„V zemi s cenzurou může věřit oficiálním zprávám jen blbec.“ V. Havel (Tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů)
„První obětí každé války je pravda.“ Aischylos

Libye

Odpovědět
Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3121
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Libye

Příspěvek od El Diablo » 06 čer 2021, 19:52

"Dron v Libyi zaútočil v autonomním režimu na člověka. ‚Je to poprvé v historii,‘ uvádí zpráva OSN""
Na první pohled nejde o nic neobvyklého. Při konfliktu v Libyi mezi mezinárodně uznávanou vládou se sídlem v Tripolisu a jednotkami polního maršála Chalífy Haftara zaútočil dron na jednoho z vojáků. Jenže ten dron v tu chvíli nikdo neřídil, operoval v plně autonomním režimu. Podle zprávy OSN, na kterou upozornil server Business Insider, se tak stalo poprvé v historii. Profesor Jan Faigl z ČVUT a další experti se shodují, že jde o velký milník.

K události došlo v březnu 2020. V Turecku vyrobená kvadrokoptéra Kargu-2 určená pro takzvané asymetrické konflikty a antiteroristické operace si za svůj cíl vybrala jednoho z Haftarových vojáků, který v tu chvíli ustupoval z boje. Dron jej začal pronásledovat, uvádí s odkazem na zprávu OSN server Business Insider.

Dron v tu chvíli operoval ve „vysoce efektivním autonomním režimu, který nevyžaduje žádného lidského dispečera“. „Smrtící autonomní zbraňový systém byl naprogramovaný k útoku na cíl, aniž by vyžadoval spojení mezi operátorem a zbraní,“ uvádí ve zprávě experti Rady bezpečnosti OSN.
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 6060652_pj
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 26880
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Libye

Příspěvek od Alchymista » 28 črc 2021, 18:10

https://cz.sputniknews.com/20210727/v-b ... 89380.html
V Benghází byl zastřelen vůdce libyjské domobrany. Předtím na něj byly uvaleny sankce ze strany USA
Mohammed al-Kání, vůdce libyjské domobrany al-Kaniyat, proti němuž byly vyhlášeny sankce USA, byl zastřelen ve městě Benghází během operace Libyjské národní armády (LNA), která ho měla zadržet, informovaly noviny Al-Marsad s odvoláním na vojenské zdroje.
Podle zdrojů jednotka LNA v úterý ráno zahájila akci s cílem zadržení Al-Káního v jeho domě na jihu Benghází na základě zatykačů vydaných z důvodu jeho údajného porušení zákona. Zdroj uvedl, že vůdce domobrany kladl odpor, zahájil střelbu během zatýkání, a nakonec byl zastřelen.
V listopadu loňského roku Spojené státy uvalily sankce na libyjskou domobranu al-Kaniyat a jejího vůdce Mohammeda al-Káního. Podle zpráv v médiích Spojené státy přijaly tato opatření jednostranně poté, co Rusko zablokovalo podobné akce v rámci OSN. Oficiálně to OSN hlášeno nebylo. Ministerstvo financí USA uvedlo, že důvodem pro uvalení sankcí na domobranu jsou vraždy civilistů. V květnu 2021 uvalila sankce na domobranu a její vůdce Velká Británie.
Sankce byly zavedeny v souladu s takzvaným Magnitského zákonem, podle něhož USA ukládají sankce proti osobám, které jsou podle jejich názoru odpovědné za porušování lidských práv.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9868
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Libye

Příspěvek od martanus » 06 zář 2021, 09:43

Libye propustila z vězení jednoho ze synů bývalého vůdce Kaddáfího

Libyjské úřady po sedmi letech propustily z vězení jednoho ze synů bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, oznámil v pondělí mluvčí libyjské vlády. Saadí Kaddáfí vzápětí odletěl do Turecka, uvedla agentura AP s odvoláním na libyjská média.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... o-40371121
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 26880
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Libye

Příspěvek od Alchymista » 06 zář 2021, 15:24

https://cz.sputniknews.com/20210906/med ... 37373.html
Média: Kaddáfího syn byl propuštěn z vězení v Libyi. Okamžitě odletěl do Turecka
Jeden ze synů bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, Saadí Kaddáfí, byl podle nejnovějších informací propuštěn z vězení v Tripolisu. Po sedmi letech se tak dostal na svobodu. Bezprostředně poté však odletěl do Turecka, píše Libyan Observer.
Zdroj z ministerstva spravedlnosti Francouzské tiskové agentuře (Agence France-Presse, AFP) řekl, že Saadí byl „propuštěn z vězení na základě soudního příkazu“ vydaného před několika lety. Generální prokurátor podle zdroje požadoval, aby bylo rozhodnutí soudu vykonáno, jakmile „budou splněny všechny nezbytné podmínky“.
Připomeňme, že Saadí Kaddáfí byl ve věznici v Tripolisu od roku 2014. Tehdy jej do Libye vydal Niger, kam dotyčný uprchl po revoluci v roce 2011, jež svrhla jeho otce. V té době byl totiž na příbuzné dotyčného zahájen „lov“. Následně stanul u soudu, kde čelil obžalobě za podíl na represích proti opozici.
Saadí Kaddáfí se narodil v roce 1973 a byl profesionálním fotbalistou. Vsezóně 2001-2002 byl nejlepším střelcem libyjského šampionátu a v letech 2003-2007 byl hráčem italských klubů. Během této doby ale na hřiště vstoupil pouze dvakrát.
Do vězení byl poslán na základě obvinění ze zločinů proti demonstrantům v roce 2011, a také kvůli obvinění z vraždy libyjského fotbalového trenéra Bašíra al-Rajáního v roce 2005. V roce 2018 ho ale soud obvinění z vraždy zprostil.
Do vězení byl poslán na základě obvinění ze zločinů proti demonstrantům v roce 2011, a také kvůli obvinění zvraždy libyjského fotbalového trenéra Bašíra al-Rajáního v roce 2005. V roce 2018 ho ale soud obvinění z vraždy zprostil.
Muammar Kaddáfí měl osm dětí, přičemž většina z nich se v různých podobách podílela na režimu svého otce. Například Saadího známější bratr Sajf Islám, který byl považován za možného nástupce Muammara Kaddáfího v čele země, se dostal z vězení v roce 2016 a doposud pobývá v Libyi. Další z Kaddáfího synů Hannibal žije v Libanonu a jiní členové rodiny zůstávali nebo zůstávají v Alžírsku a Ománu.

Rok 2011 v Libyi
V roce 2011 Rada bezpečnosti OSN odsouhlasila rezoluci, která počítala s vytvořením bezletové zóny nad územím Libye. Následně, vojenská koalice pod vedením NATO, zahájila vojenskou operaci, která skončila svržením a zavražděním lídra země Muammara Kaddáfího. Kryla se přitom schváleným dokumentem OSN.
Libye po svržení a zavraždění Muammara Kaddáfí fakticky přestala existovat jako stát. V zemi je nyní dvojvládí. Na východě zasedá parlament zvolený národem, na západě v hlavním městě Tripolisu zasedá Vláda národní jednotky, která byla vytvořena za podpory OSN a Evropské unie. Vláda na východě země vládne odděleně od vlády podporované EU. S vládou na východě spolupracuje maršál Chalífa Haftar. Z mezinárodního pohledu Vládu národní jednoty podporuje Turecko a Katar, vládu na východě země podporuje Egypt a Spojené arabské emiráty.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 26880
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Libye

Příspěvek od Alchymista » 03 říj 2021, 14:14

https://echo24.cz/a/SzmaE/libye-provedl ... kolem-4000
Libye provedla velký zátah vůči nelegálním migrantům, zadrženo jich bylo kolem 4000
Libyjské úřady zatkly asi 4000 lidí.Libyjské úřady v pátek provedly masivní zátah vůči migrantům na západním předměstí Tripolisu, při němž zatkly asi 4000 lidí včetně žen a dětí. Podle agentury Reuters to oznámilo místní ministerstvo vnitra. OSN uvedla, že podle předběžných zpráv při akci zahynul jeden člověk a asi 15 jich utrpělo zranění. Zátah byl podle úřadů součástí kampaně proti nelegální migraci a obchodu s drogami.

Činitelé v pátek nejprve uváděli, že pořádkové síly zatkly 500 lidí, dnes však tento údaj upravili na 4000. Úřady zasahovaly na místě, které je známým uzlem při cestě migrantů do Evropy. Oblast zažila za poslední roky několik vln utečenců, podle expertů na místě je však ta nynější zatím zřejmě nejsilnější.

Úřady převezly zadržené migranty do záchytných zařízení v Tripolisu a jeho okolí. V těchto centrech podle odborníků panují otřesné životní podmínky a řada migrantů tam čelí násilnostem a zneužívání od strážných.

Činitel libyjské vlády agentuře Reuters sdělil, že úřady budou chtít navrátit co největší množství zadržených utečenců do jejich rodných zemí. Mnoho z těch, které úřady zatkly, údajně žilo v Libyi řadu let bez patřičných povolení.

Zvláštní vyslanec Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Libyi Vincent Cochetel médiím sdělil, že policie při zátahu postupovala příliš tvrdě a řadu lidí vyhnala z jejich domovů. Při akci podle něj jeden člověk zemřel a 15 jich přišlo ke zraněním. „Nemělo by nás překvapovat, že se pak lidé bojí a budou se pokoušet odplout po moři,“ řekl.

Od povstání z roku 2011 podporovaného NATO, při němž byl svržen a zabit dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí, je Libye významným tranzitním bodem pro migranty, kteří utíkají před chudobou na Blízkém východě a v Africe do Evropy. Situace zneužívají převaděči, kteří přivádí do Libye utečence přes některé ze šesti sousedních zemí. Následně migrantům za poplatek nabízejí místa na přeplněných nafukovacích lodích, v nichž se pak utečenci pokouší zdolat riskantní cestu přes Středozemní moře do Evropy.

Počty migrantů mířících z Libye na sever v poslední době rostou, libyjská pobřežní stráž zadržela za letošek na moři asi 25.000 utečenců a vrátila je zpátky do země. Za prvních devět měsíců tohoto roku se přes 1100 utečenců utopilo po převržení jejich lodi, skutečná bilance je však podle expertů zřejmě vyšší.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3121
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Libye

Příspěvek od El Diablo » 22 říj 2021, 23:47

Krutý konec Kaddáfího Libyi nestabilizoval
20. 10. 2021, 12:30
Alex Švamberk, Novinky
Dlouholetého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího smetlo v roce 2011 arabské jaro a podpora jeho odpůrců ze strany Francie a Británie. Libyjskou armádu rozvrátily vzdušné útoky sil NATO, takže nemohla zatlačit postupující vzbouřence. Když útočníci na konci srpna ovládli Tripolis, plukovník Kaddáfí uprchl do Syrty. Když padla i ta, pokusil se odjet ve velké koloně. Ta však byla bombardována a Kaddáfí se musel 20. října schovat v odvodňovací rouře. Povstalci ho dopadli a zavraždili. Libye se následně změnila v zhroucený stát.
https://www.novinky.cz/historie/clanek/ ... l-40375302
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9868
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Libye

Příspěvek od martanus » 14 lis 2021, 13:24

Kaddáfího syn se rozhodl stát prezidentem Libye
Sejf al-Islám Kaddáfí, syn bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, požádal o účast v nadcházejících prezidentských volbách v zemi. To bylo oznámeno dnes, 14. listopadu, podle Al Arabia.

Sejf al-Islám Kaddáfí podle něj podal žádost o účast jako kandidát v prezidentských volbách krajské volební komisi ve městě Sebha ležícím na jihu země.

Kaddáfí je jednou z nejvýraznějších osobností, o kterých se očekává, že budou kandidovat na prezidenta. Na seznamu je také velitel LNA maršál Khalifa Haftar , premiér Abdulhamid al-Dbeiba a předseda parlamentu Aguila Saleh . Prezidentské volby v Libyi jsou naplánovány na 24. prosince.

Подробнее: https://eadaily.com/ru/news/2021/11/14/ ... ntom-livii
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3121
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Libye

Příspěvek od El Diablo » 16 lis 2021, 22:05

Polní maršál Chalífa Haftar kandiduje na libyjského prezidenta
Dnes 11:15 – Tripolis
Alex Švamberk, Novinky, ČTK
Polní maršál Chalífa Haftar, který v občanské válce v Libyi vedl jednotky na východě země, v úterý oficiálně oznámil kandidaturu do voleb hlavy státu, které jsou plánované na 24. prosince. Jako první kandidaturu minulý týden oznámil syn bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího Sajf Islám Kaddáfí.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... a-40378198
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 9868
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Libye

Příspěvek od martanus » 22 lis 2021, 15:27

Ve volbách za měsíc budou muset Libyjci vybírat z 23 kandidátů.
vádí se, že velitel jižního úkolového uskupení LNA Mabruk Sahban opustil podřízenost LNA Haftar a dezertoval spolu se svými podřízenými na stranu Seif al-Islam Kaddáfího v předvečer prezidentských voleb, které by v tomto měly něco rozhodnout. nešťastná země, ale není nutné, aby se něco zásadně změnilo. Již nyní je patrné, že mnozí berou nadcházející volby jako prolog k dalšímu přerozdělení sfér vlivu a kontroly v podmínkách zničeného státního aparátu.
https://colonelcassad.livejournal.com/7238112.html

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8073
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Libye

Příspěvek od skflanker_ » 23 lis 2021, 20:03

Vyslanec OSN pre Líbyu Kubiš odstúpil – pred kľúčovými prezidentskými voľbami
Osobitný vyslanec OSN pre Líbyu, slovenský diplomat Ján Kubiš, odstúpil z funkcie po necelom roku pôsobenia. V utorok to povedali diplomatické zdroje z OSN. „Kubiš odstúpil,“ povedal pre AFP diplomat, ktorý si želal zostať v anonymite. Túto prekvapujúcu správu potvrdilo niekoľko ďalších diplomatických zdrojov. Žiadny oficiálny dôvod odstúpenia nebol uvedený. V Líbyi sa však o mesiac konajú kľúčové prezidentské voľby. Jeden diplomatický zdroj naznačil, že Kubiš „mal zrejme pocit, že nemá dostatočnú podporu“. Bezpečnostná rada OSN sa nedávno rozdelila v názore na to, či treba zmeniť spôsob vedenia politickej misie OSN v Líbyi – pričom niektorí členovia vyzývali na to, aby sa úrad vyslanca presunul zo Ženevy do Tripolisu...
Zdroj https://www.hlavnespravy.sk/vyslanec-os ... mi/2763636 z 23.11.2021

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8073
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Libye

Příspěvek od skflanker_ » 21 pro 2021, 18:56

Šéf líbyjskej volebnej komisie nariadil rozpustiť volebné komisie
Šéf líbyjskej volebnej komisie Imad al-Saih v utorok 21.12.2021 nariadil rozpustenie miestnych volebných komisií a zastavenie ich práce. Al-Saih tiež podľa neho odporučil „prijať opatrenia na zachovanie materiálov, ktoré mali byť použité v parlamentných a prezidentských voľbách naplánovaných na 24.12.2021“. Okrem toho šéf líbyjskej volebnej komisie odporučil „poskytnúť záruky operačnej pripravenosti“ volebných komisií na prípravu a priebeh nových volieb.
V pondelok 20.12.2021 televízia Al Hadath informovala, že Snemovňa reprezentantov (parlament) Líbye na svojom najbližšom zasadnutí oznámi odloženie volieb naplánovaných na 24.12.2021 o 3 až 6 mesiacov. Na rovnakom stretnutí bude podľa televízie oznámené vytvorenie novej líbyjskej vlády, ktorej úlohy budú obmedzené a zredukujú sa najmä na prípravy na nové voľby.
Prezidentské a parlamentné voľby v Líbyi boli naplánované na 24.12.2021. Krajinská Najvyššia volebná komisia odložila na neurčito vyhlásenie konečných zoznamov kandidátov a v krajine sa ešte ani nezačala predvolebná kampaň. Volebná komisia práve rozhodla o počte občanov oprávnených voliť a počte volebných okrskov.
Zdroj https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13257795 z 21.12.2021

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8073
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Libye

Příspěvek od skflanker_ » 29 dub 2022, 22:35

СБ ООН продлил мандат миссии в Ливии до 31 июля
Bezpečnostná rada OSN predĺžila mandát misie v Líbyi do 31.07.2022

Bezpečnostná rada OSN v piatok 29.04.2022 odhlasovala predĺženie podpornej misie svetového orgánu v Líbyi do 31.07.2022. Dokument podporilo všetkých 15 členov Bezpečnostnej rady. Mandát misie bol už druhýkrát po sebe predĺžený len na 3 mesiace, hoci predtým bol predĺžený vždy na 1 rok. Hlavným dôvodom je, že post osobitného zástupcu generálneho tajomníka OSN pre Líbyu je od 12/2021 neobsadený. Rusko trvá na tom, že predtým, ako predĺži mandát misie na dlhšie obdobie, musí rozhodnúť o kandidátovi na tento post.
"Trvali sme na tom, aby text jasne a jednoznačne odrážal potrebu urýchleného rozhodnutia o výbere nového tímu vedenia OSN pre Líbyu. Veríme, že generálny tajomník splní svoju úlohu a vymenuje osobitného vyslanca," povedal po hlasovaní o rezolúcii stály predstaviteľ Ruska pri OSN Vasilij Nebenzja (Василий Небензя). Dodal, že "ak v blízkej budúcnosti opäť zaznamenáme úmyselné zdržiavanie procesu vymenovania osobitného vyslanca z oportunistických dôvodov, vyvodíme veľmi vážne závery o budúcnosti podpornej misie OSN v Líbyi.
Zdroj https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/14520763 z 29.04.2022

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8073
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Libye

Příspěvek od skflanker_ » 25 kvě 2022, 21:41

Líbya si objednala lietadlá z Turecka
Štvrtok 19.05.2022 náčelník generálneho štábu líbyjských vzdušných síl generálmajor "Mochammed aľ-Sifau Kuchil" podpísal zmluvu s tureckou spoločnosťou Turkish Aerospace Industries na dodávku ľahkých turbovrtuľových cvičných lietadiel Hürkuş C.
Hürkuş C je cvične-bojová modifikácia výcvikového lietadla Hürkuş A navrhnutého spoločnosťou Turkish Aerospace Industries (TAI). Variant Hürkuş-C bol navrhnutý na výcvik pilotov a podporu misií, prieskumné a útočné misie. Môže niesť až 1500 kg výzbroje a môže vzlietnuť z nepripravených pristávacích dráh. Podrobnosti o počte objednaných lietadiel a termíne ich dodania neboli zverejnené.
20220525.jpg
Zdroj https://vk.com/wall-173678697_265922 z 25.05.2022

Odpovědět