„První obětí každé války je pravda.“ Aischylos

Zajímavé informace z oblasti - Střední Amerika a Karibik

Odpovědět
QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Zajímavé informace z oblasti - Střední Amerika a Karibik

Příspěvek od QVAK » 19 srp 2018, 14:02

Piráti z Karibiku jsou zpět, terorizují obchodní lodě i rybáře

V karibské oblasti se v minulém roce výrazně zvýšil počet případů pirátství a praktiky pirátů jsou stále brutálnější, informuje server Washington Post. Za zhoršením situace je zřejmě politická a ekonomická krize v regionu. Podle pozorovatelů v oblasti se často pirátství děje s požehnáním a ve spolupráci se zkorumpovanými státními zaměstnanci, zejména ve vodách Venezuely, která se potýká s rozsáhlou politickou a ekonomickou krizí. „Je to kriminální chaos bez zábran všude kolem venezuelského pobřeží,“ řekl pro Washington Post Jeremy McDermott z neziskové organizace Insight Crime, která sleduje vývoj organizovaného zločinu v Latinské Americe a Karibiku.
Detailní informace o pirátství v této oblasti sice chybí, dvouletá studie organizace Oceans Beyond Piracy (Oceány bez pirátství) však zaznamenala v minulém roce 71 vážných incidentů včetně loupení na obchodních lodích či útoků na jachty, což je nárůst o 163 % oproti roku 2016. Většina z nich se odehrála právě ve vodách Karibiku.
https://echo24.cz/a/SaUqx/pirati-z-kari ... e-i-rybare

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavé informace z oblasti

Příspěvek od QVAK » 13 pro 2018, 00:20

Ruské strategické bombardéry létaly nad Karibikem

Ruské strategické bombardéry, které v minulých dnech přiletěly do Venezuely, vykonaly desetihodinový let nad Karibským mořem. V Moskvě to ve středu oznámilo ruské ministerstvo obrany. Dva bombardéry Tu-160, schopné nést jaderné zbraně, obří transportní letoun An-124 Ruslan a doprovodné letadlo Il-62 dorazily do Caracasu v pondělí.
Podle venezuelského ministerstva obrany se skupina ruských letadel ve Venezuele účastní společných manévrů. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že při letu nad Karibským mořem ruské bombardéry doprovázely venezuelské stroje Su-30 a F-16 a společně "plnily letové úkoly".
https://echo24.cz/a/ShZFP/ruske-strateg ... -karibikem

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11412
Registrován: 07 úno 2017, 16:20
Bydliště: Praha

Re: Zajímavé informace z oblasti - Střední Amerika a Karibik

Příspěvek od QVAK » 20 čer 2019, 19:57

Z Miami vyplula nemocniční loď amerického námořnictva, pomůže uprchlíkům z Venezuely

Z přístavu v Miami na Floridě ve čtvrtek vyplula nemocniční loď amerického námořnictva, jejíž posádka má v zemích karibské oblasti a Střední a Jižní Ameriky během pěti měsíců pomáhat tamním úřadům se zdravotní péčí o uprchlíky z Venezuely. Nejde o první misi této lodi do oblasti, naposledy tam plula koncem loňského roku.
Na lodi USNS Comfort, která slouží americkému námořnictvu od roku 1987, je asi tisíc nemocničních lůžek, z toho 80 na jednotkách intenzivní péče, a 12 operačních sálů. Loď disponuje zdravotnickým vybavením, včetně několika rentgenů a tomografu, či krevní bankou. Na lodi je asi tisícovka lékařů a zdravotníků, kromě Američanů jsou mezi nimi i Kanaďané, Peruánci, Mexičané či Brazilci.
https://echo24.cz/a/SZBER/z-miami-vyplu ... -venezuely

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 27925
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zajímavé informace z oblasti - Střední Amerika a Karibik

Příspěvek od Alchymista » 30 zář 2021, 16:16

https://cz.sputniknews.com/20210930/bar ... 09200.html
Barbadoský parlament odmítl uznat Alžbětu II. za hlavu státu
V den 55. výročí nezávislosti na Velké Británii se Barbados změní z ústavní monarchie na republiku. Královna Alžběta II. přestane být hlavou státu.
Barbadoský parlament podpořil změnu ústavy, podle které nebude již královna Velké Británie Alžběta II. hlavou této karibské země, informuje agentura EFE. Za tuto změnu hlasovali poslanci jednohlasně.
30. listopadu, v den 55. výročí nezávislosti na Británii, změní Barbados formu vlády z monarchie na republiku.
Barbadoská premiérka Mia Mottleyová připomněla, že jednání o přeměně v republiku byla zahájena před více než 20 lety, a označila rozhodnutí parlamentu za dobře promyšlený krok. „Tento rozhovor pokračuje od prosince 1998,“ poznamenala premiérka.
Tuto iniciativu označila za „jednoduchou, ale funkční novelu zákona“, poněvadž jde pouze o změnu státního statutu a odmítnutí podřídit se Alžbětě II., nic jiného se však v ústavě nezmění.
Později mají být vypsány volby prezidenta Barbadosu, dodala Mottleyová.
Obyvatelstvo Barbadosu čítá asi 280 tisíc lidí. Země získala nezávislost na Velké Británii v roce 1966, ale zachovala si formální spojení s britskou monarchií. Prvním premiérem země byl Errol Barrow.
Záměr přeměnit stát v republiku oznámila na podzim 2020 generál-guvernérka Barbadosu Sandra Masonová, která zastupuje na ostrovu Alžbětu II.: „Nastal čas, abychom za sebou úplně nechali naši koloniální minulost.“ Země podle jejích slov chce, aby ji spravoval barbadoský rodák.
V Buckinghamském paláci prohlásili, že tuto otázku mají řešit vláda a obyvatelé Barbadosu. Zdroj BBC informoval, že pro Londýn „to nebylo překvapením“. Naposledy zavítala Alžběta II. na Barbados v roce 1989, píšou The Times.
Alžběta II. je formální hlavou státu v 16 královstvích Společenství. Po změně formy vlády opustí Barbados toto společenství, ale zůstane členem Společenství národů, jež má 54 členů. Možnost zavedení republikové vlády, v důsledku čehož nebude Alžběta II. hlavou státu, zvažují také na Jamajce.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 27925
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Zajímavé informace z oblasti - Střední Amerika a Karibik

Příspěvek od Alchymista » 25 lis 2021, 16:13

https://echo24.cz/a/SyUgz/video-na-mart ... li-obchody
VIDEO: Na Martiniku demonstrovali proti vládním opatřením, lidé rabovali obchody
Lidé protestující proti koronavirovým omezením na ostrově Martinik, který je zámořským územím Francie, v noci rabovali obchody a zapalovali barikády. Uvedla to rozhlasová stanice France Info, podle které demonstrace proti pandemickým restrikcím značně zesílily.

Stanice na svých stránkách zveřejnila videa ze sociálních sítích, na kterých je vidět, jak lidé utíkají z nákupního centra s náručí plnou věcí nebo zapalují barikády na silnicích. Nejvíce napjatá situace je v metropoli Fort-de-France.
#Martinique l'occupation de la route est plutôt festive à Sainte-Marie (vidéo RS). pic.twitter.com/17zz6ostHp
— Martiniquela1ère (@Martiniquela1e) November 25, 2021
Na Martiniku i na nedalekém ostrově Guadeloupe, dalším francouzském ostrově v Karibiku, vypukly minulý týden protesty proti pandemickým omezením, včetně povinného očkování zdravotníků a některých dalších profesí. Lidé na obou ostrovech stříleli po policistech; úřady v úterý na Martiniku registrovaly devět zraněných policistů, na Guadeloupu dva. Na obou ostrovech je vyhlášená generální stávka.

Ministr pro zámořská území Sébastien Lecornu na čtvrtek svolal videokonferenci s představiteli obou ostrovů. Chce na ní jednat o dalších protiepidemických opatřeních a také o mladých lidech, kteří stojí na barikádách a účastní se výtržností.

Karibik zasáhla v posledních týdnech nová vlna koronavirových infekcí, která vedla k uzávěrám, zrušeným letům a zahlcení nemocnic. Děje se tak ve chvíli, kdy turistický sektor začal vykazovat známky oživení.
#Martinique➡️des groupes s'attaquent aux commerces du centre commercial créolis à Mansarde au Robert (vidéo RS) pic.twitter.com/VXgfuHlNlV
— Martiniquela1ère (@Martiniquela1e) November 25, 2021
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 5453
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Zajímavé informace z oblasti - Střední Amerika a Karibik

Příspěvek od IgorT » 30 lis 2021, 09:01

Po 400 rokoch koniec zväzku s monarchiou. Barbados sa stal republikou

Karibský ostrov Barbados sa stal republikou. Britskú kráľovnú Alžbetu II. ako hlavu štátu dnes nahradila Sandra Masonová, ako vôbec prvá prezidentka krajiny, ktorú si Barbadosania zvolili minulý mesiac. Masonová bola doposiaľ generálnou guvernérkou, čo znamená, že v krajine oficiálne zastupovala britskú kráľovnú.
30-3.JPG
30-3.JPG (74.08 KiB) Zobrazeno 822 x
https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/60 ... epublikou/

Odpovědět