Juraj píše:Je to oficialne, UGV Uran-9 maju Rusi pripravene na export. Je to male dialkovo riadene pasove vozitko v zakladnej verzii vybavene 30mm kanonom, spriahnutym 7,62mm gulometom a protitankovymi rakatami Ataka s dostrelom az do 6km. Vybavenie moze variovat podla poziadaviek zakaznika http://ria.ru/defense_safety/20151230/1351580959.html
Vcelku povedený vehikl na pohled, s dost slušnou výzbrojí, + si zapomněl dopsat ještě 4x PLRK Igla-S (ty jsou nad těma Atakama - tedy schopnost postřelovat i vzdušné cíle), k těm 4x PTŘS Ataka (nejnovější verze 9M120D má dostřel až 10km, záleží čím to ověsíš, + povětrnostní podmínky a dosahy senzorů)
---
a další "lehčí" robot "Platforma-M" uveze i jednoho člověka :)
ovládání Gampadem :)
Re: Bojoví pozemní roboti
Napsal: 09 úno 2017, 15:08
od WuVirr
mepu píše:Prototyp britského robotického bojového vozidla Black Knight
Re: Bojoví pozemní roboti
Napsal: 09 úno 2017, 15:10
od WuVirr
mepu píše:To jsem si myslel také před par roky, když jsem to viděl poprvé. Jenže naivně působí leda ty animace, ale rozhodně ne samotný koncept (předběhl svoji dobu podle mě) je vysoce nadčasový - tento URG je v RF patentovaný (r. 2012) - máte tam i popis všech důležitých systémů tohoto bojového robota. Jako koncept bojového robota vyloženě do bojů ve městě je to každopádně dosti zajímavé a nadčasové - hlavně ten pneumatický vrhač různých typů granátů(dalo by se to využít se slznými granáty i na rozhánění davů - např., kde by vznikal zajímavý psychologický prvek pro samotný dav - protože by proti sobě neměli lidi, ale stroje), + zásobník na RPG náboje (~ ala RPG-7)/ detektory střelby (zvuku)/ celokruhově rozmístěné kamerky, atd.. Při dobré organizaci boje takových robůtků - mohla být to být docela efektivní síla. Při velkém stupni automatizace detekce protivníka (fůze dat z oněch detektorů zvuku, + kamerek s vysokým rozlišením rozmístěných pro pokrytí 360° - tak máte lokalizátor každého výstřelu protivníka, se schopností okamžitě na místo střelby vést palbu). +
Možnost ovládání přes datové sítě na bojišti/ možnost vést průzkum a online posílat data "Ratnikářům" - či možnost je přímo na bojišti ovládat (spíše zadávat jím úkoly), - doba v technologiích už výrazně pokročila. Ještě je tu možnost s IFF a pozicí každého vlastního vojáka (kteréž to hlavní funkce má v sobě Ratník implantovány opravdu pro každého vojáka), + i další vlastní techniky (zatím je rozšířenost těchto nových systémů malá, protože se začali teprve zavádět, ale časem to nabere na tempu) tedy klíčová informace o pozicích vlastních vojáků na bojišti dostupná uměle inteligenci bez které jinak nemůže vést efektivně boj. činnost, což by mohlo výrazně pomoci v zapojení umělé inteligence do rozhodování při samotném boji, což by umožňovalo vedení autonomní bojové činnosti takových URG robůtků - aspoň v omezeném měřítku, při které by nehrozilo vysoké riziko palby do vlastních řad. Jen takový můj trochu nástin co už by šlo dnes realizovat, natož za pár let. Při bojích ve městě je ještě výhoda pro AI (umělou inteligenci), že jsou podrobně zmapovány a existují jejich přesné 3D modely (popřípadě se mohou vytvořit v krátkém čase), s dnešní výpočetním výkonem a kapacitou pamětí, by nebyl vůbec problém nahrát do takových robotů podrobné 3D mapy měst v kterých by byly nasazeny (tedy i všech možných cest které by mohli využit při svém pohybu), načež by je dokázali propočítávat velice rychle (tedy byly by schopni se teoreticky pohybovat po městě velice rychle), popřípadě by mohli měnit na základě svého průzkumu a zjištění překážek po cestě trasu. Na základě takových 3D map měst, by se dala i při troše náznaku něčeho jako "umělá inteligence" v rozhodování, AI naučit, že na výškových budovách může očekávat např. odstřelovače (čímž by dokázala výrazně zvýšit svůj bojově-průzkumný potencionál v autonomním režimu, dalo by se to využít i při ochraně oblasti XY, protože by si AI dokázala vypočítat z jakých míst (budov) může např. odstřelovač "chráněné místo" ohrožovat nejpravděpodobněji, a teď z toho udělejte skupinu autonomních spolupracujících robůtků - co mezi sebou komunikují a dostanete se s tím úplně na jinou úroveň, protože dva robůtci budou "specialisté" (klidně i náležitě vybaveni 30mm kanónem a PTŘS) co zajišťuje postup skupiny městem proti odstřelovačům, další tři se soustředí vyloženě na boj s tanky a dalšími boj. vozidly protivníka při svém přesunu, další dva kryjí blízké okolí při přesunu skupiny (s tím, že každý v případě nutnosti může zastat všechny role) atd... jako jsou to celkem zajímavé teoretické úvahy... které se samozřejmě dají aplikovat na jakoukoliv autonomní skupinu URG schopnou se rozhodovat :)
Ten ruský "patentový" udelátor má šesť nezávisle zavesených kolies - vie "krabí chod" a otáčanie na malom polomere / na mieste, takže obratný bude dostatočne. Strieľať na robota TOWom je bohapusté plytvanie, navyše sú tí roboti relatívne veľmi malý.
Tento Uran napríklad -
- je hlavne nosič cepových odmínovacích zariadení, podobne ako Božena, a rôznych ženijných nástrojov. Bojové použitie ako nosiča zbraní je skôr druhoradé.
Re: Bojoví pozemní roboti
Napsal: 28 úno 2017, 21:37
od Polite
Nevedel som kam s tymto robotom...viem ze nie je bojovy, ale on uz sa najde niekto kto ho ozbroji...
Re: Bojoví pozemní roboti
Napsal: 13 bře 2017, 16:13
od kenavf
Jaderná elektrárna Fukušima se stává hřbitovem neúspěšných robotů
Síce to nie je bojový robot ale je pozemný a pracuje v zvýšenej radioaktivite(ako prípadne budú pracovať aj bojové).
Čo najviac vadí tej elektronike že tak odchádza a ako by sa tomu dalo zabrániť,ako to riešili v Černobyle?
Re: Bojoví pozemní roboti
Napsal: 13 bře 2017, 18:07
od Alchymista
V Černobyle to neriešili, respektíve nevyriešili - preto nakoniec nastúpili "minutoví muži" s "gulami oplechovanými olovom". Doslova a do písmena.
"Za autobus" mužov bolo v tábore poučených, pripravených, vystrojených (masky, obleky, olovené zástery, olovené slipy, olovené vložky do topánok...) a presunutých do blízkosti pracovného priestoru. Potom veliteľ so stopkami v ruke a fotografiou priestoru určil akcie - a skupinka 5-8 mužov vyrazila splniť úlohy. Po šesťdesiatich sekundách ich volal späť a nastúpila dalšia skupina... Za pätnásť minút boli použití všetci hráči v skupine, vrátane "veliteľa" - následne boli vyvezený z priestoru elektrárne, prehaný sprchami a dozimetrami a poslaný domov s "dokladom likvidátora".
99,9% ich prežilo bez problémov, hoci pracovali v prostredí, kde bolo cez 5000 R/h (~500Sv/h) - za tú minútu dostali predovšetkým do rúk a nôh dávky okolo 50-100rad. Niektorí neskôr popisovali svoje pocity, podľa ktorých možno urobiť aj záver, že veľmi silnú radiáciu dokáže človek vnímať - pocity mravčenia, kovová chuť v ústach, pachové vnemy...