Vesmírny výskum

Odpovědět
petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 1151
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Vesmírny výskum

Příspěvek od petrp » 09 čer 2017, 13:24

Hubble potvrdil Einsteina pozorováním mikročočkování bílým trpaslíkem :tlesk :palec:
Unikátní astronomické pozorování předvedlo efekt obecné relativity v celé její kráse. Trpaslíka Stein 2051 B ze souhvězdí Žirafy ohýbá svou gravitací světlo vzdálené hvězdy.
Hubbleho vesmírný dalekohled uskutečnil náročné a průlomové pozorování. Podařilo se mu zachytit, jak blízký bílý trpaslík, tedy vyhořelá hvězda, co bývala podobná našemu Slunci, svou gravitací ohýbá světelné záření vzdálené hvězdy. Je to vůbec poprvé, co tento jev, který vyplývá z teorie relativity, vědci pozorovali u jiné hvězdy než je Slunce. Je to fantastický úspěch, ale ani tentokrát se překvapení nekonalo. Einsteinova obecná relativita potvrdila, že ještě nepatří do starého železa.
Astronom Kailash Sahu z institutu Space Telescope Science Institute (STSI) a jeho kolegové velmi pečlivě pozorovali bílého trpaslíka jménem Stein 2051 B ze souhvězdí Žirafy. Je od nás vzdálený 17 světelných let, což z něj dělá šestého nejbližšího bílého trpaslíka. Sahu s kolegy ověřili, že bílý trpaslík svou gravitací ovlivňuje záření vzdálené hvězdy, které jsou z našeho pohledu za tímto trpaslíkem. Z míry zkreslení záření vzdálených objektů navíc dokázali vypočítat hmotu zmíněného bílého trpaslíka. Odpovídá 67 procentům hmoty našeho Slunce.
Podle astrofyzika Piera-Emmanuea Tremblaye z britské University of Warwick, který se nepodílel na tomto výzkumu, šlo o nesmírně obtížné pozorování, jehož výsledky jsou opravdu skvělé. Studii Sahuova týmu v těchto dnech publikoval časopis Science a její autoři ji prezentovali na aktuálním setkání Americké astronomické společnosti v texaském Austinu.

http://www.osel.cz/9423-hubble-potvrdil ... likem.html

Popisy principu gravitačního mikročočkování

Obrázek

http://vesmir.stoplusjednicka.cz/gravit ... -vesmiru-1
http://vesmir.stoplusjednicka.cz/gravit ... -vesmiru-2

"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

petrp
Šéfredaktor
Příspěvky: 1151
Registrován: 31 led 2017, 18:04

Re: Vesmírny výskum

Příspěvek od petrp » 12 čer 2017, 10:19

Před padesáti lety odstartovala sonda Veněra 4 na cestu k Venuši
12. června 1967 se na misi k Venuši vydala sovětská meziplanetární sonda Veněra 4. O čtyři měsíce později se stala prvním přístrojem, který poslal na Zemi údaje o složení atmosféry cizího kosmického tělesa. Během hodiny a půl dlouhého klesání Veněra 4 výrazně poopravila představy vědců - ukázalo se například, že více než 90 procent plynného obalu druhé planety Sluneční soustavy tvoří oxid uhličitý a dokonce celých sedm procent tamní atmosféry tvoří dusík. Veněra 4 byla jednou z řady úspěšných sovětských sond, které v průběhu 60. let přinesly zajímavé informace o Venuši. První let v únoru 1961 sice skončil neúspěchem, následná Veněra 1 se ale již v květnu dostala do těsné blízkosti planety.
Skutečným triumfem pak byla mise Veněry 7, která v prosinci 1970 dosedla na povrch planety a prokázala, že na Venuši panuje teplota kolem 470 stupňů Celsia a atmosférický tlak je zhruba 90krát vyšší než na Zemi.

https://globe24.cz/svet/33526-velke-vyr ... u-k-venusi
"Kdo se nepoučí z minulosti, je odsouzen si ji zopakovat." - George Santayana
"Demokracie je, když dva vlci a jedno jehně hlasují, co bude k večeři. Svoboda je, když dobře ozbrojené jehně odmítá hlasovat." - B. Franklin

Uživatelský avatar
skflanker_
Redaktor
Příspěvky: 328
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Vesmírny výskum

Příspěvek od skflanker_ » 15 čer 2017, 21:04

Čína vypustila na obežnú dráhu prvý teleskop na štúdium čiernych dier a neutrónových hviezd (pulzarov)
Vo štvrtok 15.06.2017 Čína na obežnú dráhu vo výške 550km umiestnila svoj prvý röntgenový teleskop na štúdium čiernych dier a neutrónových hviezd (pulzarov).
Nosič "Dlhý pochod-4B", hmotnosť teleskopu je 2,5 tony


http://youtu.be/oe81W2UCvAo zverejnené 15.06.2017, dĺžka videa 0:41 min.

Zdroj http://tass.ru/kosmos/4337518


Čína vypustila do vesmíru svoj prvý röntgenový teleskop
Vedci považujú teleskop za malé vesmírne laboratórium.
Čína vo štvrtok 15.06.2017 vypustila do vesmíru svoj prvý röntgenový teleskop, ktorý bude pátrať po čiernych dierach, pulzaroch a zábleskoch gama žiarenia.
Raketa Dlhý pochod-4B s teleskopom vážiacim dva a pol tony odštartovala z púšte Gobi. Ide o najnovšiu zo série misií v rámci ambiciózneho vesmírneho programu Číny...
Zdroj http://svet.sme.sk/c/20559993/cina-vypu ... eskop.html

Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti