakalarka.pdf
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 30 zář 2019, 09:56

Doplním text Mnichovské dohody (včetně dodatků) abyste to nemuseli lovit po netu...

Mnichovská dohoda
Německo, Spojené království, Francie a Itálie se dohodly se zřetelem k dohodě, jíž už bylo ve věci odstoupení sudetoněmeckého území v zásadě docíleno, na těchto podmínkách a modalitách tohoto odstoupení a na opatřeních z něho vyplývajících a prohlašují, že jsou jednotlivě odpovědné za zajištění kroků nutných k jeho zabezpečení.

1. Vyklizení začne 1. října.

2. Spojené království, Francie a Itálie ujednávají, že se vyklizení území provede do 10. října, a to bez zničení jakýchkoli existujících zařízení, a že je československá vláda odpovědná za to, že se vyklizení provede bez poškození uvedených zařízení.

3. Modality vyklizení stanoví v jednotlivostech mezinárodní výbor složený ze zástupců Německa, Spojeného království, Francie, Itálie a Československa.

4. Etapovité obsazování převážně německého území německými oddíly začne 1. října. Čtyři části území, označené na přiložené mapě, obsadí německé oddíly v tomto pořadí:

Část území označenou I 1. a 2. října, část území označenou II 2. a 3. října, část území označenou III 3., 4. a 5. října, část území označenou IV 6. a 7. října.

Zbývající území převážně německého charakteru neprodleně určí shora uvedený mezinárodní výbor a německé oddíly je obsadí do 10. října.

5. Mezinárodní výbor zmíněný v § 3, určí oblasti, v nichž se má konat plebiscit. Tato území obsadí až do ukončení plebiscitu mezinárodní formace. Týž výbor stanoví modality, za nichž se plebiscit provede, přičemž je třeba pokládat modality sárského plebiscitu za základ. Výbor určí rovněž den konání plebiscitu; tento den však nesmí být pozdější než konec listopadu.

6. Konečné vytyčení hranic provede mezinárodní výbor. Tento výbor má právo navrhnout čtyřem mocnostem, Německu, Spojenému království, Francii a Itálii, ve výjimečných případech nepatrné odchylky od přísně etnografického určení oblastí, aby se tyto převedly bez plebiscitu.

7. Předpokládá se opční právo pro přesídlení do odstoupených oblastí a pro vysídlení z nich. Opce musí být uskutečněna do šesti měsíců od okamžiku uzavření této dohody. Podrobnosti opce stanoví německo-československý výbor, uváží postup za účelem usnadnění výměny obyvatelstva a vyjasní zásadní otázky, jež z této výměny vyplynou.

8. Československá vláda propustí ve lhůtě čtyř týdnů ode dne uzavření této dohody z vojenských a policejních sborů všechny sudetské Němce, kteří si toto propuštění přejí. V téže lhůtě propustí československá vláda všechny sudetoněmecké vězně odpykávající si trest na svobodě za politické delikty.

Mnichov 29. září 1938

Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Dodatek k dohodě
Vláda Jeho Veličenstva Spojeného království a francouzská vláda se připojily k uvedené dohodě na základě toho, že stojí za nabídkou obsaženou v odstavci 6 anglicko-francouzských návrhů z 19. září, týkajících se mezinárodní záruky nových hranic československého státu proti nevyprovokovanému útoku.

Jakmile bude upravena otázka polských a maďarských menšin v Československu, dají Německo a Itálie také záruku Československu.

Mnichov 29. září 1938

Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Dodatečné prohlášení
Čtyři přítomní předsedové vlád se shodli na tom, že se výbor předpokládaný v dnešní dohodě bude skládat ze státního tajemníka německého ministerstva zahraničí, velvyslanců Anglie, Francie a Itálie akreditovaných v Berlíně a z jednoho člena, kterého určí československá vláda.

Mnichov 29. září 1938

Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Dodatečné prohlášení
Předsedové vlád čtyř mocností prohlašují, že se problém polské a maďarské menšiny v Československu, pokud nebude vyřešen do tří měsíců ujednáním mezi příslušnými vládami, stane předmětem další schůzky zde přítomných šéfů vlád čtyř mocností.

Mnichov 29. září 1938

Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Dodatečné prohlášení
Všechny otázky, které se vyskytnou při předávání území, spadají do příslušnosti mezinárodního výboru.

Mnichov 29. září 1938

Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Benito Mussolini
Édouard Daladier
Německo-anglické prohlášení
My, německý führer a kancléř a britský ministerský předseda, jsem dnes měli další schůzku a shodli jsme se v poznání, že otázka anglo-německých vztahů má prvořadou důležitost pro obě země a Evropu.

Považujeme dohodu podepsanou včera v noci a anglo-německou dohodu o námořních silách za symboly přání obou našich národů nikdy již nejít do války jeden proti druhému.

Usnesli jsme se, že metoda konzultace bude metodou přijatou u k řešení jakýchkoliv otázek, jež se týkají našich dvou zemí, a jsme odhodláni pokračovat v našem úsilí při odstraňování možných zdrojů různic a tím přispět k zajištění míru v Evropě.

30. září 1938

Adolf Hitler
Neville Chamberlain
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od petrp » 02 říj 2019, 11:42

Když jsi přišel na svět, plakal jsi a všichni se radovali.
Žij tak, aby všichni plakali, až budeš svět opouštět.

Konfucius
.
karel.jpg
karel.jpg (14.31 KiB) Zobrazeno 8648 x
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 02 říj 2019, 16:08

2. října 1938 začala polská vojska obsazovat ultimativně vyžádaná československá území, která měla pro Polsko velký hospodářský význam... V Čechách okupovalo Těšínsko a na Slovensku v souladu s mezivládní dohodou z 12. prosince 1938 dostalo Polsko Javorinu na Oravě... (Jednalo se o 226 čtverečních km, které obývalo 4260 lidí)... Polsko své teritorium zvětšilo sice o 0,2 %, avšak výkonnost svého těžebního průmyslu téměř o 50%... Ministr zahraničních věcí Polska J. Beck obdržel za podporu Německa v době Mnichova řád Bílého orla... Ještě v lednu 1939 si „bekovské“ Polsko dělalo zálusk na sovětskou Ukrajinu, jak dokumentují i jednání J. Becka s ministrem zahraničí Německa J. von Ribbentropem 26. 1. 1939... Ale to už bylo o osudu Polska Hitlerem dávno rozhodnuto...

42977847_758913374454431_8480902496389169152_o.jpg
Polský maršál Edward Rydz – Smigli si potřásá rukou s německým atašé plukovníkem Bogislawem von Studnitz na přehlídce ve Varšavě 11. 11. 1938. Stejná přehlídka proběhla o měsíc dříve po obsazení Těšína.

43034940_758913384454430_859304998947782656_o.jpg
Němečtí důstojníci kontrolují obsazování Bohumína polskými vojsky.

43095424_758913364454432_8862839068845670400_o.jpg
Polské tanky obsazují Těšín.
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 03 říj 2019, 21:12

Dne 3.10.1938 odmítl četař Arnošt Hrad porušit přísahu a vydat vlast nepříteli bez odporu. Raději se zastřelil.

Arnošt Hrad se narodil 5. dubna 1914 v Praze-Bohnicích, jeho otec se nevrátil z 1. světové války. Vychodil obecnou školu a tři třídy občanské školy. Po absolvování tříleté odborné živnostenské školy pokračovací se stal číšníkem.

Dne 2. dubna 1936 jej odvedli do armády a 1. října 1936 nastoupil vojenskou službu u 4. roty pěšího pluku 2 v Litoměřicích. Od 16. listopadu 1936 do 15. dubna 1937 absolvoval s výtečným prospěchem poddůstojnickou školu. Dne 15. dubna 1937 jej povýšili na svobodníka a za půl roku, 16. října 1937, na desátníka. Od 11. září 1937 konal strážní službu jako velitel stráže a výcvik jako velitel družstva u 1. strážní roty strážního praporu III v Králíkách. 15. ledna 1938 byl z části strážního praporu III zřízen IV. prapor hraničářského pluku 6 a Arnošt Hrad se dostal do 12. roty pluku, s jejímiž příslušníky prošel speciálním výcvikem pro osádky objektů těžkého opevnění. Dne 28. února 1938 byl formálně přemístěn od pěšího pluku 2 k hraničářskému pluku 6 v Šumperku a 16. dubna 1938 povýšen na četaře.

IV. prapor byl nejdříve dislokován v Králíkách v továrním objektu. V září 1938 se přesunul do Červené Vody do "Hraničářských kasáren", kde sídlilo též velitelství pluku. 22. září opět přišel rozkaz k ostraze a krytu státní hranice s bojovou pohotovostí pro všechna opevnění. Četař Hrad nastoupil do izolovaného pěchotního srubu K–S 14 "U cihelny“, nacházejícího se severně od Králík poblíž obce Prostřední Lipka. Velitelem objektu byl poručík pěchoty Karel Kocián a četař Hrad se stal jeho zástupcem.

29. září přišla zdrcující zpráva o přijetí diktátu velmocí z Mnichova a s ní i urgentní příkaz provést ihned demontáž a evakuaci cenných zařízení a munice všech objektů u Králík počínaje objektem S – 2 přes Hůrku až po objekt č. 16. Dne 3.10.1938 těsně předtím, než vojáci IV. praporu hraničářského pluku 6 opustili své postavení, se ve srubu K-S 14 zástupce velitele objektu četař Arnošt Hrad smrtelně postřelil služební pistolí. Zraněný četař ještě krátce s vojáky komunikoval. Na místo dorazil i velitel roty štábní kapitán Leopold Medek. Po převozu do nemocnice Arnošt Hrad ve 23:20 umírá.

Četař Arnošt Hrad napsal tři dopisy na rozloučenou, ve kterých vysvětluje své pohnutky.

První byl adresován jeho matce:

Milá maminko.
Prosím Vás za odpuštění, že se s Vámi loučím tímto způsobem. Po zralém uvážení rozhodl jsem se odejíti ze světa, neboť nemohu splnit to, co jsem přísahal při památce svého otce. On padl pro vlast a já bych měl od toho, za co on položil život, utéci jako zloděj. Jest rozkaz opustiti území. Já jako voják musím, musím uposlechnouti, smrt mne však této povinnosti zbaví. Chtěl jsem býti dobrým obráncem vlasti, chtěl jsem uhájit to, za co otec bojoval. Bohužel, člověk míní, ne Bůh, ale Hitler mění. Prosím Vás milá maminko, sestry a bratře, nezazlívejte mi, ale odpusťte. Vykonám své povinnosti k vlasti až téměř do konce, vytrvám na svém místě do poslední chvíle, do odchodu. Až přijde rozkaz ihned opustiti území, pak teprve opustím tento svět.
Ještě jednou všem naposledy, buďte hodně šťastni v té nové vlasti, buďte s Bohem.
Arnošt
Prosím, bude li možno, abych byl pohřben doma.

Druhý dopis byl určen veliteli 12. roty, štábnímu kapitánovi pěchoty Leopoldu Medkovi, jeho veliteli roty:

Vážený pane štábní kapitáne.
Prosím, by jste mi odpustil, že Vám přidělávám starosti k tak velkým starostem, jež nyní máte. Děkuji Vám za vše. S klidným svědomím mohu říct, že jste mi byl nejlepším a nejlaskavějším velitelem, jakého jsem poznal. Můj otec padl pro vlast. I já bych rád za ni život položil, ale nemohu přežíti, abych dobrovolně a bez boje opustil půdu, pro niž otec život položil. Snažil jsem se být dobrým vojákem, dobrým obráncem vlasti. Své povinnosti konal jsem tak, jak mi to srdce a památka mého otce nařizovala. Jestliže jsem však přes to někdy chybil, prosím za odpuštění. Děkuji Vám za vše. Děkuji pánům poručíkům Maříkovi, Slavíkovi, Šáchovi, Novákovi i Kociánovi, zaplať to všem Pán Bůh. Musím uposlechnouti rozkazu opustiti část své drahé vlasti, ale smrt mne této povinnosti zprošťuje.
Buďte sbohem.
Četař Hrad Arnošt

Třetí dopis zanechal četař Hrad pro své vojáky:

Drazí kamarádi, poddůstojníci, vojáci.
Odpusťte, že se s Vámi loučím takovýmto způsobem, ale nemohu jinak. Konal jsem službu pro vlast podle svého nejlepšího svědomí. Na srub jsme napsali - „VYTRVÁME“.
Já vytrvám na svém místě do poslední chvíle, až do rozkazu opusťte území. Pak teprve Vás opustím s přesvědčením, že nemohu již více pro vlast vykonati. Ublížil-li jsem snad někomu, byl jsem toho přesvědčení, že jednám správně. Přes to však prosím, odpusťte mi.
Buďte s Bohem.
Četař Arnošt Hrad

Arnošt Hrad byl pohřben v rodinné hrobce dne 10. října 1938 v Praze-Bohnicích. Vojenský pohřeb proběhl tehdy za účasti vojáků Náhradního praporu Pěšího pluku.

2. října 1998 byla na stěnu srubu K-S 14 "U cihelny" umístěna pamětní deska

V roce 2008 vydal Richard M. Sicha knihu "Četař Arnošt Hrad – Příběh z pohraničí"

a1.jpg
a1.jpg (13.85 KiB) Zobrazeno 8088 x
a2.jpg
a2.jpg (29.07 KiB) Zobrazeno 8088 x
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od petrp » 04 říj 2019, 20:59

Je 4. října 1957, 19:28:34 UTC a kosmodrom Bajkonur opouští nosná raketa R-7. Nese jednu malou kouli o průměru něco málo přes půl metru.
.
Sputnik.jpg
Sputnik.jpg (35.84 KiB) Zobrazeno 7982 x
.
Dnes běžná podívaná, ale v roce 1957 zjevení...
.
757-647.jpg
757-647.jpg (13.67 KiB) Zobrazeno 7980 x
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6274
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Juraj » 06 říj 2019, 05:28

Dnes si pripomíname 75.vyrocie zlomu v Karpatsko-dukelskej operacii. 6.10.1945 zacalo vstupom vojsk CA a 1.cs armadneho zboru na uzemie Ceskoslovenska oslobodzovanie nasich narodov

6.10.1973 zacala Jom-kipurska vojna, ktora bola najvážnejším ohrozenim Izraela od vojny pri zalozeni krajiny
https://sk.wikipedia.org/wiki/Jomkipursk%C3%A1_vojna

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6274
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Juraj » 09 říj 2019, 09:40

9.10.2009 dostal Nobelovu cenu mieru Barack Obama
Vraj za mimoriadne úsilie pri posilnení medzinárodnej diplomacie a spolupráce medzi ľuďmi. Výbor tiež ocenil jeho víziu sveta bez atómových zbraní.
https://www.nobelprize.org/prizes/peace ... s-release/

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42280
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Alchymista » 11 říj 2019, 14:09

https://tass.ru/kosmos/6989673
МОСКВА, 11 октября. /ТАСС/. Первый в истории человек, совершивший выход в открытый космос, дважды Герой Советского Союза Алексей Леонов умер в Москве на 86-м году жизни. Об этом сообщила в пятницу ТАСС его помощница Наталья Филимонова.
Umrel sovietsky kozmonaut Aleksej Archipovič Leonov, dvojnásobný hrdina Sovietskeho Zväzu. Bol jedenástym sovietskym kozmonautom a prvým človekom, ktorý vystúpil do otvoreného vesmíru. Bol veliteľom kozmickej lode Sojuz pri spoločnom kozmickom lete Sojuz-Apollo.
Zomrel v Moskve, vo vojenskej nemocnici "Imeni Burdenko", vo veku nedožitých 86 rokov. Narodil sa 30.5.1934 v dedine Listvianka v Západo-Sibírskom Kraji RSFSR ZSSR.
Pohreb bude maž 15.10. 2019 na Federálnom vojenskom memorialnom cintorine v Mytišči v Moskovskej oblasti.

Tento muž si so sebou zobral do hrobu mnoho vecí... aj okolo Gagarinovej smrti.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 16238
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od petrp » 15 říj 2019, 08:28

Armáda si dnes připomene 100. výročí vzniku generálního štábu
Armáda si dnes připomene 100. výročí vzniku svého generálního štábu. Na slavnostním setkání velení armády vystoupí s projevem prezident Miloš Zeman. Na pražském Vítězném náměstí budou vojáci od 9:00 do 18:00 prezentovat to nejzajímavější z činnosti vojenských útvarů, uskuteční se také pietní akt u Památníku československých zahraničních vojáků.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... abu-599593
Propaganda z lidí idioty nedělá, propaganda je na idioty cílená. G. B. Shaw
Smrt neničí, činí jen neviditelným. indické přísloví
Hora ruit, respice finem...

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 22 říj 2019, 19:50

22.10.1959 = pred 60-timi rokmi 2 lietadlá Lockheed F-84F-40 Thunderstreak nemeckej Luftwaffe spadli na územie Československa. Jeden zo strojov mal poruchu na kyslíkovom zariadení a piloti sa rozhodli k návratu. Naladili frekvenciu vysielača cieľového letiska, ale na podobnej vysielal aj iný vysielač. Za nepriaznivého počasia sa spoliehali len na údaj rádiokompasu. V domnení, že pristávajú znižovali výšku. V poslednej chvíli sa katapultovali a nezranení dopadli na zem. Československým stíhačom sa nepodarilo narušiteľov zachytiť. Nemeckí piloti boli vyhostení z ČSR a nemecká vláda zaplatila škodu vyše 700tis. Kčs.
Viac info napríklad http://www.leteckabadatelna.cz/havarie- ... etail/153/ alebo https://www.idnes.cz/karlovy-vary/zprav ... -zpravy_ba

Uživatelský avatar
gandalf
Sponzor fóra
Příspěvky: 3353
Registrován: 07 úno 2017, 18:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od gandalf » 22 říj 2019, 21:18

Jestli dovolíte jednu OT související s nouzovým přistáním. Někdy kolem roku 90-91 jsem měl dosažitelnost a u Volar /Korkusovka/ přestálo na poli nouzově letadlo. Byl jsem tedy vyslán na místo - abych prověřil o co jde, zda nepašuje drogy a pod. Pochopiletně vyjížděla i letecká inspekce. Už jsem věděl, že jde o letadlo ze SRN, tak jsem si v duchu opakoval němčinu..... Po příjezdu jsem viděl, že pilot přistál bezpečně i když proti svahu, na oraništi. Překvapení, šok, pro mně bylo, když na mně začal mluvit plynně rusky (!) - byl to totiž etnický němec, který se vystěhoval do SRN. Vysvětlil mi /když jsem se vzpamatoval/, že je zubař /tedy patří k nejbohatším/ a je ostudou rodiny, protože ještě nemá pilotní průkaz :-) Tak si ho v Landshutu dělá. Zabloudil a když viděl za sebou Šumavu /myslel že to jsou Alpy/, tak měl strach, že přeletěl do Rakous /tam by se prý nedoplatil na poplatcích/ a tak to točil zpátky a přistál na prvním poli, které se mu líbilo a taky palivo /přistával proti svahu, snad 10-15°a zvládl, i když to pole bylo zorané!/. Byl to jeho první let bez instruktora.
Rozešli jsme se v pohodě, zajistil jsem mu přespání ve Volarech, hlídání letadla a ráno měl přijet majitel letecké školy s pilotem a inspektor z inspekce, aby to prošetřil. Pilot ráno, když to viděl, odmítl s letadlem letět, vzlet připadal v úvahu jen ze svahu dolů, po tom oraništi, směrem k cestě, kolem cesty stromořadí - děs /ještě blbej vítr jako ze zadu/. Nakonec po dramatacké výměně v bavorštině a po dotankování to dal /asi na po druhý/. Do korun stromů mu chybělo snad 10 cm - to byl horor /majitel říkal, že pojištěnej a byl v klidu ..../ Majitel školy /z leknutí/ mi slíbil kurz zadarmo :-)

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od skflanker_ » 02 lis 2019, 20:29

02.11.1894 = pred 125 rokmi sa v Mníchove narodil neskorší prof. Dr. Alexander Martin Lippisch, nemecký konštruktér a tvorca novej radikálnej aerodynamickej teórie, ktorý okrem iných navrhol aj lietadlo s raketovým motorom Me-163 Komet
Viac info https://cs.wikipedia.org/wiki/Alexander_Lippisch

Juraj
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6274
Registrován: 16 úno 2017, 21:19

Re: Kalendárium - připomenutí výročí, událostí...

Příspěvek od Juraj » 07 lis 2019, 11:22

Dnes oslavuje legendarny Trabi nedozite 62 narodeniny. 7.11.1957 sa vo Zwickau zacala vyroba typu Trabant 500 (P50)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Trabant
Dobova reklama na moderny, komfortny a vykonny automobil
https://www.youtube.com/watch?v=I6X5rZBuXvo

Odpovědět