Kapverdské ostrovy / Kapverdy

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32870
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Kapverdské ostrovy / Kapverdy

Příspěvek od Alchymista » 17 říj 2021, 16:49

https://cz.sputniknews.com/20211017/kap ... 99110.html
Kapverdy vydaly USA venezuelského diplomata
Vláda Kapverdských ostrovů vydala venezuelského diplomata Alexe Saaba, který byl zadržen na žádost USA v roce 2020, informuje rozhlasová stanice Caracol.

„Přibližně v 16:00 místního času odletěl Alex Saab z Kapverdských ostrovů do USA, kde má být postaven před soud na Floridě,“ uvádí se v článku na webu rozhlasové stanice.
Saab byl v červenci 2019 zařazen do sankčního seznamu USA jako organizátor „rozsáhlé korupční sítě“ v zájmu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura. Rok poté byl Saab zadržen na žádost USA na Kapverdách, kde letadlo, kterým letěl do Íránu, přistálo za účelem natankování. Ústavní soud Kapverdských ostrovů zamítl odvolání Saabových obhájců, čímž potvrdil jeho extradici do USA.

Obhajoba trvala na tom, že extradice do USA Alexe Saaba, který má diplomatickou imunitu, je porušením Vídeňské konvence. Kromě toho USA a Kapverdy nemají dvoustrannou smlouvu o extradici.
Venezuelská vláda požádala Kapverdy, aby propustily Saaba na svobodu, a prohlásila, že zastává post zvláštního vyslance Caracasu v Africkém svazu. Podle zprávy kolumbijských médií disponuje Saab zřejmě informacemi o tajných dohodách venezuelské vlády s Tureckem, Íránem a Ruskem, které se, podle názoru USA, dotýkají jejich zájmů v daném regionu.
Ruské ministerstvo zahraničních věcí označilo situaci kolem Saaba za „donebevolající“ a poznamenalo, že se ve Washingtonu rozhodli „dosáhnout nové úrovně“ vytvořením zhoubného precedentu extradice zplnomocněné osoby s diplomatickým statutem.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět