Stránka 1 z 6

Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 23 dub 2017, 21:00
od petrp
Trocha vzpomínání - Echo communications satellite project, aneb jak v roce 1960 u AT&T zkoušeli globálně komunikovat přes balónový "satelit"...


Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 25 dub 2017, 18:16
od petrp
Známý výrobce radarů ERA dokončil vývojové centrum za čtvrt miliardy
Pardubický výrobce pasivních radarů a letových systémů ERA dokončil své nové sídlo a vývojové centrum. Podle generálního ředitele Viktora Sotony je to kolektivní dílo, na kterém architekti spolupracovali se zaměstnanci a domlouvali se na detailech stavby. Stavba začala v létě 2015 a trvala 18 měsíců. Letos v lednu se zaměstnanci do sídla přestěhovali. "Více než 20 let jsme byli v pronájmu. Nyní máme důstojné sídlo. Jenom rok jsme se společně s architekty ptali našich pracovníků, jak objekt vybavit," uvedl ředitel.

http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/z ... dy-1331663

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 26 dub 2017, 11:20
od Beda
petrp píše:
25 dub 2017, 18:16
Známý výrobce radarů ERA dokončil vývojové centrum za čtvrt miliardy
Pardubický výrobce pasivních radarů a letových systémů ERA dokončil své nové sídlo a vývojové centrum. Podle generálního ředitele Viktora Sotony je to kolektivní dílo, na kterém architekti spolupracovali se zaměstnanci a domlouvali se na detailech stavby. Stavba začala v létě 2015 a trvala 18 měsíců. Letos v lednu se zaměstnanci do sídla přestěhovali. "Více než 20 let jsme byli v pronájmu. Nyní máme důstojné sídlo. Jenom rok jsme se společně s architekty ptali našich pracovníků, jak objekt vybavit," uvedl ředitel.

http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/z ... dy-1331663
Kousek od mista co meli v pronajmu ( kus Tovarny mlynskych stroju, TMS kouil Excalibur a posla to do konkurzu ) pred lety zkrachoval velkosklad elektro materialu a vyrobna rozvadecu. Koupili to asi pred 10 lety. Ted k tomu neco dostaveli, rozsirili to.
EX-majitel, take Sotona ( jen shoda jmen ) mel tezkou autonehodu a je uz tri mesice na JIP. Pred lety dostal infarkt a tak zjistil ze zdravi je prednejsi a prodal to americanum. Nekolikrat to zmenilo majitele, nikdo z nich nechtel rozvoj firmy, az ted posledni majitel Omnipol.
Sotona drive delal hlavniho inzenyra ve Vyzkumnem ustavu Opocinek, s radou spolupracovniku odesel a zalozil ERA. Je radioamater, je jich tam rada.
Delaji i bazmeky do aut a vseho co jezdi po letisti, sleduje to sekundarni lokator. Bylo par havarek jezdicich stroju s letadlem, tak chytli nastup te techniky. Take diky tomu ze nebyl velky zajem o vojenskou techniku, slo se na civil.
Zajimave je ze Tesla Pardubice padla, vzniklo tady okolo 20 firem zalozenych zamestanci Tesly a jedou.......

p.s. Vedle je CHKO Nemosicka stran, neni na seznamu OKFF. Driv to bylo pekne misto na prochazku, ted je to zarostla dzungle.

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 07 kvě 2017, 21:13
od Grif
Vzducholodě se pro vojenské účely využívaly v průběhu celého 20. století a neztrácejí svou aktuálnost ani na začátku nového milénia.

Třetí stupeň obrany

Programy vývoje vojenských vzducholodí existují v mnoha zemích. Výhody těchto letadel jsou nasnadě: velká nosnost, délka letu bez mezipřistání, menší využití paliva ve srovnání s letouny a vrtulníky, velká spolehlivost a délka působení ve vzduchu. Kromě toho vzducholodě nepotřebují přistávací dráhu — mohou totiž vzlétnout z jakékoliv více méně rovné plochy. Mají však i své nevýhody: nízká rychlost (maximálně 160 km/h) a špatné manévrovací schopnosti. Navzdory tomu vzducholodě mohou plnit některé úkoly, na něž jejich negativní charakteristiky nemají zásadní vliv.

Na začátku roku 2015 poradce prvního zástupce generálního ředitele ruského koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev uvedl agentuře RIA Novosti, že se již začalo pracovat na projektu vzducholodě pro potřeby protiraketové obrany země. Může se stát plnohodnotným prvkem systému včasného varování před raketovým útokem, jenž je dnes tvořen dvěma stupni — orbitální skupinou družic a pozemními radiolokačními stanicemi.

„Hlavní výhodou vzducholodi je velká využitelná plocha, na kterou lze umístit anténní systémy," řekl Vladimir Michejev, „tyto lokátory mohou zaznamenat start mezikontinentálních balistických raket (MBR) a sledovat trajektorii letu jejich hlavic. KRET zajistí potřebnou elektroniku, zatímco samotný aerostat projektuje aeronautické středisko Augur."
Jedná se o perspektivní vzducholoď Atlant, jenž má podle plánu poprvé vzlétnout v roce 2018. Projekt je rozdělen na tři modifikace s nosností 16, 60 a 170 tun. Pro vojenské účely budou pravděpodobně využity těžší modely. Uvádělo se, že Atlanti budou schopni působit ve výšce 10 tisíc metrů, což je dostatečně vysoko, aby mohli objevit hlavici MBR na počáteční a závěrečné fázi letu.

Kromě toho velké užitečné zatížení a vysoký dolet — až 5000 kilometrů — umožní využívat tyto vzducholodě pro převoz vojenské techniky. Největší Atlant dokáže transportovat mnohem těžší náklad než vojensko-transportní letoun An-124: 170 tun oproti 120. Teoreticky dokáže vynést do vzduchu tři tanky T-90 s veškerou municí nebo osm bojových vozidel pěchoty BMP-3.
Náhrada pro družice

Atlant přitom nepatří mezi nejneobvyklejší projekty aerostatů současnosti. Perspektivní bezpilotní vzducholoď Berkut od společnosti Augur dokáže vystoupat do výšky 20-23 km a zůstat viset ve vzduchu 3-4 měsíce. Takových vlastností se podařilo dosáhnout díky systému elektrického napájení pomocí slunečních panelů. Mezi hlavní úkoly vzducholodě budou patřit zajištění komunikačního spojení, letecké snímkování a sledování velkých ploch země. Teoreticky ho ale bude možné využívat i pro účely radioelektronickho boje, protivzdušné obrany a sledování cílů. Taková letadla by se mohla hodit například pro ruské vojenské jednotky v Arktidě — díky polárnímu dnu Berkut nebude mít problém se zdroji energie.
V perspektivě stratosférické vzducholodě budou moci nahradit družice mobilního spojení vojenského a civilního určení. Aerostat ve výšce 20 km je schopen zajistit nepřetržité spojení do vzdálenosti 760 km. Přitom vzducholodě jsou mnohem levnější než družice, nepotřebují žádné nosné rakety a po skončení délky životnosti neplní řady vesmírného smetí na orbitě. Navíc v případě jejich poruchy je lze dostat zpět na zem a provést nutné opravy.
Jak jsou na tom ostatní?

Spojené státy mají dva programy vojenských vzducholodí — taktické a strategické. K taktickým vzducholodím patří mini-aerostaty Combat SkySat Phase 1 vážící pouze dva kilogramy a jež již byly využity v Iráku, kde zajišťovaly radiové spojení mezi pozemními vojenskými jednotkami v okruhu 320 km. Americká armáda má v plánu zvýšit užitečné zatížení těchto „drobečků", aby na ně bylo možné rozmístit další vybavení — například HD kamery. Cena jednoho aerostatu se pohybuje pouze kolem 2000 amerických dolarů. Mohou se tak stát levnou alternativou bezpilotním letounům.

Strategický program tvoří stratosférické vzducholodě, mezi něž patří například projekt Stratelite. Jedná se o telekomunikační platformu pro zajištění spojení o ploše 800 tisíc čtverečních kilometrů. Její výroba však nebyla zahájena. Pro tuto chvíli američtí vědci pracují na projektu průzkumné vzducholodi, která bude schopna pracovat v 80km výšce, tedy v horní části stratosféry.

USA měly několik projektů vojenských výškových vzducholodí, jež měly být vyzbrojeny střelami s plochou dráhou letu a naváděnými leteckými pumami. Nicméně projekt byl odmítnut ještě v koncepčním stádiu — obrovské a neohebné aerostaty by byly příliš lákavým cílem pro prostředky protivzdušné obrany potenciálního nepřítele.

Tento problém se snaží vyřešit Čína, která v roce 2015 otestovala vzducholoď Yuanmeng, jež v budoucnu může stoupnout až do výšky 100 km, tj. mimo dostřel existujících systémů protivzdušné obrany.

Projekty vzducholodí dvojího určení mají i evropští výrobci. Německá společnost Cargolifter AG ještě na konci 90. let začala pracovat na aerostatu Cargolifter CL160, který má být schopen zvednout náklad o hmotnosti 160 tun a převézt ho na vzdálenost 10 tisíc kilometrů. Vzducholoď však nikdy nebyla vyrobena.
https://cz.sputniknews.com/svet/2017050 ... aty-Rusko/

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 18 čer 2017, 11:25
od skflanker_
Rusko zverejnilo štatistiku za rok 2016 ohľadom svojej PVO - Proti Vzdušnej Obrany
V roku 2016 vojaci radarov PVO vyhlásili bojovú pohotovosť 1. stupňa 4.000 krát (4000x /365 dní = 10,96 poplachov denne)
Identifikovali viac ako 2.000 zahraničných vojenských lietadiel, z toho 800 ks bolo prieskumných / špionážnych. (2000x / 365 dní = 5,48 denne, 800x / 365 = 2,19 špiónov denne)
Celkovo za rok 2016 sledovali viac ako 600.000 lietajúcich objektov (600000 / 365 = 1.643,84 denne)
Vzhľadom na predchádzajúce roky sa narušenie vzdušného priestoru znížilo zo stoviek ročne na 16x za rok 2016 - podľa Kobana z dôvodu zvýšenej aktivity ruského letectva PVO v okolí ruských hraníc.
V roku 2016 sa vykonalo 40 bojových previerok u vojsk PVO.

Zdroj http://tass.ru/armiya-i-opk/4328353

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 19 čer 2017, 12:08
od petrp
Číňané spustili „kvantový kosmický závod“. Zatím s přehledem vedou
Čínskému výzkumnému týmu se podařilo demonstrovat postup, který by mohl zaručit z dnešního pohledu téměř dokonale bezpečnou komunikaci. Vyslali proud vzájemně „provázaných“ párů částic z oběžné dráhy k Zemi.
http://technet.idnes.cz/co-je-kvantove- ... 4_veda_mla

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 05 črc 2017, 08:16
od petrp
Mám jen já pocit, že někdo opět objevil Ameriku? :shock:

Češi vyřešili přenos dat v extrémním prostředí
Spolehlivý přenos informací v extrémním prostředí s intenzivním rušením je velkým problémem. Ten se nyní podařilo vyřešit firmě Foton s.r.o. ve spolupráci s Ústavem fyziky plazmatu Akademie věd ČR (ÚFP AV ČR). Vyvinuli společně unikátní prototyp spolehlivého systému s řídícími, měřícími a komunikačními a napájecími linkami na principu výlučně optického přenosu signálů i energie a využili je konkrétně pro řídicí a diagnostickou jednotku pulsního výkonového laseru.
http://21stoleti.cz/2017/07/04/cesi-vyr ... prostredi/

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 07 črc 2017, 03:51
od woxia
Ten přenos dat není až tak zajímavý, zajímavé je tam toto:
Účinnost konverze, tedy převodu optického výkonu na elektrický, přesahuje čtyřicet procent, což je hodnota, která v oblasti solární konverze není v současnosti dosažitelná.

Laser, fotodioda (spíše fototyristor) - věc dobře známá - ale oznámí 40% účinnost a nikoho nezajímá, že jdou prachy na hovadinu.

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 07 črc 2017, 09:35
od Beda
woxia píše:
07 črc 2017, 03:51
Ten přenos dat není až tak zajímavý, zajímavé je tam toto:
Účinnost konverze, tedy převodu optického výkonu na elektrický, přesahuje čtyřicet procent, což je hodnota, která v oblasti solární konverze není v současnosti dosažitelná.

Laser, fotodioda (spíše fototyristor) - věc dobře známá - ale oznámí 40% účinnost a nikoho nezajímá, že jdou prachy na hovadinu.
Nemichej prenos dat optikou, komunikaci a prenos vykonu a solarni panely. U solarnich panelu JPP pise okolo 25%, kolik ale dakazi udelat pro druzice se jiste taji, to je jedno z nejvice strezenych technologii. Tam se na penize nekouka, hlavni je ucinost. Tak zalezi k cemu to je.

Aktuální testy nezávislé organizace potvrdily, že solární panely Semprius dosahují účinnosti 33,9 %. To znamená, že více než třetina dopadajícího světla je přeměněna v elektřinu. Pro srovnání, běžné střešní solární panely dosahují účinnosti kolem 15 %.

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 07 črc 2017, 17:58
od woxia
Beda píše:
07 črc 2017, 09:35
Nemichej prenos dat optikou, komunikaci a prenos vykonu a solarni panely.
Já to nemíchám jak guláš k obědu, to míchají oni, nebo redaktor.

Přitom stačilo napsat to, že technologie je zajímá v tom, že na napájení potřebných součástek a obvodů stačí elektrooptický převod z optického propojení, které primárně slouží ke komunikaci - tj. že se ještě přidává do té optické trasy větší výkon, než je potřeba (zjednodušeně - použijí se SFP LC - tj. na vzdálenost 40 km - při propojení na 4 m a předřadí se optický člen, který ten větší výkon odebere a převede na elektřinu a přitom to SFP jede furt, ne jen tehdy, když se přenášejí data, případně tam kombinují dvě SFP na dvou rozdílných vlnových délkách z nichž jedno slouží na data a druhé na přenos výkonu)

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 08 zář 2017, 17:10
od Alchymista
Dvaja blazni
Nakoľko je to reálne, neviem, ale fungovať by to mohlo - amatersky postavená EMP/EMI zbraň

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 08 zář 2017, 18:49
od woxia
Otázka je, jak velkou dávku dostane obsluha - kamera to přežije, ale ty pruhy jsou dost vypovídající...

No a jak sundávali na závěr ze sebe ten "ochranný obleček" - hezky jsem se zasmála, když jsem si uvědomila, co asi také hodně chránili...

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 08 zář 2017, 19:02
od Alchymista
A čo?
V post-apokaliptickom svete sú základom ochrany olovené slipy - a olovený ladviňák pre ženy

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 08 zář 2017, 20:13
od petrp
Ty pruhy byly jen velmi krátkým pulsem, který je to schopno vyprodukovat. Výkonová hustota bude minimální, potřebovalo by to pořádný zdroj VN, pak by se dalo mluvit o zbrani. Ten paralyzér, magnetron opravdu nevybudí do pořádného výkonu. O likvidaci jakéhokoliv audio zařízení přes stěny a s tímto zdrojem se opravdu nedá ani uvažovat.....

Tady používá zdroj z mikrovlnky, tj. kontinuálních ca 800W...

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 12 zář 2017, 17:20
od WuVirr
Během cvičení na Urale vojáci zasadili radioelektronický úder „nepříteli“

Vojáci během cvičení na Urale zasadili radioelektronický úder komunikačním systémům „nepřítele“, uvedla tisková služba Středního vojenského okruhu.
Manévrů vojsk radioelektronického boje (REB) se zúčastnilo přes tisíc příslušníků ozbrojených sil Středního vojenského okruhu a kolem 200 kusů speciální techniky. Během akce se poprvé procvičovalo odhalení a potlačení radioelektronických objektů ve vzdálenosti do čtyř tisíc kilometrů (vzdálenost od Uralu do Atlantského nebo Indického oceánu).
Více zde: https://cz.sputniknews.com/svet/2017091 ... -nepritel/

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 27 zář 2017, 20:53
od Marfil
NEBO-M, radarový komplex, 3+1 pásma, odolnosť proti rušeniu, dosah 1800km, výška 1200 km, sleduje všetky ciele do ICBM po mini UAV, samozrejme neexistuje pre nebo neviditelné lietadlo.


Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 24 dub 2018, 22:19
od petrp
Ruská armáda zavede létající antény na kvadrokoptérách
Ruská armáda připravuje zavedení do výzbroje tzv. "létajících antén" na bázi dronů - kvadrokoptér. Jako první se tyto speciální kvadrokoptéry mají dostat k pozemním jednotkám radioelektronického boje (jako vybavení vozidel REB).
Podle informací ruského ministerstva obrany byly vyvinuty a odzkoušeny dva typy "létajících antén" na bázi kvadrokoptér. U prvního, volně létajícího typu je řízení a přenos dat zajišťován kódovaným rádiovým přenosem, u druhého, upoutaného typu pak speciálním kabelem. První typ má výhodu většího dostupu, může létat ve výškách přesahujících 300 metrů. Druhý typ se naopak vyznačuje větší nosností a podstatně větší výdrží, která může přesáhnout i 24 hodin.
Používání "létajících antén" značně zvýší dosah spojovacích systémů a systémů radioelektronického boje a částečně odbourá nutnost stavby anténních stožárů.
Ministerstvo obrany RF naznačuje, že v blízké budoucnosti budou "létající antény" zařazeny i do komplexů protivzdušné obrany jako prvky radarových soustav pomáhající odhalovat nízkolétající cíle.

https://www.militarybox.cz/news/ruska-a ... kopterach/

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 24 dub 2018, 22:46
od El Diablo
Víceúčelové komplexy Piščal, Taran a Sapsan, které vyvíjí koncern Avtomatika, dokáží objevit, doprovodit a zlikvidovat bezpilotní letouny, zejména jde o drony, které jsou vyvíjeny v rámci amerického programu Gremlins.

Ruský vývoj počítá s potlačením (vytvoření klouzavého radiového rušení) tří radiových kanálů (řízení, GPS navigace a přenášení informací), na kterých závisí fungování malého bezpilotního letounu.
https://cz.sputniknews.com/svet/2018042 ... ektronika/

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 30 črc 2018, 20:33
od skflanker_
Pohľad cieľ “Sam D” = MiG-25 počas radarových testov v Centre námorných zbraní (Naval Weapons Center), China Lake, Kalifornia. Fotografoval R. Eady 23.08.1975.
19750823_a.jpg
Zdroj https://www.flickr.com/photos/127906254 ... otostream/
19750823_b.jpg
Zdroj https://www.flickr.com/photos/127906254 ... otostream/

Re: Zajímavosti ze světa radiolokace, komunikací, REB atd...

Napsal: 30 črc 2018, 21:19
od kenavf
Akú výpovednú hodnotu mal asi taký test,Belenko im priviezol ukázať Mig-25 až v r. 1976. Dovtedy mali možno len siluetu z družicových snímok.