Historie, kterou nás neučili...

Odpovědět
zmiri
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6153
Registrován: 07 úno 2017, 16:42

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od zmiri » 17 úno 2022, 15:02

Co se dá usoudit ze stavu budovy v roce 1970? To, že mimo nádraží trefili vše okolo má jiné důvody. Stačí si zjistit taktiku USAAF. Někde v příspěvku to někdo psal, britové měli rozptyl 8km a amíci ještě víc. Základ byl v tom, že celý ten svaz několika stovek letadel měl jednoho velitele. Ten bombardoval první, jeho bombometčík zaměřoval cíl. Zbytek formace následoval velitele, tzn. velitel otevřel pumovnici, otevřeli ostatní. Z vedoucího letadla začali padat bomby, vypustili je ostatní. Ono to totiž v tak velkých formacích nejde. není možní, aby letadla nalítávala postupně a každý zaměřovalo. Tak se to vzalo kobercově. Třeba ti britové lítali v noci a už jen proto nebyly v těsných formacích, ale nalítávali jednotlivě a také každé letadlo muselo zamířit. Tak byli přesnější, ale i tak měli rozptyl jako svině. Jo a útok na záchranáře? To myslíte ty, co naběhli a za pár hodin opravili trať, aby hrdinní němci mohli vyrazit bojovat s rusem? Smolík, tyto opravárenské kapacity jsou také prvořadý cíl. Také se standardně házeli i načasované pumy. Nějaká pofiderní rytířskost byla jen mezi rytíři a to jen mezi těmi, co mohli zaplatit výkupný.
K42: Oni právě třeba římani v tomto excelovali. Po rýn obsadili, když šli za rýn, tak jenom kvůli genocidě. Pak jim nikdo nelez přes řeku. Třeba mongolové by mohli vyprávět atd. A už nějaký pralidi si udělali výpad na sousední tlupu. Nepoužitelný poražený neživili, ale rychle zlikvidovali. A i z našich lesů a hájů, co takový přemyslovci a slavníkovci či vítkovci...Taktik je samozřejmě víc, někdy se vyplatí je nechat naživu, ale nerozhoduje morálka. Jen poměr užitku/škody.
Nejlepší zaměstnání je být vojákem z povolání, v době míru.

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od k42 » 17 úno 2022, 15:12

Však také morálka není o mnoho více než zobecněná zkušenost.

No ano, ale jak dopadli Mongolové nebo Římani na Rýnu? Špatně. Ve finále měli Alarika až na Kapitolu...
I v jejich době to byl výstřelek z normálu, proto se o tom dějepisci také zmiňují. Kdyby taková zvěrstva nedělali, dějiny by vypadaly úplně jinak. Římané by vládli v Germánii dodnes. :D

Jak to říkal Talleyrand: "Je to horší než zločin, je to chyba."

1stCLJan
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2950
Registrován: 07 úno 2017, 20:33

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od 1stCLJan » 17 úno 2022, 15:23

Aaron Goldstein píše:
17 úno 2022, 13:42
Němci si nejen začali... Snažili se vyhladit celé národy... Včetně žen a dětí... Vypalovali města a vesnice, kde obyvatelstvo (vesměs ženy a děti) předtím zavřeli do těch vypalovaných chalup a zatloukli dveře... Ale jsou strašný chudáčkové, že jim vymlátili Drážďany... :blbec:

Zrůda je pro mě ten, kdo se snaží Němce takhle adorovat... (S Japonci to samé...)
Já neadoruju Němce, já říkám že se anglosaský bombardování zvrhlo do těch samých zverstev co dělali Němci od masového vraždění kojenců, děti, žen a starci a to bez žádných zábran a vyvrcholilo to 2 má JB, protože vymazání celého města nic jinyho není.

A naopak jsem si nevšiml, že by souvěti vypálili i s lidma jen jednu vesnici, nebo zapalovalií civilisty v kostelích a pribijeli nemluvnata na vrata. Nebo vybombardovali jakýkoli město i s lidma do zakladu ikdyž na to proztredky na konci války měli. A víš proč? Protože někdo mohl válčit v rámci nějakého morálního lidského kodexu alespoň hromadné nevrazdit civilisty a někdo nevalci podle toho do dnes.
A ještě něco, ikdyž Japonci i napadli USA, cilili na vojenský objekty, tak to vypalování měst Usáky v Japonsku nemohla být jen odplata to je jejich doktryna a mají ji dodnes. Vraždit všechno co se pohybuje za hranicí fronty bez milosti ať je to kojenec nebo voják bez jakých koli lidských zábran.
To mám na mysli.

kenavf
Sponzor fóra
Příspěvky: 11148
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od kenavf » 17 úno 2022, 15:28

Vojna je aj o tom že násilie podporuje ďaľšie násilie.
Alebo poznáte nejakú humánnu variantu ako mali USáci dobiť to Japonsko? Pokial možno BLM a LGBT korektnú, a s tankami aspoň EURO-7 a bez ropných škvŕn.
Naposledy upravil(a) kenavf dne 17 úno 2022, 15:29, celkem upraveno 1 x.
Z nejakého dôvodu politika priťahuje sociopatov.
Edmund Burke: "Jediné čo potrebujú nečisté síly k svojmu víťazstvu je to, aby slušní ľudia neurobili nič."

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 17 úno 2022, 15:28

Ad Alarik - to sa tiež už písal rok 400 nášho letopočtu a od posledných výpadov légií za Rýn ubehla doba dlhšia ako od Deklarácie nezávislosti do dneška a úpadok Ríma už trval dlhšia ako úpadok španielskeho a britského impéria dohromady.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od k42 » 17 úno 2022, 15:34

:sipka: Jj. Anglosasové... to jsem už psal. Jinak Japončíci se takhle "slušně" na počátku chovali jen k Britům a Amíkům, ale takový Žluťák pro ně člověkem ani nebyl. Co páchali v Číně, je prostě síla, takhle neřádili ani Amíci ve Vietnamu nebo Němčouři v Rusku.

Jinak je klasika, že se lidi ohání Římany a jejich excesy, jako by to bylo něco normálního - nebylo. Oni to Římané totiž nedělali, alespoň dokud nebyli už zhroucená říše - kdy velení měl kdejaký úchylný psychopat a vrah, protože jinak by se Římskou říší ani nestali. Naopak, válčili velmi negenocidně a "kulturně", proto také získali tolik moci a bohatství, integrovali vědění tehdejšího světa a mohli provozovat obchody na velké vzdálenosti. Prostě to je stejně zábavné, jako argumentovat genocidními boji pralidí - jako to někdo ví? Pošeptala mu to Věstonická Venuše nebo to vyčetl z jeskynních maleb?

Alarik: však to je celkem jedno, prostě jsem chtěl napsat, že výsledkem zhovadilého běsnění Římanů na Rýnu byla fatální prohra, která vyústila až v pád Říše.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 17 úno 2022, 15:38

1stCLJan píše:
17 úno 2022, 15:23
i když Japonci i napadli USA, cilili na vojenský objekty
Obávám se, že máš o Japoncích idealistickou představu... Zkus si zjistit co dělali Japonci na okupovaných územích.... Nebo jak se chovali k zajatcům... Takže ne, nelituju ani Japonce... A nelituji Němce... Začali si, rozpoutali válku, tak dostali co jim patří... A ne, opravdu nejsou žádní chudáčkové, že jim smázli Drážďany nebo, že na ně hodili atomovku...

A ten, kdo je lituje, tak je vlastně omlouvá...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od k42 » 17 úno 2022, 15:46

kenavf píše:
17 úno 2022, 15:28
Alebo poznáte nejakú humánnu variantu ako mali USáci dobiť to Japonsko?
Většinou se používá obklíčení, tj. námořní blokáda. Japončíci byli a jsou zcela závislí na dovozech a lovu ryb, bez toho pochcípou hlady a budou chodit v hadrech z rýžové slámy... Takže Amíci v zásadě nemuseli dělat nic jiného. Chvíli by to trvalo, ale výsledkem by dost jistě byl převrat a nová vláda, která by přijala kapitulační podmínky.

Ale jak už jsem psal - o "humanitárních jaderných úderech" - je dost pravděpodobné, že takový "humánní" postup by měl ve finále na kontě mnohem více mrtvých japonských civilů než celé bombardování a jaderné bomby.
Naposledy upravil(a) k42 dne 17 úno 2022, 15:50, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 17 úno 2022, 15:50

k42 píše:
17 úno 2022, 15:46
výsledkem by dost jistě byl převrat a nová vláda, která by přijala kapitulační podmínky.
O tom si dovolím pochybovat... Jde o úplně jinou mentalitu...Císař je bůh a nikdo by proti němu nepovstal i kdyby měli pochcípat...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Alchymista » 17 úno 2022, 15:52

tiež riešenie... Čiže celé je to nakoniec o nedostatku trpezlivosti. :snaha:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od k42 » 17 úno 2022, 15:52

Proti Císaři ne, proti vládě klidně. Jak se asi dostali k moci tihle japonští váleční šílenci předtím? Převratem.

modrak
Senior redaktor
Příspěvky: 3301
Registrován: 22 úno 2017, 16:50

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od modrak » 17 úno 2022, 15:58

Námorná blokáda je mýtus. Alebo niekedy, niekde fungovala ? Japonsko žilo v dobrovoľnej izolácii cc. do roku 1870. Takže nejaký ten rok by určite vydržali. Rybolov žiadna blokáda nezastaví, ryža by sa pestovala ďalej a slnko by tiež vychádzalo. :snaha:

1stCLJan
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2950
Registrován: 07 úno 2017, 20:33

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od 1stCLJan » 17 úno 2022, 16:00

Aron já nechápu tvoje argumenty, takže vojáci co stříleli, zabíjeli, vraždil byli chvíli po zajetí propuštění po skončení války a civilisti co se ve městě nemohli vzdát a snažili se jen přežít si zasloužili pochcipat protože je tady Usáckej vyšší princip plosnyho vyhlazování civilistů, protože když si začala jejich armáda, tak civilisty pozabijím plošně?
To snad nemyslíš vážně. Tady je ten rozdíl v morálním přístupu anglosasů k nepřátelskýmu národů a sivětů, který tyhle zvěrstva nedělali ikdyž si taky mohli postavit armádu okolo města civilistů bez armády a bubnovat do něj vším co měli po ruce až tam zůstane jenom holá pláň.

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od k42 » 17 úno 2022, 16:02

No to sice jo, ale Japončíci měli poněkud větší ambice než se rejpat v blátě a žít jako ve středověku. Takže by to zase tak dlouho netrvalo, než by s těmi válečnickými magory patřičně zametli a vzdali se.

Jinak Japončíci v žádné izolaci nežili. Pouze nepouštěli do země západní technologie, asi jako do nedávna Bhůtán. Ale jinak čile obchodovali se světem, po celou svou historii. Kupříkladu látky měli všechny z Číny (hedvábí) a chodili v tom v podstatě všichni až na ty úplně nejchudší. A takových věcí bylo. Papír třeba, dřevo, ... objem dovozů i vývozů byl značný; vždy měli velké obchodní loďstvo a byli výbornými námořníky, ale jen v malých mořích. Na Kurily a do Číny a zpět. Na Filipíny. A jiné ostrovy.
Naposledy upravil(a) k42 dne 17 úno 2022, 16:07, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 17 úno 2022, 16:03

k42 píše:
17 úno 2022, 15:52
Převratem.
Nešlo o převrat... Konoe rezignoval z funkce premiéra... Zůstal však jako poradce císaře až do konce války... Na místo premiéra byl jmenován Tódžó legálním legislativním postupem... Do konce války stihl také rezignovat... A po něm ještě Koiso... A Suzuki...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 17 úno 2022, 16:06

1stCLJan píše:
17 úno 2022, 16:00
Usáckej vyšší princip
To není Usáckej vyšší princip... To je princip, že kdo seje vítr sklízí bouři...
Můžeš obhajovat Němce jak chceš, jací to byli chudáčkové... A Japonci jací byli chudinky...
Pro mě chudáčkové nejsou...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

k42
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5811
Registrován: 09 úno 2017, 07:11

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od k42 » 17 úno 2022, 16:11

Aaron Goldstein píše:
17 úno 2022, 16:03
k42 píše:
17 úno 2022, 15:52
Převratem.
Nešlo o převrat... Konoe rezignoval z funkce premiéra... Zůstal však jako poradce císaře až do konce války... Na místo premiéra byl jmenován Tódžó legálním legislativním postupem... Do konce války stihl také rezignovat... A po něm ještě Koiso... A Suzuki...
Jo, a Majdan také ne, byla to "revoluce důstojnosti". To bylo podobné.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 17 úno 2022, 16:13

k42 píše:
17 úno 2022, 16:11
Jo, a Majdan také ne, byla to "revoluce důstojnosti". To bylo podobné.
To nebylo podobné... Při Majdanu byli lidé v ulicích... Konoe rezignoval sám... Bez demonstrací, bez tlaku ulice...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

1stCLJan
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2950
Registrován: 07 úno 2017, 20:33

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od 1stCLJan » 17 úno 2022, 16:15

Aaron Goldstein píše:
17 úno 2022, 16:06
1stCLJan píše:
17 úno 2022, 16:00
Usáckej vyšší princip
To není Usáckej vyšší princip... To je princip, že kdo seje vítr sklízí bouři...
Můžeš obhajovat Němce jak chceš, jací to byli chudáčkové... A Japonci jací byli chudinky...
Pro mě chudáčkové nejsou...
Arone
Já neobhajju ani jedny ani druhý, já poukazují na to že Anglosasové si s vyhlazováním civilistů nezadali a nezadaji s Němci ani Japonci do dneška, bez špetky morálky v těle.
Proč pak nevystrileli tu jejich armádu a pak si z ní ještě udělali bundesfer? Co? Aha ono se strategický bombardování nehodí na armádu ale jenom na města bez armády viď.
Ale houby hodí, jenže to nemá takové efekt na morálku jako spálený město s 350 000 civilistů že jo? .
Kdyby s těma stovkáma bombardérů bombili permanentně německou frontu, tak by ty fotky nevypadali tak efektivně jako poborenejch baráků ve městě asi. A válka by možná skončila o pár měsíců dřív.
Naposledy upravil(a) 1stCLJan dne 17 úno 2022, 16:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Historie, kterou nás neučili...

Příspěvek od Aaron Goldstein » 17 úno 2022, 16:20

1stCLJan píše:
17 úno 2022, 16:15
Já neobhajju ani jedny ani druhý
Obhajuješ Němce... Tím že tady tvrdíš jak si tohle, či ono nezasloužili...
Anglosaský postup tady nikdo neobhajuje...
Ale to neznamená, že by kvůli tomu byli Němci nějací chudáčkové, co si nezasloužili takové zlé zacházení... Co zaseli, to sklidili...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

Odpovědět