Zimbabwe

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zimbabwe

Příspěvek od Alchymista » 09 črc 2020, 09:44

https://www.reformy.cz/ohromne-zpravy-z ... eme-sveta/
Ohromné zprávy z nejvíce prosperující země světa
Do poloviny 90. let se ekonomika Zimbabwe dostala do vážných potíží.

Národní vláda pod jejím diktátorem Robertem Mugabem strávila roky konfiskacemi soukromého majetku – nemovitostí, podniků, továren, bankovních vkladů atd.
A vůbec nepřekvapuje, že na ekonomiku to mělo katastrofální dopad.

Produktivní občané a talentovaní podnikateli Zimbabwe houfně opouštěli, konec konců, kdo by chtěl za tak hrozných podmínek fungovat?

Takže během pár let se vše od výroby potravin přes těžbu nerostů až po průmyslovou výrobu propadlo.

Bankovní sektor kolaboval. Nezaměstnanost letěla do výšin. Daňové výnosy vyschly.

Takže se Mugabe uchýlil k tomu, co by v jeho situaci udělala většina politiků: začal tisknout peníze.

To je přeci starý trik, na který vlády spoléhají v posledních čtyřech tisících letech.

Např. starořímská mince ‚denarius‘ obsahovala počátkem prvního století našeho letopočtu za císaře Trajána 93,5% stříbra. Do časů nástupu Aureliána jako císaře v následujícím století obsahovala ta mince jen 5% stříbra.

A s tím, jak byla hodnota denaria stále menší a menší, ceny v celé říši rostly. Obchodníci museli udržet nárůst svých cen, aby dostali stejnou částku stříbra, na jakou byli zvyklí, a tak inflace bujela.

Přesně k tomu samému docházelo v Zimbabwe.

Vláda, aby dosáhla svých cílů, tak jen tak z ničeho vyčarovala absurdní množství peněz, ale ty nové peníze neměly žádnou hodnotu.

Není to tak, že centrální banka dovedla vytvořit novou minimální produkci nebo zemědělskou úrodu. Ta vytváří jen hory papíru.

A s tím, jak bilion za bilionem nových zimbabwských dolarů proudily do ekonomiky, tak ta trpěla extrémní depresí, ceny začaly raketově růst.

Do roku 2000 byla roční míra inflace v Zimbabwe na ohromujících 55%.

Ale následující roku více než 110%. Do roku 2003 byla inflace skoro 600% a do roku 2006 skoro 1300%.

Vláda však v tisku peněz pokračovala.

Do roku 2008 byla míra inflace v Zimbabwe tak extrémní, že už ji nikdo ani nebyl schopen počítat. Časopis Economist odhadl, že byla až 800 bilionů procent.

V dubnu 2009 nakonec vláda hodila ručník do ringu a ministr ekonomického plánování této země oznámil, že zimbabwský dolar se stáhne z oběhu, „protože neexistuje nic, čím by byla podložena jeho hodnota.“

Jejda.

Tak to prostě dopadne kdykoliv nějaká země prostě čaruje nové peníze jen tak z ničeho: nakonec už nic nepodkládá nebo neudržuje jejich hodnotu.

Takže po další deset let Zimbabwe už nemá svoji vlastní měnu, lidé používají dolary, eura, renminbi, jihoafrické randy a všechny ostatní měny, jaké se jim dostanou do ruky.

Byl jsem v Zimbabwe několikrát a jediné Zim dolary, které jsem tam někde viděl, byly buď v obchodech se suvenýry, nebo jako tapety na stěnách koupelen u lidí doma.

Pak se ale loni vláda Zimbabwe rozhodla udělat další pokus a spustili zase nový Zimbabwský dolar (technicky nazývaný RTGS dollar).

No hádejte, už jsou zase v hyperinflaci, kdy poslední statistiky odhadují roční míru inflace na 785% a ta stále roste.

Tentokrát vláda kromě tisku dalších peněz uvalila ještě přísnou kapitálovou kontrolu. Suspendovali burzu a investorům zakázali, aby si stahovali své peníze pryč.

Před pár dny rovněž zavřeli velké části místního finančního systému (ve kterém dominují mobilní platební platformy), aby tak zabránili kapitálovým tokům.

Je však vskutku pozoruhodné, že skoro každá země světa si bere příklad ze Zimbabwe.

Centrální banky všude po celé Asii, Latinské Americe, Evropě a v Severní Americe od té doby, kdy vypukla pandemie, čarují bilion za bilionem jednotek svých měn jen tak z ničeho.

V samotných Spojených státech rozšířily Federální rezervy od března svoji rozvahu o 3 biliony $, a to sotva začaly.

Mezitím dluh federální vlády od března narostl o tu samou částku – zhruba 3 biliony $, neboť se snaží z dluhů vykoupit každičkou osobu po celé Americe.

3 biliony $. Jen si to představte.

Vzpomeňte si na konec 90. let, kdy i pouhá 1 miliarda byla ještě považována za spoustu peněz. Když vládu chytili, jak promrhala pár miliardiček dolarů, tak z toho byla vždycky aféra.

Pak během dalšího desetiletí došlo k 11.9 a k nekonečným válkám a ke Globální finanční krizi. V té náhle z dluhů vykoupili banky za nevídanou částku 800 miliard $.

To byla nejdříve šokující částka. Ale lidé si nato nakonec také zvykli.

Dnes už politici a centrální bankéři vyhazují BILIONY dolarů, jako by o nic nešlo.

USA mají každý rok deficit bilionu dolarů. Federální dluh jen za polední měsíc narostl o půl bilionu, čímž překročil 26 bilionů $ a dneska už to ani nedělá novinové titulky.

Během 20 let se 1 bilion $ změnil z hromady peněz na zaokrouhlovací chybu a dnes 1 bilion $ ani nestojí za to, aby o něm byly zprávy.

Upřímně řečeno tato pandemie je naplněním snů politiků, konečně dostali volnou vstupenku, aby začali vytvářet neomezená množství peněz, aby zaplatili jakýkoliv projekt, co jim poslouží jako hezká hračka, co si zamanou.

Univerzální základní příjem? Vytiskněte prachy. Zdravotní péče zdarma? Roztočte rotačky peněz. Nové silnice? Dejte se do tisku prachů.

Ekonomové to nazývají „Moderní monetární teorií (MMT)“ a vychází to z představy, že prosperita se vytvoří tiskem peněz, ne tvrdou prací a vytvářením hodnot.

Je neuvěřitelné, jak mohou inteligentní lidé věřit takovému nesmyslu.

Ale kdyby byla ta MMT pravdivá, tak by bylo Zimbabwe nejvíce prosperující zemí světa.

Ovšem to je doslova podruhé během posledních 20 let, kdy se Zimbabwe pustila do tisku peněz a tudíž do hyperinflace.

Mohli byste si pomyslet, že si Zimbabwe vzalo z této lekce poučení. Nebo přinejmenším byste si mohli pomyslet, že zbytek světa vyjde z této zkušenosti v Zimbabwe a pomyslí si: „Tohle ne, tohle nemůžeme nikdy udělat.“

Tak tomu ale není.

Tvůrci politik celého světa včetně USA a Evropy soutěží, kdo se první stane Zimbabwe.

Je ale dost šílené předpokládat odlišný výsledek.

By Simon Black – July 01, 2020

via Sovereign Man


Zdroj: https://www.thedailybell.com/all-articl ... -on-earth/
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3953
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Zimbabwe

Příspěvek od El Diablo » 01 zář 2020, 21:39

Zimbabwe bělochům vrátí pozemky zabavené za Mugabeho vlády
Dnes 10:44 – HarareČTK
Vláda v africkém Zimbabwe v úterý oznámila, že bělošští farmáři, jimž byla v době pozemkové reformy v letech 2000 až 2001 zabavena půda, mohou požádat o její vrácení. V případech, kdy to nebude možné, budou nabídnuty náhradní pozemky. Reformy, při nichž byli běloši vyhnáni ze svých farem, provedla vláda někdejšího prezidenta Roberta Mugabeho, která tak vyvolala velkou ekonomickou krizi.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... cle-detail
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zimbabwe

Příspěvek od Alchymista » 01 zář 2020, 22:43

:sipka: https://echo24.cz/a/SfzQG/zimbabwe-chce ... beho-vlady
Zimbabwe chce vrátit bělochům pozemky zabavené za Mugabeho vlády
Vláda v africkém Zimbabwe dnes oznámila, že bělošští farmáři, jimž byla v době pozemkové reformy v letech 2000 až 2001 zabavena půda, mohou požádat o její vrácení. V případech, kdy to nebude možné, budou nabídnuty náhradní pozemky. Reformy, při nichž byli běloši vyhnáni ze svých farem, provedla vláda někdejšího prezidenta Roberta Mugabeho, která tak vyvolala velkou ekonomickou krizi.

Loni Harare ohlásilo, že farmářům, kteří přišli o půdu, zaplatí 64 milionů dolarů (1,4 miliardy korun), avšak tato kompenzace se týkala jen nemovitého majetku, nikoli pozemků.

Nyní ministři financí Mthuli Ncube a zemědělství Anxious Masuka podle zpravodajské stanice BBC nabídli bělochům, že mohou požádat o navrácení vyvlastněných pozemků. Kde to nebude možné, mohou dostat náhradní půdu. Vláda také podle obou ministrů zruší písemné nabídky na převzetí půdy vydané černošským farmářům. Běloši, kteří o navrácení půdy požádají, si mohou pozemky najmout na 99 let.

Za kontroverzní Mugabeho reformy bylo z půdy v Zimbabwe vyhnáno na 3500 bělochů.

Zimbabwe se vymanilo z nadvlády bělošské menšiny v roce 1980. V té době patřila většina orné půdy asi čtyřem tisícům bílých farmářů. Cílem pozemkové reformy bylo rozdělit půdu mezi černošské farmáře, a tím napravit koloniální příkoří. Mugabe v roce 2000 nabyl dojmu, že je reforma moc pomalá, a bílé farmáře vyhnal silou. Tento kontroverzní krok uvrhl někdejší obilnici Afriky do bídy a poznamenal vztahy s bývalými koloniálními mocnostmi. Mugabe vyvlastněné majetky předával často svým stoupencům, většinou veteránům z války za nezávislost, kteří o zemědělství nic nevěděli.
koľko ich ešte žije v Zimbabwe?
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zimbabwe

Příspěvek od Alchymista » 25 led 2021, 08:48

https://echo24.cz/a/SiH2Z/koronavirus-z ... i-ministry
Koronavirus zabíjí politiky. Zimbabwská vláda přišla kvůli nemoci už o čtyři ministry
Citelná ztráta potkala kvůli koronaviru zimbabwskou vládu. V lednu během několika dní podlehli koronaviru tři ministři, již v létě nemoc připravila o život také ministra zemědělství. Během půl roku tak vláda musela hledat hned čtyři nové členy vlády. Informovala o tom německá stanice Deutsche Welle.

V tomto roce již s souvislosti s nákazou covidem-19 zemřeli tři ministři. Nemoci podlehl ministr zahraničí Sibusiso Moyo, dopravy Joel Matiza a také ministryně jedné z provincií Manicaland Ellen Gwaradzimbaová. Už v červenci pak Zimbabwe ohlásilo úmrtí ministra zemědělství Perrance Shiriho, jenž byl také pozitivně testován na covid-19.

Podle nepotvrzených zpráv se v současnosti ve vážném stavu nachází také jeden z dalších ministrů, který se léčí na blíže neurčené soukromé klinice. „Nacházíme se v hustém mraku, musíme se z něj co nejdříve dostat,“ prohlásil k situaci náměstek ministra zdravotnictví John Mangwiro, jehož citovala německá agentura DPA.

V zemi jsou uzavřeny restaurace, bary a sportoviště, lidé navíc mezi osmnáctou hodinou večerní a šestou hodinou ranní nesmějí opouštět své domovy. Jak připomíná Deutsche Welle, ne všichni občané však tato opatření dodržují. Zimbabwe se potýká se špatnou úrovní zdravotního systému a také s nedostupností všech zdravotních pomůcek. Jak loni zjistili investigativní novináři, s těmito pomůckami také ve státní správě docházelo ke korupci. V zemi již v létě došlo k protestům zdravotníků.

K úmrtí politiků na koronavirus dochází i v jiných zemích světa. V Česku nezvládla souboj s nemocí v 70 letech také předsedkyně ODS v Praze 1 a zároveň pražská zastupitelka Jaroslava Janderová, jež podlehla oboustrannému covidovému zápalu plic. Informovali jsme o tom zde.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zimbabwe

Příspěvek od Alchymista » 25 kvě 2022, 15:30

https://literarky.cz/civilizace/2355-sp ... -v-kravach
Spočítejme to v kravách
Ejhle, nečekané řešení důchodového problému z Afriky: zimbabwský penzijní fond bude uchovávat úspory svých účastníků v kravách. Těch živých, bučících kusech dobytka, pokud byste si snad na chvíli mysleli, že jde jen o exotické jméno pro nějakou moderní kryptoměnu. V rohatých, čtvernohých kravách. Za každý vklad se nakoupí nové krávy do stáda, a navíc má tento druh aktiva tendenci rozmnožovat se sám, což bankovky v sejfu vesměs nedělají.

Myšlenka to není až tak absurdní, jak na první pohled vypadá. Zakladatelkou celého projektu je bankovní manažerka, která za své profesionální kariéry neustále bojovala s problémem hyperinflace ve své vlastní zemi. A dobytek se používal jako míra majetku po celá tisíciletí, však taková bible je odkazů na něj plná. Ostatně anglické slovo fee (poplatek) se vyvinulo ze starogermánského fehu, což znamená právě dobytek. Fanoušci germánských run jej budou znát jako ᚠ, kterážto runa se také hojně používala jako symbol bohatství a prosperity. Zkrátka, čím více krav, tím větší vikingský frajer.

„Fé vældr frænda róge; føðesk ulfr í skóge.” tedy „Bohatství je zdrojem nesváru mezi příbuznými; vlk žije v lese.”, píše se v Norské RUNOVé BÁSni. „Vlk“ zde byl míněn jako vnější síla, která vás o bohatství může připravit.

(Zapřísáhlí tolkienisté nyní budou namítat, že ᚠ je Gandalfova podpisová runa a měla by tedy znamenat G, ne F. Jenže J. R. R. Tolkien si původní germánský futhark pro účely použití ve Středozemi poněkud předefinoval.)

Ve vyspělém světě jsme (zatím!) zvyklí na to, že měna plní zároveň dvě odlišné funkce. Jednou z nich je placení závazků (dluhů, nákupů, zaměstnanců atd.), tou druhou pak vyjádření a počítání hodnot. Říkáme, že baráček na okraji Prahy stojí deset milionů korun, ne pět set krav. Vypadá to jako skoro totéž, jenže ony jsou to ve skutečnosti funkce značně odlišné.

K plnění té první funkce, hladkého platebního styku, byly peníze v podstatě vynalezeny, protože hmotná směna „pazourky za kožešiny“ přestává v jakékoliv složitější ekonomice fungovat. Valná většina států tuto funkci měny vynucuje tím, že placení daní vyžaduje právě v lokální měně, případně ji pevně stanovila jako prostředek, kterým lze vyrovnat jakýkoliv soukromý dluh (čemuž se anglicky říká legal tender). Pokud nějaký stát rezignuje na použití vlastní měny a smíří se s tím, že lidé začali spontánně platit něčím jiným – což bývá nejčastěji dolar nebo euro – je to hospodářský ekvivalent Waterloo, totální porážky. To se stalo například v tom Zimbabwe poté, co se jim tištění peněz vymklo z rukou.

(Český trestní zákoník říká, že za ohrožování oběhu tuzemských peněz můžete dostat šest měsíců. To je právě proto, aby lidé neměli chuť zavádět alternativní měny. Není to úplně tvrdě vymáháno, například se toleruje existence různých firemních dárkových poukazů apod., které teoreticky také mohou sloužit jako náhrada měny. Ale asi by se netolerovala, kdyby se stalo běžné platit s nimi u zubaře nebo v tramvaji.)

Leč ta druhá funkce, odhad hodnoty něčeho, platem vajec v obchodě počínaje a domem na nároží konče, ta už tak samozřejmá není. Hodnota se dá počítat i jinak, třeba na dolary, na zlato nebo právě na krávy. Jak už řečeno, není to dnes u nás běžné, protože jsme zvyklí na nízkou inflaci domácí měny. Ale tenhle zvyk nám nemusí vydržet věčně. Začátkem 90. let byla prý inflační situace v některých postkomunistických zemích dost špatná na to, aby se hodnoty měřily na krabice cigaret nebo na vodku (to tedy vím jen z vyprávění cizinců). Extra zle na tom byly země bývalé Jugoslávie, poničené probíhající válkou, ale Polsko bojovalo s podobnými problémy i v míru; skončilo to drastickou ekonomickou terapií Leszka Balcerowicze a škrtnutím čtyř nul z nominální hodnoty zlotého.

Může přepočítávání hodnot na dobytek nebo jiné komodity dorazit i k nám do Evropy? Trochu šílená myšlenka, ale pokud by inflace vylezla někam nad 40 procent, tak bych to asi úplně nevylučoval. „Kažení mince” není problém specifický pro primitivní společnosti, dopouštělo se ho jak vyspělé římské impérium, tak i spousta vlád ve 20. století. Dříve nebo později na to obyvatelstvo musí reagovat.

Podle současných přepálených cen nemovitostí soudím, že tuto roli by u nás mohly hrát cihly a panely. Taky možnost, ale vůči té zimbabwské má přece jen pár nevýhod: domy se nerozmnožují a v nouzi se nedají sníst.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zimbabwe

Příspěvek od Alchymista » 23 led 2023, 00:34

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/mmf ... -zimbabwe/
MMF požaduje zastavení vydávání zlatých mincích v Zimbabwe
MMF požádal Zimbabwe, aby okamžitě přestalo vydávat zlaté mince. Centrální banka země se však odmítá podřídit.

Zimbabwané již na zlatých mincích mírně vydělali. MMF je však proti.


Koncem července loňského roku začala zimbabwská vláda vydávat 22karátové zlaté mince. Takzvané mince „Mosi-oa-Tunya“ jsou od té doby k dispozici v licencovaných bankách.

Po výrazném nárůstu ceny zlata v posledních třech měsících hodnota mince prudce roste.

Zimbabwe prodalo přibližně 11 000 zlatých mincí, přičemž 35 % z nich odebrali individuální investoři a zbytek podniky.

V této souvislosti zimbabwská centrální banka tvrdí, že nepřestane vydávat zlaté mince do doby, kdy budou Zimbabwané „ve velké míře preferovat“ držení aktiv denominovaných v domácí měně.
:snaha: Zlatá minca sa nedá znehodnotiť rozhodnutím MMF - nebudeme vám zlato predávať za doláre, vy si budete zlato kupovať za tovar.
:pise A Zimbabwe má zlata relatívne dosť.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Zimbabwe

Příspěvek od martanus » 30 led 2023, 17:11

Lukašenko přicestoval do Zimbabwe, kde byl přivítán podle tamních tradic.
https://t.me/politavr1/15011

Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3953
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Zimbabwe

Příspěvek od El Diablo » 09 dub 2023, 11:40

Nepohnojí, a proto nesklidí. Afričtí zemědělci hořekují nad zničenou úrodou
9. dubna 2023 9:00
Zemědělci v Zimbabwe nemohou hnojit svá pole a přicházejí tím o úrodu. Zemní plyn, jehož cena po ruské agresi na Ukrajinu strmě vzrostla, je hlavní surovinou pro výrobu hnojiv, jež nyní africké země citelně postrádají. A vládní činitelé jim ho nedokážou včas zajistit.
Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... nicni_thee
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Zimbabwe

Příspěvek od skflanker_ » 28 črc 2023, 19:21

Ruské vrtuľníky zachraňujú životy v Afrike
Vrtuľník Ansat (Ансат) zimbabwianskej leteckej záchrannej služby, dodaný s podporou spoločnosti Rostech (Ростех), vykonal prvú evakuáciu. V 05/2023 odovzdali "Vrtuľníky Ruska" (Вертолеты России) Zimbabwianskej republike skupinu 12 vrtuľníkov Ansat vyrobených v Kazaňskom vrtuľníkovom závode. Majú najpriestrannejšiu kabínu vo svojej triede, ktorá umožňuje umiestniť na palube kompletný lekársky resuscitačný modul a 3 sprevádzajúcich zdravotníkov. Projekt leteckej ambulancie je prvým svojho druhu na africkom kontinente. V súčasnosti prebiehajú rokovania o jeho rozšírení do ďalších afrických štátov.
20230728.jpg
Video https://vk.com/video-47275428_456241498 dĺžka 1:30 min.
Zdroj https://vk.com/wall-47275428_258705 z 28.07.2023

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Zimbabwe

Příspěvek od martanus » 26 srp 2023, 23:47

Emmerson Mnangagwa byl v prezidentských volbách v Zimbabwe znovu zvolen na druhé funkční období, informovala západní média s odvoláním na údaje volební komise.
https://t.me/rian_ru/213304
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Odpovědět