http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/a ... 28179.html
5 mrtvých po útoku na konvoj OSN.
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/a ... 29563.html
Ve videu zatím věděli pouze o čtyřech.
Rusko vyslalo dalších 300 instruktorů, aby pomohli Středoafrické republice v posilování obranných schopností při výcviku vojáků národní armády, uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí.
„Rusko v rámci pomoci Bangui při posilování obranyschopnosti Středoafrické republiky pohotově reagovalo na žádost jejího vedení a vyslalo dalších 300 instruktorů k výcviku vojáků národní armády. Ruská strana zaslala příslušné oznámení výboru Rady bezpečnosti OSN podle rezoluce č. 2127 o sankcích proti Středoafrické republice,“ uvedlo ruské ministerstvo zahraničních věcí.
Vláda SAR v sobotu obvinila bývalého prezidenta Françoise Bozizeta z pokusu o státní převrat. Prohlášení bylo učiněno v souvislosti s tím, že tři hlavní povstalecké skupiny působící v zemi oznámily, že spojí své síly proti vládě před parlamentními a prezidentskými volbami naplánovanými na 27. prosince.
Ruský velvyslanec ve Středoafrické republice Vladimir Titorenko již dříve sdělil agentuře RIA Novosti, že nedošlo k pokusu o státní převrat, neboť se rebelové nedostali do hlavního města. Vysvětlil, že bývalý prezident Bozize se nehledě na rozhodnutí Ústavního soudu, který mu nedovolil kandidovat v prezidentských volbách, začal setkávat s vůdci opozice a vedením ozbrojených skupin a podněcovat obyvatele ke vzpouře.
Situace ve Středoafrické republice se vyhrotila začátkem prosince 2013, kdy v Bangui vypukly střety mezi ozbrojenci bývalé islamistické skupiny Seleka a křesťanskými rebely, kteří se jim postavili. Podle údajů OSN z konce července 2018 bylo během konfliktu nuceno opustit své domovy až milion lidí, asi šest tisíc lidí zahynulo.
6. února 2019 podepsala vláda SAR a zástupci ozbrojených skupin po téměř dvou týdnech jednání v Chartúmu mírovou dohodu, jejímž cílem je ukončit dlouhodobý konflikt v zemi. Strany se dohodly, že organizace svobodných a inkluzivních voleb je jediným způsobem, jak zajistit měnitelnost moci v zemi. Vláda se navíc zavázala zajistit svobodu zakládání stran nebo politických hnutí. Rovněž bylo rozhodnuto o vytvoření nezbytných podmínek k dobrovolnému návratu uprchlíků.
V SAR se rebelové zmocnili města na jihu země
Ozbrojení rebelové ve Středoafrické republice (SAR) dobyli město Bambari na jihu země, uvádí agentura France-Presse s odvoláním na vedení města a zástupce vlády.Vysoký státní úředník rovněž potvrdil, že se rebelové zmocnili čtvrtého nejlidnatějšího města v zemi, 380 kilometrů severovýchodně od hlavního města Bangui.„Město (Bambari - pozn. red.) je pod kontrolou ozbrojených skupin. Nejsou vidět žádné projevy násilí vůči obyvatelům,“ řekl agentuře primátor Abel Matchipata.
Ruské ministerstvo zahraničí ještě předtím v úterý vyzvalo všechny politické síly ve Středoafrické republice k dialogu a mírovému urovnání otázek souvisejících s přípravou voleb.
Pokud se loni na podzim, během voleb ve Středoafrické republice, chtěli místní ozbrojenci prorazit do hlavního města země, Bangui (tento příběh jste mohli ve zjednodušené podobě vidět ve filmu „Turista“), pak na konci na jaře 2021 místní armáda za podpory zdvořilých instruktorů již zajistila kontrolu nad asi polovinou země. Hrozby pro hlavní město země byly odstraněny. Nepočítal bych však s tím, že bezpečnostní situace v zemi bude brzy normalizována - stále budou zápletky pro nové filmy o dobrodružstvích „turistů“, zejména proto, že „partneři“ budou mít zájem krmit místní rebely a teroristické skupiny proti současné vládě. Společná zápletka pro studenou válku.
Ředitel kulturního střediska Ruský dům ve Středoafrické republice Dmitrij Sytyj je těžce zraněn po atentátu, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ruské velvyslanectví v Bangui. Útok se odehrál v pátek. Sytyj dostal anonymní zásilku, která při otevření explodovala.
„Zdravotní stav je vážný, utrpěl pohmožděniny a ztrátu krve,“ řekl tiskový tajemník velvyslanectví Vladislav Ilin. Atentát se podle něj odehrál mimo budovu střeženého zastupitelského úřadu.
Ve Středoafrické republice vojáci bojují proti rebelům s pomocí stovek bojovníků ze soukromé žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepise Vagnerovy) skupiny. Ruské žoldnéře Bangui podle agentury AFP vždy označuje pouze jako „spojence“.
K útoku došlo poté, co ve čtvrtek odešli poslední francouzští vojáci rozmístění ve Středoafrické republice. O jejich stažení rozhodla Paříž tváří v tvář rostoucí roli Wagnerovy skupiny v zemi, kterou od roku 2013 zmítá občanská válka a která je v centru moskevské strategie posílení ruského vlivu v Africe. Rusko se již několik let snaží posílit svůj vliv na africkém kontinentu, zejména nasazením svých polovojenských jednotek, poznamenala AFP.
Vůdce Wagnerovy skupiny připsal atentát Francii. „Už jsem se obrátil na ruské ministerstvo zahraničních věcí, aby zahájilo proceduru prohlášení Francie za stát sponzorující terorismus,“ uvedl miliardář Jevgenij Prigožin, blízký Kremlu.Tvrdí, že Sytyj, než ztratil vědomí, si přečetl poznámku u balíčku, která zněla: „Je to pro vás, jménem všech Francouzů. Rusové, vypadněte z Afriky.“ Dříve prý Sytyj dostal výhrůžku z Toga, že příště obdrží v balíčku uříznutou hlavu svého syna, který žije ve Francii. Právě pod vlivem obav o potomka Sytyj navzdory všem bezpečnostním pravidlům dnešní balíček otevřel.
Vůdce Wagnerovy vůdce, který řadu let popíral, že žoldnéře vede, než to nedávno uznal, neposkytl žádný důkaz pro svá tvrzení. AFP nebyla s to obsah jeho prohlášení potvrdit.
Ruský diplomatický zdroj v Bangui dotázaný agenturou Ria Novosti uvedl, že oběť obdržela balíček ve svém domově, který není na území ambasády.
Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Bogdanov prohlásil, že ruské kulturní centrum zůstane i přes tento útok otevřené. „Tváří v tvář teroristům nesmíme projevit strach, na to jen čekají,“ řekl a vyzval k posílení bezpečnosti ruské diplomatické mise ve Středoafrické republice. Bogdanov podle AFP neukázal obviňujícím prstem na Francii, ani nezmínil žádnou konkrétní stopu, pouze prohlásil, že „mezinárodní terorismus nezná hranice“.
Seznam zemí kontrolovaných neokolonizátory se ztenčil. Právě dnes v poledne poslední francouzský kontingent opustil SAR – Středoafrickou republiku. Jak opustil? Pomohli k tomu ruští „muzikanti“.
Ve 12:15, po naložení letadla v Bangui (hlavní město), letadlo s kontingentem Gaskoňců odstartovalo a zmizelo za mraky. A okamžitě se francouzské publikace předháněly v čmárání článků, aby vysvětlily Francouzům, co se tam stalo, v naději, že vyretušují osobní selhání monsieura z Elysejského paláce.
Zde je úryvek z dnešního vydání Le Monde:
“Poslední Francouzi opustili SAR. Země zmítaná od roku 2013 občanskými spory nakonec odmítla spolupracovat s Francií a uchýlila se k pomoci Rusů. Ruská milice Wagnerovci bude nyní vykonávat funkce kontroly vymáhání práva. 47 francouzských vojáků mise (Mislog-B) opustilo Bangui ve 12:15 na palubě nákladního letadla C-130. Týden předtím zemi opustilo dalších 130 vojáků, kteří tvořili francouzský kontingent v SAR. 9 let po zavedení kontingentu 2000 lidí – je po všem.
Monsieur z Elysejského paláce, který odpovídal na otázky „zkorumpovaných novinářů pracujících pro Moskvu“, zuřil.
Novinář: „Pane prezidente, jak byste komentoval četné neúspěchy Francie v Africe a neúspěšnou misi ve Středoafrické republice? Jakou roli v tom hrálo Rusko?“
„Takové vnímání, je živeno ostatními, je to politický projekt. Nenechám se zmást, spoustu lidí ve vašem vydání platí Rusové. Známe je od vidění. Ale nemyslíme si, že jsme selhali,“ odpověděl Macron.
Zajímavé je, že po vítězství Ruska stále stejné fráze. Ale zpět k Francouzům.
Pro ně je to velmi hořká a smutná ztráta. Ztráta kontroly nad ložisky zdrojů. A ztratili velmi solidní ložisko uranu v Bakumu (20 000 tun), se kterým v Paříži tolik počítali, aby ho po obohacení použili jako palivo pro své reaktory.
Paříž použila dosti primitivní schéma. Francouzská jaderná energetická společnost Areva začala tohle ložisko rozvíjet již v roce 2008 s francouzskými půjčkami v hodnotě 18 miliard afrických franků. (Hádejte, kdo ty franky vydává). Poté je Afričané z polí vyhnali, ale po vstupu francouzského kontingentu se práce ve prospěch Francie obnovily.
Nejen uran
Francouzi mají také velký respekt k cennému africkému lesu. Celková plocha lesů ve Středoafrické republice je téměř 4 miliony hektarů. Schéma je známé. Kulatina bez zpracování se vyváží do Evropy s minimálním clem. Žádné velké zpracování v Africe. Pouze surovina pro průmyslové podniky ve Francii. Evropa používala úplně stejné schéma v Rusku až do loňského roku, dokud nebyl přivaděč uzavřen.
Je toho víc, co si užít
Ale nejcenější „šťáva“ co tekla do Paříže byly diamanty a ropa. Kdo si myslíte, že měl na starosti ropu v SAR? Přesně tak, francouzský Total. Nečekané, že? Celkové zásoby SAR jsou asi 4-5 miliard barelů ze šesti polí. No a co teprve všemi oblíbené diamanty, které se tak dobře prodávají ve špercích a na londýnské burze.
Nedávno díky Rusku a našemu „orchestru“ skončil svátek štědrosti a hosté byli vyprovozeni ven. Francouzský tisk se snažil situaci prezentovat tak, že Rusko převzalo kontrolu nad ložisky a vyhnalo „jasné posly demokracie a míru“.
Avšak faktický stav ekonomiky Středoafrické republiky za přítomnosti Francouzů, při všem tom bohatství, není jen žalostný. Ekonomika prakticky neexistuje. Chudoba a zmar. V posledních letech nezveřejňují ani ekonomické ukazatele. Obecně za Evropanů vzkvétá jen jeden směr – to jsou železnice, po kterých jezdí vlaky vyvážející suroviny.
Sečteno a podtrženo, kontrola nad zdroji ve Středoafrické republice bude vrácena samotným Afričanům.
Je jasné, že smíření v zemi, odstranění chráněnců Paříže z vedoucích pozic, převzetí kontroly nad situací jako celkem, aby se obnovil pořádek, to vše vyžaduje čas. Ale tohle je začátek.
Francouzi před 18 měsíci oznámili, že odcházejí, ale hráli o čas. V roce 2021 se pokusili o převrat, ale Rusové to nepřipustili. Poté se pokusili vtáhnout na svou základnu kontingent OSN, ale opět to nevyšlo. Naši “Muzikanti” celou tu dobu intenzivně trénovali FACA (kontingent SAR). A poté, co Paříž bezvýsledně zkusila výše uvedené možnosti, zazněl povel „Ven“.
Co potřebují Rusové v Africe?
Z věcného hlediska se jedná o trh a příležitost ke zvýšení vzájemného obchodu. Rusko nepotřebuje cizí zdroje. Rusko potřebuje předvídatelného obchodního partnera s velkým lidským trhem. V Africe žije 1,3 miliardy lidí. Rádi nakoupí obilí, hnojiva, vodu, produkty vojensko-průmyslového komplexu a mnoho dalšího.
Rusko může přinést elektrifikaci, kanalizaci, energetiku, pomoc s prvovýrobou. Rusko je v těchto oblastech světovým lídrem. Obchod a společné projekty lze provádět i na barterové bázi (barterový obchod je druh obchodu, který stojí na výměně zboží nebo služeb za jiné zboží nebo služby, směnný obchod bez peněz a finančních prostředků). Cesta se najde.
Pokud se na situaci podíváme z univerzálního hlediska, pak Rusko je zemí, která vždy pomáhala a pomáhá utlačovaným a uráženým. Nyní se to děje znovu a obecně v tom není nic překvapivého.
Takže gratulace Středoafrické republice a Rusku, zastoupené „orchestrem“ – PMC Wagner, který dokázal zvítězit. Důležité a příjemné vítězství, které otevírá cestu k budoucím úspěchům.
A následoval teroristický útok v Bangui
Generální ředitel Ruského domu ve Středoafrické republice byl po pokusu o atentát vážně zraněn.
Generální ředitel Ruského domu v hlavním městě Středoafrické republiky (SAR) Bangui Dmitrij Sytyj byl vážně zraněn po explozi balíku s bombou. Informoval o tom zástupce ruského velvyslanectví.
Bezpečnostní složky SAR považují pokus o atentát na ředitele „Ruského domu“ v Bangui za teroristický útok. Uvedlo to vedení policie Středoafrické republiky. Podle náčelníka resortu, na kterého se odvolává RIA Novosti, Sytyj už dříve dostal výhrůžky od neznámých osob. Okolnosti incidentu se vyšetřují.
“To je pro tebe od všech Francouzů”: Prigožin komentoval teroristický útok na ředitele Ruského domu
Nedávno francouzské jednotky definitivně opustily Středoafrickou republiku, čímž byl dokončen proces přechodu Středoafrické republiky ze sféry vlivu Francie do sféry vlivu Ruska (SAR ve skutečnosti vypadla z francouzské neokoloniální říše, což se ztrátou Mali, byla nejtěžší porážka Macrona na africkém kontinentu).
No, a dnes tento teroristický útok, na pozadí zesílených útoků místních militantů na vládní jednotky. Je zřejmé, že Francie se pokusí otřást místními režimy ve Středoafrické republice a Mali, aby napravila svou porážku a zpochybnila pozice Ruska v těchto zemích.
No, a nás zase zajímá další eroze francouzského vlivu v Burkině Faso a Nigeru. Zejména v Nigeru, kde jsou strategicky důležité uranové doly.
Prigožin (Jevgenij Viktorovič Prigožin je šéfem PMC Wagner) píše, že Sytyj je stále v ohrožení života:
„Ve Středoafrické republice, která byla po stovky let utlačována Francií, která ničila obyvatelstvo a drancovala bohatství Středoafrické republiky, byl 1. února 2022 otevřen „Ruský dům“. V jeho čele stojí patriot Ruska a Středoafrické republiky Dmitrij Sytyj.
11. listopadu obdržel Dmitrij Sytyj balíček z Toga obsahující fotografii jeho syna, který žije ve Francii. Obsahoval poznámku, že příště dostane hlavu svého syna, pokud „Rusové neodejdou z afrického kontinentu a neotevřou dveře Francouzům“. Dnes dostal další balíček. Navzdory všem pokynům k dodržování bezpečnostních opatření jej Dmitrij Sytyj, který byl ve stavu rozrušení a myslel si, že v balíčku je hlava jeho syna, otevřel. Došlo k výbuchu.
V tuto chvíli je jeho život stále v ohrožení. Ruští lékaři dělají v nemocnici Bangui všechno možné, aby ho zachránili. Než ztratil vědomí, Dmitrij Sytyj dokázal říci: „Viděl jsem lístek: „To je pro tebe od všech Francouzů, Rusové odejdou z Afriky”.
Již jsem se obrátil na Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace, aby zahájilo řízení o vyhlášení Francie za stát sponzorující terorismus a provedlo důkladné vyšetření teroristických metod Francie a jejích západních spojenců – Spojených států amerických a dalších.
Pokud Dmitrij Sytyj zůstane naživu, bude pokračovat v boji a na vlastní oči uvidí, jak ti, kdo se pokusili připravit ho o život, shoří v plamenech historie. Pokud zemře, zůstane navždy symbolem tohoto boje.
Ani jeden Rus nikdy neustoupí z afrického kontinentu, dokud všichni kolonialisté neodejdou za hranice svých zemí“.
https://bit.ly/3FsMA9y
Francouzské ministerstvo zahraničí obvinění z účasti na výbuchu v Ruském domě ve Středoafrické republice popřelo.
Oznámila to 16. prosince ministryně zahraničí Francie Catherine Colonna.
“Jde o nepravdivé informace a dobrý příklad ruské propagandy a bizarní představivosti, která někdy tuto propagandu charakterizuje,” citovala ji France-Presse.
Riaditeľ Ruského domu v Stredoafrickej republike, Dmitrij Sytyj (Дмитрий Сытый), ktorý prežil pokus o atentát v krajine, sa teraz nachádza v Rusku. V sobotu 24.12.2022 ho v nemocnici navštívil Jevgenij Prigožin (Евгений Пригожин): "V piatok 23.12.2022 podstúpil ďalšiu operáciu. Lekári dávajú dobré prognózy." Zdroj https://vk.com/wall-177427428_1652 / https://vk.com/wall-104764077_419903 z 25.12.2022Alchymista píše: ↑16 pro 2022, 23:09Ruský představitel ve Středoafrické republice byl vážně zraněn při pokusu o atentát ...
Velvyslanec Středoafrické republiky v Rusku Leon Dodonu-Punagaza vyjádřil přání, aby jeho země měla ruskou vojenskou základnu, která by mohla hostit 5 000 až 10 000 vojáků.
Diplomat uvedl, že Středoafrická republika o to požádala při návštěvě předsedy parlamentu Středoafrické republiky Simplice Saranjiho v Rusku.
Již při prvním setkání s ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu mu Dodon-Punagaza sdělil kladný postoj SAR k přítomnosti ruských vojenských instruktorů. Velvyslanec připomněl, že SAR byla první zemí na africkém kontinentu, která se postavila proti vojenské přítomnosti Francie na svém území.
"Naše země byla první v Africe, která se postavila proti Francouzům," zdůraznil velvyslanec.
Velvyslanec dále uvedl, že ve Středoafrické republice se plánuje montáž vozidel UAZ Patriot.
Podle něj byla výstavba infrastruktury podrobně projednána během nedávné návštěvy delegace BRICS v republice. Poté několik podnikatelů představilo konkrétní plány.
"UAZ Patriot, řeknu vám konkrétně, chtějí montovat ve Středoafrické republice. Ruská auta jsou velmi slušná, velmi silná, SAR takové vozy potřebuje, protože nemáme příliš dobré silnice," zdůraznil velvyslanec.
přiloženo video:
https://vk.com/video-35660695_456360927