Tank T-72

Odpovědět
woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1663
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Tank T - 72

Příspěvek od woxia » 01 čer 2017, 14:06

BPN píše:
01 čer 2017, 12:29
Madam,zbytečně tu teoretizujete...,obávám se že pokud "chytne" nějaký papundekl,karton,nebo "mastnej hadr" v bojovém,nebo motoropřevodovém prostoru,tak je snad jej standartní protipožární systém schopen uhasit,ale pokud už zahoří střelný prach,tak jej neuhasí nic,natož nějaký ekologicky nezávadný pšouky... :roll:
Střelný prach v tankovém střelivu? To se bavíme o první světové? :blbec:

Jde o munici, která funguje pouze po vystřelení z hlavně. K explozi tedy nemůže dojít, pokud munici zasáhne střepina nebo kumulativní paprsek. V nejhorším případě munice pomalu shoří. Není však známo, kolik tanků bylo vybaveno podobnou municí. Došlo rovněž k revizi údržby automatického vnitřního hasicího systému. Ač má hasicí systém fungovat vždy, nebylo tomu tak. Díky špatnému servisu a údržbě systém během první anabáze v řadě případů selhal.
http://technet.idnes.cz/tanky-a-strely- ... enstvi_mla
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

PoloSVK
Redaktor
Příspěvky: 264
Registrován: 07 úno 2017, 15:13

Re: Tank T - 72

Příspěvek od PoloSVK » 01 čer 2017, 17:00

woxia píše:
01 čer 2017, 14:06

Střelný prach v tankovém střelivu? To se bavíme o první světové? :blbec:

Jde o munici, která funguje pouze po vystřelení z hlavně. K explozi tedy nemůže dojít, pokud munici zasáhne střepina nebo kumulativní paprsek. V nejhorším případě munice pomalu shoří. Není však známo, kolik tanků bylo vybaveno podobnou municí. Došlo rovněž k revizi údržby automatického vnitřního hasicího systému. Ač má hasicí systém fungovat vždy, nebylo tomu tak. Díky špatnému servisu a údržbě systém během první anabáze v řadě případů selhal.
http://technet.idnes.cz/tanky-a-strely- ... enstvi_mla
namiesto slova "nemôže" doplň "nemalo by".....a sprav si pyropapiere.....

Skeptik
Sponzor fóra
Příspěvky: 8168
Registrován: 07 úno 2017, 19:59

Re: Tank T - 72

Příspěvek od Skeptik » 01 čer 2017, 17:31

Nechci do toho pánům z Excaliburu moc kecat, jsou určitě zkušenější než já, ale zarazilo mne, že ten jejich Scarab prakticky nemá chráněné boky korby. A přitom zvýšení jejich ochrany je to nejčastější co člověk u T-72 použitých v konfliktu vidí - tedy "samodomo".
Pokud se na to nebude ještě něco dodatečně věšet, a zůstane to jen u těch gumových zástěrek, tak se obávám, že Scarab bude jen lahůdkou pro jakoukoli ATGM :(
Naposledy upravil(a) Skeptik dne 01 čer 2017, 19:07, celkem upraveno 1 x.
"Když bludem trpí jeden člověk, říká se tomu šílenství. Když bludem trpí hodně lidí, říká se tomu náboženství."
-----------------------------------------
„Chovej v úctě ty, kdo hledají pravdu, ale pozor na ty, co ji našli." Voltaire

woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1663
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Tank T - 72

Příspěvek od woxia » 01 čer 2017, 17:34

PoloSVK píše:
01 čer 2017, 17:00
.....a sprav si pyropapiere.....
Takže Ty je určitě máš takže víš, jaké složení má vylepšené střelivo, které používali v čečenském konfliktu a hodíš sem chemické vzorce, ne?
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

BPN
Redaktor
Příspěvky: 162
Registrován: 26 bře 2017, 19:34

Re: Tank T - 72

Příspěvek od BPN » 01 čer 2017, 17:56

woxia píše:
01 čer 2017, 14:06
BPN píše:
01 čer 2017, 12:29
Madam,zbytečně tu teoretizujete...,obávám se že pokud "chytne" nějaký papundekl,karton,nebo "mastnej hadr" v bojovém,nebo motoropřevodovém prostoru,tak je snad jej standartní protipožární systém schopen uhasit,ale pokud už zahoří střelný prach,tak jej neuhasí nic,natož nějaký ekologicky nezávadný pšouky... :roll:
Střelný prach v tankovém střelivu? To se bavíme o první světové? :blbec:

Jde o munici, která funguje pouze po vystřelení z hlavně. K explozi tedy nemůže dojít, pokud munici zasáhne střepina nebo kumulativní paprsek. V nejhorším případě munice pomalu shoří. Není však známo, kolik tanků bylo vybaveno podobnou municí. Došlo rovněž k revizi údržby automatického vnitřního hasicího systému. Ač má hasicí systém fungovat vždy, nebylo tomu tak. Díky špatnému servisu a údržbě systém během první anabáze v řadě případů selhal.
http://technet.idnes.cz/tanky-a-strely- ... enstvi_mla
Vy kozo kamerunská,tak mi povězte,co jim v těch tancích tak fajruje,že z toho ti nešťastníci nestačí ani vyskočit,je to v každém druhém videu,to tam asi mají tak naprdíno,že... :dobre:

Když vytáhnete z výmetné části munice svazek střelného prachu,tak většinou vypadá,jako makaron a když se zapálí tak pomaleji,nebo i velice rychle shoří,záleží na typu a jeho kvalitě,ale i 70 let starý dělostřelecký prach vytažený i z vody po usušení hoří plamenen,jaký šlehá z příklopů těch zasažených 72-v Sýrii.

To jsou výmetné části tankové dělené munice,ty špalky,které se strkají do kanónu hned po zasunutí granátu...a to je materiál,který ničím neuhasíte,pokud začne hořet.Žádné Protipožární zařízení to neuhasí,má to svůj kyslík,tak,jako střelný prach v patroně,má to jen trochu jinou formu,je to slisované a plní to + - tu samou funkci a má to stejné vlastnosti!!!
Já jsem sloužil u tanků 12 let,v době,kdy se 72-teprve zaváděly,tak jsme měli munici v 55-kách nedělenou a takové riziko u jednotné munice nebylo a co se týče toho PPZ (protipožárního zařízení),tak se dalo ovládat buď ručně,nebo automaticky na podnět z termohlásičů a v okamžiku spuštění se pro zvýšení účinnosti a zamezení vstupu vzduchu k požáru uzavřely automaticky všechny žaluzie a otvory v korbě a vypnula dodávka paliva pro motor.Směs používaná byla na bázi chloru a bromu,čili nic výživného,dalo se tím otrávit "do mrtva"....Aby to bylo něco platné vyžaduje to aby byly dobře vycvičené osádky a stroje v řádném technickém stavu a to v Sýrii ani zdaleka není a proto taky ty strašné ztráty...

Prndáte tu hlouposti kdesi vyčtené a vsadím se,že jste v tanku ani neseděla...

Uživatelský avatar
Aaron Goldstein
Už nám nenapíše...
Příspěvky: 10205
Registrován: 10 úno 2017, 22:29

Re: Tank T - 72

Příspěvek od Aaron Goldstein » 01 čer 2017, 18:03

BPN píše:
01 čer 2017, 17:56
- - -
Prosím o zmírnění rétoriky...
Že jsem paranoidní ještě neznamená, že po mě nejdou...

IgorT
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 7541
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Tank T - 72

Příspěvek od IgorT » 01 čer 2017, 18:23

Tie osobné invektívy snáď nie! To sem nepatrí!

classix
Senior redaktor
Příspěvky: 3359
Registrován: 17 úno 2017, 14:09

Re: Tank T - 72

Příspěvek od classix » 01 čer 2017, 18:54

Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

PoloSVK
Redaktor
Příspěvky: 264
Registrován: 07 úno 2017, 15:13

Re: Tank T - 72

Příspěvek od PoloSVK » 01 čer 2017, 19:04

woxia píše:
01 čer 2017, 17:34

Takže Ty je určitě máš takže víš, jaké složení má vylepšené střelivo, které používali v čečenském konfliktu a hodíš sem chemické vzorce, ne?
Mám... ale evidentne to vieš lepšie. Viem, ako to horí "na voľno", a to je "len" blbý bezdýmny prach. A to, aké strely kde používali, je lautr jedno (to tvoje "vylepšené strelivo"), je DELENÉ (!!!), tá svinská nábojka je POLOSPALITEĽNÁ(nemá vlastný úplný obal, tzn. z nej ostane po výstrele len kúsok železa),a že chytá plameňom celkom rýchlo je jej normálna vlastnosť. Tuším niekedy strely nestihli ani explodovať, ale tank vyhorel do tla...Ono aj tá používaná trhavina potrebuje ten správny podnet. Pozri, tiež nepíšem do rubriky "ako variť v kuchyni", takže poprosím trochu sebakontroly.... HOWGH

mauler
Senior redaktor
Příspěvky: 4148
Registrován: 08 úno 2017, 13:40

Re: Tank T - 72

Příspěvek od mauler » 01 čer 2017, 20:06

woxia píše:
01 čer 2017, 17:34
PoloSVK píše:
01 čer 2017, 17:00
.....a sprav si pyropapiere.....
Takže Ty je určitě máš takže víš, jaké složení má vylepšené střelivo, které používali v čečenském konfliktu a hodíš sem chemické vzorce, ne?
http://forum.valka.cz/topic/view/40280/SOV-Z40 tady máš data dělené nábojky pro T 72 včetně složení.V čečenském konfliktu používaly to stejné ale v druhé válce poučení z první díky katastrofálním ztrátám jim už fungovala dynamická ochrana a nabíjely pouze karusel a při odpoutání od nepřítele couvaly a neukazovaly zranitelné boky či zadní část tanku.A konečně byly v součinosti s pěchotou při boji v zastavěné oblasti......a zkoušel sem hledat ty zázračný nábojky co neumí cook off ale nenašel sem o nich ani zmínku,nakonec to bude něco podobného jako nová americká trhavina která při požáru neexploduje ale vypění,hezká myšlenka ale je tu něco co se jmenuje ekonomika,prostě to není rentabilní vyrábět jelikož díky složitosti a problematickému výkonu munice která je pak sice netečná a stabilní ale zase nemá takový výkon kvůli pomalejší "detonační rychlosti" a musí se zvětšovat hnací náplň což roztáčí spirálu dalších problémů.....
Naposledy upravil(a) mauler dne 02 čer 2017, 02:01, celkem upraveno 1 x.

woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1663
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Tank T - 72

Příspěvek od woxia » 02 čer 2017, 01:59

mauler píše:
01 čer 2017, 20:06
http://forum.valka.cz/topic/view/40280/SOV-Z40 tady máš data dělené nábojky pro T 72 včetně složení.V čečenském konfliktu používaly to stejné ale v druhé válce poučení z první díky katastrofálním ztrátám jim už fungovala dynamická ochrana a nabíjely pouze karusel a při odpoutání od nepřítele couvaly a neukazovaly zranitelné boky či zadní část tanku.A konečně byly v součinosti s pěchotou při boji v zastavěné oblasti......
No vida, takže ve druhé čečenské válce jsme my nabíjely, couvaly, neukazovaly a byly v součinnosti - a už to fungovalo. :jo:

Z toho odkazu je patrné, že k zapálení u nás používaných prachových náplní bylo třeba dosáhnout tlaku 3 – 5 MPa a teplotu 2500 °C, tj. musely být asi dodrženy oba parametry, aby došlo k zapálení této náplně - v hlavni nebyl problém těchto parametrů dosáhnout, ale u volného uložení v karuselu i při zásahu kumulativním paprskem je účinný průřez možného zapálení malý.
Tady je vidět podle mne nadčasovost řešení tankové munice pro T-72, protože uložení ve samospalitelných obalech místo v kovové nábojnici také logicky snížilo možnost dosáhnutí těchto kritických parametrů při jejich zásahu. Problém je spíše v jiných granátech jako např. 3VOF36 plněných A-IX-2 (73% C3H6N6O6, tj. Hexogen, jinde udávají až 80%) s teplotou vznícení pouhých 260°C.

Nevím, jaké prachové náplně používají v Sýrii či jinde, ale každá šarže vyrobené náplně měla jiné vlastnosti. Pro Sýrii a obecně arabské země se musely vyrábět (např. Irák na to dojel v první válce v zálivu, protože koupil prý tanky bez drahé munice, kterou vyráběl pak sám) jiné prachové náplně než u nás - tj. jiné teplotní rozmezí a je otázka jejich vznětlivosti - např. vidíme, že při výstřelu tanku v Sýrii vzniká silné zadýmení, což např. prý u československé munice pro T-72 nebylo - velmi kvalitní bezdýmný prach. Tady mohou řící více Ti, kteří z tanku stříleli - ale zase jsem slyšela, že střelivo určené pro výcvik bylo jiné, než uložené v MZ - přesto jeden výstřel z T-72 stál v přepočtu cca 100.000 Kč, proto se používalo vložkování na řádově menší ráži.

Srovnejte výstřel iráckého T-72


Nebo tady (2 min)


a amerického Abramse.
Kvalita střeliva je myslím vidět i takovou laičkou, jako jsem já.
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

mauler
Senior redaktor
Příspěvky: 4148
Registrován: 08 úno 2017, 13:40

Re: Tank T - 72

Příspěvek od mauler » 02 čer 2017, 02:23

woxia Jistě že to fungovalo jelikož sem psal jednu takovou poznámku kterou musím zopakovat a to že u Monkey varianty T - 72 je karusel záruka kremace posádky jelikož postrádá ochranu a senzory obvyklé u plnohodnotných verzí.A co se týče náplně trhavých granátů - dokud nedojde k jejich zásahu kumulativním paprskem nebo penetrátorem tak se nestane nic,jejich výbuch přichází obvykle po delší době hoření jelikož je zapotřebí nejdřív prohřát kovové stěny na tu teplotu a to trvá.....narozdíl od nábojky.

A s tou cenou se mi to osobně nezdá,tehdy stála 9M14 Maljutka ATGM 120 000Kčs aspoň co jsem kdysi někde četl,pochybuji že by u normální nábojky s projektilem byla cenově podobná,to by byl obsah poloviny karuselu klasických střel střel s nábojkama dražší jak tank samotný :oops:

woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1663
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Tank T - 72

Příspěvek od woxia » 02 čer 2017, 08:52

mauler píše:
02 čer 2017, 02:23
woxia Jistě že to fungovalo jelikož sem psal jednu takovou poznámku kterou musím zopakovat a to že u Monkey varianty T - 72 je karusel záruka kremace posádky jelikož postrádá ochranu a senzory obvyklé u plnohodnotných verzí.A co se týče náplně trhavých granátů - dokud nedojde k jejich zásahu kumulativním paprskem nebo penetrátorem tak se nestane nic,jejich výbuch přichází obvykle po delší době hoření jelikož je zapotřebí nejdřív prohřát kovové stěny na tu teplotu a to trvá.....narozdíl od nábojky.

A s tou cenou se mi to osobně nezdá,tehdy stála 9M14 Maljutka ATGM 120 000Kčs aspoň co jsem kdysi někde četl,pochybuji že by u normální nábojky s projektilem byla cenově podobná,to by byl obsah poloviny karuselu klasických střel střel s nábojkama dražší jak tank samotný :oops:
To prohřátí stěn a zahřátí náplně trvalo v případě výbuchu tanku u nás cca 20-25 min, a to do vnitřku tanku natekly spousty litrů nafty - tj. karusel plaval v hořící naftě, ale nejdříve došlo k primárnímu výbuchu munice ve věži, který teprve zažehl prachové náplně (také díky tlaku vody, kterou do tanku lili)

Píši v přepočtu, tj. na dnešní peníze, holt souhrnná inflace. Výstřel Maljutkou by dnes stál zjednodušeně cca 1.200.000 Kč.
Jeden tank T-72 vyrobený u nás (v účtované ceně, tj. nákladové) by stál na dnešní peníze 150.000.000 Kč.

Tj. 813 tanků T-72 přišlo ČSSR na cca 122 Miliard Kč,což znamená, že jen nové tanky přišly ČSSR v rozpočtu na 25 Mld. Kč ročně, tj. polovinu rozpočtu současné armády ČR :!: :!: :!:

Teď si připočítejte nové stíhačky MIG-29 (celkem měla ČSSR přes 400 bojových letadel, jedna letová hodina Gripenů stojí 150.000 Kč, při náletu 200 hodin ročně by to dnes stálo cca 12 Mld Kč jen za provoz), nové PVOS S-200, S-300, nové SS-23 a můžete pokračovat.
Kromě toho ČSSR mj. zvládala např. kompletně zainvestovat velké továrny, např. Škoda Mladá Boleslav padla do německých rukou za babku se závodem vybaveným tak, že do kterého nemuseli po dobu produkce vozů Favorit nic investovat, tj. přes deset let.

Vezměme si, že ČSLA měla "jen" 200.000 vojáků (50.000 z povolání, 150.000 záklaďáků), tj. 4x více než nyní, ale dnešní armáda ČR nemá v podstatě žádnou techniku, jedná se pouze o lehce vyzbrojené expediční sbory pro účely prvního úderu.

Když jsem to takto vyčíslila svému okolí, tak se na své působení v ČSLA a minulý režim museli začít dívat jinak.
A je jen na Vás, jak si ty čísla přeberete. Ty totiž nelžou, nemají na sobě žádný ideologický nános.
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

BPN
Redaktor
Příspěvky: 162
Registrován: 26 bře 2017, 19:34

Re: Tank T - 72

Příspěvek od BPN » 02 čer 2017, 09:12

No to je zase festival "gůglení,vikipádění a hrabání v odkazech na úrovni JPP..."

Je málo podstatné jakou teplotu samovznícení má náplň kumulativního,nebo OF granátu když je v něm namontován zapalovač,primárně na jeho typu záleží,protože ten když se ohřeje od požáru daleko dřív,než samotný vnější korpus granátu,tak ten granát odpálí s účinkem takovým,že z tanku se stává okamžitě kabriolet....

Ty požáry,při kterých za pár okamžiků po zásahu šlehají plameny ze "všech tělních otvorů tanku",jako z letlampy jsou od výmetných náplné ze střelného prachu a ty co až po nějaké době způsobí explozi uvnitř s eventuálním urvávím věže jsou způsobeny explozí granátů/střel....a u těch nešťastných 72-jek často ten první požár od zásahu výmetných náplní následuje i ten druhý,daleko ničivější...nic jiného nemůže ten tank tak "rozhodit"...

mauler
Senior redaktor
Příspěvky: 4148
Registrován: 08 úno 2017, 13:40

Re: Tank T - 72

Příspěvek od mauler » 02 čer 2017, 12:47

BPN píše:
02 čer 2017, 09:12
No to je zase festival "gůglení,vikipádění a hrabání v odkazech na úrovni JPP..."

Je málo podstatné jakou teplotu samovznícení má náplň kumulativního,nebo OF granátu když je v něm namontován zapalovač,primárně na jeho typu záleží,protože ten když se ohřeje od požáru daleko dřív,než samotný vnější korpus granátu,tak ten granát odpálí s účinkem takovým,že z tanku se stává okamžitě kabriolet....

Ty požáry,při kterých za pár okamžiků po zásahu šlehají plameny ze "všech tělních otvorů tanku",jako z letlampy jsou od výmetných náplné ze střelného prachu a ty co až po nějaké době způsobí explozi uvnitř s eventuálním urvávím věže jsou způsobeny explozí granátů/střel....a u těch nešťastných 72-jek často ten první požár od zásahu výmetných náplní následuje i ten druhý,daleko ničivější...nic jiného nemůže ten tank tak "rozhodit"...


7:20 zásahOF granátů od RPG 29 Vampyr do boku T72 a okamžitá exploze s utržením věže.Souhlasím se vším napsaným až na jednu věc,roznětka má maskovou jistotu a odjišťuje se až po výstřelu tak mi připadá krajně nepravděpodobná samovolná iniciace i v důsledku tepla to by měla mít taky nějakou odolnost ale to by mohl rozseknout alchy ....

classix
Senior redaktor
Příspěvky: 3359
Registrován: 17 úno 2017, 14:09

Re: Tank T - 72

Příspěvek od classix » 02 čer 2017, 14:24

T-72B3 2016 pro Bělorusko

Oproti tomu je Scarab z boku nekrytí holátko

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Vy nejstě špión, voják, uvažujetě pokrokovo. Vy stě marxista!

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tank T - 72

Příspěvek od Alchymista » 02 čer 2017, 15:01

mauler píše:
02 čer 2017, 12:47
...tak mi připadá krajně nepravděpodobná samovolná iniciace i v důsledku tepla to by měla mít taky nějakou odolnost ale to by mohl rozseknout alchy ....
Takto nejak vyzerá jednoduchý zapalovač. Poistné mechanizmy sa nachádzajú v mieste prvkov 5, 6 (reálne - pred nimi).
Obrázek
Ak sa prehreje roznetka 4, poistné mechanizmy celkom spoľahlivo zabránia prenosu detonácie. Ak sa ale prehreje rozbuška 7, uložená hlbšie v munícii, alebo dokonca detonátor/počinová náplň 8, detonácia granátu je prakticky nevyhnutná.
Vzhľadom na vlastnosti traskavín a trhavín (teplotu vzbuchu) je kritická teplota orientačne 150+°C pre traskaviny (tj. rozbušky), 200+°C pre trhaviny typu pentrit (tj. počinové náplne) a 300+°C pre trhaviny typu oktogen a tritol (hlavné náplne výbušných granátov).
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

woxia
Samostatný redaktor
Příspěvky: 1663
Registrován: 16 úno 2017, 10:41

Re: Tank T - 72

Příspěvek od woxia » 03 čer 2017, 02:13

BPN píše:
02 čer 2017, 09:12
No to je zase festival "gůglení,vikipádění a hrabání v odkazech na úrovni JPP..."
Místo napadání můžeš napsat nějaký hodnotný příspěvek.
Podívej se na Alchyho - i když někdy uletím jak ježibaba na tryskokoštěti, tak mne uzemní jemným navedením a nestřílí po mne vším čím může (asi jako jediný zde může na mne použít i S-600). :trefa
Naposledy upravil(a) woxia dne 03 čer 2017, 20:00, celkem upraveno 1 x.
Když zde cenzura začala, tak tady 10.8.2020 Woxia skončila. Mějte se všichni dobře, se kterými se mi dobře povídalo.
SZ nevybírám - tak omluvte, že Vám na ně už neodpovím

mauler
Senior redaktor
Příspěvky: 4148
Registrován: 08 úno 2017, 13:40

Re: Tank T - 72

Příspěvek od mauler » 03 čer 2017, 11:08

Alchy děkuji za vysvětlení a beru Z 5 a konstatuji že při dlouhodobější expozici munice teplem dojde primárně k rychlejší detonaci roznětky jak trhaviny díky větší citlivosti na teplotu :palec:

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42270
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Tank T - 72

Příspěvek od Alchymista » 03 čer 2017, 19:11

to je dosť zložité... veľmi záleží na tom, ako to vlastne presne prebieha, ako to horí - a čo horí. Proste zohriať trhavinu za polcentimetrom až centimetrom kovu na 300°C alebo rozbušku za 4-5cm kovu na 150°C sú dva rôzne javy a na každú "úlohu" je vhodnejší iný typ požiaru. Treba si tiež uvedomiť, že netreba ohrievať "celý granát", stačí miestne prehriatie, silne lokalizované. A tiež - s rastúcou teplotou výrazne stúpa citlivosť väčšiny výbušnín ku všetkým podnetom.

woxia - môže. Zásah vezenej výbušnej munície kumulatívnym lúčom RPG alebo PTRS, priebojnou strelou, alebo aj silným impulzom detonácie míny alebo IED.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět