Německo

Odpovědět
Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 29 říj 2022, 20:39

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/m ... -EU-718727
Další firma jde z Evropy pryč. Velká a německá. Proč? Ceny a pravidla EU
Jedna z klíčových světových firem v chemickém průmyslu a jeden z největších zaměstnavatelů společnost BASF, oznámila v důsledku energetické a hospodářské krize potřebu snížení nákladů. Znamená to rušení především výrobních závodů v Evropě a samozřejmě masivní propouštění. Investice firmy putují v současné době na jiné kontinenty, především do Číny
Společnost BASF podle listu Financial Times uvedla, že bude muset v Evropě „trvale“ snížit svoji velikost. Jedním z důvodů tohoto kroku jsou vysoké náklady na energii, které činí Evropu stále více nekonkurenceschopnější.

Společnost oznámila, že během příštích dvou let sníží náklady o 1 miliardu EUR a zaměří se především na „nevýrobní oblasti“, jako je IT, komunikace a také výzkum a vývoj.

Toto prohlášení přišlo poté, co před měsícem otevřela první část svého nového závodu na výrobu plastů v Číně, kde investovala 10 miliard eur.

„Evropský chemický trh roste posledních deset let velmi málo a výrazné zvýšení cen zemního plynu a elektřiny v průběhu letošního roku vyvíjí tlak na chemické hodnotové řetězce,“ uvedl k tomu generální ředitel Martin Brudermüller.

Jeho slova podpořil i údaj o tom, že společnost BASF utratila v prvních devíti měsících roku 2022 ve svých evropských závodech za zemní plyn o 2,2 miliardy eur více než za stejné období loňského roku.

Brudermüller podle Financial Times uvedl, že evropská plynová krize spolu s přísnějšími průmyslovými předpisy v EU nutí společnost snižovat náklady v regionu „co nejrychleji a také trvale“. Znamená to, že BASF využije mírnějších předpisů, které platí mimo Evropu a občané EU tak doplatí na přísně nastavené normy pro průmyslovou výrobu na území Evropské unie.

Německo i tak zůstává nejdůležitějším trhem BASF z hlediska tržeb, přičemž k dnešnímu dni představuje 18 procent jeho tržeb ve srovnání se 14 procenty z Číny.

Informace o omezení aktivity BASF na území EU se samozřejmě setkala i s ohlasy a to jak ze světa politiky, tak byznysu.
Energy is not just about surviving Putin’s war.

We need energy investments, grids, common purchases to compete and thrive in the modern economy… and we are fatally disadvantaged unless a we set up a real Energy Union !https://t.co/d0CjWCbVPS
— Guy Verhofstadt (@guyverhofstadt) October 27, 2022
Guy Verhofstadt, europoslanec, belgický politik a bývalý premiér Belgie, vidí situaci tak, že boj o energie není jen o přežití Putinovy války.

„Potřebujeme investice do energie, rozvodné sítě, společné nákupy, abychom mohli konkurovat a prosperovat v moderní ekonomice... a pokud nezaložíme skutečnou energetickou unii, jsme fatálně znevýhodněni,“ nabádá ke společnému postupu EU v oblasti energetiky a dodává, že tuto myšlenku razí již delší dobu.

To americký investor Jim Lewis, zakladatel investorského kanálu Wall Street SIlver, jde mnohem dál a za krokem BASF vidí stahování firem ze zemí EU do míst, kde je bezpečnější přístup k energiím. Míní tím zřejmě jak cenu, tak dostatek energií a zmiňuje v této souvislosti jako ideální region americký stát Texas.
I have been saying this for months.

Companies are going to relocate to regions with more secure access to energy. For BASF, they need natural gas and petrochemicals at a reasonable price. Moving to Texas?

Germany's crazy energy policy has consequences. pic.twitter.com/thhbf07eDp
— Wall Street Silver (@WallStreetSilv) October 26, 2022
„Společnosti se budou stěhovat do regionů s bezpečnějším přístupem k energii. Společnost BASF potřebuje zemní plyn a petrochemii za rozumnou cenu. Stěhování do Texasu?“

Dovětek, který Lewis připojil ke svému komentáři na Twitteru lze charakterizovat jako velkou výhradu k energetické a „zelené“ politice, jakou německá vláda předváděla v minulosti.

„Šílená energetická politika Německa má důsledky,“ dodává totiž známý investor.
BASF a nemecký firma? :smich:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11749
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Německo

Příspěvek od martanus » 31 říj 2022, 11:07

Kovový problém Berlína:
Největší německý odborový svaz zahájil (https://www.bloomberg.com/news/articles ... ify%20wall) sérii stávek, aby přiměl úřady v zemi zvýšit mzdy pracovníkům v kovoprůmyslu a elektronice o 8 %.
Doposud zastavilo práci asi 500 pracovníků v Dolním Sasku a 300 v Porýní-Falci. V sobotu se jen v Bavorsku zúčastnilo výstražných stávek 1300 lidí. Podle odborů by zvýšení platů mělo pomoci 3,8 milionu odborářů vyrovnat se s prudkou inflací a rostoucími životními náklady.

Za zmínku stojí, že jednání o zvýšení mezd začala (https://www.bloomberg.com/news/articles ... #xj4y7vzkg) v září a podle analytiků jejich výsledek ovlivní, jak přesně se změní mzdy v ostatních odvětvích ekonomiky. Pro německou vládu je vyřešení tohoto problému jednou z hlavních priorit, protože masivní stávky mohou ochromit ekonomiku a v době krize spustit odliv kvalifikovaných pracovníků ze země, což je pro Berlín, který se snaží dostat z ekonomických turbulencí, velmi nevýhodné. Hospodářská dobrodružství evropských vlád jsou v plném proudu.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/kstati_p/24026
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 02 lis 2022, 22:32

https://echo24.cz/a/S5bga/zpravy-zahran ... oldt-forum
Německé ministryni vadí citáty z Bible na berlínském paláci. Chce je odstranit
Tažení levicové woke politiky proti starým západním hodnotám může postihnout i křesťanské nápisy na starých budovách. Ke kontroverznímu kroku hraničícím s potlačováním náboženského vyznání se chystají v Německu, kde se má nechat zakrýt na kupoli berlínského zámku Humboldt Forum biblické citáty a křesťanské symboly. Informoval o tom deník Bild. Podle spolkové ministryně pro kulturu a média Claudie Rothové (Zelení) jsou tyto symboly nekosmopolitní a tudíž nevhodné. Nápisy na kupoli chce v budoucnu odstranit a přepsat jiným textem.

„Pracujeme na uměleckém projektu, který by na rekonstruovaný nápis dočasně nanesl alternativní, komentující a reflektující texty,“ uvedla dále Rothové na dotaz opoziční parlamentní frakce CDU/CSU domáhající se odůvodnění opatření. Jak přesně by tyto texty měly vypadat, nenapsala.

Biblické citáty byly vybrány pruským králem Fridrichem Vilémem IV (1795-1861), v roce 2020 byly na kopuli zrekonstruovány. Píše se na nich: „Není spásy v nikom jiném, (...) než ve jménu Ježíšově, ke slávě Boha Otce. Aby se ve jménu Ježíše sklonilo každé koleno; ti, kdo jsou na nebi i na zemi i pod zemí“

Proto ho také Bůh povýšil nade vše a dal mu jméno, které je nad každé jméno, aby se ve jménu Ježíše sklonilo každé koleno; ti, kdo jsou na nebi i na zemi i pod zemí, a k slávě Boha Otce aby každý jazyk vyznal, že Ježíš Kristus je Pán.

Citáty pocházejí z Pavlova listu Filipským a vyzývají k pokleknutí pouze před Kristem, nikoli před římským císařem, čímž podle Rothové mají vyjadřovat „nárok na dominanci křesťanství“. Podle berlínského arcibiskupa Heinera Kocha jde ale o nepochopení textu. V rozhovoru pro Bild řekl, že slova Bible je třeba i dnes chápat tímto způsobem, totiž „že lidé se mají klanět pouze Bohu a ne vzdávat tuto poctu jakékoliv pozemské moci“.

Již dříve Nadace Humboldtova fóra v berlínském paláci, která v zámku působí, vedle kopule na střešní terase umístila tabulku s tímto textem: „Všechny instituce Humboldtova fóra se výslovně distancují od nároku křesťanství na výlučnou platnost a nadvládu, který nápis vyjadřuje.“
:nahoru:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 05 lis 2022, 10:48

https://echo24.cz/a/SxWNg/zpravy-svet-c ... -prezident
Scholz je v Číně. Prezident Si mu navrhl úzkou spolupráci obou zemí
Čínský prezident Si Ťin-pching přijal v Pekingu německého kancléře Olafa Scholze, který se jako první vůdce členské země Evropské unie a skupiny vyspělých států světa G7 vydal do Číny od začátku pandemie covidu-19, uvedla agentura AFP. Kancléř Scholz má následně jednat s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a představiteli čínského hospodářství.

Prezident Si navrhl německému hostu posílit spolupráci obou zemí na pozadí změn a otřesů ve světě. "Čínská lidová republika a Německo jsou přední velmoci s vlivem (na mezinárodní scéně). V době změn, kdy vidíme chaos, by naše země měly spolupracovat ruku v ruce," řekl podle agentur Reuters a TASS, které se odvolávají na čínskou televizi.

Peking a Berlín mohou podle čínského vůdce ještě více přispět k zachování míru a podpoře rozvoje na celé Zemi. "Stačí jen respektovat jeden druhého, odstraňovat rozpory, vyměňovat si zkušenosti a spolupracovat ku vzájemnému prospěchu. A tehdy vektor rozvoje vztahů mezi Čínou a Německem se nezmění," prohlásil podle TASS. Doufá, že kancléřova návštěva posílí vzájemného pochopení a umožňují prohloubit pragmatickou spolupráci ve všech oblastech.

Kancléř podle Reuters ocenil, že je dobré osobně se setkat v napjatých časech, kdy ruská invaze na Ukrajinu ohrozila světový pořádek založený na pravidlech. Scholz podle AFP vyjádřil přání "dále rozvíjet" ekonomickou spolupráci s Čínou, a to i "navzdory rozdílným názorům". Vyjádřil také přání rozvíjet spolupráci v otázkách, jako jsou klimatické změny, potravinová bezpečnost či zadluženost států.

Scholze provází desítka vrcholných manažerů velkých německých firem, jako je Volkswagen, BMW, chemická firma BASF, farmaceutická společnost Bayer nebo Deutsche Bank. Čínská ekonomika je druhá největší na světě, německá je nejsilnější v Evropě.

Scholzova cesta do Pekingu krátce po znovuzvolení Sia do funkce stranického šéfa vyvolala kontroverze. Čínští disidenti a Světový ujgurský kongres na něj naléhali, aby cestu zrušil. Krátce před odjezdem kancléř v deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung oznámil nový kurs vůči Číně. Je podle něj jasné, že když se Čína změní, musí se změnit i přístup světa k ní. Během jednání v Pekingu chce otevřít i témata, jako je ochrana lidských práv nebo práva menšin. Scholz dal také najevo znepokojení nad situací kolem Tchaj-wanu a nepřímo varoval Čínu před invazí.

Agentura DPA napsala, že půjde o nejkratší pobyt, jaký kdy nějaký německý kancléř v Číně absolvoval: kvůli přísným protikoronavirovým opatřením platným v nejlidnatější zemi světa potrvá jen 11 hodin.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 05 lis 2022, 20:58

https://echo24.cz/a/SGvE3/zpravy-zahran ... oldt-forum
Ministerstvu vadil 500 let starý kříž. Z Münsterské radnice, kde se koná setkání G7, musel pryč
Tento týden se v německém Műnsteru koná setkání nejvyspělejších ekonomik světa summit G7. Státníci na něm řeší především ruskou agresi na Ukrajině a ruskou snahu o překreslování hranic. Do popředí setkání státníků se však dostává nečekaný krok německých organizátorů, kteří z haly radnice, kde se jednání koná, odstranili původní dřevěný kříž z roku 1540. K odpovědnosti za odstranění historické památky se však nikdo nehlásí. Informuje například Bild či regionální Westfälische Nachrichten.

Odstranění přes 500 let starého dřevěného kříže vzbudilo v německých médiích pozdvižení. Kritika se ozývá ze všech stran. "Myslím si však, že toto rozhodnutí nemělo být učiněno tímto způsobem, a lituji toho. Mám dojem, že to překvapilo i ministryni zahraničí," uvedl k úpravě Síně míru na radnici, kde se setkání státníků koná, starosta Műnsteru Markus Lewe. Podle něj k zásahu došlo na žádost protokolu ministerstva zahraničí. Kříž je podle něj součástí Síně míru již po staletí, a je součástí historie a kultury místa konání summitu. Starosta označil křesťanský kříž za "znamení smíření".

Kříž je součástí radnice od roku 1450 a byl svědkem vyjednávání Vestfálského míru. Radní u něj dodnes skládají přísahu jejíž součástí je i věta "K tomu mi dopomáhej Bůh". V současné době ale radní závěr slibu mohou odmítnout.

K debatě o kříži se v pátek odpoledne vyjádřila také münsterská diecéze: "Z našeho pohledu je tento požadavek a opatření nepochopitelné. Bohužel vyjadřuje zkrácené chápání tolerance. Kříž znamená toleranci, mírumilovnost a lidskost, stejně jako překonání násilí a smrti - a tedy přesně ty cíle, o které usilují ministři zahraničí při svém setkání v Münsteru", uvedla diecéze v prohlášení.

Ministerstvo zahraničí však odmítá jakoukoliv politickou zodpovědnost za odstranění kříže. Jednalo se prý o běžné rozhodnutí protokolu. "Samozřejmě, že v rámci příprav na toto setkání, které se tam koná ve velmi zvláštním formátu, musí být jiný stůl, jiné osvětlení, jiné koberce. V této souvislosti tam byl tento kříž také odstraněn," uvedl mluvčí ministerstva Christopher Burger. Ten zároveň odmítl, že by se jednalo o jakékoliv politické rozhodnutí a zelená ministryně Annalena Baerbocková podle něj o situaci nevěděla a nerozhodovala.

Nejedná se o první odstraňování křesťanských symbolů v Německu v posledních dnech. Spolková ministryně pro kulturu a média Claudia Rothová (Zelení) v minulých dnech navrhla odstranění biblických citátů z kopule berlínského zámku Humboldt Forum. Podle ní nejsou citáty, které vybral pruský král Fridrich Vilém IV, dostatečně kosmopolitní o návrhu informoval i server Echo24.

Radnice v Műnsteru byla svědkem mnoha historických událostí, nejvýznamnější z pohledu evropských dějin bylo pravděpodobně podepsání Vestfálské dohody, která ukončila 30letou válku a náboženské spory v Evropě. Dohoda také zavedla v Evropě principy teritoriální integrity států. Ty jsou přitom předmětem jednání politiků z ekonomicky nejvyspělejších zemí světa a to Německa, Francie, Itálie, Velké Británie, Kanady, Spojených států, Japonska a nově i zástupců Evropské Unie. V minulých letech bylo zváno i Rusko, jehož agrese je jedním z hlavních bodů jednání.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 06 lis 2022, 23:37

https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/nem ... cni-krizi/
Německá ministryně vnitra obviněna z falšování čísel o azylu, aby zakryla migrační krizi
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová čelí vážnému obvinění, že od začátku roku falšovala počty takzvaných uprchlíků, kteří přicházejí do Německa

Zatímco ona tvrdí, že na německé území vstoupilo pouze 57 647 uprchlíků, spolková policie od ledna zaregistrovala 101 900 cizinců, přičemž údaje spolkové policie zahrnují pouze čtyři různé regiony země: Berlín, Mnichov, Pirna a Stuttgart.
Její údaj je tak o více než 40 procent nižší, než kolik uvádí spolková policie. Přitom se předpokládá, že skutečná čísla jsou kvůli nedostatku údajů z jiných okresů mnohem vyšší.

Faeserová je také obviňována z ještě hrubšího falšování čísel týkajících se žádostí o azyl. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) uvádí, že od ledna požádalo o azyl 154 557 lidí. Toto číslo je však 2,7krát vyšší, než kolik uvádí „Zpráva o analýze migrace“ ministerstva vnitra.

Faeser navíc čelí kritice za to, že ve „Zprávě o analýze migrace“ neposkytl spolkové policii údaje o migraci za říjen – zpráva obsahuje údaje pouze do konce září. Faeser může mít motivaci tato čísla před veřejností skrývat, protože podle odborníků došlo v říjnu k velkému přílivu migrantů, který již zaznamenaly i jiné země, například Maďarsko a Rakousko.

Německo letos přijalo více než milion cizinců, přičemž přibližně 750 000 jich pochází z Ukrajiny; ti však v Německu nemusí žádat o azyl. Navzdory Faeserově snaze bagatelizovat migrační krizi města a obce varují, že jsou zahlceny jak Ukrajinci, tak velkým přílivem migrantů z Afriky a Blízkého východu, což vedlo minulý měsíc k tomu, že 12 z 16 německých spolkových zemí prohlásilo, že již nemohou přijímat další uprchlíky.

Kontroverzní ministryně vnitra, která vyzvala k masové cenzuře a zároveň se zaměřila na konzervativce, počty uprchlíků obhajovala. Řekla, že její ministerstvo informuje pouze o těch imigrantech, kteří byli zadrženi v blízkosti hranic, a že spolková policie může počítat duplicitní vstupy. To by však nevysvětlovalo rozdíl v počtu žádostí o azyl, který je vidět v údajích BAMF.

Spolkový policejní svaz v zemi na tuto otázku upozorňuje tisk, přičemž jeho šéf Heiko Teggatz pro deník Bild uvedl, že vyšší čísla spolkové policie „odrážejí přesně to, co mi kolegové říkají již několik měsíců“. Podle něj je třeba zavést stacionární hraniční kontroly a tvrdí, že úřady by pak mohly odmítat žadatele o azyl, kteří podali žádost v jiné zemi, „přímo na hranicích“.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 07 lis 2022, 17:22

https://echo24.cz/a/SHPWt/zpravy-zahran ... tri-nakupy
Němci začali šetřit. Omezili výdaje za oblečení i návštěvy restaurací
Téměř tři čtvrtiny lidí v Německu mají obavy z hospodářské recese a mění kvůli tomu i přístup k nákupům. Podle průzkumu společnosti YouGov, který si objednala poradenská firma Simon-Kucher & Partners, většina respondentů v případě recese počítá s omezením výdajů na nové oblečení, dovolenou či volnočasové aktivity. Téměř polovina by pak omezila návštěvy restaurací. Informovala o tom agentura DPA.

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v říjnu zrychlil na 10,4 procenta ze zářijových deseti procent. Inflace se tak nachází na nejvyšší úrovni zhruba za 70 let. Podle průzkumu hodlá 60 procent respondentů v reakci na růst cen omezit spotřebu.

„U zboží každodenní spotřeby je prostor pro zdražování velký. Zákazníci si na vyšší ceny zvyknou celkem rychle,“ uvedl spoluředitel společnosti Simon-Kucher & Partners Andreas von Gathen. „Mnozí spotřebitelé ale mají pevně stanovený rozpočet na týdenní nákupy, který nesmějí překročit. Jsou nuceni šetřit, takže sahají po levnějších alternativách,“ dodal.

Na možnou hospodářskou recesi se podle průzkumu připravují také německé podniky. Zhruba 60 procent dotazovaných firem sdělilo, že má přinejmenším zčásti připravenou strategii pro případ poklesu ekonomiky. Zhruba třetina podniků však podle průzkumu na takovýto vývoj připravena není. Téměř třetina podniků pak uvedla, že v případě recese hodlá zvyšovat ceny.

Německá vláda v říjnu předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa v příštím roce klesne o 0,4 procenta po letošním růstu o 1,4 procenta. V dubnové prognóze předpokládala, že hospodářský růst v letošním roce dosáhne 2,2 procenta a příští rok zrychlí na 2,5 procenta.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 07 lis 2022, 17:28

https://echo24.cz/a/SPBd8/zpravy-zahran ... oti-evrope
Evropě navzdory. Němci dál plánují dát příští rok na dotace energií dva biliony korun
Německo se v příštím roce chystá vynaložit na regulaci cen energií pro domácnosti a firmy přibližně 83 miliard eur (dva biliony Kč). Vyplývá to z hospodářského plánu spolkového ministerstva financí, na který se odvolává agentura DPA. Německo v reakci na vysoké ceny energií zřídilo fond v objemu až 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč), ze kterého chce hradit kompenzační opatření do roku 2024. A to i přesto, že řada evropských zemí proti německému plánu protestuje, protože nadstandardní podpora německých firem by ohrozila konkurenceschopnost mimoněmeckých výrobců.

Státy EU podle premiéra Petra Fialy považují za nepřijatelné, aby Německo zvýhodnilo svůj průmysl. Podle kritiků by uvolnění až 200 miliard eur (téměř pět bilionů Kč) na stabilizaci cen energií znevýhodnilo ostatní země EU. "Evropská komise nepřipustí to, aby některá země v rozporu s unijními pravidly zvýhodněným způsobem podporovala své podniky," řekl Fiala minulý týden senátorům, když je informoval o závěrech říjnové Evropské rady.

Německo chce pro domácnosti a podniky od ledna regulovat takzvanou cenovou brzdou výdaje na elektřinu. U plynu a dálkového tepla chce odběratelům letos proplatit prosincové zálohy a od příštího roku cenu pro část spotřeby dotovat. Od ledna by měl mít regulovanou cenu průmysl a od března i domácnosti.

Na zásadách vyplácení kompenzací domácnostem a podnikům za vysoké ceny plynu, elektřiny a vytápění se před týdnem dohodl kancléř Olaf Scholz s premiéry německých spolkových zemí. Kompenzace bude Německo zčásti platit daní z mimořádných zisků, které mají energetické firmy díky nárůstu cen energií. Parlament vládě rovněž umožnil, aby si peníze na regulaci cen také půjčila.

Podle DPA z návrhu ministerstva financí zatím nevyplývá, kolik peněz si ministr financí Christian Lindner bude chtít v nadcházejícím roce vypůjčit. Lze však očekávat, že vzhledem k předpokládaným horším hospodářským výsledkům bude muset být zadlužení vyšší, neboť příjmy do rozpočtu budou nižší. Jenom na úrocích u starších dluhů zaplatí Německo v nadcházejícím roce podle Lindnera 38 miliard eur (926 miliard Kč).
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 08 lis 2022, 19:49

https://ekonomickydenik.cz/sukne-nebo-k ... -politiku/
Sukně nebo kalhoty? Deutsche Bahn zavádí genderově neutrální uniformní politiku
Německý železniční dopravce Deutsche Bahn zrušil přísná pravidla pro uniformy zaměstnanců. Zaměstnanci tak mohou nyní tradiční oblečení kombinovat podle své identity. Soud již v červnu nařídil německému železničnímu dopravci modernizovat zákaznické služby podle měnících se genderových norem.

Deutsche Bahn se tak připojily k dopravním společnostem, jako jsou Alaska Airlines a Virgin Atlantic, a vydaly pokyny pro genderově neutrální uniformy.

Generální ředitel společnosti Richard Lutz uvedl, že si zaměstnanci mohou libovolně volit z oficiálních sukní, kalhot a bund.

„Zaměstnanci DB nyní mohou nosit oblečení, ve kterém se cítí nejpohodlněji,“ řekl a ocenil aktualizaci zásad jako vhodnou pro „různorodou“ společnost na základě požadavků zaměstnanců na uvolnění pravidel.

Všech 45 000 zaměstnanců si tak bude moci vybrat oblečení zcela nezávisle na jejich pohlaví či genderové identitě.

Frankfurtský regionální vrchní soud již v červnu uvedl, že DB od příštího roku bude muset nabízet genderově neutrální rozhraní, přičemž současnou binární volbu „pan“ nebo „paní“ považuje za diskriminační.

Za téměř 200 let německé železniční dopravy bylo zavedeno několik změn uniformy, ale společnost nikdy nezměnila své označení „mužských“ a „ženských“ kolekcí.
Toto je dôležité, čo tam nejaká preprava osôb a tovaru.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

homer
Sponzor fóra
Příspěvky: 8211
Registrován: 07 úno 2017, 21:47

Re: Německo

Příspěvek od homer » 14 lis 2022, 12:15

Německo lidem a malým firmám zaplatí prosincové zálohy na plyn a teplo
Německo obyvatelům uhradí prosincové zálohy na plyn a dálkové teplo, aby jim jednorázově kompenzovalo vysoké ceny energií. Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země, v pondělí tuto jednorázovou pomoc podpořila. Nárok na podporu budou mít i menší firmy.

Regulovat cenu plynu a dálkového tepla chce německá vláda do roku 2024. Počítá se s tím, že nižší cenu budou domácnosti platit do výše 80 procent svého předchozího ročního odběru, aby lidé měli důvod s plynem a teplem šetřit. Financovat tuto úlevu bude Německo ze stabilizačního fondu, který bude mít k dispozici 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč). Z fondu bude regulována i cena elektřiny.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... o-40414500

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 18 lis 2022, 23:06

https://echo24.cz/a/SND6B/zpravy-zahran ... en-strelba
Útok na synagogu v Essenu: rabín našel prostřelené dveře
Na dveřích někdejšího domu rabína vedle Staré synagogy v západoněmeckém Essenu zůstaly nejméně čtyři díry po střelbě. Nikdo nebyl zraněn a ani se neví, kdy přesně výstřely padly, ministr vnitra spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko Herbert Reul ale v pátek hovořil o útoku. Policie má k dispozici videozáznamy zachycující podezřelou osobu, která je nyní na útěku, informovala agentura DPA.

V zasažené budově sídlí institut pro německo-židovské dějiny. Dům je hned vedle essenské synagogy, která se v současnosti využívá jako kulturní centrum, nikoli k bohoslužbám. Díry po střelbě byly podle mluvčího policie nahlášeny v pátek kolem 08:30. Kdy výstřely padly, není jasné.

"Máme silné podezření, že to bylo někdy v noci, když tam nikdo nebyl," řekl mluvčí. Podle ministra Reula, který místo činu navštívil, úřady pátrají po jednom muži. Do vyšetřování je zapojena i kontrarozvědka. Výstřely zasáhly podle policejního mluvčího zasklené vchodové dveře. Poškozen byl jejich rám a střely prošly sklem.

"Útok na Starou synagogu v Essenu mnou hluboce otřásl," řekl Reul. Židovská obec v Essenu se podle něj může spolehnout na to, že úřady učiní vše pro co nejrychlejší vyšetření případu.
Podle mluvčí essenské radnice židovská obec nyní dům rabína nevyužívá. Objekt přímo sousedí s budovou synagogy a nyní je v něm podle města umístěn Institut Ludwiga Steinheima pro německo-židovské dějiny s archivem a knihovnou. Jsou tam i prostory místní univerzity.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 21 lis 2022, 19:40

https://echo24.cz/a/S4NL3/zpravy-zahran ... jkot-katar
Němci řeší lidská práva. Některé hospody nabídnou místo fotbalu vědomostní kvízy
Německo, tradiční fotbalový národ, řeší v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím světa i porušování lidských práv v Kataru. Mnohé restaurační podniky proto nebudou hostům poskytovat přímé přenosy utkání. K bojkotu se přidala například známá pivnice Lotta v Kolíně nad Rýnem, jež bouřlivě prožívala úspěch německých reprezentantů na šampionátu v roce 2014 v Brazílii. Spolumajitel Peter Zimmermann argumentuje například „zkorumpovanou“ Mezinárodní federace

fotbalových asociací (FIFA), která prý přes svou orientaci na zisky nedohlédne na lidská práva či fotbal samotný. Podobný postoj zaujímají také bar Krüger v Berlíně a hospoda Mit Schmackes v Dortmundu. Informoval o tom server Deutsche Welle a agentura AP.

„Chceme jít příkladem a postavit se korupcí prolezlému fungování organizace FIFA, kde je vše opravdu jen o penězích. Lidská práva a fotbalová kultura nikoho nezajímají,“ řekl Zimmermann, velký fotbalový fanoušek, jenž ale kritizuje nerovnoprávnost mužů a žen v Kataru, diskriminaci homosexuálů a špatné pracovní podmínky v Kataru.

V neděli večer, kdy proběhl první výkop katarského mistrovství, zůstaly dveře pivnice Lotta zavřené. Pondělí má patřit hospodskému kvízu, v úterý večer pak panelu, který se bude věnovat situaci v Kataru či postupům organizace FIFA. V dalších dnech budou na programu např. šipky, turnaje ve stolním fotbalu nebo filmové večery. V restauračním zařízení vzali celý protest dokonce tak vážně, že se zbavili i všech pivních lahví s logem fotbalového šampionátu. Tento případ bojkotu se na sociálních sítích rozšířil do té míry, že do Kolína nad Rýnem vyrazil i štáb japonské televize.

Spolumajitel pivnice Lotta tvrdí, že i přes očekávaný pokles prodejů svého rozhodnutí nelituje. „Mistrovství světa ve fotbale vždy znamená více hostů, především když hrají Němci. Máme nicméně své stálé zákazníky a doufám, že i přes alternativní program přijdou také další. Fotbal milujeme, ale letošní šampionát je pro nás příliš,“ prohlásil Zimmermann.

K bojkotu se připojil také Steif Krüger, který vede stejnojmenný bar v Berlíně. „Je strašné, co se děje v Kataru,“ tvrdí Krüger. „Lidé, kteří u nás fotbal pravidelně sledovali, naše rozhodnutí znají a podporují ho,“ dodal. Kevin Grosskreutz, majitel hospody Mit Schmackes, se rovněž rozhodl pro bojkot šampionátu. „Milujeme fotbal. Dokonce bych řekl, že fotbalem žijeme. Je ale jasné, že vysílat nebudeme, i kdyby to pro nás mělo znamenat pokles zisků,“ řekl Grosskreutz.

Bojkot mistrovství se ale netýká pouze hospod a podobných podniků, ale i samotných zákazníků. Německý obchod se sportovními potřebami Intersport hlásí až 50% pokles poptávky po fotbalových dresech. Ty se tradičně během velkých fotbalových turnajů hojně prodávaly. Proti kontroverznímu mistrovství se před jeho startem protestovalo i na německých fotbalových stadionech.
BBC neodvysílala zahajovací ceremoniál mistrovství světa ve fotbale

Britská veřejnoprávní televize BBC v neděli neodvysílala zahajovací ceremoniál mistrovství světa ve fotbale v Kataru. Namísto toho zařadila do programu vysílání, které bylo k pořadatelské zemi tvrdě kritické, píše web listu The Guardian, podle něhož byl přímý přenos ceremoniálu k vidění jen na webu BBC.

„Je to nejkontroverznější mistrovství světa v historii a to se ještě ani nekoplo do míče,“ udal tón moderátor pořadu a bývalý slavný fotbalista Gary Lineker, když takto uvítal diváky na začátku pořadu prvního kanálu BBC. V něm pak zazněla kritika způsobu, jakým se v blízkovýchodní zemi zachází s dělníky z třetího světa, nebo nedostatečných práv žen a homosexuálů. Hovořilo se také korupci v mezinárodní fotbalové federaci FIFA.

Zatímco na zahajovacím ceremoniálu vystupovaly hvězdy světové hudební či filmové scény, nabídla BBC rozhovor se zástupcem organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. V den, kdy skončila klimatická konference COP27 v Egyptě, zazněla také poznámka o tom, že ještě žádný světový šampionát ve fotbale neměl tak velkou uhlíkovou stopu.
:smich:
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Rado Info
Senior redaktor
Příspěvky: 3942
Registrován: 08 úno 2017, 15:48

Re: Německo

Příspěvek od Rado Info » 23 lis 2022, 16:37

Delegitimizace státu – nová zbraň proti nepohodlným v Německu
Loni se v Německu objevil nový pojem – delegitimizace státu. Přišla s ním tajná služba Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV), a to v podobě, která stojí za pozornost už jen z jazykového hlediska. Oficiální označení totiž zní „verfasssungsschutzrelevante Delegitimierung des Staates“, tedy „z hlediska ochrany ústavy relevantní delegitimizace státu“. Toto podle hamburského novináře Tomase Spahna „slovní monstrum“ bude jistě konkurovat oblíbenému pojmu Angely Merkelové „alternativlos“ (není alternativy), který byl v roce 2013 zvolen nejošklivějším německým slovem roku. BfV tento termín, jak sama tvrdí, „vytvořila“ v dubnu 2021, protože osoby a organizace účastnící se protestů proti karanténním opatřením nebylo možné zařadit do kategorií, kterým se tajná služba věnuje.
https://casopisargument.cz/?p=46936

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 25 lis 2022, 18:39

https://ekonomickydenik.cz/byt-statnim- ... a-najemne/
Být státním zaměstnancem v Německu se vyplatí. Nově dostanou až o 10 000 eur více kvůli zvýšeným nákladům na nájemné
Krátce před Vánocemi se mnozí státní zaměstnanci s dětmi v Německu mohou těšit na štědrý příplatek. Jak informoval německý deník Rheinische Post, Severní Porýní-Vestfálsko chce podle ministerstva financí od 1. prosince 2022 zvýšit tzv. rodinné přídavky. Důvodem jsou zvýšené náklady na nájemné v mnoha městech státu. Podobně chtějí postupovat i další spolkové země.

V pozadí stojí rozhodnutí Spolkového ústavního soudu z roku 2020, kdy jeden ze státních zaměstnanců podal stížnost na nedostatečné zvýšení rodinných přídavků v kombinaci s vyššími náklady na nájemné. Soudci v Karlsruhe rozhodli, že stát musí své úředníky vždy dostatečně zabezpečit. Vyšší náklady na bydlení musejí vést k vyšším přídavkům na děti, tak zní verdikt.
Státní zaměstnanci dostanou zpětně až 10 000 eur

Při stanovení výše příplatků z nařízení o příspěvcích na bydlení se vychází z toho, že bylo spolkové území rozděleno do sedmi zón na základě místního nájemného. Státní zaměstnanci s dětmi v drahých městech, jako je Kolín nad Rýnem nebo Düsseldorf (úroveň 6), tak dostávají 4549,16 eur na jedno dítě – při dvou dětech je to již 10 170,93 eur.

Částka je tak vysoká, protože zpětné platby platí zpětně od ledna 2022. Poté se 1/11 této částky připočte k základnímu platu za měsíc.

Státní zaměstnanci s dětmi dostávají příplatky k přídavkům na děti a také bez ohledu na to, zda žijí v nájemním bydlení nebo ve vlastním domě, který již byl splacen. Tím se zabývá Spolkový ústavní soud. Stát musí platit státním zaměstnancům tolik, aby jim zajistil srovnatelnou životní úroveň bez ohledu na to, kde žijí. Bezdětným státním zaměstnancům se od prvního prosince zvýší základní plat pouze o 2,8 procenta.

Také v Bádensku-Württembersku se bude vyplácet vysoký příplatek.
Ministerstvo financí Severního Porýní-Vestfálska v rozhovoru pro deník Rheinische Post tento postup obhajuje. Ne všichni úředníci jsou bohatí.

„Většinu státních úředníků tvoří policisté, soudní úředníci (trestní systém), zaměstnanci finančních úřadů,“ zkonstatoval list Rheinische Post.

Jak uvádí deník Bild, většina spolkových zemí chce v otázce rodinných přídavků rychle následovat. Bádensko-Württembersko chce své státní zaměstnance odškodnit zpětně za tři roky až do výše 7200 eur v závislosti na místě bydliště a počtu dětí.

Berlín chce příspěvek zvýšit od 1. prosince 2022, ale nedojde k jeho zpětnému vyplacení.
Kritika dotací z daňových příjmů – zohlednění všech rodin

Renomovaný výzkumník chudoby a profesor politologie Christoph Butterwegge bude brzy od spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko dostávat také vyšší rodinné přídavky. Vyzývá k větší spravedlnosti při rozdělování: „Když už stát poskytuje odpovídající příspěvky státním zaměstnancům s dětmi podle principu výživného v místech s vysokými náklady na bydlení, měl by tento princip uplatnit i na ostatní rodiny,“ řekl listu Rheinische Post.

„Pak by bylo více peněz v přídavcích na děti nebo v případném základním přídavku na dítě, pokud rodina žije v místě s vysokými náklady na bydlení,“ podotýká.

Je to tak: i kadeřnice nebo pokladní v supermarketu musí ze svých daňových příjmů platit příplatky pro státní zaměstnance. Sdružení daňových poplatníků je tím pobouřeno.

Markus Berkenkopf, odborník na státní rozpočet Severního Porýní-Vestfálska, řekl deníku Bild: „Zvýšení je nepochopitelné. Vzniká dojem, že rozhodnutí o mzdách jsou obzvláště pozitivní, pokud jsou jimi postiženi sami rozhodující činitelé.“ Podotkl, že soudci jsou také státními zaměstnanci a pobírají také vyšší rodinné přídavky.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 26 lis 2022, 12:17

https://echo24.cz/a/S6YvD/zpravy-zahran ... ili-provoz
Němečtí aktivisté zastavili provoz letiště Berlín-Braniborsko. Přilepili se k ranveji
Němečtí klimatičtí aktivisté ve čtvrtek dočasně zastavili provoz na letišti Berlín-Braniborsko, informovala agentura DPA s odvoláním na mluvčího letiště. Členové skupiny Letzte Generation (Poslední generace) vnikli na jeho pozemek a na dvou místech se přilepili. Policie je zadržela. Ve středu večer se aktivisté z té samé skupiny přilepili k dirigentskému pultu krátce před koncertem v hamburské Labské filharmonii.

Letzte Generation na svém twitterovém profilu vysílala, jak její členové prostříhali plot kolem letiště, oblečení do reflexních vest vešli na jeho plochu a přilepili se k ní na jižní a severní straně.
Letzte Generation - Livestream https://t.co/1cdpgh7Nov
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) November 24, 2022
Policie aktivisty zadržela, obnovit provoz ale povolila až poté, co zaměstnanci letiště zkontrolovali, že na něm nějací protestující nezůstali. Letiště kolem 18:20 SEČ na twitteru informovalo, že opět funguje, ale že je stále potřeba počítat se zpožděními.

Ve středu začal s několikaminutovým zpožděním koncert v Labské filharmonii, protože se v koncertní síni k dirigentskému pultu přilepili dva aktivisté z Letzte Generation. Vyzývali obecenstvo k odporu proti údajně nerozhodné klimatické politice německé vlády. Ze sálu se ozývaly povzdechy jako „Ach, ne“ nebo výkřiky „Ven“.
++ Festgeklebt bei Beethoven-Konzert ++
„Wollen wir wirklich unseren Kindern die Lebensgrundlage nehmen, weil es zu bequem ist etwas zu ändern?“
Genau wie es nur ein Violinkonzert von Beethoven gibt, haben wir nur diesen einen Planeten. #Elbphilharmonie pic.twitter.com/d9AzeK8Je5
— Letzte Generation (@AufstandLastGen) November 23, 2022
Později je vyvedla policie. Incident dnes potvrdil mluvčí Labské filharmonie. „Samozřejmě si přejeme, aby se koncerty konaly bez narušení pro naše publikum. Zároveň ale chápeme obavy, které nenásilnými prostředky dali najevo mladí protestující,“ uvedl. Aktivisté v prohlášení k lidem v sále, kteří si přišli poslechnout skladby od Ludwiga van Beethovena, kromě jiného řekli, že „až bude Hamburk pod vodou, už nebude žádná Labská filharmonie, kde si bude možné vychutnávat Beethovena“.
Na letisku je tucet snehových frez pripravených na zimnú údržbu a títo tu majú problém s pár prilepenými...
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11749
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Německo

Příspěvek od martanus » 29 lis 2022, 13:12

Spotřeba 3 %: Katar podepsal smlouvu na dodávky LNG do Německa od roku 2026
Podle podmínek dohody bude energetický gigant Qatar Energy prodávat LNG americké protistraně, která bude zase zodpovědná za dodání energetického zdroje do terminálu pro příjem zkapalněného plynu v německém Brunsbüttelu :blbec: . Roční objem dodávek bude podle smlouvy činit cca 2 miliony tun LNG. Smlouva je navržena na 15 let, dodávky začnou v roce 2026.
https://eadaily.com/ru/news/2022/11/29/ ... u-c-2026-g
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Uživatelský avatar
martanus
Redaktor - závislák :-)
Příspěvky: 11749
Registrován: 01 úno 2017, 10:16

Re: Německo

Příspěvek od martanus » 30 lis 2022, 09:33

Scholz odmítá vyslání západních systémů protivzdušné obrany na Ukrajinu
Německý kancléř Olaf Scholz potvrdil (https://www.independent.co.uk/news/olaf ... 35610.html) slova (https://t.me/HouseOfCardsEurope/35415) šéfa německého ministerstva obrany, že návrh na vyslání systémů protivzdušné obrany Patriot do Polska zůstává v platnosti, ale Berlín nemá v úmyslu poslat tyto systémy na Ukrajinu místo do Polska, jak dříve navrhovali polští představitelé.

"Naše nabídka polské vládě na ochranu jejich země (systémy protivzdušné obrany) je stále na stole," řekl Scholz.

Podle německých pozorovatelů Berlín odmítl nabídku Varšavy na vyslání systémů protivzdušné obrany na Ukrajinu kvůli nebezpečí zatažení NATO do přímého konfliktu s Ruskem a nemožnosti rychlého výcviku obsluhy těchto systémů.

Polský premiér Mateusz Morawiecki dříve prohlásil, že země nepředá Kyjevu své protiletadlové raketové systémy Patriot.

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)
https://t.me/Media_Post_UA/6559

Originál je za PayWallem
https://www.independent.co.uk/news/olaf ... 35610.html
Nikdy není pozdě udělat správnou věc.
Albert Einstein: „Logika tě dostane z bodu A do bodu B. Představivost tě dostane všude.“
Konfucius: " Můžete obětovat vojsko, hospodářství či blahobyt, ale nesmíte obětovat zdravý rozum!"

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 01 pro 2022, 17:28

https://ekonomickydenik.cz/nemecke-mini ... 3-procent/
Německé ministerstvo financí chce uvalit na energetické firmy windfall tax ve výši 33 procent
Německé ministerstvo financí hodlá zavést třicetitříprocentní daň pro ropné a plynárenské společnosti, které měly neočekávané zisky, uvedl v německý deník Die Welt.

S odvoláním na návrh dokumentu Die Welt uvedl, že společnosti v odvětví ropy, plynu, uhlí a rafinérského průmyslu, jejichž zisky za letošní a příští rok budou o více než 20 procent vyšší než průměrné zisky v letech 2018 až 2021, budou muset zaplatit dodatečnou daň.

Plány jsou realizací dohody celé Evropské unie o energetických společnostech v reakci na vysoké ceny energií v důsledku propadu dodávek z Ruska po invazi Moskvy na Ukrajinu.

Vláda hodlá výnosy a stržení nadměrných zisků v odvětví elektřiny použít na pokrytí financování brzdy cen elektřiny, uvedl list.

Ministerstvo odhaduje dodatečné příjmy ve výši zhruba tří miliard eur, uvedl list. Nikdo z ministerstva financí se l návrhu nevyjádřil.

K mimořádnému zdanění sáhla i Česká republika. Poslanecká sněmovna schválila novelu energetického zákona, která na výrobce elektřiny uvaluje povinnost odvádět do státní kasy 90 procent z nadměrných příjmů, v polovině listopadu. 

Rozhodnutí zkritizoval v komentáři pro Ekonomický deník předseda dozorčí rady společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce, a. s. a předseda dozorčí rady skupiny SUAS GROUP a.s. Pavel Tomek.

Daň dopadne na přesně definovaný, velmi úzký a selektivně volený okruh energetických firem a bank včetně společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce, a.s.

Vláda navíc souběžně řešila zavedení stropů tržních příjmů z výroby elektřiny podle dohody EU, které ostatně byly v rámci změny energetického zákona rovněž sněmovnou schváleny.

„Většina z těch, kteří o těchto opatřeních rozhodují, je nepovažují směrem k energetickým firmám za likvidační. My určitě chceme vyjít vstříc lidem a podnikům v době energetické krize. Nicméně cena, kterou za to zaplatíme, je skutečně vysoká a hlavně nedává smysl, zejména tehdy, má-li být podporován odklon od využívání uhlí pro energetické využití a budování nových technologií, jež mají toto využití v dohledném období nahrazovat a vytvářet nové pracovní příležitosti pro přechod z odvětví uhelné energetiky,“ napsal Pavel Tomek.

Problém je podle Tomka v první řadě ve zvoleném období pro srovnání aktuálních mimořádných zisků. Jde o dobu mezi lety 2018 – 2021, kdy na tom uhelná energetika byla velmi špatně, dostala se pod extrémní tlak narůstání ceny emisních povolenek, potýkala se s nízkou prodejní tržní cenou elektřiny a s vysokými náklady na těžbu. Sokolovská uhelná ukončovala pracovní poměry se stovkami zaměstnanců, neboť došlo ke zrušení provozu tlakové plynárny, snižoval se počet zaměstnanců v těžebním úseku, vyplácelo se odstupné v řádu 1 miliardy korun. Prováděly se odpisy řady zařízení opět v řádech stovek milionů korun. Tato období tedy rozhodně nemohou být považována za standardní a běžná, proti kterým by se měl z pohledu neočekávaných zisků poměřovat rok 2022 nebo rok 2023.

„Od prosince 2022 rovněž bude platit zavedení stropů tržních příjmů z výroby elektrické energie. Návrh energetického zákona se sektorově dotkne všech výrobců elektřiny. Windfall tax ovšem jen vybraných subjektů. Tento atypický úkaz v právním řádu znamená předvýběr konkrétních poplatníků ke zdanění. Ti jsou definováni vyjmenováním rozhodných činností, což by mohlo naznačit odvětvové zařazení, ale na druhou stranu jsou tito poplatníci selektivně určeni podle tržeb roku 2021. Limity těchto tržeb jsou nastaveny tak vysoko, že je opravdu splňuje jen malá hrstka konkrétních subjektů. S klidným svědomím tak můžeme tuto daň označit jako jednoznačně personalizovanou,“ pokračuje Tomek.

Pro dokreslení nekoncepčního řešení je dle Tomka třeba připomenout, že windfall tax vztažená k období let 2023 až 2025 v našem případě cílí na zdanění neočekávaných zisků z výroby elektřiny. Zavedením stropů tržních příjmů z výroby elektřiny týkajících se období prosince 2022 a celého roku 2023 ale neočekávané, tedy mimořádné zisky zmizí. Namísto nich budou velmi omezenému okruhu subjektů odňaty výnosy z jiných než pro windfall tax rozhodných činností.

„V případě Sokolovské uhelné a její sesterské společností SUAS GROUP budeme čelit nejen dopadům do příjmů z výroby a prodeje elektřiny, půjde také o dopady do příjmů z těžby hnědého uhlí, která není rozhodnou činností. Dále se jedná o úrokové výnosy z finančních prostředků, kterými společnost disponuje, a to jen díky vstřícné politice akcionářů, kteří si nechtěli vybrat v rámci dividendové politiky své finanční prostředky z majetku společnosti a zachovávali tyto finance ve společnosti hlavně za účelem naplnění plánovaných transformačních cílů, pro rozvojové projekty,“ varuje šéf dozorčí rady těžařské společnosti.

„Připravili jsme plán využití brownfieldů, kde v současné době rozbíháme řadu projektů výstavby fotovoltaických elektráren. Očekávali jsme, že naše společnost bude mít výnosy z přenechání těchto pozemků pro výstavbu elektráren. Bohužel tyto výnosy, které zatím neměla a nemohou být zohledněny ve srovnávacích základech, musí nyní zahrnout do daně z neočekávaných zisků,“ pokračuje Tomek.

„Jsme jedním z nositelů transformace, přeměny Sokolovska a celého regionu. Chystáme postupný přesun aktiv ze struktury jmění Sokolovské uhelné do nové rozvojové skupiny SUAS GROUP. Rozvojové projekty nemůžeme financovat jen z vlastních zdrojů, protože investiční objem je velmi značný. Pro financování bychom měli používat úvěry, ale banky je pro hnědouhelné společnosti nebo energetiku založenou na tržbách z uhlí nejsou schopny financovat. Nepromyšlené a horkou jehlou ušité opatření, kterým windfall tax bezesporu je, nás ale nezastaví, i když významně komplikuje využití majetkového, technického a personální potenciálu stávající Sokolovské uhelné v nové skupině SUAS GROUP. A z financí, které byly spravedlivě očekávatelné (a nesouvisející s výrobou elektřiny) a určené na rozvojové projekty transformace, odvedeme 79 procent (!),“ vypočítává Tomek.

„Budeme hledat takové cesty, abychom dokázali udržet externí zdroje a mohli je použít k naplnění transformačních a rozvojových cílů, včetně vytváření vhodných pracovních příležitostí a projektů, které mohou přispět k oživení regionu. V tuto chvíli se rýsují další projekty výstavby fotovoltaiky, záměry pro lokalitu Vřesové, které souvisejí s energetikou a chemickým průmyslem. Máme co nabídnout našemu kraji, podnikatelským subjektům a lidem včetně nových pracovních míst,“ uzavřel předseda dozorčí rady společnosti Sokolovská uhelná, právní nástupce, a. s. a předseda dozorčí rady skupiny SUAS GROUP a.s. Pavel Tomek.
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 01 pro 2022, 22:30

https://www.badatel.net/diktatura-dokon ... v-nemecku/
Hotová diktatúra: Nemecká vláda šikanuje 8 prominentných kritikov pandemických opatrení
(TLB, thelibertybeacon.com) – Ak si niekto myslí, že svojvôľa a zastrašovanie už dosiahli svoj vrchol, napriek tomu, že žijeme pod takzvanou „vládou zákona“, tak nedávno (29. júna 2021), mu bolo dokázané, že sa mýli (pozri článok z apríla 2021 „Merkelovej režim prehľadáva byt sudcu!“)

Nateraz je známe, že došlo k ôsmim domovým prehliadkam u sudcov, právnikov, profesorov a kandidátov na členstvo v Bundestagu z kritického hnutia občanov „Die Basis“ (´Báza´).
Nespravodlivý režim útočí na domy a byty všetkých kritikov – a zároveň sa opovažuje poukazovať na krajiny ako sú Rusko, Bielorusko či Maďarsko.
Komentár Williho Hubera

Čo bude ďalej?

Občania, ktorí rešpektujú vládu zákona a mnoho desaťročí spokojne platili dane, aby mohli žiť v bezpečnej demokracii, sú úplne šokovaní.

Je otázne, či taká miera zastrašovanie existovala počas socializmu v Nemeckej demokratickej republike. Človek sa skôr ocitá v najtemnejších hollywoodskych produkciách o Hitlerovej ére.

Skutočnosť, že štát prepadáva sudcov, právnikov a univerzitných profesorov na základe ich vnímavých a dobre podložených rozsudkov a že kradne všetko, čo nie je priklincované, sa zatiaľ diala len v krajinách ovládaných brutálnou vojenskou juntou – alebo v diktatúrach socialistického typu.

Teraz napochodovali do budov vážených a pokojamilovných kritikov koronavírusových opatrení ozbrojené a obrnené jednotky Merkelovej režimu, akoby išlo o nebezpečných zločincov.

Na podnet úradu verejného žalobcu v durínskom Erfurte, ktorému vládnu nástupcovia Jednotnej socialistickej strany Nemecka, vtrhli policajné jednotky do bytov a kancelárií nasledovných ľudí:

sudcu Christiana Dettmara (weimarského sudcu)
sudcu Matthiasa Guerickeho (weimarského sudcu)
prof. Ulrike Kämmererovej (odhadkyne/ odbornej znalkyne / poprednej kandidátke hnutia Die Basis)
prof. Christiana Kuhbandnera (odborného súdneho znalca)
prof. Ines Kappsteinovej (odhadkyne, súdnej znalkyne)
Ulricha Masutha (kandidáta DieBasis do Bundestagu)
právneho poradcu pre deti (súdneho znalca)

Ukradnutý originál súdneho spisu

Poverení agenti systému ukradli aj originál súdneho spisu, nachádzajúci sa v poštovej schránke advokáta.

Spravodajský portál 2020news.de, ktorý o udalostiach rozsiahlo informoval, sa obáva, že systém chce taký dôležitý dôkaz zničiť. So sudcom Dettmarom to bola už druhá domová prehliadka, týždne predtým, ako boli vyplienené aj priestory lídra strany AfD Höckeho.

Postup šokujúco pripomína Hitlerove útoky, vykonávané v čase, keď sa dostal k moci, aby dal zabaviť dokumenty zo svojho detstva a mladosti.
Prehliadky sú údajne úplne nezákonné

Podľa neformálnych zdrojov nie je na prehliadky dokonca ani písomný príkaz. Zasvätení hovoria o „úplne nezákonnom verbálnom príkaze“.

Je úplne nejasné, z akého „trestného činu“ systém v skutočnosti sudcu a ostatné osoby obviňuje – okrem ich nesúhlasu s pandemickými obmedzeniami.
Ako znížiť cholesterol a vyčistiť cievy

Vo svojom odbornom posudku vydal sudca Dettmar dobre podložené rozhodnutie zakázať koronové opatrenia, ako sú dodržiavanie sociálneho odstupu a testy pre deti, aby sa zabránilo ďalšiemu ohrozovaniu starostlivosti o dieťa.

Verdikt bol sprvu ignorovaný, no teraz štát proti sudcom a expertom zasahuje plnou silou.
Prehliadka kvôli „určeniu, či dvaja ľudia poznajú jeden druhého“

V prípade prehliadky u kandidáta na členstvo v Bundestagu Ulricha Masutha bol udaný dôvod, že chcú zistiť, či pani prehľadávaného domu pozná sudcu Christiana Dettmara.

Absurdná fraška, pretože v ústavnom štáte sa musí vždy zvažovať primeranosť. Stačilo by sa len opýtať, ale to sa nestalo.

V zmienenom byte použitím štátneho násilia ukradli sluhovia štátu deväť kusov technického zariadenia, pričom svedkom bola len Masuthova manželka.

Je závažné, keď režim vtrhne do súkromných priestorov opozičných politikov počas obdobia volebnej kampane a okradne ich. Nie iba preto, aby ich kompletne špehoval, ale aj preto, aby im sťažil ich politickú prácu.

Okrem toho je tu aj psychologický efekt, ktorý má zastrašiť obete a zrejme aj ďalších odporcov režimu.
Nemecko (ale ani Slovensko) už nemá právo odsudzovať porušovanie ľudských práv niekde inde

Keď oficiálne Nemecko poukazuje na údajné porušovanie ľudských práv v iných krajinách, kde je potláčaná, či dokonca väznená opozícia, človek sa pri pohľade na ľudí, ktorí sa v tom angažujú, môže len smutne zasmiať.

Škaredá grimasa ach-takých-tolerantných „dobrých“ je veľmi zrejmá. Všetci títo politici nemajú nič spoločné s vládou zákona a ľudskými právami, najmä nie vtedy, keď sú pri moci.

Nemecko týmto činom v desivej postupnosti opäť potvrdilo, že demokracia a vláda zákona sú mŕtve.

Táto krajina zlyháva v početných ohľadoch – a najhoršie na tom je, že veľa jej obyvateľov si to ešte nevšimlo, alebo to súhlasne akceptovalo.

Záver
Mimochodom – v roku 2020 „Die Linke“ ocenili strelca od Berlínskeho múra Petra Göringa, strážneho, ktorý zastrelil 14-ročného chlapca, túžiaceho uniknúť diktatúre NDR.

Podľa dnešného režimu tento muž „odviedol príkladnú prácu“.

Možno by sa už dalo uhádnuť, kam smeruje cesta v tomto novom Nemecku (a aj v celej Európe). Ktovie, čoskoro už možno tomuto režimu nebude stačiť prehľadávanie domov a bytov svojich oponentov.
Zdroj: thelibertybeacon.com,
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Alchymista
Redakční rada
Příspěvky: 32202
Registrován: 01 úno 2017, 08:58

Re: Německo

Příspěvek od Alchymista » 01 pro 2022, 22:38

https://pravyprostor.net/?p=153101
2 miliony migrantů se přes noc stanou občany, Německo znásobuje úsilí o velkou výměnu obyvatel
Nový německý zákon o občanství radikálně Německo transformuje na generace.

Německo se blíží k úplnému přetvoření zákonů o občanství a imigraci, na jejichž základě by se 2 miliony imigrantů staly přes noc občany, když jak ministryně vnitra Nancy Faeser, tak kancléř Olaf Scholz, oba Sociální demokraté (SPD), s tímto svým plánem pokračují, ač se země potýká s krizí, při níž jen za rok 2022 přišlo 1,2 milionu migrantů.

Nový zákon obsahuje řadu radikálních změn, které změní na generace demografii a politickou budoucnost Německa.

Ty níže uvedené změny už kritizovali nejen konzervativci, ale i liberální Svobodní demokraté (FDP), kteří jsou v této levicové vládě koaličním partnerem. Sloupkař Junge Freiheit Michael Paulwitz o navržených změnách píše: „Z osvědčení o občanství, tj. z dokumentu, který je jedním z nejvytouženějších na světě a zároveň nejobtížněji získatelných, se v Německu stane snadno dosažitelná veteš na prodej ‚ve vetešnictví‘.“

Dále píše, že „Spolkové ministerstvo vnitra neplánuje nic jiného a nic menšího než puč shora proti Základnímu suverénnímu německému zákonu, že je státem lidu. Složení německého obyvatelstva se radikálně přetvoří a ve skutečnosti bude nahrazeno náhodně namíchanou populací. Samozřejmě, že se na to lidí nikdo neptal, stejně jako na všechny ostatní předchozí podstatné změny.“
Kratší lhůta k získání občanství

V současnosti musí cizinci, aby získali občanství, ve většině případů v Německu žít osm let, ale nový zákon by to pro naturalizaci zkrátil na pět. Ve výjimečných případech by zákon migrantům umožnil získat občanství po pouhých třech letech pro ty, co prokáží dostatečné jazykové dovednosti a profesionální nebo akademické úspěchy.

Bezprostřední výsledek tohoto nového zákona by, bylo to, že by přibližně 2 miliony migrantů, z nichž je mnoho Syřanů spolu s dalšími ze Středního východu a z Afriky, kteří přišli v letech 2015 a 2016, získaly občanství přes noc i se svými dětmi.
Automatické občanství pro děti

Spolkové ministerstvo vnitra také plánuje, že dětští migranti automaticky obdrží německé občanství, pokud měl jeden jeho rodič „zákonný pobyt“ v Německu po dobu pěti let.
Dvojí občanství

Reforma by také znamenala konec povinnosti vyžadující, aby se němečtí občané zřekli jiných svých občanství. V důsledku toho v Německu vznikne nový režim z duálního občanství.
Snadnější jazykové požadavky pro seniory

Pro migranty staré 67 a více let se jazykové požadavky „zjednoduší“ a už nebudou muset mít písemný test, aby prokázali dostatečné jazykové schopnosti; místo toho budou muset prokázat jen svou „schopnost komunikovat ústně“.

Nejvíce šokující je, že pro ty, kdo jsou negramotní, budou „regulace při těžkostech“, což znamená, že se pro ně k získání německého občanství nebudou vyžadovat vůbec žádné testy.
Už žádné německé kulturní požadavky

Navíc se už nebude požadovat „klasifikace“ asimilace migrantů „do německých životních zvyků, hlásí noviny Bild. Jinými slovy Německo opouští představu, že by se migranti měli integrovat do německé společnosti. Předtím úřady kontrolovaly, zda žadatelé o německý pas nebyli náhodou v manželství současně s několika manželkami.

Německo zažilo nárůst dětských nevěst a až 60 000 žen bylo ohroženo mrzačením ženských genitálií, což německá vláda hodnotí jako zcela normální pro země v Africe a na Středním východě, z nichž ohromně roste příliv imigrace.

Interní zpráva od parlamentní skupiny SPD uvádí, že nový zákon se dostane do kabinetu o Vánocích.
Ohromný puč levice

Ideu Velké výměny obyvatelstva dlouho liberální kontroloři faktů zavrhovali, když ji označovali za „konspirační teorii“. Nicméně jak imigrace, tak data o porodnosti ukazují rychlý růst neevropského obyvatelstva a klesající podíl evropských domorodců, což je viditelným důkazem, že Evropa se demograficky přetváří.

Navíc mnozí z těch, kdo tvrdí, že k Velké výměně dochází, také poukazují, že levice se snaží o vzestup podílu migrantů v populaci, aby zvýšili hlasování pro jejich vlastní pro-migrační strany, což je trend, který vidíme i ve Spojených státech. Tento nový zákon do Německa okamžitě přivede to, co by mohly být skoro 2 miliony nových německých voličů a mnohem více v nadcházejících letech, a ti budou převážně podporovat strany jako SPD a Zelení.

Německý kancléř Olaf Scholz mluvil o jejich nové roli jako voličů, zatímco hájil nový naturalizační režim, kdy říkal: „Kdokoliv, kdo tu trvale žije a pracuje, by měl mít možnost volit a být volen; měli by být součástí naší země se všemi právy a povinnostmi s tím spojenými. A to by mělo být zcela nezávislé na původu, barvě kůže nebo náboženském vyznání.

„V naší zemi žije a pracuje devět milionů občanů, aniž by měli německé občanství. Ale demokracie vyrůstá z příležitosti moci do toho mluvit. Tím se vytváří legitimita, tím se vytváří nárůst přijetí vládních rozhodnutí.“

S tím, jak v průzkumech SPD klesá a anti-imigrační Alternativa pro Německo roste, bude SPD potřebovat sklidit nové voliče, aby se udržela u moci.
Hlášení o zločinnosti budou ‚zfixlovaná‘

Jedno z hlavních témat proti masové migraci často vytahovaných stranou Alternativa pro Německo (AfD) bude s novými změnami v německém zákonu o občanství rychle „zfixlováno“.

Německo obecně nevede žádné statistiky kriminality podle rasy nebo etnika pachatelů. Místo toho v datech sleduje podíl občanů oproti cizincům, což přinejmenším státu umožňuje sledovat podíl na kriminalitě spáchané novou německou populací, která se v posledních letech vzedmula.

Jak už Remix News referoval, ta data nevypadají hezky, když na cizince připadá ohromný podíl závažných zločinů, jako jsou znásilnění, vraždy, sexuální útoky a loupeže. Např. v případech vražd odpovídají cizinci za 39 procent všech případů, přestože představují zhruba 11 procent populace.

Ta data o 39 procentech jsou stejně už zavádějící, jelikož těch dalších 61 procent vražd spáchaných „Němci“ může např. obsahovat Turky nebo Kurdy druhé generace s německým občanstvím. A zase současná data nijak nerozlišují mezi etnickými Němci a lidmi s tureckými kořeny, kteří dostali německé občanství.

Všechny ty problémové statistiky zločinnosti cizinců, jakmile budou tito cizinci naturalizováni na občany, zmizí a nárůst vražd okamžitě přejde do kategorie „Němců“, takže veřejnost zůstane slepá ohledně toho, kolik zločinů spáchají tito čerstvě přijatí občané.
Konzervativci jsou rozhodně proti tomuto plánu

Alternativa pro Německo (AfD) a Křesťanskodemokratická unie (CDU) se rozhodně proti tomuto plánu staví, pro vládní koalici je ale znepokojivější, že proti se staví i určití politici Svobodných demokratů (FDP), kteří patří ke koaliční vládě.

„Teď není čas na zjednodušování zákona o občanství. Spolu s FDP nedojde k žádnému znehodnocení německého občanství,“ řekl Rheinische Post generální tajemník FDP Bijan Djir-Sarai.

Djir-Sarai kritizoval, že Německo, kterému se nedaří deportovat ani odsouzené zločince, „zatím nijak nepokročilo s repatriacemi“ a „s bojem proti ilegální migraci.“ Tento politik rovněž varoval před udělování německého občanství příliš snadno.

Mluvčí parlamentní skupiny AfD Gottfried Curio také varoval před „plíživým zbavováním německého obyvatelstva pravomocí“ a říkal, že jim jejich zemi odtahují pod nohami. Řekl, že kancléřka Angela Merkel (CDU) zasadila semeno, když mluvil o jejím rozhodnutí přijmout během migrační krize 2015 a 2016 přes 1 milion migrantů, a teď nastal „čas sklizně“.

Parlamentní tajemník CDU Thorsten Frei varoval, že „Z německého pasu se nesmí stát vetešnické zboží.“

Už teď máme velice atraktivní a liberální naturalizační zákon, argumentoval Frei.

„Pro CDU a CSU platí následující: německé občanství musí přijít na konci integračního procesu, ne na jeho začátku. Cokoliv jiného ohrožuje kohezi naší společnosti a tuto zemi.“

Zástupkyně vůdce parlamentní skupiny Andrea Lindholz z CSU řekla: „Semafor (tak se tam nadává koalici) zjevně chce výprodej německých pasů. Za chvilku ho dostane prakticky každý. Cizinci v Německu tudíž budou zbaveni velkých pobídek, aby se integrovali. To by se mohlo stát skutečnou hrozbou soudržnosti naší společnosti.“

JOHN CODY
COVID-19 nie je choroba, COVID-19 je globálny test inteligencie jedincov, spoločenstiev, národov a štátov.
Dinosauri sa venovali výhradne problémom vlastného rastu.

Odpovědět