Ukrajina

Odpovědět
Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4682
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od Rado Info » 26 čer 2018, 16:23

V Ukrajinských věznicích a ostatních zařízeních (různé ústavy, pracovní tábory a pod.) je zadržováno 1,5 mil. lidí. Všude tam jsou lidé mučeni a terorizováni.

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 5895
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od lasib » 26 čer 2018, 17:43

Ruskej ombudsmanke Tatiane Moskalkovej nedovolili stretnutie s ruskym vojakom z Krymu Maximom Odincevom v kyjevskom vedení, ktorého v novembri 2016 vylakala a zadržala SBU na hraničnom priechode ...
https://www.unian.net/m/society/1016638 ... ws_in_post

Uživatelský avatar
WuVirr
Šéfredaktor
Příspěvky: 5647
Registrován: 01 úno 2017, 15:31

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od WuVirr » 26 čer 2018, 19:17

Archivní záběry z Donbasu

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 5895
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od lasib » 26 čer 2018, 21:33

Premier Ukrajiny označil za chybu (???) vyplatenie odmien 42 mil. USD pre vedenie Naftogazu za víťazstvo s Gazprom ... Ale po/na návšteve Dánska, kde bol vyjednávať zastavenie NS2
https://www.ukrinform.ru/rubric-economy ... senia.html
https://ukrinform.ua/amp/rubric-economy ... senna.html

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 5895
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od lasib » 27 čer 2018, 10:34

Minister dopravy UDNR Igor Andrienko bol zatknutý centre mesta a po zadržaní boli v budove ministerstva dopravy vykonané prehliadky. Podrobnosti sa objasňujú.
Vo februári bol v Donecku zatknutý vedúci ministerstva uhlia a energetiky DNR Eduard Golenko a niekoľko úradníkov ministerstva.
https://novorosinform.org/728074

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od martanus » 27 čer 2018, 22:18

Černobylská JE vypsala tendr na demolici starého sarkofágu
Nabídky budou přijímány do 23. července a vítěz má být znám 28. srpna. Práce mají být podle materiálů k tendru hotovy do konce roku 2027.
http://atominfo.cz/2018/06/cernobylska- ... sarkofagu/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

lasib
Sponzor fóra
Příspěvky: 5895
Registrován: 01 úno 2017, 10:55

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od lasib » 28 čer 2018, 16:34

V 23:50 27.6. v Žitomire bol pri odchode z obchodu s potravinami napadnutý nožom zástupca veliteľa výsadkovo-útočných síl VSU pre materiálno-technické zabezpečenie plukovník Pavlo Ščerban. Teraz je vojenskej nemocnici, v stabilnom, no ťažkom stave.
http://zhzh.info/news/2018-06-28-36452
http://www.mil.gov.ua/ministry/sklad-zb ... a-zsu.html

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od martanus » 28 čer 2018, 20:47

Švédský soud odmítl odvolání "Naftogazu" na zrušení pozastavení výkonu Stockholmské arbitráže.
Naftogaz z Ukrajiny" se pokusil odvolat proti tomuto nařízení, ale soud shledal, že jeho argumenty jsou neudržitelné, "píše Gazprom
https://112.ua/politika/sud-shvecii-otk ... 51675.html
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4682
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od Rado Info » 28 čer 2018, 23:34

Svoboda slova na Ukrajině.
Novinář a publicista, specializovaný na politickou a sociální filozofii, politologii. A. Muravickyj(Muravitsky) už jedenáct měsíců sedí ve vazbě za "pokus o státní převrat". Prokurátor požaduje 9 let. Hlavním důkazem jeho podvratné činnosti na rozvrat Ukrajinského státu je vizitka.
Muravický má to štěstí, že se o něm ví. O dalších tisících lidech - blogeři či jenom kritici současného režimu na internetové síti, sedí ve věznicích (odhaduje se až 5-10 tisíc politických vězňů na Ukrajině).
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1 ... 0%B8%D1%8F


Obec Doněckyj po střelbě ze strany VSU

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 14402
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od martanus » 29 čer 2018, 09:08

martanus píše:
28 čer 2018, 20:47
Švédský soud odmítl odvolání "Naftogazu" na zrušení pozastavení výkonu Stockholmské arbitráže.
Naftogaz z Ukrajiny" se pokusil odvolat proti tomuto nařízení, ale soud shledal, že jeho argumenty jsou neudržitelné, "píše Gazprom
https://112.ua/politika/sud-shvecii-otk ... 51675.html
český článek.

Soud potvrdil pozastavení verdiktu ve sporu Gazpromu s Naftogazem

https://www.investicniweb.cz/news-soud- ... aftogazem/
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 42281
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od Alchymista » 29 čer 2018, 09:21

http://rusnext.ru/news/1530251552
Позагорать и заправиться: На границе с Крымом очереди из украинцев (ФОТО)
Opáliť sa a natankovať: Na hranici s Krymom rady ukrajincov (FOTO)

Na prechodoch na Krym sa vytvorili až kilometrové rady ukrajincov využívajúcich predĺžený víkend (28.6. je na ukrajine sviatok - Deň ústavy). Najdlhšia rada je na prechode Kalenčak, v ktorej stojí niekoľko sto vozidiel.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4682
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od Rado Info » 30 čer 2018, 00:00

Ukrajinci jedou na dovolenou do země "agresora" v okupovaný Krym.

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6448
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od Polite » 01 črc 2018, 08:06

Prečítať!!! Povinne! :jo:

Slovenský veľvyslanec na Ukrajine: Majdan sa tak skoro nezopakuje, lebo si vyžaduje veľmi veľa peňazí

Budúci slovenský veľvyslanec na Ukrajine Marek Šafin informoval na zasadnutí Zahraničného...
výboru NR SR poslancov aj o konflikte, ktorý od roku 2014 prebieha v tejto krajine. Šafin na Ukrajine pôsobil v rokoch 2010 – 2014 a jeho rozprávanie, ako výpoveď priameho účastníka udalostí, ktoré tam prebiehajú na pozadí väčšieho geopolitického obrazu, je viac než zaujímavé. A to aj napriek tomu, alebo možno práve preto, že ako profesionálny diplomat nemá, ba priam nesmie byť politicky angažovaný viac, než sú inštrukcie, ktoré dostáva od nadriadených.
Majdan

„V prvých dňoch Majdanu tam bolo také normálne publikum,“ rozpráva M. Šafin, „boli tam ľudia, ktorí vyzerali civilne, mali požiadavky ako ,nebite naše detiʻ, ,chceme spravodlivosťʻ a podobne. Bez problému sme prechádzali od demonštrantov k policajtom a späť, poznali nás a brali to normálne. Ale potom, to som už pozeral tie udalosti v televízii na ambasáde v priamom prenose, som si všimol, že sa publikum vymenilo. Boli tam chlapi v maskáčoch, evidentne ozbrojení, bolo vidno samopaly, pušky, brokovnice, zrezané hlavne, pištole, sekery – hovorím tak, ako som to videl. Vtedy som vojenskému pridelencovi povedal, že niečo sa stane a bude to zlé. A na druhý deň ráno sa začalo strieľať.“

„Videl som vojakov ministerstva vnútra, to boli vlastne vojaci základnej služby. Oni mali iba fľašu vody a pelendrek, možno štít, alebo ani to nie, a iba držali ľudskú reťaz,“ spomína Šafin na obete z radov vojakov, ktorých ozbrojení „demonštranti“ mlátili a zabíjali. A hovorí: „Potom ich nová vláda dala dohromady s tými, proti ktorým boli, a sformovala z nich všetkých Národnú gardu – čo nebolo, podľa mňa, najlepšie rozhodnutie. Takisto je veľmi zvláštne, že stromy na Inštitútskej ulici boli hneď spílené, aby sa nedalo zistiť odkiaľ sa vlastne strieľalo.“

„Na Majdane som bol prakticky každý deň. A každý večer sme boli v štábe, pretože organizátori sa vlastne prikrývali nami, že keď tam sme na nejakom rokovaní, milícia nezaútočí.“ O perspektíve, že by sa podobné udalosti mohli zopakovať, Šafin hovorí: „Myslím si, že Majdan sa v dohľadnom čase nezopakuje, lebo také niečo si vyžaduje veľmi veľa finančných prostriedkov a organizácie, ktorá teraz pravdepodobne nie je k dispozícii. Vtedy sa to do veľkej miery stalo aj preto, že bývalý prezident Janukovyč nechal svojho syna, aby priamo siahol na biznis členom Strany regiónov, čím popudil mnohých podinkateľov, oligarchov, ktorí potom ten Majdan podporovali.“

Nový veľvyslanec opisuje aj principiálny postoj slovenskej strany k situácii na Majdane v tých dňoch: „Môžem povedať, že po Majdane, keď sa začali presúvať ranení do rôznych európskych štátov, aj my sme ich brali a oficiálne sme deklarovali, že neberieme len demonštrantov, ale aj zranených príslušníkov ministerstva vnútra a milície. To bolo vtedy dosť nepopulárne a pýtali sa nás, že prečo. My sme odpovedali: pre nás ste všetci Ukrajinci. Ak máme pomôcť Ukrajine a Ukrajincom, tak vám pomáhame. Pre nás nie je rozdiel medzi Ukrajincom, ktorý hovorí rusky, a Ukrajincom, ktorý hovorí ukrajinsky. A myslím si, že to takto bude aj do budúcna.“


Donbas
„Zažil som aj konflikt na juhovýchode a bol som v roku 2013 aj na Kryme,“ hovorí Šafin. „Vtedy som ľuďom hovoril, čo mi nie každý veril, že vojaci, ktorí tam sú, sú ruskí. Oni totiž mazali taktické čísla na transportéroch a zbraniach z ľavej strany a z pravej ostávali. Doma som vysvetľoval, že asi ťažko budú Ukrajinci jazdiť na obrnených transportéroch námornej pechoty s ruskou trikolórou na lapačoch vzduchu.“

Šafin hovorí o tom, aký jazykovo a národnostne nejednoznačný je východ Ukrajiny: „Môžem povedať, že v Donecku a vo veľkých mestách v Doneckej aj Luhanskej oblasti ľudia hovoria po rusky, alebo skôr zmesou ruštiny a ukrajinčiny. Tie banícke dediny, ktoré som mal možnosť vidieť, hovoria zase väčšinou ukrajinsky. Keď som sa stretol s prezidentom Porošenkom, povedal mi, že v zóne ATO, čiže takzvanej ,antiteroristickej operácieʻ sedemdesiat percent vojakov, ktorí tam pôsobia na ukrajinskej strane, je ruskojazyčných. Oni sa počítajú za Rusov, ale občanov Ukrajiny.“

Šafin hovorí o možnom príspevku Slovenska k riešeniu ukrajinského konfliktu: „Ten konflikt má veľmi veľa aktérov a naše prispenie k tomu, aby sa ukončil, môže byť výraznejšie hlavne v roku 2019, keď budeme predsedať Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Vlastne už teraz sa snažíme – pán Lukáš Parízek, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí tam bol v apríli, navštívil aj Mariupol a zónu dotyku znepriatelených strán, hovoril aj s našimi pozorovateľmi. Počas nášho predsedníctva v OBSE sa budeme snažiť maximálne využiť potenciál tejto organizácie – pretože zatiaľ nikto nič lepšie nevymyslel – aby sa urovnal tento konflikt, alebo aspoň aby sa vytvorili predpoklady na jeho urovnanie.“

„Hovorí sa v médiách aj v rôznych politických kruhoch o tom, že by bolo možné vyslať do Donbasu jednotky OSN, ale tam je zásadný rozpor v prístupoch. Ruská strana hovorí, že zastupuje tzv. separatistov, a že misia OSN by mala pôsobiť len na línii dotyku. Ukrajinská strana hovorí o stiahnutí všetkých ťažkých zbraní, ktoré tam sú.“ Šafin sa ako profesionálny diplomat nemôže prikloniť k žiadnej zo strán: „Nalejme si čistého vína, nie je bez viny ani jedna strana. Ostreľovanie je aj z jednej aj z druhej strany a nebudem teraz hovoriť, z ktorej viac.“

„Je tiež veľmi divné, keď sa v krajine objaví množstvo tankov, raketometov, transportérov, ktoré nikdy neboli vo výzbroji armád. Je smiešne tvrdiť, že ich ovládajú traktoristi a baníci. Na to, aby ste obsluhovali raketomet, potrebujete mať rôzne znalosti z matematiky, meteorológie, atď., z toho sa nedá strieľať len tak. Videl som jeden raketomet, z ktorého strieľali pravdepodobne baníci a asi po tretej rakete zhorel. Chýbali mu dve kolesá a celá zadná časť, bol nebezpečne naklonený a namiesto cieľa zbombardoval skleníky.“ Šafin spomína aj jeden z kľúčových faktov celej situácie: „Je tam množstvo dobrovoľníkov, množstvo žoldnierov. Žoldnieri sa objavujú na jednej i druhej strane v tých súkromných armádach, tzv. dobrovoľníckych bataliónoch. Práve takíto dobrovoľníci zastavili postup separatistov v roku 2014.“

„Pravda je aj to, že v rokoch 2013 a 2014 na Ukrajine fakticky neexistovala štátnosť. Neexistovala milícia, neexistovala armáda,“ opisuje budúci veľvyslanec stav krajiny po vyše desaťročí od rozdelenia Sovietskeho zväzu. „Niekedy od roku 2010 tam platila dohoda medzi ukrajinskou vládou a federálnou bezpečnostnou službou Ruskej federácie o tom, že táto mohla pôsobiť po celom území Ukrajiny. Potom sa situácia naraz zvrtla tak, ako sa zvrtla.“

„Ten konflikt je tam aj s prispením zahraničia, bohužiaľ,“ priznáva Šafin, „ale hlavne je tiež zapríčinený aj necitlivým prístupom novej vlády k jazykovej otázke. Ruskojazyční obyvatelia sa vlastne začali oficiálne brániť preto, lebo vystupovali proti utláčaniu ruského jazyka. Aj ten jazykový zákon, ktorý nedávno prijali, on je viacmenej v poriadku, zodpovedá aj našim normám, ale je otázne, či bolo treba tlačiť na to v ten konkrétny moment. Je jasné, že je to opatrenie namierené proti Rusku, snažia sa obmedziť vplyv Ruska, ako sa len dá. Ale sotva je teraz na to tá najšťastnejšia chvíľa. V tom zákone, myslím že v článku 7, sú vymenované všetky jazyky EÚ, ale ruština tam chýba. Keď sme priatelia, musíme si hovoriť veci priamo do očí, otvorene, a preto som sa ich spýtal ako sa má írska menšina v Kyjeve – írsky jazyk tam v tom zákone totiž je uvedený, na rozdiel od jazyka, ktorým hovoria milióny obyvateľov Ukrajiny. Myslel som si, že danú skutočnosť napadne Benátska komisia, ale tá vydala stanovisko… Benátskej komisie.“
https://www.hlavnespravy.sk/slovensky-v ... zi/1450046
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od skflanker_ » 02 črc 2018, 08:25

Doneckí školáci chcú prežiť, hovorí pre Pravdu ukrajinský novinár
"Na Ukrajine existujú dva názory. Prvým je ,správny‘ postoj vlády a druhým "nesprávny‘," povedal pre Pravdu ukrajinský novinár, televízny režisér Michail Fedotov, ktorý veľkú časť života prežil vo východoukrajinskom Luhansku a dnes si zvyšuje profesionálnu kvalifikáciu na Slovensku...
...Ak v Kyjeve v súčasnosti hovoria o ekonomických kontaktoch s Európou, o hospodárskom raste na úrovni 25 až 30 %, tak ide o rast z nuly...
...Mimochodom, podľa oficiálnej štatistiky až 1,5 milióna sú tzv. vnútorní migranti, pochádzajú z LĽR a DĽR. V skutočnosti je ich aspoň o milión viac...
...Ibaže dnes si ľudia kladú otázku: Čo musí padnúť, aby sa táto vojna skončila? A ona sa nekončí...
Zdroj https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/47 ... y-novinar/ z 01.07.2018, Autor Boris Latta

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od skflanker_ » 02 črc 2018, 18:55

Proruskí militanti na Donbase utrpeli ťažké straty, tvrdí Kyjev
Ukrajinské sily spôsobili za posledný týždeň proruským militantom v Donbase ťažké straty - 27 zabili a 26 zranili. Informovalo o tom v pondelok 02.07.2018 tlačové oddelenie ukrajinskej vládnej Operácie spoločných síl (OOS).
Podľa neho ukrajinské sily okrem toho oslobodili 30.06.2018 dedinu Zolote v Luhanskej oblasti...
Zdroj https://spravy.pravda.sk/svet/clanok/47 ... rdi-kyjev/ z 02.07.2018

Separatisti na východe Ukrajiny utrpeli ťažké straty, tvrdí Kyjev
Ukrajinské sily tvrdia, že za posledný týždeň zabili viac ako 25 separatistov.
...Aktívna fáza operácie na oslobodenie dediny s približne 300 obyvateľmi, ktorá leží priamo na kontaktnej línii, trvala zhruba 3 týždne, citovala OOS agentúra UNIAN.
Hovorca OOS Oleksandr Zavtonov pre agentúru Ukrinform uviedol, že Zolote oslobodili bez toho, aby boli porušené minské dohody.
Zdroj https://svet.sme.sk/c/20862274/kyjev-tv ... traty.html z 02.07.2018

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 4682
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od Rado Info » 02 črc 2018, 19:45

VSU řízenou raketou zničilo automobil vezoucí vodu civilistům v obvodu Dokučajevska.

QVAK
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11612
Registrován: 07 úno 2017, 16:20

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od QVAK » 03 črc 2018, 11:10

Na Ukrajině neonacisté opět podřízli Romku

Ve městě Beregovo v Zakarpatské oblasti Ukrajiny neznámí pachatelé přepadli ženu z cikánského tábora. Uvádějí to Novosti Zakarpaťja. (Zprávy ze Zakarpatí)

Uvádí se, že policie tohoto města obdržela v neděli 1. července večer oznámení, že blízko železničního depa byla nalezena dívka v bezvědomí a s poraněným krkem. Lékaři, kteří se dostavili na místo dříve než bezpečnostní orgány, odvezli 30letou ženu, ale nepodařilo se ji zachránit.
Ukázalo se, že po útoku neznámých pachatelů se jí podařilo utéci a dostat se k nejbližšímu domu. Její známí tvrdí, že ženu zabil někdo „cizí".

https://cz.sputniknews.com/svet/2018070 ... -poraneni/

Uživatelský avatar
skflanker_
Sponzor fóra
Příspěvky: 10224
Registrován: 07 úno 2017, 20:22

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od skflanker_ » 04 črc 2018, 21:04

Ruská spoločnosť MiG prehrala súd v Kyjeve
Ruská korporácia MiG si v roku 2013 pre lietadlá MiG-31 u ukrajinskej firmy "Электронприбор" objednala riadiace jednotky БКП-48 za ktoré už zaplatila čiastku cca 63,39 tisíc $.
Ukrajinská firma tovar nedodala.
Ruská spoločnosť sa na súde dožadovala vrátenia peňazí.
Ukrajinský odvolací súd rozhodol, že sa peniaze nevrátia - odvoláva sa "zásah vyššej moci".
Zdroj https://ria.ru/world/20180704/1523929523.html z 04.07.2018

Uživatelský avatar
Polite
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 6448
Registrován: 07 úno 2017, 21:48

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od Polite » 05 črc 2018, 08:53

V odkaze zvodky z DNR aj s prehladnymi tabuľkami ostreľovania jednotlivých obcí...(tie tabuľky som ešte nevidel, ale ani zvodky často nepozerám..)
http://rusvesna.su/news/1530533570
Chcel by som byť Stalinom. Nie preto aby som bol ako on. Ale preto, aby som vedel, či mohol konať inak...

Uživatelský avatar
wakko33
Redaktor
Příspěvky: 195
Registrován: 20 úno 2017, 12:30

Re: Konflikt na Ukrajině

Příspěvek od wakko33 » 05 črc 2018, 21:17

Smutná správa - Čiernomorské lodenice, staviteľ o.i. Admirála Kuznecova, vyhlásili bankrot: На Украине довели до ликвидации строителя советских авианосцев
Podľa článku súd v Nikolajevskej oblasti 3.7. zamietol návrh na reštrukturalizáciu dlhu a nariadil likvidáciu spoločnosti.

Odpovědět