„První obětí každé války je pravda.“ Aischylos

Mali

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3157
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Mali

Příspěvek od El Diablo » 24 pro 2021, 14:25

ČR je mezi zeměmi, které odsoudily nasazení ruských žoldnéřů v Mali
Dnes 13:42 – Paříž/Bamako
Alex Švamberk, Novinky, ČTK
Patnáct zemí včetně České republiky, Francie a Británie odsoudilo nasazení ruských žoldnéřů z Vagnerovy skupiny v Mali. Obvinily současně Ruskou federaci, že poskytuje materiální a logistickou podporu Vagnerově skupině. Text zveřejnilo francouzské ministerstvo zahraničí.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... i-40382123
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3157
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Mali

Příspěvek od El Diablo » 25 pro 2021, 16:43

V Mali nejsou žádní bojovníci z Vagnerovy skupiny, ujišťují úřady této země
16:04 25.12.2021
Vláda Mali popřela informace, podle nichž na jejich území dorazili žoldnéři z Vagnerovy skupiny, informovala v sobotu francouzská média. V komuniké se kromě jiného zdůrazňuje, že Mali „spolupracuje s Ruskem, historickým partnerem, pouze na mezistátní úrovni“.
https://cz.sputniknews.com/20211225/v-m ... 81795.html
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8314
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Mali

Příspěvek od skflanker_ » 23 led 2022, 14:58

В Мали при обстреле военной базы погиб французский военнослужащий // V Mali pri streľbe na vojenskú základňu zabili francúzskeho vojaka
Počas ostreľovania základne zahynul francúzsky vojak ktorý sa zúčastnil operácie Barchan v Mali. Vojak 54. delostreleckého pluku „zomrel v dôsledku mínometného útoku na francúzsku vojenskú základňu v Gao (na juhovýchode Mali), ku ktorému došlo v sobotu 22.01.2022. Ďalších 9 francúzskych vojakov utrpelo zranenia. Desiatnik Alexandre Martin sa stal 53. francúzskym vojakom, ktorý zomrel v zóne Sachelia za posledných 8 rokov.
Zdroj https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/13501473 z 23.01.2022

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 5091
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Mali

Příspěvek od lasib » 30 led 2022, 17:15

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v rozhovore pre týždenník Journal du Dimanche uviedol, že ruskí Wagnerovci rozkradaju zdroje Mali ...
https://m.censor.net/ua/news/3313006/fr ... ursiv_mali

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 12288
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Mali

Příspěvek od petrp » 31 led 2022, 12:28

:sipka: Wagnerovci lezou Francouzům v Sahelu do zelí
Zatímco z Ukrajiny toho pro Francii moc nekouká, sahelské Mali a Středoafrická republika znamenají pro Francii uran. Francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Yves Le Drian vyjádřil opakovaně svou nevrlost z etablování ruské Wagnerovké veteránské soukromé armády v Sahelu. Francie je v Sahelu na mrtvém bodě, a kruhy v Bamako vidí v Rusech reálnější naději na potlačení islámistů a stabilizaci situace v zemi. Navíc Rusové na rozdíl od Francouzů nenesou koloniální stigma a vztahy se dají bez předsudků ustavit na zelené louce.
https://www.larazon.es/internacional/20 ... 2ipje.html
„Všechno, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. Ale všechno, co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí.“ ...
"Když máš tři děti, tak čtvrté už nevadí." Robin Ferro

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 6895
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Mali

Příspěvek od homer » 31 led 2022, 15:44

Francouzský velvyslanec v Mali dostal příkaz opustit zemi do 72 hodin.
https://t.me/sashakots/28120

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 10101
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Mali

Příspěvek od martanus » 31 led 2022, 18:32

:sipka: Mali vykoplo francouzského velvyslance
Maliská vojenská junta oficiálně vykopla francouzského velvyslance.
Dostal 72 hodin na to, aby si vyzvedl své věci a opustil zemi.
Důvodem byly výroky francouzského ministra zahraničí, který označil úřady Mali za „nezákonné“ a obvinil je z obchodu s PMC „Wagner“.
Výsledkem bylo, že v Mali označili prohlášení Francouzů za pobuřující a nepřátelské, načež ukázali na dveře.

Malijský státní tisk říká, že je načase, aby se Francii připomnělo, že Mali není francouzská prefektura, ale suverénní země, která rozhoduje o tom, jak as kým bude obchodovat. Francie by měla omezit své koloniální reflexy a přestat se vměšovat do záležitostí své bývalé kolonie.

Dalším krokem by mohl být formální požadavek na stažení všech francouzských jednotek z území Mali.
Francouzské ministerstvo obrany již uvedlo, že pokud budou náklady na pobyt vojáků v Mali příliš vysoké, budou staženi.
https://colonelcassad.livejournal.com/7418481.html
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

classix
Senior redaktor
Příspěvky: 3359
Registrován: 17 úno 2017, 14:09

Re: Mali

Příspěvek od classix » 03 úno 2022, 10:45

Mali: Francie tam musí bezpodmínečně musí být , aby ochránila své uranové doly v Nigeru
Když už bylo klima mezi Paříží a Bamakem zhoubné několik měsíců, napětí mezi oběma zeměmi výrazně vzrostlo, do pondělí 31. ledna, když vojenská junta u moci vykázala francouzského velvyslance v Mali. Ale obstrukce junty, která v regionu šíří protifrancouzské nálady, by mohly vyústit v otázku francouzského stažení, zatímco Paříž se od roku 2013 vojensky angažuje v Mali za cenu 48 mrtvých ( 53 v Sahelu) a miliardy eur.

„Musíme si uvědomit, že podmínky naší intervence, ať už vojenské, ekonomické nebo politické, jsou stále obtížnější, zkrátka v Mali nemůžeme zůstat za žádnou cenu,“ prohlásil v sobotu 29. ledna francouzský ministr ozbrojených sil, Florence Parly, France, zatímco Paříž a její spojenci si dali dva týdny na to, aby rozhodli o vývoji svého vojenského závazku. Pro ředitele jaderné observatoře Stéphane Lhomme je Mali také srdcem regionu, který se stal důležitým ekonomickým problémem.

Jaké jsou francouzské hospodářské a průmyslové zájmy v Mali?
Sůl, zlato, vápenec, to všechno jsou těžební zdroje využívané v Mali a které přitahují investory z různých prostředí. Zatímco několik dalších zdrojů země (jako je železo, bauxit nebo ropa) stále zůstává z velké části nevyužito, největším zájmem země, jako je Francie, je především udržení míru v Mali, zejména ochrana jeho ložisek uranu v sousedním Nigeru.

Měla by však Francie zůstat v Mali?
Francouzská vojenská přítomnost je přímo zaměřena na zabezpečení dodávek uranu do francouzských elektráren: ten se těží v dolech na severu Nigeru, pouštní oblasti oddělené od Mali pouze čárou na geografických mapách. Francie tam absolutně musí být, aby chránila tuto oblast. To je klíčové pro francouzský jaderný průmysl, a tedy pro francouzskou politickou moc, protože v tomto regionu již došlo k hrozbám a útokům.

Těžba těchto dolů však značně poklesla, protože došlo k diverzifikaci s Kazachstánem, Kanadou a Austrálií, ale svého času to bylo velmi důležité. Dnes musíme být stále na 15% uranu z Nigeru používaného francouzskými jadernými elektrárnami, takže je to stále poměrně významné. Pokud by se náhle zastavil, představovalo by to skutečné problémy

Francie tedy nemá na mysli jen boj proti džihádistům?
jsou propojeni. Odchod francouzských jednotek by byl velmi problematický. Protože i když vždy existuje možnost přeorientovat se na Niger – protože miny jsou na té straně –, když necháte druhou část oblasti v rukou džihádistů, pro ně je požehnaným chlebem, aby mohli připravovat útoky. Francie tedy potřebuje chránit své uranové doly tím, že bude na obou stranách.

https://www.tf1info.fr/international/sa ... 08856.html
Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 27947
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Mali

Příspěvek od Alchymista » 17 úno 2022, 14:15

https://cz.sputniknews.com/20220217/fra ... 58625.html
Francie a její spojenci včetně Čechů stáhnou vojáky z Mali. Macron prozradil, kam budou přemístěni
Francie, její evropské spojenecké země a Kanada se rozhodly zahájit koordinované stahování vojáků z Mali, uvádí se ve společném komuniké, které ve čtvrtek vydal Elysejský palác.
„Vzhledem k četným překážkám ze strany přechodné vlády v Mali se Kanada a evropské státy zapojené do operace Barkhane a v rámci mise Takuba domnívají, že již nejsou plněny politické, operační a právní podmínky pro efektivní plnění jejich vojenských závazků v boji proti terorismu v Mali, a proto se rozhodly zahájit koordinované stažení svých vojenských zdrojů z malijského území,“ uvádí se v komuniké.
Na žádost svých afrických partnerů se však evropské země a Kanada „dohodly, že budou pokračovat ve společné akci proti terorismu v oblasti Sahelu, zejména v Nigeru a Guinejském zálivu, a že do června 2022 povedou politické a vojenské konzultace s cílem vymezit parametry této společné akce“. V misi Takuba působí v Mali i české síly.
Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že vojáci evropských spojenců budou po stažení z Mali umístěni v sousedním Nigeru.
„Na základě dohody s nigerskými úřady budou evropské síly rozmístěny po boku nigerských vojenských sil v pohraniční oblasti s Mali,“ řekl Macron na čtvrteční tiskové konferenci.
Uvedl, že stažení evropských spojeneckých sil z Mali bude koordinováno s malijskými vojenskými orgány a misí OSN v Mali.
V roce 2014 zahájila Francie v regionu protiteroristickou operaci Barkhane. Misi podporuje regionální struktura G5, která byla založena v témže roce. Cílem operace v saharsko-sahelské oblasti (Niger, Mali, Burkina Faso, Mauritánie a Čad) je boj proti terorismu a stabilizace situace do té míry, aby místní orgány byly schopny samy zajistit bezpečnost. V létě 2021 francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že Paříž změní model své vojenské přítomnosti v Sahelu: operace Barkhane ve své současné podobě skončí a bude nahrazena mezinárodní aliancí zahrnující země v regionu a další partnery.
V březnu 2020 vytvořila Francie a její evropští spojenci operativní skupinu Takuba pro boj proti terorismu v Mali. Kromě Francie se na vytvoření operativní skupiny podílejí Německo, Belgie, Velká Británie, Dánsko, Estonsko, Mali, Nizozemsko, Niger, Norsko, Portugalsko, Švédsko a Česká republika.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 12288
Registrován: 31 led 2017, 18:04
Bydliště: Kaj chceš...

Re: Mali

Příspěvek od petrp » 21 úno 2022, 22:20

V Mali oslavují odchod NATO pálením vlajky Francie a EU, a máváním ruskou a malijskou
O víkendu oslavovali tisíce lidí v malijském Bamaku vynucený odchod NATO pálením vlajek Francie a EU, a máváním ruskými a malijskými vlajkami. "Francie nás podvedla, máme dost francouzské armády, Francii nepotřebujeme!", skandovali manifestující. Pro ČR je to po Afghánistánu další prohraná válka po boku koalice NATO a spol., která dobudoucna může znamenat placení reparací. Ale nevadí mnozí čeští politici už vedou ČR do války další, opět pramálo nadějné.
https://www.eurabia.cz/Articles/66442-v ... jskou.aspx
„Všechno, co se stane jednou, už se nemusí stát nikdy. Ale všechno, co se stane dvakrát, určitě se stane i potřetí.“ ...
"Když máš tři děti, tak čtvrté už nevadí." Robin Ferro

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8314
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Mali

Příspěvek od skflanker_ » 04 dub 2022, 19:12

Streda 30.03.2022 boli do Mali z Ruska dodané 2x bojové vrtuľníky rodiny Miľ Mi-24P (Ми-24П) + mobilný 3D prehľadový radar 59N6-TE Protivnik-GE (59Н6-ТЕ Противник-ГЕ). V minulosti už boli dodané 4 vrtuľníky a iná výbava.
20220404.jpg
Zdroj https://t.me/vertolatte/6131 z 03.04.2022 + klon https://vk.com/wall-173678697_256849 z 04.04.2022

tomaspetr
Samostatný redaktor
Příspěvky: 2453
Registrován: 16 úno 2017, 20:13
Bydliště: Praha

Re: Mali

Příspěvek od tomaspetr » 03 kvě 2022, 06:41

www. news.mail.ru/politics/51144269/?frommail=1

Власти Мали объявили о разрыве оборонного соглашения с Францией
Мали разрывает соглашение в сфере обороны с Францией, объявил в телеобращении официальный представитель правительства полковник Абдулае Майга, который в 2017 году был премьером страны.

Vláda Mali rozhodla o zrušení vojenské dohody s Francii
Mali vypovídá Smlouvu o obraně s Francii, sdělil v televizním vystoupení oficiální představitel vlády plukovník A. Majga, který byl v 2017 roce premiérem země.
Credo in me
Spero on Deum

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 10101
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Mali

Příspěvek od martanus » 17 kvě 2022, 15:01

Mali viní západní národ z neúspěšného pokusu o převrat
Mali v pondělí pozdě večer oznámilo, že bezpečnostní síly zmařily pokus o protiútok, který podle něj podporovala nejmenovaná západní vláda. Toto oznámení bylo posledním zmatkem, který se odehrál v této západoafrické zemi, kde plukovník Assimi Goita vedl převraty v letech 2020 a 2021, než se stal prezidentem. "Tito vojáci byli podporováni západním státem," řekl mluvčí vlády plukovník Abdoulaye Maiga ve státní televizi. O jakou zemi se jedná, neuvedl. Vztahy s bývalým kolonizátorem Francií se však za Goitovy vlády výrazně zhoršily. Zhoršení vztahů přimělo francouzskou armádu zahájit stahování svých jednotek, které devět let bojovaly proti islámským extremistům.

Vláda "s maximální přísností odsoudila tento pobuřující útok", uvedl Maiga. Pokus měl "ztížit - nebo dokonce zničit - značné úsilí o zajištění bezpečnosti naší země a návrat k ústavnímu pořádku, který zaručuje mír a stabilitu," pokračoval.

Maiga uvedl, že bezpečnostní síly puč potlačily v noci na středu. Dodal, že ve snaze dopadnout komplice byla posílena bezpečnost na kontrolních stanovištích na silnicích opouštějících hlavní město Bamako a na hranicích země.

Obvinění ze zahraničního vměšování přišlo v době, kdy se Goitův režim dostává do stále větší izolace. O den dříve vláda oznámila, že Mali vystupuje z regionálních bezpečnostních sil pěti zemí známých jako G-5, a minulý měsíc uvedla, že trvale pozastavuje činnost francouzských médií Radio France International a France 24, dvou nejposlouchanějších zpravodajských stanic v zemi. Úřady obvinily RFI a France 24 ze zveřejňování nepravdivých zpráv o zneužívání ze strany malijských vojáků.
https://www.africanews.com/2022/05/17/m ... p-attempt/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 6895
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Mali

Příspěvek od homer » 20 kvě 2022, 20:13

V úterý 17. května proběhlo v belgickém Bruselu za účasti ministryně obrany Jany Černochové zasedání ministrů obrany členských zemí EU
Hlavní pozornost byla věnována výcvikové misi v Mali. Ministryně Černochová při této příležitosti informovala své kolegy o probíhajících přípravách české armády na převzetí velení v této misi, které by mělo proběhnout v druhé polovině tohoto roku. Unijní ministři se zároveň shodli na nutnosti revize celé mise. „Potřebujeme záruky, že mise bude efektivní a naši vojáci budou v bezpečí. Vše se bude odvíjet od jednání s malijskou přechodnou vládou. Přítomnost Wagnerovy skupiny a tedy kolaboraci s Ruskem, nelze tolerovat donekonečna,“ sdělila v této věci ministryně Černochová.
https://www.securitymagazin.cz/defence/ ... 68775.html

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8314
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Mali

Příspěvek od skflanker_ » 06 črc 2022, 09:30

Pri výbuchu míny v Mali zahynuli dvaja príslušníci misie OSN
Pri výbuchu míny nastraženej pri ceste na severe afrického štátu Mali zahynuli v utorok 05.07.2022 dvaja príslušníci mierových síl OSN. Ďalší 5 vojaci utrpeli vážne zranenia. Šlo o obrnené vozidlo, ktoré bolo súčasťou zásobovacieho konvoja misie OSN na podporu mieru v Mali (MINUSMA). K incidentu došlo na ceste medzi mestami Tessalit a Gao. Predstaviteľ misie OSN uviedol, že obaja mŕtvi sú Egypťania. Zranených evakuovali po tom, ako boli na miesto výbuchu vyslané jednotky rýchleho zásahu, uviedla MINUSMA vo vyhlásení.
MINUSMA je jednou z najväčších mierových operácií OSN, pričom je zároveň aj jednou z najnebezpečnejších. O život prišlo už 177 jej vojakov, pričom posledné 4 úmrtia MINUSMA hlásila v 06/2022. Misia MINUSMA má v plnom stave 13289 príslušníkov ozbrojených síl a 1920 policajtov. Bezpečnostná rada OSN jej 29.06.2022 predĺžila mandát o ďalších 12 mesiacov. Misia bude teraz pôsobiť bez leteckej podpory Francúzska, ktorú odmietlo samotné Mali - jeho vládnuca junta je totiž v spore s vládou v Paríži.
Zdroj https://www.teraz.sk/zahranicie/pri-vyb ... lanok.html z 05.07.2022

Uživatelský avatar
El Diablo
Senior redaktor
Příspěvky: 3157
Registrován: 07 úno 2017, 18:56

Re: Mali

Příspěvek od El Diablo » 22 črc 2022, 22:06

Islamisté zaútočili na hlavní vojenskou základnu v Mali, kde sídlí prezident
Dnes 21:31 – Bamako
ČTK
Islámští ozbrojenci zaútočili na hlavní vojenskou základnu Kati v Mali, kde pobývá dočasný prezident země, plukovník Assimi Goita. Během útoku, při kterém ozbrojenci použili i nálože v automobilech, byl zabit jeden voják a sedm útočníků. Dalších osm islamistů malijští vojáci zadrželi, informovala agentura Reuters s odvoláním na zdroje ozbrojených sil.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/ ... t-40403744
Co cítíte, když střílíte teroristy?
Zpětný ráz.
http://www.eldiablo.webz.cz/
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 8314
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Mali

Příspěvek od skflanker_ » 09 srp 2022, 23:15

Rusko odovzdalo / previedlo pre potreby VVS Mali niekoľko bojových lietadiel rodiny Suchoj Su-25 (Су-25), cvičných lietadiel L-39, ako aj vrtuľníkov rodiny Mi-8 (Ми-8) a Mi-24 (Ми-24). Pri tejto príležitosti sa v Bamaku konala slávnostná ceremónia, ktorej bezpečnosť zabezpečovali bojovníci ČVK Wagner (ЧВК Вагнера), ktorá v tejto africkej krajine rozširuje svoje aktivity.
20220809.jpg
Video 1 https://vk.com/video-123538639_456287934 dĺžka 30 sek.
Video 2 https://vk.com/video-123538639_456287933 dĺžka 47 sek.
Zdroj https://vk.com/wall-123538639_2886373 + https://t.me/boris_rozhin/60036 z 09.08.2022

Odpovědět